Freebord

Léto už sice je u konce, většina z nás si ale stále hledá alternativy jak krátit čas do zimy a zároveň se aktivně věnovat podobnému sportu jako snowboard. Klasicky to bývá skate, surf nebo wake. Freebording se však snaží propojit se snowboardem naplno. Je to reálné?

Aby měla tato recenze smysl, jelikož se jedná o recenzi sportu, nejdřív se pokusím vysvětlit co vlastně freebording je a odkud přišel. Dále se podíváme na to jak celé „nářadí“ funguje a na závěr vám popíšu jak probíhaly začátky a celkově jaký je pocit na freebordu stát. So let´s go!

foto foto foto
Světoznámé strmé ulice ve městě, kde freebord vznikl - San Francisco. Každá z nich teď připomíná sjezdovku... (foto : Andy Wright)
Přesné datum, kdy byl vynalezen první freebord, jsem bohužel nezjistil, ale pohybuje se okolo roku 1996. V té době Steen Strand z města kopců San Francisca dostal zajímavou myšlenku a to vytvořit něco mezi skateboardem a snowboardem, který by nepotřeboval sníh. První myšlenka směřovala k tomu, že pohyb na snowboardu je prakticky neomezený. Pokud už obstojně na snowboardu jezdíte, není pro vás problém jakákoliv rotace při jízdě, kterou bych jednodušše nazval jako svoboda pohybu. Něco podobného se také snaží přinést freebord. Steen si uvědomil, že podstata pohybu na snowboardu (ale i na lyžích) je ve využití hran, které nereagují, pokud na ně nepřenesete váhu. Proto vytvořil skateboard, který měl uprostřed další kola a ty byly výše než kola normální na koncích trucků. Aby se blížil pohyb ještě blíž tam, kam chtěl, na vrchní část s gripem se připevnily tzv. Skyhook vázání (patentované polootevřené vázání). Pro lepší stabilitu se rozšířily trucky a první freebord byl na světě. Následovala dlouhá cesta vývoje a vylepšování až před námi stojí dnešní sériově vyráběný freebord.
foto foto foto
Letní snowboard... První ollička a pavement turny :-)
Jak to celé funguje? Zcela jednodušše. V minulém odstavci jsem se snažil popsat, že základní součástí snowboardové desky jsou hrany, díky nimž brzdíme (nebo se odrážíme do rotací). Freebord má místo hran kola, díky nimž můžeme dosáhnout dvou základních principů zatáčení na snowboardu, a to tzv. smýkaný a řezaný oblouk. Prostřední kola jsou totiž otočné jako například kola od nákupního vozíku, tudíž se můžeme otáčet libovolně a prostřední kola jsou stále natočena tak, jak mají. Řezaný oblouk se dá vykrojit i například na longboardu či normálním skatu, ovšem smýkaný už je mnohem těžší, a to díky nutnosti utrhnout z asfaltu všechny čtyři kola, u freebordu musíte jen dvě. Ten, kdo už stál na skateboardu a pokoušel se „smykovat“, ví jak rychle se kolečka takto opotřebovávají. Freebordy mají speciálně pro tuto činnost kola vytvořena z látky, jež se odírá podstatně pomaleji než kola skateboardová. Nezbytnou součástí je pak také polootevřené vázání, které vám nohu drží spojenou s deskou, ovšem v případě potřeby ji jednoduše pohybem dovnitř či vzad vysunete. Díky tomu se dá také předejít spoustě pádů. Vázání mají možnost nastavení stance, takže není problém postavit si své vázání stejně jako jste zvyklí ze snowboardu, včetně rozvoru nohou.
foto foto
foto foto
Mini Freebords.cz team session ve Frýdku Místku...
Jelikož jsem dostal možnost mít freebord na testování a na skateboardu i snowboardu jezdím, docela mě zajímalo, jak toto zařízení funguje. Určitě to není hračka, se kterou se sžijete za pět minut, ale pokud jste už na skatu a snowboardu jezdili, skloubit dohromady tyto dva typy pohybů v jízdu na freebordu vám nebude za chvíli dělat problémy. Asi prvním kladným aspektem, pokud bych ho srovnal například s longboardingem, je absolutní kontrola rychlosti při jízdě z kopce, pokud dostanete určitou jistotu, nebude pro vás problém sjet jakkoli prudký kopec, zastavíte prostě jako na snowboardu. Kladem je i vázání, jež vám drží vaše končetiny, tudíž můžete dělat různé ollies, 180 nebo 360. Vše je jen na vaší kreativitě. Pokud máte už větší jistotu, dají se triky odzkoušené na rovince kombinovat v jízdě z kopce. Přesně jako na snowboardu. Určitě existují i zápory, pro mě to byly jistě dva. Freebord nemůžete oproti skateboardu využít jako běžný dopravní prostředek, navíc šest koleček má větší odpor než čtyři, tudíž se po rozjetí na rovince dostane do zastavení mnohem rychleji. V tom je bohužel blíže snowboardu. Pokud nemáte možnost nějakého výjezdu autem či jiným dopravním prostředkem, tak to bude také nezbytné šlapání do kopce. Což ovšem většina dobře zná z freeridových výstupů, či z příjezdu na hory bez financí na vleky, že? :-)

 

Další zajímavé články

Kuba Hroneš přepisuje historii a jako první na světě odjíždí sw triple underflip ze zábradlí

Ze svého rodného Špindlu Kuba Hroneš vyráží dech celému světovému snowboardingu, když na speciálně postaveném spotu v průsmyku posílá jako první na světě switch boardslide to switch triple uderflip 1170. Co k tomu předcházelo a jak se trik nakonec povedl mrkni v tomto článku!

Na Kaprunu se jely freeridové bomby během X OVER RIDE 2024!

Minulý týden jsme vám tady naservírovali desert ke snídaňovému menu v podobě živého vysílání z X OVER RIDE na Kaprunu, kde proběhla místní premiéra zastávky Challengeru Freeride World Tour. V místních libových podmínkách se utkali rideři toužící se probojovat do Freeride World Tour 2025 a bylo se teda, na co koukat!

Dejte si Live stream z X OVER RIDE 2024 na Kaprunu!

Zpříjemněte si ráno živým vysíláním z prosluněného Kaprunu, kde právě probíhá X OVER RIDE 2024 aneb 4* FWT Challenger, který slouží jako kvalda do Freeride World Tour 2025 a bude se zde rozhodovat, kdo si stoupne příští rok na starověku těchto legendárních závodů! Konec závodu je plánovaný kolem 11:00.