Světový pohár ve slopestylu a halfpipe v Mammothu

Poslední možnost, kde šlo lohnout body, které vás poslaly na Olympiádu byl Světový pohár v americkém Mammothu. Jak to tady dopadlo v rampě a slopestyle si teď řekneme.

Hotovo! Padla! Šlus! Možnost vyjet si body nebo splnit jedno z kritérií pro letošní Olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu je minulostí! Posledním příležitost byla uplynulý víkend v kalifornském Mammothu, kde poslední opozdilci zkoušeli stihnout to, co se jim celej více jak rok nepovedlo. V itineráři akce jste našli jak halfpipe tak slopestyle. Vhledem k tomu, že se jednalo o závod americký kvaldy, bylo jasný, kdo bude nejvíc jančit. Ano, přesně tak, Amíci. Některý favorizovaný jména už měly účast pod pěti kruhy zajištěnou, a tak zbytečně neriskovaly a všechno sledovaly zpovzdálí domácí pohody. Jelo se ale o hodně a my se jukneme, kdo si vydělal, a kdo to naopak podělal…

Halfpipe

V rampě to už byla naprosto poslední z posledních možností nejen pro domácí lyžníky sehnat body. Čekala se tak tlačenka, jak při black friday výprodeji. Pánové jako vždy usilovali o deset, dámy poté o osm postupových míst. Domácí hoši nenechali nic náhodě a v kvaldě kompletně obsypali prvních dvanáct míst! Úlet! Ryze americký finále? Proč ne. Podobně na tom byly i soudružky rampařky. Ty okupovaly předních pět míst a aspoň na šestém až osmém místě dovolily taky pár kámoškám z jiných koutů světa, aby přičichly k finále. Hold boj o Olympiádu je boj o Olympiádu. V kvaldě pak nejvíce válel Gus KenworthyMaddie Bowman

Večerní finále tak čekalo hned patnáct domácích borců a borkyň a k nim tři samotáři ze zbytku světa. Mezi chlapáky ještě před startem vypadl Hunter Hess, jeden z největších favoritů Gus Kenworthy hned v prvním kole předvedl krysu větší než maj doma Ninja Želvy a další runy musel bohužel vzdát. Překvapivě první vítězství ve Svěťáku slavil Kyle Smaine, kterej poslední jízdou s dvěma doubly nečekaně odstřihl favorizovanější jména. Na poslední chvíli se zachraňoval taky Alex Ferreira, kterej po dvou pádech radši svojí tradiční jízdu se čtyřma dublama zjednodušil také jen na dva a v nervózním závodě to stačilo na stříbro. Torin Yater-​Wallace pak s třema tuplákama bral bronz. Do nejlepší pětky se ještě vešel obhájce olympijského zlata David Wise a další favorit Aaron Blunck. A mohlo se jít počítat…

Největší favoritky jako Cassie Sharpe z Kanady a žabožroutka Marie Martinod už měly do Koreje sbaleno, takže v Mammothu chyběly. Zastoupily je ale domácí bábovky, kdy po více než čtyřech letech vystoupala na trůn Svěťáku Brita Sigourney před zkušeným duem Maddie BowmanDevin Logan. Radost ze sedmýho místa pak měla určitě dvacetiletá Kanaďanka Rachael Karker, která poprví okoštovala , jak chutná účast ve finále. Nejlepší tři holky vám svoje jízdy ukážou jako vždy v sestřihu:

Slopestyle

Slopestyle byl malinko zamotanější. Důvod? Na americký jezdce totiž nečekal pouze podnik Světovýho poháru, ale v den finále ještě jeden závod navíc právě v rámci olympijské kvalifikace. Celkem fuška. Co tentokrát určitě dopadlo líp byla trať. Tu v Aspenu jsme celkem zhanili, ale tady tři railový platformy a tři skoky vypadaly hodně důstojně, takže za nás ano. Tohle prověří aktuální formu všech zúčastněných. A aby toho nebylo málo, tak počasí mělo opět krámy. S tím prostě nikdo nic neudělá, a tak se nakonec podařilo pánskou kvaldu přesunout na sobotu a celej dámskej závod se pak musel i s pánským finále vměstnat do neděle. Hlavně že se jelo. Pánové jako vždy ve čtyřech heatech bojovali o šestnáct míst, dámy měly na finále vypsano pouze osm pozic. A už kvalda některým domácích zvířatům zavřela dveře. Pakovat se musel Gus Kenworthy, Alex Hall, Quinn Wolferman nebo Willie Borm. Na druhou stranu nechyběly ani překvapení…

První finálovou účast totiž vyválčil Francouz Benoit Buratti, kterej nakonec dobojoval na pěkným dvanáctým místě a taky Holanďan Mees Van Lierop, kterej zahnízdil na patnáctým fleku. Rozhodovat takovej závod je asi těžký jako shánět na silvestra ve dvě ráno řidiče. Jízdy nadupaný a podobný. Nejvíc bodů porota přiřkla Tealovi Harleovi z Kanady. Hádat se nebudu, ale mě se prostě druhej Andri Ragettli i třetí Evan McEachran nebo i pátej Jesper Tjäder líbili víc. Je to fakt loterie, ale když Andri dá celou jízdu s dvěma doublama triplem, tak prostě tyhle technický tryky musej bejt zaplacený určitě více než to, co předvedl sympatickej Kanaďan. Sám jsem hodně zvědavej na hodnocení v Pchjongčchangu… tady s pánama rozhodčíma za jedno nejsem…ale jak se říká, když nejde o život, tak jde o...

Mezi něžným pohlavím určitě lehce zaskočila Lana Prusakova z Ruska, která po kvaldě vedla. Finále už ale neustála a skončila sedmá. První finále si taky okusila Laura Wallner z Rakouska. Osmý místo je určitě příslibem do budoucnosti. Při absenci Maggie Voisin nebo Tess Ledeux se tentokrát na bedně zjevila mladá domácí naděje Caroline Claire. Hodně se mi začíná líbit další mládě Jennie-​Lee Burmansson ze Švédska. Moc holek s takovým stylem neznám. Trošku vypilovat technický věci a budeme tady mít velkou hrozbu. Mimochodem její krajanka, kterou mi trochu připomíná, Emma Dahlstrom brala bramboru. Nejvýše se ale vyšvihla Tiril S. Chrsitiansen, která si snad sérií zranění už vybrala veškerou smůlu. Jízdu sice nedala nejčistěji, ale triková zásoba si na první flek myslím sedla…

O Pchjongčchang je tak dobojováno. My se teď můžeme těšit na nominace jednotlivých reprezentací. Se Svěťákem, ale pro letošek ámen není. V březnu nás toho čeká hodně! Postupně jsou v plánu Silvaplana (slopestyle), Seiser Alm (slopestyle), Tignes (rampa) a Quebec (big air). Zima je hold dlouhá… 

Výsledky finále Světovýho poháru v Mammothu:

Halfpipe:

Muži:

1. Kyle Smaine (USA)
2. Alex Ferreira (USA)
3. Torin Yater-​Wallace (USA)
4. David Wise (USA)
5. Birk Irving (USA)
6. Aarin Blunck (USA)
7. Jake Mageau (USA)
8. Jaxin Hoerter (USA)
9. Gus Kenworthy (USA)
10. Hunter Hess (USA)

Ženy:

1. Brita Sigourney (USA)
2. Maddie Bowman (USA)
3. Devin Logan (USA)
4. Carly Marguiles (USA)
5. Saori Suzuki (JPN)
6. Annalisa Drew (USA)
7. Rachael Karker (CAN)
8. Keltie Hansen (CAN)

Slopestyle:

Muži:

1. Teal Harle (CAN)
2. Andri Ragettli (SUI)
3. Evan McEachran (CAN)
4. Felix Usterud (NOR)
5. Jesper Tjäder (SWE)
6. McRae Williams (USA)
7. Joss Christensen (USA)
8. NickGoepper (USA)
9. Oscar Wester (SWE)
10. Jonas Hunziker (SUI)
11. Bobby Brown (USA)
12. Benoit Buratti (FRA)
13. Noah Morrison (CAN)
14. Elias Ambühl (SUI)
15. Mees Van Lierop (NED)
16. Russ Henshaw (AUS)

Ženy:

1. Tiril S. Christiansen (NOR)
2. Jeenie-​Lee Burmansson (SWE)
3. Caroline Claire (USA)
4. Emma Dahlstrom (SWE)
5. Taylor Lundquist (USA)
6. Darian Stevens (USA)
7. Lana Prusakova (RUS)
8. Laura Wallner (AUT)

FIS web zde.

Foto U.S. Freeskiing

Další zajímavé články

Rychlovka "Homeruns" s Markusem Ederem

Markus Eder se nám připomíná backcountry jednohubkou "Homeruns"...

Max Hitzig a Hedvig Wessel si podmanili Freeride World Tour 2024

Další velká soutěž pro rok 2024 je za námi! Známe krále a královnu Freeride World Tour....

MSJ 2024: Péťa Müller bere ve slopestylu krásný 7. místo

Na Mistrovství světa juniorů 2024 se rozdávaly první medaile! Český zástupce Petr Müller pak pronikl mezi světovou elitu...