Andrzej Bargiel jako první pokořil horu K2 na lyžích

Polák Andrzej Bargiel se před pár dny jako první lyžař pokusil zdolat legendární horu K2. My se na jeho impozantní výkon podíváme trochu blíže.

Majestátní K2 nebo-​li Chhogori či anglicky Mount Godwin-​Austin je druhá nejvyšší hora světa. Leží v pohoří Karákórám na hranicích Pakistánu a čínské autonomní oblasti Sin-t´iang. Její vrchol, ležící v nadmořské výšce 8611 metrů nad mořem, spatřila zatím pouze hrstka odvážných a statečných. Výstup na něj patří totiž vůbec k nejnáročnějším a nejtěžším, a tak na rozdíl od svého vyššího bratříčka Mount Everestu se horolezci nemůžou chlubit tolika úspěšnými zářezy. Lyžování v těchto podmínkách je proto hodně velký sci-​fi. Přece jenom se ale najdou blázni, kteří zvednou hozenou rukavici. Jedním z nich je polský skialpinista a horolezec Andrzej Bargiel, který se jako první člověk pokusil tohohle trpaslíka skolit na lyžích…

„Kádvojka“ se totiž zatím bránila zuby nehty a z nejvyššího místa jí zatím žádnej lyžař nepokořil. Bylo tady již plno úspěšných i bohužel neúspěšných sjezdů z nižších nadmořských výšek jako třeba náš Josef Lukáš, kterej se v roce 2007 pustil z výšky 6200 metrů nad mořem. Vrcholovej sjezd ale zatím čekal na odpanění. Andrzejova letošní expedice do Asie nebyla jeho premiérová. Už loni se pokusil tohohle mohykána skolit. Jenže příliš teplé počasí a špatná viditelnost jeho plány bohužel zhatily. Letos se tak rozhodl se svým týmem hoře pomstít…

Všechno začala několika týdenní aklimatizace v pohoří Karákórám. Dne 19. července se pak vydal do druhého výškového tábora s cílem v sobotu 21. července zaútočit na vrchol. Druhý den ráno se celá parta přesunula do třetího výškového tábora, který se nachází ve výšce 7000 metrů nad mořem. Finální výstup nakonec uskutečnil v neděli 22. července, kdy se úspěšně dostal na vrchol ve výšce 8611 metrů nad mořem. Pomohli mu k tomu i horolezci, kteří vrcholu dosáhli den předem a mohl se tak držet jejich stop a fixních lan. Teď už pouze stačilo nasadit si lyže a odpíchnout se k svojí životní jízdě…

Sjezd z K2 není žádná procházka růžovou zahradou. Na nekonečnej buclatej prašan zapomeňte. Čekají vás pasti jako ledové plotny, sklon až 50 stupňů, číhají na vás sněhová pole s křovinami a v nejobtížnějších místech se musíte spoléhat na pomoc jistících lan. Andrzej začal sjezd po Abruzziho rameni směrem k Češenově pilíři, což je lezecká cesta pojmenovaná po slovinském horolezci Tomo Češenovi. Pokračoval extrémně nebezpečným Messnerovým traverzem, z kterého zamířil na další lezeckou cestu, která nese jména polských horolezců Tadeusze PiotrowskihoJerzyho Kukuczky. Odtud už pak zamířil do základního tábora. Celý sjezd mu trval sedm hodin, a to na jednu hodinu musel kvůli špatné viditelnosti svůj pokus přerušit. Jinej zádrhel ale naštestí nenastal, a tak všechno do puntíku klaplo.

Andrzej Bargiel se tak tučným písmem zapsal do historie skialpinismu a lyžování, když jako první člověk zdolal legendární „Kádvojku“. Velký dík taky patří taky jeho týmu. Na vrchol mu pomohl horolezec Janusz Gołeba. Jeho bratr Bartek pak mapoval celou trasa z dronu. Tomu však na vrcholu vypověděly službu baterky a Andrzej tak s ním absolvoval celý sjezd v batohu. Technice holt neporučíš. Kazdopádně skialpinisti si teď budou muset najít nový svatý grál… K2 padla díky jednomu polskýmu bláznovi…

Oficiálního videa se snad dočkáme brzy...

Foto a video by Red Bull Content Pool

Další zajímavé články

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...

Jesper Tjäder si zase nechal postavit jeden prasáckej rail

Jesper Tjäder a jeho open loop rail, kterej si nechal vyrobit jako vůbec první freeskier ever...

Marcus Goguen odhalil pár svých záběrů z filmu "The Land of Giants" od MSP

Další ochutnávku z "The Land of Giants" od MSP má na svědomí Marcus Goguen...