Dámská olympijská halfpipe příjemně překvapila

Holky v rampě jsme u nás jaksi moc pozitivně většinou nehodnotili. Jenže olympijskej závod v Koreji vyšel parádně, holky naložily jak zákon káže, a tak mu samostatně věnujeme celej článek!

Jen co jsme vstřebali všechny zážitky ze slopestylu na třiadvacátých Olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu, tak na nás zaútočili pánové a dámy v halfpipe. A nutno podotknout, že to byl atak přímo smrtící! Parkovej závod v Bogwang Phoenix Parku jsme místama malinko zdrbli. Co se ovšem dělo mezi dvěma kopingama byla freeskiingová pohádka! Ve více než sedm metrů vysoký rampě se totiž děly věci dosud doslova nevídaný! Pokud měl být olympijský závod pomyslným Olympem letošní sezóny, tak svůj účel splnil minimálně na sto jedna procent! Ale nepředbíhejme a začněme pěkně od začátku od holek…

Něžné pohlaví v rampě. Bota, které mě osobně často dost tlačila. Malá vejška, napružený rotace, absentující graby. To byly všechno atributy, který mě vždycky nutily radši sledovat šestou reprízu Ordinace v růžový zahradě než holky v rampě. Pod pěti kruhy mě ale milé dámy víc než jen překvapily! Nejprve ale jedna lehčí bizardnost... Nejpropíranější věc kvalifikace? Tutově Američanka Elisabeth Swaney reprezentující Maďarsko, která projela rampu v podstatě rovně a asi měla radši na jednom z břehů Dunaje pilovat tvorbu segedinskýho guláš. Pravda jízda to byla tragická, jenže… Kvalifikace byla nastavena tak, že tahle světoběžnice, která dříve třeba reprezentovala Venezuelu, všechny záludnosti splnila a hold tak ten svůj koncert mohla odehrát. Chyby bych tak hledal v systému a ne u jednotlivce. Konec koncům na hrách se už objevili i větší exoti...

Naopak od Elizabeth tu určitě figurovaly holky, který měly ambice na dvanáctičlenný finále, ale musely si nechat zajít chuť. Devin Logan, jako jedinej freeskier her startovala v obou disciplínách a ze slopestylu si přinesla menší bolístku, která se asi trochu projevila. Finále jí uteklo, stejně tak jako japonskýmu duu Saori SuzukiYurie Watabe. Každej den není posvícení. Tucet nejlepších se pak mohl jít v klidu vyspat na úterní bitvy o placky. Holky si na finále nemohly přát lepší počasí. Bezvětří a sluníčko do toho pralo jak za mlada. Ideál. Hned první kolo ukázalo, jak šli bábovky do sebe! Dvanáct jízd a jen jeden lehčí pád. Graby stejně jako lehkost a vyježděnost byly vítány. Na to jsme čekali! Pochvala! Taková Brita Sigourney se třeba dostala až téměř čtyři a půl metru nad rampu. Mě by se asi udělalo šoufl. Bohužel smůlu ještě před startem navštívila Francouzsku Anais Caradeux, která díky zranění nakonec do bojů vůbec nezasáhla. Naštěstí ji ale zastoupily soupeřky.

Patnáctiletej čínskej talent Kexin Zhang ve finále nechyběl. Asiati to sou dříči, drtiči a gymnasti. Ještě kdyby někde splašili trochu stylu, bylo by to hned veselejší. Nakonec pěkný devátý místo a hlavně příslib do budoucnosti. Jestli něco poslední rok jde nahoru, jak spotřeba Bohemky o silvestrovský noci, tak je to ženskej freeskiing v Rusku. Stejně jako ve slopestylu ani tady zástupkyně největší země na světě nechyběla. Sedmnáctiletá brunetka Valeriye Demidova musel bejt se šestým flekem určitě spokojená. Jsem an ní následující zimy hodně zvědavej. Svůj standart zajela dvojka Sabrina Cakmakli a sličná Rowan Cheshire. Německo-​britská dvojka musela osmý respektive sedmý místo brát s úsměvem na rtech. Na víc to v tuhle chvíli prostě nebylo. 

Už od začátku bylo jasný, že se bude lámat chleba mezi pěticí Maddie Bowman, Annalisa Drew, Brita Sigourney, Cassie Sharpe a veteránka Marie Martinod, která ohlásila, že se olympijským soubojem rozloučí se svou bohatou kariérou. S obhájkyní zlata Maddie cloumala nervozita a ne a ne odjet závěrečný devítikilo. Naopak Annalisa, Marie Cassie se s tím moc nepáraly a všechny ve druhým kole zabily 1080! Největší bodovej nášup dostala zaslouženě Cassie. Brita měla jízdu sice míň technickou, jenže zase se mohla pyšnit luxusním zbožím v podobě vejšky a grabů jak z partesu! Maddie bohužel nakonec neukočírovala ani jeden pokus a neubránila se slzičkám. Nádhernej souboj o bronz předvedly krajanky Annalisa Brita. Annalisa se prodrala na bronz, jenže hned v zápětí jí to parťačka z repre oplatila! Poslední, kdo mohl Kanaďanku sesadit z trůnu byla francouzská matadorka. Poslední kolo ale nezvládla a bylo rozhodnuto...

Zlato míří do Kanady za Cassie Sharpe, stříbrem se se svojí košatou kariérou loučí třiatřicetiletá Marie Martinod a bronz si na krk věší Brita Sigourney. Holky byli ostrý , jak kdybyste do chilli přidali trinitrotoluen a prskli si to véči. Další meta? Samozřejmě dívčí dabl a pořádný rotace ze switch. Jinak všem bábovkám velkej respekt, krásnej závod bez chyb od rozhodčích, kterej holky jako vždy zakončily hromadným objetím ve finiši….

Výsledky finále halfpipe žen na Olympiádě v Pchjongčchangu:

1. Cassie Sharpe (CAN)
2. Marie Martinod (FRA)
3. Brita Sigourney (USA)
4. Annalisa Drew (USA)
5. Ayana Onozuka (JPN)
6. Valeriya Demidova (OAR)
7. Rowan Cheshire (GBR)
8. Sabrina Cakmakli (GER)
9. Kexin Zhang (CHN)
10. Roz Groenewoud (CAN)
11. Maddie Bowman (USA)
12. Anais Caradeux (FRA)

Web Olympiády zde.

Foto by FIS

Další zajímavé články

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...

Jesper Tjäder si zase nechal postavit jeden prasáckej rail

Jesper Tjäder a jeho open loop rail, kterej si nechal vyrobit jako vůbec první freeskier ever...