Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Report: 4x4 national Neklid

Freeride.cz » Snowboard » Články » Report: 4x4 national Neklid

4x4 Český pohár ve freestyle snowboardingu byl letos jednoznačně nejúspěšnější závodní sérií na našich horách. Jak víte, během sezóny jsme vás průběžně informovali o všech výsledkách a dalších novinkách spojených s touto sérií organizovanou AČS. Teď je už sice po sezóně, ale postupně se ještě vrátíme ke třem březnovým national závodům. Jako první tu máme Neklid...

foto by Ondřej Kalmán
Vehicle Nitro snowpark na Neklidu - dějiště třetího national závodu 4x4.
copyright AČS / FReeride.cz 2006
V sobotu 11. března 2006 se kolotoč závodů národní série 4x4 Českého poháru ve freestyle snowboardingu přesunul do krušnohorského střediska Boží Dar - Neklid. Zde čekal na závodníky zbrusu nově vyšejpovaný snowpark s připravenou slopestylovou tratí. Ta se na Neklidu vzhledem k uspořádání a dispozicím snowparku skládá tradičně výhradně ze skoků. Letos chyběl oproti minulým ročníkům legendární corner u chaty. Novinkou byly tvary skoků a dimenze platforem tvořené shaperským duem Mára Žalud, Zbyněk Janda a head designérem Petrem Matouškem, za vydatné pomoci neklidských rolbařů a party Neklid Local Raiders. Díky mimořádné sněhové nabídce se skoky podařilo upravit do rozměrů, jaké dosud neměly. Všechny platformy jsou dostatečně široké s dlouhými a prudkými dopady. Profily skoků dostaly nový impuls vylepšením radiusů odrazů, umožňující nyní dosažení tzv. mrtvého bodu. Z hlediska jezdce tak poskytují dostatečný prostor k provedení triku a k bezpečnému návratu do dopadu. Standardem je výběr ze dvou odrazů. V konečné podobě vypadala trať slopestylu takto: první platforma (Big Ben) nabízela výběr ze skoků s rozměry tablů 7 a 9 metrů, druhá (U studánky) 6 a 9 metrů a třetí závěrečná (Nad Bejčákem) umožňovala polety od 8 a 13 metrů výše.

Od brzkého rána se to v prostoru snowparku začalo hemžit lidmi. Jako první nastoupila pracovní četa, která se ujala rozvěšování reklamních bannerů, přípravy parčíku pro snowdeck a dalších činností spojených s organizováním závodu. Okolo deváté se začali objevovat první závodníci a dokonce i první partičky diváků. Do toho přišla s neočekáváním sobě vlastním lokální sněhová smršť, která během půl hodiny zasypala čerstvě polícovaný park zhruba pěticentimetrovou vrstvou sněhu. To ještě více znesnadnilo závodníkům boj s rychlostí mezi jednotlivými překážkami. A tak testování a volba nájezdové rychlosti byla častokrát hlavní náplní tréninkových jízd. I přes zvraty počasí vše dospělo zdárně až k půl dvanácté, kdy byla odpálena kvalifikace.

foto by Ondřej Kalmán
Německý jezdec Henry Holze - bs 540 (XL verze sekvence TADY).
copyright AČS / FReeride.cz 2006

Formát závodů 4x4 Českého poháru AČS je všeobecně známý, tzn. dvě jízdy kvalifikační a dvě jízdy finálové, z nichž se lepší počítá. Tento formát umožňuje při poměrně plynulé organizaci každému závodníkovi ukázat to nejlepší, co dokáže. Přesto bývá poměrně často k vidění opakování jedné a té samé jízdy při všech dvou (popř. čtyřech) příležitostech jezdce. Přitom právě slopestyle nabízí jezdcům možnost ukázat jejich repertoár triků. Rozhodčí by se pak měli snažit ohodnotit nejdokonalejší, nejlépe provedenou a nejobtížnější linii podle hodnotících kritérií. Těmi jsou obtížnost, provedení a rozsah triku, čistota odrazu a dopadu, variabilita jízdy, náročnost kombinace, míra risku, stupeň progrese a celková technika jízdy.

foto by Ondřej Kalmán
Vlevo Roman Dlauhý, vpravo Martin Matoušek.
copyright AČS / FReeride.cz 2006

Průběh kvalifikace u nejmladší kategorie dětí se odehrával v poklidném duchu, neboť všichni čtyři startující postupovali do finále. Všichni závodníci předváděli hezké a slušně vysoké a daleké airy, obohacené nejrůznějšími graby. O vítězství si to rozdali tradiční účastníci pohárových závodů Petr Meloun (X-ray, První česká realitní), který své jízdy začínal frontsidovou stoosmdesátkou a Martin Mikyska (Volcom, Wild kids, První česká realitní), který kontroval frontside 360. Jeho jízdy byly přeci jenom o něco lepší než zbytku startovního pole, a tak se stal přesvědčivým vítězem. Na třetím místě skončil nejmladší zástupce "Mates clanu" Štěpán Matoušek (TJ Jáchymov) a na 4.místě pro tento závod zůstal Dominik Bergman.

foto by Ondřej Kalmán
Zleva Pepe Samek, Klára Suchanová a Eliška Šírová.
copyright AČS / FReeride.cz 2006

Kategorie juniorů přinesla už v kvalifikaci souboj šesti účastníků o čtyři postupová místa. Úroveň jízd je v této kategorii již o poznání vyšší, a tak jsme byli svědky opravdu kvalitních jízd. Na čtvrtém místě v kvalifikaci i finále skončil Jakub Novotný z Chomutova s shifty airy a bs 180. Třetí pozici obsadil Filip Gutwirth (Surfsport ČB), který do své jízdy zařadil frontsidové 360 a všechny přítomné udivoval svým mega ollie, díky němuž přelítával dopady. Boj o vítězství spolu svedli vítěz kvalifikace Darek Bergman (Horsefeathers, Nitro, Zeal) s jízdou fs 180, fs 540 a bs 180 a lokální jezdec Honza (Hugo) Haas (SK Boží Dar, X-ray), jehož lepší finálová jízda vypadala takto: fs 540, bs 360 a tweaked. První místo nakonec díky čistotě dopadů zůstalo na Božím Daru. Musíme podtrhnout fakt, že kategorie juniorů přestává být v programu závodů jakýmsi přívažkem, naopak krásně doplňuje nadupanější mužskou kategorii a dává mlaďasům možnost porovnat se mezi sebou.

foto by Ondřej Kalmán
Judges se radí... Tradiční šrumec kolem Matesovy chaty....
copyright AČS / FReeride.cz 2006

V ženské soutěži nebyla juniorská kategorie pro nízkou účast závodnic vůbec otevřena, na což doplatily obě nepostoupivší z kvalifikace, věkem juniorky. Tereza Erbenová a Gábinka Matoušková (TJ Jáchymov), zástupkyně "Mates clanu", předvedly hezké rovné airy s různými graby a jako příslib do budoucnosti vysekla Gábinka v jedné ze svých jízd takřka úspěšný pokus o bs 360. Finále nakonec neměnilo výsledky z kvalifikace. Vítězkou se stala lokální jezdkyně Klára Suchanová (Unity, Columbia - Convert, Fourasses, TJ Jáchymov) s jízdou fs 360, indy a fs 180. Druhé místo si jízdou shifty mute, mute a nice bs 360 zajistila stylařka Jája Čechová (Nikita, Elan, RipCurl, Vans). Na třetí místo dosáhla svými luxusními, z přední hrany odráženými fs 180 známá to G2G redaktorka a aktuálně vítězka celé Nikita série Katka Pisáčková (LTB). Bohužel pod stupni vítězů skončila již ze Severáku kvalifikovaná Eliška Šírová (Funstorm, GSB, Frople, Von Zipper) s parádními triky jako shifty shifty, doublegrab a fs 180.

foto by Ondřej Kalmán
A ještě jednou duo Martin Matoušek & Roman Dlauhý.
copyright AČS / FReeride.cz 2006
Největší tlačenice o postupová místa se strhla v kvalifikaci mužské kategorie, která až tak úplně nevyšla tradičnímu bojovníkovi o první pozice Benu Cristovao (Salomon, Bonfire, BSS). Na 16 přihlášených čekalo pouhých 6 finálových míst, zbylá dvě totiž připadla automaticky kvalifikovaným z lokálního závodu na Severáku, Emilu Fraňkovi a Martinu Mikalovi. Tomu se ale na rozdíl od Severáku tolik nevedlo a předvedenou jízdou fs 540, underflip 720 s pádem a rovným airem skončil na finálním finálovém osmém místě. O stupínek lepší skončil stylista Ondra Zvoníček (Salebra, LTB, Spy, Snowforce) jízdou bs 540, switch bs 180 shifty a frontside cork 540 s přisednutím. Na 6. místě skončil místní dlouholetý matador Pavel Doležal (Option, Humdrum), který snowparkem projel ve svém klasickém velkém stylu s rotacemi bs 540, mega luxus fs 360 a bs 540 s lehkým přisednutím. Páté místo obsadil young blood star Roman Dlauhý (Burton, Volcom, Red Bull, Anon, Gravis, Red, Nixon), který jako jediný z "chlapů" využíval menšího odrazu na prvním skoku. Jeho nejlepší jízda vypadala následovně: switch bs 540, indy polet a parádní fs 7. Těsně pod bednou skončil za svou technickou jízdu bs 360, fs 720 a bs 540 Emil Franěk (Nugget, Flow, BSS). Ano, vidíte sami, že jízdy jsou náročnější a vyostřenější, ale to nejlepší nás teprve čeká.

foto by Ondřej Kalmán
Pepe Samek - bs 540 (XL verze sekvence TADY).
copyright AČS / FReeride.cz 2006

Třetí místo obsadil jediný zahraniční účastník Henry Holze z Německa (Nitro, Below zero, Ice tools, Biker boarder) s jízdou switch bs 540, fs 720 a bs 540. Druhé místo uhájil pro domácí barvy vítěz kvalifikace Martin Matoušek (Nitro, TJ Jáchymov), jehož lepší finálová jízda obsahovala switch bs 540, bs 180 shifty a switch fs 540. Jasným a přesvědčivým vítězem závodu se stal černodolský shaper Pepe Samek (Light, Mambo, Level, IS design, Leedom, Snowforce). Jeho lepší jízda vypadala takto: bs cork 540, bs 360 a bs cork 720. Kdyby byl ten den vyhlášen Best trick, bez debat by vítězem byla Pepého závěrečná bs cork 900 na spodním největším skoku.

foto by Ondřej Kalmán
Pepe Samek
copyright AČS / FReeride.cz 2006
Kvalifikační a zejména finálové jízdy nabídly opravdu zajímavou podívanou i pro širokou diváckou obec, která se u plotů snowparku a na plošině u chaty shromáždila a jezdce hlasitě podporovala. Pozitivem byl takřka bezproblémově fungující organizační servis, díky němuž se vyhlášení vítězů odehrálo téměř bezprostředně po skončení finále. Otázkou zůstává, co vyvolalo na závod národní série Českého poháru poměrně slabou účast závodníků. Přesto jezdecké obsazení bylo zajímavé, a tak můžeme konstatovat, že na Neklidu proběhl závod s hodně vysokou úrovní snowboardingu. K vidění byly velké rotace, zajímavé technické jízdy a styloví jezdci. Co víc si přát.

Celý den se na neklidném neklidském nebi střídaly sněhové přeháňky s polojasnem a chvílemi probleskujícím sluncem. Krátce po sbalení a odvezení posledních bannerů, stanů a reprobeden začalo opět sněžit... a nepřestalo dalších 36 hodin. Celou neděli byl Boží Dar bičovaný vánicí, zasypaný a neprůjezdný, vleky nejezdily a my se zalezlí u kamen těšili na báječný březnový freeriding!! Snowboarding for FUN!!!!

Výsledky děti:

1. Mikyska Martin (Volcom, Wild Kids, První česká realitní)
2. Meloun Petr (X ray, První česká realitní)
3. Matoušek Štěpán (TJ Jáchymov)
4. Bergman Dominik

foto by Ondřej Kalmán
Pavel Doležal a Klára Suchanová.
copyright AČS / FReeride.cz 2006

Výsledky junioři:

1. Haas Jan (SK Boží Dar, X ray)
2. Bergman Darek (Horsefeathers, Nitro, Zeal)
3. Gutwirth Filip (Surfsport České Budějovice)
4. Novotný Jakub

Výsledky ženy:

1. Suchanová Klára (Unity, Columbia - Convert, Fourasses, TJ Jáchymov)
2. Čechová Jája (Nikita, Elan, RipCurl, Vans)
3. Pisáčková Katka (LTB)
4. Šírová Eliška (Funstorm, GSB, Frople, Von Zipper)

foto by Ondřej Kalmán
Vyhlášení vítězů...
copyright AČS / FReeride.cz 2006

Výsledky muži:

1. Samek Pepe (Light, Mambo, Level, IS design, Leedom, Snowforce)
2. Matoušek Martin (Nitro, TJ Jáchymov)
3. Holze Henry (Nitro, Below zero, Ice tools, Biker Boarder)
4. Franěk Emil (Nugget, Flow, BSS)
5. Dlauhý Roman (Burton, Volcom, Red Bull, Anon, Gravis, Red, Nixon)
6. Doležal Pavel (Option, Humdrum)
7. Zvoníček Ondra (Salebra, LTB, Spy, Snowforce)
8. Mikala Martin

PS: V přípravě jsou články z 4x4 national závodů ve Špindlu a v Rejdicích.

Text: Klára
Foto: Ondřej Kalmán - www.fotodesign.cz

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 9. 6. 2006 v 15.03 napsal:

ringtones free

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 9. 6. 2006 v 15.03 napsal:

Hi! http://www.insurance-top.com/company/ auto site insurance. auto insurance, insurance car, Best Insurance Web site<br />
. from website .

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 27. 4. 2006 v 06.54 napsal:

Ty kraavo no mit takovej vyber tak newim..horsefeathers je taky husta značka-&gt;fakt newim, ale je možný že k BURTONU

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 25. 4. 2006 v 18.40 napsal:

<b>to Scream´c</b>: Hele Roman jezdil za Horsefeathers ale ted jezdi misto toho za BURTON no rekni sam neudelal by jsi to stejne?????

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 24. 4. 2006 v 15.22 napsal:

hele chci se zeptat jestli tady na FR bude video 4x4 2006 díky za odp.

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 24. 4. 2006 v 15.18 napsal:

sakra sem myslel že Roman jezdí i za Horsefeathers a prej ne.....<br />
to FRedakce: neda se tu nekde sehnat mail na fotografa? myslim Vlčka..díky za odp.

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 21. 4. 2006 v 16.52 napsal:

no je to dobry!!! Ale uz by jste sem mohli dat taky fotky za zavodu 4X4 ve Spindlu

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 21. 4. 2006 v 11.24 napsal:

No jasně, to nevíte, že Roman jezdí pro nás všechny grátis?! :) Ne, sorry za chyby, vše opraveno...

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 21. 4. 2006 v 09.07 napsal:

a v textu jezdí Rom za Gratis...good fun :D...speesh GRAVIS no?...peace

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 21.11 napsal:

dobry ale trochu pozde.........................<br />

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 20.39 napsal:

jako dobry ale trosku pozde nemyslite. ale jinak v poho<br />

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 19.17 napsal:

vpoho fotky<br />

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 17.51 napsal:

Pls další opravu mezi sponzory Romana Dlauhého jsem objevil firmu Buton, myslím že tam má být Burton, teda já to spíše vím, jinak O.K

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 15.30 napsal:

Prosím opravu. Náš nový dvorní fotograf se jmenuje správně Ondřej Kalmán. Díky

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 13.52 napsal:

Pepa samekkkk

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 13.00 napsal:

to huhu: je vidět že sleduješ dění v poháru .. jáju např... programově zajíždí Hanka Vojtěchovská např........nebo i jiné....

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 12.56 napsal:

thankx to AČS ...rok od roku lepší jen tak dál chlapi

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 12.49 napsal:

Dave: sorry, chyba editora :)

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 12.46 napsal:

hehe, nekdo Jaje natrh prdel... Chvalime, holka :)

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 20. 4. 2006 v 12.36 napsal:

Německý jezdec Pepé Samek??? :)

 

< novější12

Autor článku:

Kategorie: Report
Vydáno: 20. 4. 2006 v 11.50

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

BCB Summer Jibbing 2018
BCB Summer Jibbing 2018

Rok se s rokem sešel a je tu report z dalšího ročníku vyhlášené akce BCB Summer Jibbing. Do Broumovského výběžku…

Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1
Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1

Zaznamenali jste na facebooku partu, která si říká San kjú powder? Tihle kluci okolo Viléma Hamtila se i tento rok…

Nejlépe hodnocené Články

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1
Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1

Zaznamenali jste na facebooku partu, která si říká San kjú powder? Tihle kluci okolo Viléma Hamtila se i tento rok…

Tři sta šedesátý sedmý díl - upoutávka
Tři sta šedesátý sedmý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…