Specialized Bike Festival Dolní Morava

Minulý víkend proběhl na Dolní Moravě Specialized Bike Fest. V pátek jsme odstartovali časovkou na Slaměnku, počasí nám přálo a deštivá předpověď se nenaplnila. Do závodu se přihlásilo celkem 23 odvážlivců ve třech kategoriích, kteří se vydali na 13 km dlouhý výšlap k chatě Slaměnka.

Do kategorie M2 (muži nad 40 let), nastoupilo celkem 6 závodníků, kteří se rozhodli zdolat zdejší kopce. Nakonec se na 3.místě umístil Miroslav Sobala z týmu Cyklo TJ Písečná se startovním číslem 35 v čase 45'32''. S náskokem přes 3 minuty se na 2.místě umístil Pavel Beneš z týmu Nava Sport Velké Losiny se startovním číslem 36 v čase 42'29''. Jako první se v cíli umístil Robert Navařík, taktéž z týmu Nava Sport Velké Losiny se startovním číslem 31, s téměř dvou a půl minutovým náskokem v čase 40'01''.

V ženské kategorii nastoupily pouze dvě závodnice, které spolu soupeřily na připravené trati. Lépe se poprala s převýšením místní závodnice Denisa Barnetová z Relax & Sport resortu Dolní Morava se startovním číslem 25, která celou trať zvládla v čase 48'26''. Sekundovala jí Tereza Pirklová z portálu Cyklonovinky.cz, která startovala s číslem 16 a zdolala trať v čase 50'44''. Nejsilnější kategorie M1 (muži 18 – 39 let), se zúčastnilo celkem 12 borců, ale na vrchol k chatě Slaměnka jich dorazilo pouze 11, neboť kvůli defektu musel jeden ze závodníků odstoupit. V cíli se nakonec na třetím místě objevil Lukáš Přichystal z týmu PM Bike Židlochovice se startovním číslem 1 v čase 37'33''. Před něj se dokázal prošlapat Robert Navařík mladší z týmu Nava Sport Velké Losiny se startovním číslem 3 v čase 37'26''. Na prvním místě skončil s drtivým náskokem dvou minut Petr Leibich z SK Žamberk se startovním číslem 12 v čase 35'25''.

Druhý den, tedy v sobotu 30.8., se konal závod XC. Trať byla vedená terénem a využila i část Single Trailu, který nabídl technické sjezdy. Délka okruhu byla 4 km a závodníci ho museli absolvovat pětkrát. Do závodu nastoupilo celkem 21 závodníků ve čtyřech kategoriích, včetně těch nejmenších.V nejmladší kategorii D1 nastoupili dva závodníci, kteří „uběhli“ připravenou trať na odrážedlech. Dívenka Tamia Svrček se poprala s tratí v čase 1'44''11, rychlejším z dvojice se ukázal Robin Kraus, který neudělal svému otci ostudu a proběhl trať v čase 0'29''11, čímž potvrdil své bikové nadání. V ktategorii žen Z1 nastoupila pouze jedna závodnice, Jana Flámová z Ekofarmy Křížov. Ta si poradila s okruhem v čase 1h 06'30''.

Kategorie M2 (muži nad 40 let), nabídla souboj čtyř matadorů. Nakonec na 3.místě skončil s celkovým časem 1h 25'37'' Miroslav Fláma s číslem 15, který reprezentoval Ekofarmu Křížov. S náskokem 6 minut, se probojoval na druhou příčku Pavel Beneš s číslem 36 z týmu Nava Sport Velké Losiny, jeho cílový čas se zastavil na 1h 19'00''. Vítězství si nakonec odvezl opět Robert Navařík z Nava Sport Velké Losiny, 20km zvládl v čase 1h 07'52''.
V nejsilnější kategorii M1 poměřilo síly třináct jezdců, mezi nimi i dva junioři. Jeden z nich, Tomáš Fláma s číslem 4 z Ekofarmy Křížov, vybojoval 3.místo s časem 1:03:20.O 46 vteřin rychleji si poradil s celou tratí, se startovním číslem 3, Robert Navařík mladší z Nava Sport Velké Losiny. Jeho celkový čas byl 1:02:56. Celkové vítězství si odnesl i v této kategorii vítěz časovky Petr Liebich s číslem 12 hájící barvy SK Žamberk, prolétl trať s celkovým časem 1h 02'21''. Během dne předvedl svůj um cyklotrialista Petr Kraus, který na připravených překážkách ukázal, co vše se dá dělat na kole. Uvolněnou atmosféru exhibice podpořila taneční skupina Neon ze Žamberka. Po závodě proběhlo losování o kolo Specialized Rockhooper, kterého se mohli zúčastnit závodníci startující ve dvou závodech SBF.

Třetí den, 31.8., byl ve znamení Enduro, které přilákalo třiadvacet závodníku nejen z ČR, ale i ze sousedního Polska. Závod se jel po trati Singletrailu Skalní a jedné z rozšiřujících větví.
V nejmladší kategorii D1 (ročník 2009 a mladší), nastoupilo dívčí duo. Tamia Svrček s číslem 5, obsadila 2.místo s časem 1'40'' a na 1.místě se umístila Markéta Danyljuk s číslem 24 a časem 1'20''.
V kategorii D2 (ročník 2006 – 2008), se utkali opět dva závodníci. Nela Plačková z Mohelnice se startovním číslem 26 skončila na 2.místě s časem 03'45''. S dětským okruhem si poradil lépe Daniel Ruprecht, taktéž z Mohelnice s číslem 25. Jeho cílový čas byl 03'19''. V juniorské kategorii si rozdělili cenné kovy následující závodníci. 3.místo získal Tomáš Svrček s číslem 4 s cílovým časem 08'49''. Na 2.místě se umístil Jonáš Syrovátka s číslem 12 z týmu Haspe, který si poradil s tratí v čase 08'03''. Celkovým vítězem kategorie juniorů se stal Vojtěch Borovec s číslem 16, reprezentující Peklák. Trasu závodu zvládl v čase 07'35'', čímž potvrdil svou dominanci v této kategorii.

Ženská kategorie nabídla mezinárodní souboj. Dvě odvážné ženy poměřily síly a nakonec zvítězila česká závodnice Iva Adamičíková s číslem 18, její nejlepší čas byl 09'39''. S malým odstupem skončila na 2.místě Magdalena Teodorowicz s číslem 23. Polská reprezentantka závodící za MTB Krabkovice si poradila s tratí v čase 10'01''. V mužské kategorii M2 nastoupili čtyři zkušení borci. Na 3.místo se probojoval Petr Svrček s číslem 1, jeho nejlepší jízda trvala 08'47''. Dalším úspěšným jezdcem byl polský reprezentant Grzegor Gora s číslem 22, který si odvezl 2.místo v čase 08'08''. Vítězem a ultimátním bikerem se stal Robert Navařík hájící barvy Nava Sport Velké Losiny. Jeho startovní číslo 31 mu přineslo trojité vítězství ve všech disciplínách. Poslední závod dokončil v čase 7'18'' a ovládl s přehledem svou kategorii.

Na závěr nastoupila nejsilnější kategorie M1, ve které poměřilo síly celkem 10 odvážlivců. Mezi tři nejrychlejší se probojoval Ondřej Korel s číslem 14.S nástrahami tratě si poradil v čase 07'15'' a získal celkové 3.místo. Nejvyšší příčky si rozdělili závodníci týmu Agang-Enduroteam.cz, Tomáš Kutin s číslem 13 získal 2.místo v čase 06'52''. Vítězství si nakonec vybojoval Jiří Fikeiz s číslem 15, který si poradil s tratí v nejrychlejším čase celého dne s hodnotou 6'42''.

Všem účastníkům děkujeme za skvělou atmosféru a těšíme se za rok na viděnou.