Postřehy z Dew Tour 2014

První velkej závod sezóny máme za sebou! Pojďme se tak podívat, co všechno se událo na Dew Tour v americkém Breckenridge!!

Ta pravá závoďácká sezóna byla zažehnuta minulý týdenem za oceánem. Prvním plamínkem se opět stala letošní Dew Tour. A spíš než plamínek to měl bejt pořádnej plamej!! Do Breckenridge se totiž sjela freeskiingová a snowboardová smetánka, na kterou čekaly tradiční disciplíny slopestylehalfpipe. Trošku v ustraní pak zůstala letošní novinka, kterou byl street závod. To ale není jediná nová vlaštovka. Jukneme tak, co se na prvním velkým závodě letošn sezóny povedlo a co zas méně…přece jenom jen na vypisování triků jsme už trochu starý, ne..?! Jdeme na to!!

Halfpipe – král je mrtev, ať žije král!

A načneme to tím, co se povedlo nejvíc! Největší pekla se totiž předváděla mezi dvěma kopingama. Důvod byl celkem prostý jako sečíst jedna a jedna…na kvaldu i finále počasí nerobilo žádný alotrie, a tak se pánové mohli předvíst v tom nejžárnějším světle! Tou jednou menší, ale určitě zajímavou novinkou je formát kvaldy! Do finále se totiž po dvou kolech probojovala top desítka. Prvních deset nepostupujících pak mělo ještě jedno kolo (LCQ) a z toho dva nejlepší šli taky k finálový bandě! Tohle last chance qualifier kolo je určitě zajímavý…riders totiž nemusej hned házet flinty a hůlky do žita a můžou to ještě jednou pořádně hecnout! U nás určitě plus!

Kvalda byla ve znamení dvou návratů. Na startu se po zranění předvedl punkáč Joffrey Pollet-​Villard a taky legenda Simon Dumont, kterej sice ohlásil, že dává závodům valé, což se jaksi nepotvrdilo. A právě druhý jmenovaný byl jedním ze dvou, kteří se dostali do finála díky LCQ kole. Joffreyho návrat tak růžovej neby…Jinak si většina favoritů postupu pohlídala, i když před branami skončili provařený jména jako třeba Thomas Krief nebo Justin Dorey. Každej den hold není posvícení…

Finálko svedlo proti sobě asi tři největší současný zabijáky rampy. Wise, Yater-​WallaceRolland. Kdo tentokrát z nich?! Všichni tři nasadili tři šílený doubly. DavidKevinem každej po jednom na switch. Jenže nejlíp se vyspal Torin. Jeho mocnej dub cork 1260 byla mocnost! Možná už v tý vejčce potřeboval dejchací přístroje. Čistá kosmonautika! Navíc na závěr dva dub flaty nejinak vostrý. Král Wise tak padl. Musel se spokojit s druhým flekem, Frantík pak s bronzem! Určitě jeden z nejkvalitnějších rampovejch závodů!! Na začátek zimy celkem divokej start….a Dumont se vrátil příjemným osmým flekem.

1. Torin Yater-Wallace

2. David Wise

3. Kevin Rolland

Výsledky finále halfpipe Dew Tour mužů:

1. Torin Yater-​Wallace (USA) - 95.25
2. David Wise (USA) - 94.75
3. Kevin Rolland (FRA) - 91.75
4. Gus Kenworthy (USA) - 91.00
5. Alex Ferreira (USA) - 90.25
6. Benoit Valentin (FRA) -88.50
7. Aaron Blunck (USA) - 86.00
8. Simon Dumont (USA) - 84.00
9. Mike Riddle (CAN) - 80.00
10. Kyle Smaine (USA) - 73.75
11. Simon D´Artois (CAN) - 63.75
12. Taylor Seaton (USA) - 9.50

Slopestyle – počasí a občas rozhodčí neměli svůj den.

Paradox. Kdo se těšil na našláplý finále parku měl pešek. Počasí totiž zrovna mělo krámy. Drsnější jízdy tak spíš nabídla kvada, která měla stejný nový pravidla jako rampa. Trať byla celkem klasika. Čtyři polety, tři jiby…žádná revoluce. Ta se ale ani nečekala. Na startu třicítka pozvaných, kde souboj Amerika vs. Evropa se jevil celkem vyrovnaně. Amíků malinko víc, ale určitě oproti loňsku se evropská rodina rozrostla! To určitě potvrdili dva náhradníci Andri RagettliAntoine Adelisse, kteří se určitě neztratili a hlavně mladej Švýcar nakonec hodně zabil!!

Nebudem chodit kolem horký kaše. Rozhodovat slopestyle je hodně zapeklitej oříšek. Rozhodčí maj hold svou pravdu, a to spíš uvidíte rapovat Dana Landu s Jirkou Babicou než, že se s nima shodnete…rider dá tři doublyunnatural 900 a stejně dostane víc bodů než cápek, co dá čtyři doubly na čtyři strany…jak vypadaj předpisy nebo stanovy fakt netušim. Ale občas to prostě hapruje a vy si jen řikáte: „Ten musí bejt první!!“ A ejhle, je až čtvrtej… „WTF?!“ S tím ale stejně uděláme kulový. Aspoň že se cení originalita. S tou se vytasil třeba Antti Ollila nebo další skandinávský čuně Jesper Tjäder. Oboum finálko neuteklo…

Samotný finále se pak už jela hodně velká loterie. Počasí si dělalo, co chtělo! Špatná viditelnost, do toho sněžení a s rychlostí to taky bylo na štíru! Není se co divit, že i zkušený jména si s tím kolikrát nevěděly rady! Na jízdu plnou doublů nebo snad na nějakej ten shovanej tripl se mohlo zapomenout. Teď to chtělo trošku přemejšlet, kde co vyrotovat ať dorazíte dolů vcelku. Jízda s dvěma doublama a dvěma menšíma rotacemi byl vcelku standart. Rozseknout, kdo naložil nejvíc zase nebylo moc jednoduchý, ale nakonec nejvíc bodů posbíral Gus Kenworthy před vítězem kvaldy Oysteinem BråtenemNickem Goepperem. Hodně na svý premiéře zabil Andri Ragettli. Ten to z pozice náhradníka dotáhl nabramborovej flek. Jukněte na jízdy a budete moudřejší…

1. Gus Kenworthy

2. Oystein Bråten

3. Nick Goepper

Výsledky finále slopestylu Dew Tour mužů:

1. Gus Kenworthy (USA) – 88.75
2. Oystein Bråten (NOR) – 86.00
3. Nick Goepper (USA) – 85.50
4. Andrí Ragettli (SUI) – 82.00
5. Joss Christensen (USA) – 79.95
6. Alex Bellemare (CAN) – 78.50
7. McRae Williams (USA) – 77.75
8. Antti Ollila (FIN) – 69.00
9. Oscar Wester (SWE) – 67.50
10. Henrik Harlaut (SWE) – 53.75
11. Jesper Tjäder (SWE) – 45.75
12. Evan McEachran (CAN) – 22.00

Holky - kdo přežije vyhraje.

Na něžný pohlaví čekaly stejný disciplína, stejná trať a stejný nový pravidla. I ony se mohly těšit na LCQ kolo, kde pouze jedna jediná dáma si vybojovala postup do finálka, kde se přifelila k předchozí nejlepší pětce. Tam kde jsme u pánu pochválili vyrovnaný americko-​evropský síly, tak tady to smrdělo celkem zaoceánským monopolem! Buchtama ze starýho kontinentu startovní listina určitě nepřetejkala. Škoda…určitě jen ve vteřině mám několik kandidátek, který by se tam vyjímaly. No nic, je to americkej kontest, tak to bude hold v duchu padesáti hvězd a červenobílejch pruhů… 

Pojďme ale rovnou na finálovej round slopestylu. Ten zažil dva nepříjemný crashe. Maggie Voisin do druhého kona vůbec nenastoupila. Koleno vypovědělo službu a bohužel má tenhle americkej talent po ptákách. Vazy mínus a už si letos nezajezdí. Mimo trať se pak taky vydala Kim Lamarre a i při jejím pádu mimo platformu se lehce zatajil dech….trošku to vypadalo jako „kdo přežije vyhraje“. Juknem aspoň na ty nejlepší. Třetí flek si nakonec vyjela domácí mladičká baba sedmnáctiletá Julia Krass. Evropskou čest zachraňovala Emma Dahlstrom. Pěknou jízdu s dávkou stylu a v no poles módu si zajistila stříbro. Zkušenosti pak prokázala Keri Herman, která nakonec utržila za svoje točky na obě strany nejvíc bodů a mohla tak pomalu hledat místo na krbu na novou trofej…

1. Keri Herman

2. Emma Dahlstrom

3. Julia Krass

Chybí nám už tak jen přehlídka motanic a rotací v rampě. Žádná změna pod sluncem. Čekalo se, která z dam nasolí nejvíc devítek…jako vždy. Aby se to nepletlo tak zase to nejchutnějc upekla vítězka ze Soči a X Games Maddie Bowman, která zadevítkovala hned dvakrát. Za sebou nechala dvojici Annalise DrewAyana Onozuka. Jinak dámy v rampě nic neobvyklýho a fyziku či smyslu nepopiratelnýho nepředvedly. Víc netřeba dodávat…

1. Maddie Bowman

2. Annalise Drew

3. Ayana Onozuka

Výsledky finále Dew Tour žen:

Slopestyle:

1. Keri Herman (USA) – 87.50
2. Emma Dahlstrom (SWE) – 82.00
3. Julia Krass (USA) – 79.50
4.Anouk Purnelle-​Faniel (CAN) – 64.25
5. Kim Lamarre (CAN) – 21.25
6. Maggie Voisin (USA) – 18.25

Halfpipe:

1. Maddiw Bowman (USA) – 91.25
2. Annalise Drew (USA) – 86.25
3. Ayana Onozuka (JPN) – 85.75
4. Janina Kuzma (NZL) – 85.00
5. Virginie Faivre (FRA) – 83.00
6. Roz Groenewoud (CAN) – 75.50

Street – příjemná malá novinka.

Příjemnou novinkou a rozptýlením pro riders i diváky byl premiérovej večerní street závod. V něm se ukázaly jak hvězdný jména ze slopestylu tak jezdci jako Khai Krepela, Pat Goodnough, Sandy Boville, Cody Cirillo nebo Beau-​James Wells. Na výběr bylo jak několik jibovaček, nechyběly bonkovačky nebo třeba celkem slušnej drop. V nenáročným jamovým formátu se nakonec nejvíc líbil Kanaďan Alex Bellemare a titul best trick pak uzmul Pat Goodnough za zero z dropu!! Určitě novinka, která na večer tradišní závody lehce okořenila!! 

Highlights videa:

Muži sloepstyle:

Muži halfpipe:

Ženy slopestyle:

Web Dew Tour najdeš tady.

Foto by Dew Tour

Další zajímavé články

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...

Jesper Tjäder si zase nechal postavit jeden prasáckej rail

Jesper Tjäder a jeho open loop rail, kterej si nechal vyrobit jako vůbec první freeskier ever...