Světový pohár v big airu v Miláně

Letošní první Světový pohár v big airu je za námi. Jak to v Miláně dopadlo i s naším Vojtou Břeským na startu si teď společně zopakujeme.

Letošní sezóna FIS Světovýho pohárubig airu je odpaněna. Po zrušeným závodě v dánský metropoli Kodani se pozornost mohla upírat na italské město módy Milán. Gucci tentokrát ale neměl šanci, protože nás zajímali výkony freeskierů a freeskierek, který se postavili na start čtyřicet metrů vysoký rampy. Nás závod hodně zajímal, protože jsme na něm měli konečně zase český želízko v ohni! Tím byl Vojta Břeský, kterej má momentálně jako jedinej možnost a taky formu startovat ve Svěťácích. Jak to tedy celý dopadlo? To si hned povíme…

V hlavním městě Lombardie se na startu sešla přece jenom chudší sestava. Amíky, Kanaďany nebo třeba protinožce jaksi závod téměř vůbec netankoval a zaoceánský stárs prostě měli v Itošce áčko. Schylovalo se tak k evropský bitvě, ke který nakonec nastoupilo třicet tři chlapů, kteří si to ve dvou heatech rozdali o deset finálových míst a pouze deset holek, kde nejlepší šestka šla směr finálová vřava. V kvaldě měl každej rider dva skoky a jako vždy se lepší počítal. Vojcek v prvním kole vytasil dub cork 720, za kterej si vykoledoval 74.00 bodíků. Druhej double cork 1080 se mu už tolik nepovedl, a nakonec z toho bylo celkový pěkný dvacátý čtvrtý místo. Za první start ve Svěťáku určitě zaslouží pochvalu.

Vojcek sám svůj výkon komentoval slovy: „Na začátku jsem byl ze skoku dost pokakanej, ale po pár hitech jsem zjistil, že je fakt hodně zábavnej a není se čeho bát. Líbila se mi atmoška a jak se o nás rajdry starali.V závodě jsem skočil, co jsem chtěl takže spokojenost.“ Vojtův heat nakonec v kvaldě ovládl švýcarskej rotátor Andri Ragettli a druhej letošní objev Elias Syrjä z Finska, kterej zase bodoval svým pregrab dub corkem. Mezi něžným pohlavím nejvíc naložila Coline Ballet-​Baz z Francie. Jinak při pohledu na výsledkovou listinu mě trklo do xichtu třináctý místo a jistej Paul Vieuxtemps reprezentující Thajsko. Jestli si odskočil od vaření kung paa z místí restošky netušim. Nicméně jméno neznámý, výsledek slušnej. Pojďme ale na finále…

Na finálovou skvadru pak čekali tři kola, dvě se počítali, takže byl lehkej prostor pro jeden rozpras. Americkou slávu zachraňoval jediný zástupce a to mladinký Mac Forehand, kterej při svým premiérovým startu bral poslední desátej flek ve finálku. Vítěz kvaldy Elias Syrjä opět zopákl čunačinku pregrab dub cork 1260, což byl i nejlíp hodnocen skok finále. Bohužel ho už tolik nepodpořil switch dublem a nakonec bral šťastnou sedmičku. Nejlepší šestku pak uzavírala švýcarsko-​norská dvojka Jonas Hunziker Oystein Bråten a domácí Ralph Welponer.

Třetí flek uzmul švýcarskej závoďák Andri Ragettli. Triple corka 1440 bow´n´arrow poslal s prstem v nose. Switch dub misty už měl malinko kostrbatější landing a tak to nakonec znamenalo bronz. Švédskej sympaťák Hugo Burvall se konečně dobře vypsal a za nose butter dub cork 1260 a masivní switch dub cork 1440 bral zaslouženě stříbro. Parádní návrat pak ale předvedl Elias Ambühl, kterej poslední dvě sezóny laboroval hodně se zraněními. Jeho switch dub cork 1440dub cork 1260 tail to lead tail zaujal rozhodčí nejvíce. Vítěz, i když z mýho pohledu se mi Hugo (trikově) možná líbil víc…

Stejný podmínky jako pánové měly samozřejmě i dámy. Ze šestice odvážných nejvíc bodů posbírala vítězka kvaldy Coline Ballet-​Baz, která nasadil hlavně epesní switch bio 900 safety. Tradiční babský triky jako 900 tailswitch 720 stačily Johanne Killi ke druhýmu fleku. Giulia Tanno, která zabila dub cork 1080, totiž úplně na sto procent nezvládla druhej skok ze switche a nakonec z toho byl třetí flek. Škoda, že na místě nebyla Zuzička Stromková. Na finálovu šestku by určitě měla. Světový pohár pak pokračuje tento týden, kdy se riders přesunou na Stubai na slopestyle. Další big air následuje na začátku prosince v německém Mönchengladbachu.

Výsledky Světovýho poháru v big airu v Miláně:

Muži:

1. Elias Ambühl (SUI)
2. Hugo Burvall (SWE)
3. Andri Ragettli (SUI)
4. Oystein Bråten (SWE)
5. Jonas Hunziker (SUI)
6. Ralph Welponer (ITA)
7. Elias Syrjä (FIN)
8. Birk Ruud (NOR)
9. Christian Nummedal (NOR)
10. Mac Forehand (USA)

Ženy:

1. Coline Ballet-​Baz (FRA)
2. Johanne Killi (NOR)
3. Giulia Tanno (SUI)
4. Sarah Hoefflin (SUI)
5. Dominique Ohaco (CHI)
6. Lara Wolf (AUT)

FIS web zde.

Foto by FIS

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...