Freeride.cz

Hlavní sekce

Recenze:
Freebord

Freeride.cz » Snowboard » Články » Freebord

Léto už sice je u konce, většina z nás si ale stále hledá alternativy jak krátit čas do zimy a zároveň se aktivně věnovat podobnému sportu jako snowboard. Klasicky to bývá skate, surf nebo wake. Freebording se však snaží propojit se snowboardem naplno. Je to reálné?

Aby měla tato recenze smysl, jelikož se jedná o recenzi sportu, nejdřív se pokusím vysvětlit co vlastně freebording je a odkud přišel. Dále se podíváme na to jak celé „nářadí“ funguje a na závěr vám popíšu jak probíhaly začátky a celkově jaký je pocit na freebordu stát. So let´s go!

foto foto foto
Světoznámé strmé ulice ve městě, kde freebord vznikl - San Francisco. Každá z nich teď připomíná sjezdovku... (foto : Andy Wright)
Přesné datum, kdy byl vynalezen první freebord, jsem bohužel nezjistil, ale pohybuje se okolo roku 1996. V té době Steen Strand z města kopců San Francisca dostal zajímavou myšlenku a to vytvořit něco mezi skateboardem a snowboardem, který by nepotřeboval sníh. První myšlenka směřovala k tomu, že pohyb na snowboardu je prakticky neomezený. Pokud už obstojně na snowboardu jezdíte, není pro vás problém jakákoliv rotace při jízdě, kterou bych jednodušše nazval jako svoboda pohybu. Něco podobného se také snaží přinést freebord. Steen si uvědomil, že podstata pohybu na snowboardu (ale i na lyžích) je ve využití hran, které nereagují, pokud na ně nepřenesete váhu. Proto vytvořil skateboard, který měl uprostřed další kola a ty byly výše než kola normální na koncích trucků. Aby se blížil pohyb ještě blíž tam, kam chtěl, na vrchní část s gripem se připevnily tzv. Skyhook vázání (patentované polootevřené vázání). Pro lepší stabilitu se rozšířily trucky a první freebord byl na světě. Následovala dlouhá cesta vývoje a vylepšování až před námi stojí dnešní sériově vyráběný freebord.
foto foto foto
Letní snowboard... První ollička a pavement turny :-)
Jak to celé funguje? Zcela jednodušše. V minulém odstavci jsem se snažil popsat, že základní součástí snowboardové desky jsou hrany, díky nimž brzdíme (nebo se odrážíme do rotací). Freebord má místo hran kola, díky nimž můžeme dosáhnout dvou základních principů zatáčení na snowboardu, a to tzv. smýkaný a řezaný oblouk. Prostřední kola jsou totiž otočné jako například kola od nákupního vozíku, tudíž se můžeme otáčet libovolně a prostřední kola jsou stále natočena tak, jak mají. Řezaný oblouk se dá vykrojit i například na longboardu či normálním skatu, ovšem smýkaný už je mnohem těžší, a to díky nutnosti utrhnout z asfaltu všechny čtyři kola, u freebordu musíte jen dvě. Ten, kdo už stál na skateboardu a pokoušel se „smykovat“, ví jak rychle se kolečka takto opotřebovávají. Freebordy mají speciálně pro tuto činnost kola vytvořena z látky, jež se odírá podstatně pomaleji než kola skateboardová. Nezbytnou součástí je pak také polootevřené vázání, které vám nohu drží spojenou s deskou, ovšem v případě potřeby ji jednoduše pohybem dovnitř či vzad vysunete. Díky tomu se dá také předejít spoustě pádů. Vázání mají možnost nastavení stance, takže není problém postavit si své vázání stejně jako jste zvyklí ze snowboardu, včetně rozvoru nohou.
foto foto
foto foto
Mini Freebords.cz team session ve Frýdku Místku...
Jelikož jsem dostal možnost mít freebord na testování a na skateboardu i snowboardu jezdím, docela mě zajímalo, jak toto zařízení funguje. Určitě to není hračka, se kterou se sžijete za pět minut, ale pokud jste už na skatu a snowboardu jezdili, skloubit dohromady tyto dva typy pohybů v jízdu na freebordu vám nebude za chvíli dělat problémy. Asi prvním kladným aspektem, pokud bych ho srovnal například s longboardingem, je absolutní kontrola rychlosti při jízdě z kopce, pokud dostanete určitou jistotu, nebude pro vás problém sjet jakkoli prudký kopec, zastavíte prostě jako na snowboardu. Kladem je i vázání, jež vám drží vaše končetiny, tudíž můžete dělat různé ollies, 180 nebo 360. Vše je jen na vaší kreativitě. Pokud máte už větší jistotu, dají se triky odzkoušené na rovince kombinovat v jízdě z kopce. Přesně jako na snowboardu. Určitě existují i zápory, pro mě to byly jistě dva. Freebord nemůžete oproti skateboardu využít jako běžný dopravní prostředek, navíc šest koleček má větší odpor než čtyři, tudíž se po rozjetí na rovince dostane do zastavení mnohem rychleji. V tom je bohužel blíže snowboardu. Pokud nemáte možnost nějakého výjezdu autem či jiným dopravním prostředkem, tak to bude také nezbytné šlapání do kopce. Což ovšem většina dobře zná z freeridových výstupů, či z příjezdu na hory bez financí na vleky, že? :-)


Freebording je zajímavou zábavou, která vám dodává pohyb velmi se blížící snowboardingu. Za ne až tak vysokou cenu (pokud se to srovná třeba se skatovým kompletem) si dokážete připomenout ten příjemný pohyb ze smýkaných oblouků, 360tek a pocitu propojení těla a desky. Zkuste a uvidíte. Třeba se rychle naučíte to, co maestro Švidra ;-), jak vidíte na videjku...
foto foto foto
Testování freebordu
Pozn.: Za zapůjčení freebordového vybavení děkujeme klukům z Freebords.cz.

 

“Anonym”

Hodnocení: 0

Anit“ 11. 2. 2011 v 14.58 napsal:

zdravím:)
chtěla bych prodat freebord z originální prodejny v Brně. Původní cena byla 6 200kč. Ráda bych jej prodala za 5 tisíc (popř. jsem ochotná klesnou i na 4500),jelikož je můj freebord jen 4x použitý, koupila sem ho totiž 5 dní před tím než napadl první sníh, takže celkem pech.. s freebordem je všecko v absolutním pořádku. Neprodávám ho kvůli tomu, že by mě přestal bavit, protože tohle je něco úžasnýho,ale budu mít nový zvíře-psouna, který mi zabere hodně času a taky peněz, takže je zbavení se freebordu řešení obojího problému..

-je dlouhý 80cm, což je tak ideálka pro lidi do 180cm, má nastavitelné vázání na různou velikost nohy. Přidávám k němu zdarma nové nepoužité downhill kolečka. V případě zájmu můžu za směšnou cenu (199kč) přidat i kvalitní chrániče na lokty a dlaně-rovněž nepoškozené. Pokud by měl někdo zájem, ozvěte se na bloksova.anita@centrum.cz (popř přihodím i fotku)

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 12. 10. 2008 v 23.53 napsal:

so gay...

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 5. 10. 2008 v 18.34 napsal:

LAB

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 5. 10. 2008 v 18.34 napsal:

... hele svou inteligenci mi muzes predvest na ABicku kocoure...

 

Hodnocení: -1

Michael „klokanisko“ Blažík 30. 9. 2008 v 19.10 napsal:

takový ti zvrhlíci ,co rádi masturbují nad komentářem v diskuzích a jak už vypadá ,že je na diskuzi mrtvo ,tak někoho křivě osočí, ať můžou tasit ještě pět minut

 

Hodnocení: -1

Michael „klokanisko“ Blažík 30. 9. 2008 v 15.56 napsal:

Chováš se tu jak malý teploušek:D:D:D

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 30. 9. 2008 v 10.48 napsal:

Co má sakra tahle diskuze společnýho s mojí sexuální orientací ?

 

Hodnocení: -1

Michael „klokanisko“ Blažík 29. 9. 2008 v 20.00 napsal:

Trochu gay ne?:D:D:D

 

Hodnocení: 1

anonym „anonym“ 27. 9. 2008 v 21.48 napsal:

Sakra proc tu pisete takovyhle silacky zbytecny kecy, akorat to dela prudu mezi lidma a vubec to sem nepatri a nedela to vubec nic dobryho!

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 27. 9. 2008 v 19.15 napsal:

....bohuzel prvni si tu nebyl.. ale o tom jak ses dostal k tomu zastoupeni si pohovorime nekdy osobne
.. zasmat se muzes

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 27. 9. 2008 v 12.32 napsal:

hochu ty si pěkně trapný

 

Hodnocení: 0

Honza „kapoliiito“ Kapolka 27. 9. 2008 v 10.49 napsal:

hosi tyhle kecy jsou vazne marny, nic obslehnutyho neni, se vsim jsme tu zacli prvni, blog jsme taky spustili prvni, nebudu se tu o nicem hadat, radsi ukaz jak umis jezdit ... jo stav se dupnout rad se zasmeju.....

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 26. 9. 2008 v 17.59 napsal:

hlavne by uz mohl prestat obslehavat vsechny ty loga , stranky atd. a vymyslet konecne uz neco svojeho

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 26. 9. 2008 v 15.32 napsal:

...okej ja si na nej dupnu az ho potkam....

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 25. 9. 2008 v 11.44 napsal:

nedupejte do kapa.a bavte se normalne zevlaci.

 

Hodnocení: 0

Honza „kapoliiito“ Kapolka 24. 9. 2008 v 18.49 napsal:

neverim, co se jeste dozvim?

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 24. 9. 2008 v 18.26 napsal:

Kapolka je levák a podrazák.. neví jak se dělá byznys.. podílka

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 23. 9. 2008 v 16.58 napsal:

tos upadl spis ty ne kdyz na kartacoch jedes 5 m na snb a pak obrusis trapnu bedynku to si fakt zajezdis

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 22. 9. 2008 v 12.26 napsal:

Do prahy to nema cenu?? NA freebording.cz je seznam lokalit co se furt rozsiruje - uz jich tam je jen z prahy kolme 20.http://www.forum.freebording.cz/viewfor…! JInak nejvetsi var je strahovskej kopec a cesta ze proseka!
2Ziki: myslim ze freebording je z Prahy, urcite by to tam slo vyzkouset kdyz se jim ozves

 

Hodnocení: -1

anonym „anonym“ 22. 9. 2008 v 10.25 napsal:

si upadl. Na kartacich aspon jezdis na snowboardu. Tohle je mutant a paskvil!!!

 

< novější12

Autor článku:

Miloslav „Milion“ Brzák
Miloslav „Milion“ Brzák

World is about a miles far away, so we must hurry!

Kategorie: Recenze
Vydáno: 19. 9. 2008 v 17.50

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

Související Články

Freebording - první lekce
TrickTip: Freebording - první lekce

Určitě při čekání na sníh a snowboardový pojezd často řešíte otázku jak se co nejlépe zabavit... Spousta lidí…

Tricktip na Freebordu - Jackson by Frýmen
TrickTip: Tricktip na Freebordu - Jackson by Frýmen

Po prvním trick tipu na Freebordu, který jsme vám přinesli na podzim minulého roku, jsme pro vás ve spolupráci s…

nejčtenější Články

Pořadatel Michal Maroši láká na Red Bull Feel The Wheel
Pořadatel Michal Maroši láká na Red Bull Feel The Wheel

Jak se blíží další ročník specifického, ale už tradičního závodu Red Bull Feel The Wheel, přichází čas…

Freestyle Kolbenka 2.0 - Buď u toho!
Freestyle Kolbenka 2.0 - Buď u toho!

Pražská tréninková hala Freestyle Kolbenka patří mezi unikátní projekty, kterým by měl příznivec freestylových…

Splitboarding na norských Lofotech - fotogalerie 1.
Splitboarding na norských Lofotech - fotogalerie 1.

Minulý týden jste měli možnost pročíst parádní report z výletu české party do Norska na vyhlášené Lofoty.…

Nejlépe hodnocené Články

Burton Store Prague se pyšní novým designem
Burton Store Prague se pyšní novým designem

Pražský Burton Store ve Vodičkově ulici doznal zásadních změn a po velké rekonstrukci se mohou zákazníci těšit…

Pořadatel Michal Maroši láká na Red Bull Feel The Wheel
Pořadatel Michal Maroši láká na Red Bull Feel The Wheel

Jak se blíží další ročník specifického, ale už tradičního závodu Red Bull Feel The Wheel, přichází čas…

Tři sta šedesátý čtvrtý díl - upoutávka
Tři sta šedesátý čtvrtý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…