POWERbreathe K3 - posilování zapomenutého svalstva

V našem seriálu jsme se minule věnovali regeneraci svalstva a v tom dnešním díle se zaměříme naopak na posilování. Avšak nepůjde o posilování běžně používaného svalstva, ale naopak o svalstvo, o kterém skoro ani nevíme. V dnešní článku se podíváme na přístroj POWERbreathe K3, který slouží k posilování bránice a mezižeberního svalstva.

Když jsem přibližně před dvěma měsíci psal o kryosauně, už jsem přemýšlel o čem psát v dalším díle, když je ještě před závodní sezonou. Zavzpomínal jsem na co jsem si vždycky i přes usilovný trénink v sezoně stěžoval, nedostatky v síle v nohách to nebyly, ale problém byl v dýchání. Při dlouhodobější námaze jsem se zadýchával a to omezovalo můj výkon. Narazil jsem na produkt Powerbreathe, který se touto problematikou zabývá, neváhal jsem a zavolal klukům ze  Speedweaporny a poprosil jsem je o půjčení tohoto stroje. 

POWERbreathe se vyrábí hned v několika modelech s různou obtížností, ale zásadně se dělí na mechanické a elektronické. Ty mechanické fungují na principu mechanického odporu při nádechu a jsou tou levnější variantou. Mě se do ruky dostala verze K3 tedy prostřední verze z pětice elektronických POWERbreatherů. Takže než se pustíme do informací a poznatků ze zkoušení, tak vám tu K-​trojku trochu představím. 

Trojka je asi 12cm vysoký a 6cm široký přístroj, který perfektně padne do ruky a jeho váha nepřesahuje 150gramů. Na jeho přední straně se nachází LCD display s úhlopříčkou 4cm, dále ještě dvě ovládací tlačítka. V horní části přístroje se nachází dalo by se říci hlavní středisko tohoto stroje a to je tedy snadno vyjímatelný náustek s odporovým větráčkem, který se po každém tréninkovém cyklu musí vyjmout a umýt vodou, aby se v náustku a větráčku neusazovaly sliny apod. 

Jaký je princip přístroje POWERbreathe K3?
POWERbreathe K3 pracuje na principu elektronicky kontrolovaného ventilu se schopností rychlé odezvy, který vytváří odpor při nádechu. Dýchací svaly jsou během tréninku nuceny vyvíjet větší sílu, a to podobným způsobem, jako když se cvičí v posilovně s činkama. Během tréninku jste nuceni se nadechovat rychleji a větší silou a tím dochází k posilování bránice a mezižeberního svalstva. Při pravidelném a dlouhodobém používání by se měla snížit dýchavičnost, urychlit odbourávání laktátu z organismu a celkově zvýšit výkonnost. 

Jak jsem tedy zkoušel?
První věcí, kterou jsem prošel bylo školení od prodejce a podání základních informací o používání a pečování o K3. Po vyslechnutí potřebných informací jsme společně nastavili můj profil (věk, váha, výška), podle kterých se nastavil předpokládaný výkon. Po nastavení automatického odporu (výše odporu se nastaví po prvních dvou nádeších) jsem už mohl K-​trojku začít zkoušet. Po potvrzení slova Test jsem se zprudka bez zátěže nadechl a následně jsem znal své vstupní hodnoty, tedy:
S- Index = 153cmH₂O
Flow = 8,3 l/​s
Volume = 3,9 l

A co tyhle následující hodnoty vůbec znamenají? To mě taky zajímalo. S-​index měří sílu dýchacího svalstva, mě se u hodnoty 153cmH₂O objevil nápis Good. Už podle jednotek l/​s je jasné, že Flow ukazuje maximální rychlost nádechu a závěrečná položka volume znamená kolik litrů vzduchu jsem během testu nadechl. Test se může opakovat kdykoli nezávisle na tréninku. Je to takový dobrý ukazatel jak na tom jste. 

Tréninkový cyklus

No a mohl jsem se pustit do tréninkového kolotoče. Trénink probíhal 2x denně, pravidelně v půl deváté ráno a okolo sedmé večer. Trénink spočívá v celkem třiceti nádeších to zabralo cca 3minuty, kde první dva nádechy jsou bez odporu, podle síly těchto nádechů se nastaví odpor na ty následující. Ze začátku jsem trochu bojoval s technikou, dělal jsem si přestávky nebo jsem se nadechl moc pomalu. Hodně mi pomohl klip na nos, díky kterému jsem eliminoval další chybu, a to že jsem se nevědomky nadechoval i nosem. Poučil jsem se i tím, že je potřeba vydechovat pomalu, dát tak možnost svalům relaxovat a tím předcházet hyperventilaci. Po několika cyklech jsem to vychytal a už jsem nepotřeboval pauzy. Začalo mě to bavit.

Ale i přes krátkodobou zkušenost s Powerbreathem jsem pociťoval zlepšení s mým dýcháním a důkazem toho byly i výsledky, jak ty které jsem si zapisoval na papír, tak i grafy v přístroji. Přístroj mi po každém tréninkovém cyklu ukázal celkem čtyři hodnoty Load, Power, Volume a T-​Index. Load je hodnota, která vyjadřuje odpor překonaný při nádechu. Dalo by se říci, že jde o sílu, kterou plíce vyvinuly, takže čím vyšší hodnota tím lépe. Moje nejvyšší hodnota byla 84 cmH₂O. Power je ukazatel výkonu svalů, který zahrnuje sílu a rychlost pohybu. Tedy silnější svalstvo je odolnější vůči únavě. Nejvyšší moje hodnota byla 15,3 Watts. Volume jak už jsem jednou zmínil je objem za jeden nádech. Já měl 4,4L. T-​index, neboli tréninkový index uvádí s jakou účinností jsem trénink prováděl. Můj nejefektivnější trénink měl hodnotu 82%. 

.

Během testování jsem na sobě pociťoval, že mé tréninky jsou docela efektivní a hodnoty výkonu svalů od druhé poloviny neklesly pod 10Watts, i když docela zajímavým poznatkem bylo, že ranní tréninky měli oproti večerním mnohem nižší hodnoty. Pravděpodobně to bylo způsobeno, že svaly byly po spánku ještě v klidovém režimu. 

Warm up – cool down mode
POWERbreathe K3 lze mimo jiné využít krom tréninku i k tvz. zahřátí dýchacího svalstva před zátěží nebo dokonce ke zklidnění dýchání po zátěži, které pomáhá k lepší regeneraci. Režim warm up je dobrý využívat před závodem, třeba rychlým sprintem, ideálně 5-​10minut před startem. Jedná se o 30 rychlých nádechů s cca 80%běžné tréninkové zátěže. Tělo se rychle dostane na úroveň závodních tepů a rychlosti dýchání. Naopak cool down mode vám připraví 60 velice pomalých nádechů s minimálním odporem. Tělo se mi docela rychle po svižném tréninku na trenažeru dostalo do klidu, nevím sice o kolik rychleji se tělo zregeneruje, ale co se týče dýcháni tak to se rychle srovnalo do normálu

Údržba skoro žádná...
Co se týče údržby tak ta není skoro žádná, jedná se jen o to, že po každém použití POWERbreathe ponoříte hlavici s náustkem do teplé vody asi na 10minut a pak opláchnete. To je vše. Pak tedy ještě nabíjení stroje. Sice nabíjecí proces trvá cca 16hodin, ale na druhou stranu nabitý vydrží cca 12tréninkových cyklů. Jinak žádná jiná údržba není. 

Závěrem
Bohužel jsme měli tento přístroj na posilování dýchacího svalstva jen na měsíc, aby byly vidět nějaké převratné výsledky bylo by nutné POWERbreathe mít delší dobu. I přes to jsem zlepšení pocítil. Mé výstupní hodnoty z testu se oproti vstupnímu zlepšily S-​index se mi zvýšil na 191 cmH₂O tedy skoro o 40 cmH₂O, Flow se mi zvýšilo o 1,7 l/​s a objem vzduchu za jeden nádech se mi zvýšil na 4,5l. Byla to dobrá zkušenost vyzkoušet to a osobně budu uvažovat o koupi, ikdyž spíše o mechanické verzi, která stojí cca 1500Kč. Model K3 stojí 8750Kč, ovšem s LCD displayem a přehledem o tréninkových hodnotách. Asi bych tento přístroj doporučil všem, kteří se věnují závodům a chtějí efektivněji dýchat zvyšovat svou vytrvalost. 

více informací o POWERbreathe na www.s1w.cz

Další zajímavé články