Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Report: Dva měsíce na Dachsteinu

Freeride.cz » Snowboard » Články » Report: Dva měsíce na Dachsteinu

Rakouský ledovec Dachstein a jeho Superpark je lokalitou, kam se stahují jezdci ze všech okolních zemí, když už jinde není na čem jezdit. Bratři Kaňůrkové a česká shaperská banda tam letos strávili celé dva měsíce a tady je jejich report…

Na Dachstein jezdí česká snowboardová komunita tak často a tak hojně, že tam občas bývá víc Čechů než ve Špindlu. Letos se ale bandička okolo bratrů Kaňůrků rozhodla, že na ledovci stráví víc, než obligátní týden. Tady je vyprávění, které pro vás sepsal Honza Kaňůrek a doplnil ho vlastními fotkami. Dejte se do toho….

undefined
Dachstein, Berta, Kubo Brziak a fs 360... (foto: Kaňůs)

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE ZDE


TAKOVÉ NORMÁLNÍ PRÁZDNINY NA DACHU

Zdravíme všechny příznivce ledovce Dachstein! Ano, už jsme opět tu a před vámi je asi dvoustý tisící článek o Dachu. Jen za tuto sezónu jste zde mohli najít otvíračku Dachsteinu v podání Meatfly, dále luxus akci z názvem SuperStarSession, Humdrum Team sem také zavítal, no a nemohly chybět ani horké informace přímo v Parks Infu. To, že se tenhle ledovec stal hodně oblíbený mezi Čechy a Slováky, se myslím popsalo dostatečně. Kdo zde ještě nebyl, pochopí sám, až se v létě zastaví. Ať vás ani nenapadne pokřikovat na nějakou holku, že má dobré kozy atd. Obratem by vám mohla pěknou ubalit, jelikož je tady snad každý třetí Čech nebo Slovák. Takže pozor!

undefined
Martin Kaňůrek byl celkem pochopitelně nejfrekventovanějším hercem před objektivem svého bráchy. Tady točí na Bertě bs 720.... (foto: Kaňůs)
O čem teď psát? Minimálně půlka snowboardového národa tu už byla a nikoho už moc nezajímá ten mlýnek, co se stále točí a mele ty stejné snowboardisty. Ale zdali pak patříte k těm, co se zde rozhodli strávit třeba měsíc? Že ne? No tak pro vás aspoň vyberu to nejzajímavější, co se zde dělo během dvou měsíců a snad tak nadhodím malou inspiraci. Nezapomeňte taky na fotogalerii, která je tentokrát hodně macatá. Vybíralo se asi s dvaceti dnů focení, takže pokud bude někdo remcat, příště se na to vyseru! He he…
undefined undefined undefined
Luko Jeromel - fs 540 .... Kubo Brziak - fs noseslide .... Kuba Šimůnek - surfing ... (foto Kaňůs)
Otvíračka parku startovala 10. května a řádilo se vesele až do 13. července. Za tu dobu prošel park jistě hodně změnami, a koho by to ještě zajímalo, může nahlédnout do už zmiňovaného Parks Infa. Bezkonkurenčně nejlíp upravený park byl v prvních třech týdnech. Nejvíc na jarní SuperStarSession, kdy vyšlo i počasí a dobrých riderů bylo habaděj. (Video ze SuperStarSession najdete ZDE, report ZDE – pozn. red.).
undefined
Na Dachstein zavítal i Honza "Dodo" Dolejší a tady je jeho bs 540... (foto: Kaňůs)
V tomto srovnání byly poslední týdny ježdění už trochu boj. Sníh spadl asi z šesti metrů na tři, jeho barva začala připomínat spíše pošpiněný toaletní papír, a pokud jste si pořádně nepřivstali, zajezdit jste si pak mohli leda v „pískoidním“ cukru. Ale samozřejmě tahle skutečnost neměla vliv na odlákání lidí, spíš se jen trochu změnila nálada ježdění. Nikdo už nic moc nehrotil, v poklidu se ráno zajezdilo a odpoledne většinou jen chillovalo. Zkrátka takový pohodový letní zevl snowboarding.
foto foto
Roman Röth a Martin Kaňůrek - po rozkliknutí uvidíte animovanou sekvenci.... (foto: Kaňůs)
Nebylo tomu tak ale vždycky, nejednou nás potkalo doslova zimní počasí, až nám xichty zamrzaly. Docela klasikou se stal tzv. „snowboarding na 10 metrů“ - jezdi jen to, co vidíš 10 metrů před sebou. No a v půlce června dokonce napadl prašan, to bylo panečku pošušňáníčko, že sem ani foťák nevytáhl. Dalo se zaprášit v azurovém počásku v parku i všude možně kolem, prostě jak se říká – „Nejvíííííc kááámo“!
undefined
Luko Jeromelovi ze Slovinska je sice teprve sedmnáct, což mu ale nijak nebrání v tom, aby na Bertě točil fs 900.... (foto: Kaňůs)
Kolik dobrých snowboardových jmen se tu vystřídalo, je zbytečné jmenovat, ale abyste nebyli úplně ochuzeni, namátkou vyberu aspoň pár vyvolených… ať máte o čem zase breptat v diskusi. Možná z největší dálky sem dotrajdal finský Horsefeathers jezdec Ville Uotila, ten zaujal hlavně svou pílí v ježdění a progresu. Dokonce porušoval i zásadní pravidlo snowboardingu na 10 metrů! Skákal snad za každého počasí, zatím co ostatní jezdili raily, on trénoval např. switch rodeo 900. Dále tu jezdila známá to dvojka Marc Swoboda a Takazs Balasz, tyhle dva radši nebudu komentovat, na ledovci tráví asi nejvíce času, a kdo sem zavítal, vzpomene si na nejedno peklo v jejich podání. Něco se povedlo i zachytit na fotku, tak se pobavte sami.
undefined
Marc Swoboda - switch fs noseslide pretzel out.... (foto: Kaňůs)

POKRAČOVÁNÍ NA DALŚÍ STRANĚ >>>

 
O sedmnáctiletým klučinovi ze Slovinska Luko Jeromelovi (pruhovaný zabiják v jeansech) si myslím, že o něm ještě hodně uslyšíme. Jeho jistota ve vzduchu nekladla meze, při své bs 360 stíhal vystřídat graby: double method a mute + indy atd. Čeští zástupci se tu taky hodně prostřídali, nejvíce zvučných jmen sem zavítalo na SuperStarSesion. Ze stálejších zákazníků, už skoro lokálů závislých na Dachstainu, se docela provařil Martin Kaňůrek. Docela mě pobavil svým combem sw frontside 720 na lámačce aneb sw 50-50 swith up v první části, bs 270 do bora do poslední část a 270 out. Ze slovenských riderů mě překvapil Kubo Brziak, známý to talentovaný jibber z Liptovského Mikuláše. Troufl si i na skoky a problémy mu nedělala dokonce ani voda!
undefined
Kubo Brziak na vodě... (foto: Kaňůs)
Nejlepší zážitek z Dachu jsme si ovšem určitě odvezli z nočního a ranního ježdění. Když jsme se konečně dokopali a dali nějak dohromady, čítala naše skupina pět lidí a to nakonec v tomto složení: shapeři Migi a Ivoš, masérka a roztleskávačka Ivča a bratři Kaňůrci. Zatímco dolů jezdily gondoly přeplněné unavenými lidmi z celodenního ježdění, my jsme se „jako kreténi“ hrnuli směle vzhůru. Přímo v parku na nás už čekal luxusní čtyř hvězdičkový hotel v podobě dvou modrých kontejnerů, kde jsme si odložili své věci a šli něco kutit.
undefined undefined
Soukromé noční session na ledovci se učastnil i headshaper dachsteinského superparku Ivoš Šimurda (to je ten pán vlevo na wallridu). Vpravo můžete vidět Michala Rittera, jak za svítání točí fs 360.... (foto: Kaňůs)
Kaňůs a Ivča se vrhli na nejbližší objekt u hotelu a začali plácat wallride. Ostatní kluci odshora šejpovali park na další den, až jsme se všichni sešli opět u ledabyle odloženého wallridu, vyšperkovali ho, dali pauzu, něco snědli a přichystali se na noční mini session. Jezdilo se luxusně, co vám budu povídat, ani nevím jak to popsat. Nejde ani tak o triky, ale měli jsme to štěstí, že v horní stanici lanovky probíhal zrovna koncert Beethovena. Tudíž jsme ve tmě mohli i něco málo vidět a do dachsteinské noci nám k ježdění filharmonici hráli živě operu…. no prostě „nejvííííííííc kááááámo!!!“
undefined undefined undefined
Ne, to skutečně není Folgefonna o půlnoci, ale Dachstein za svítání. Vlevo Martin Kaňůrek - bs 540, uprostřed Michal Ritter - fs 540 z přední hrany, vpravo Ivoš Šimurda letí slunci vstříc v bs 180.... (foto: Kaňůs)
Po spánku nespánku a bujné noci, přišla na řadu akce „ranní Berta“. K té jsme se dohrabali asi kolem čtvrté hodiny. Povrch byl tak zmrzlý, že jsem tomu ani nechtěl věřit. K tomu, abyste si rozbili pořádně hubu, jste ani nepotřebovali snowboard. Přesto se našli tři odvážlivci Migi, Ivoš a Martin, kteří se objevili nahoře v parku a už se řítili proti Bertě! První průlet bs 540 od Martina skončil málem opět u hotelu. No to byste nevěřili, že po čtvrté hodině ranní se člověk rozjedete na Bertu už i z prvního dopadu skoku nad ní… Dále už šlo vše podle plánu, Migi točil fs 540 z přední hrany, Ivoš zkusil dokonce fs 720 a Martin protahoval prkno, jak se dalo. Každý stihnul cca pět skoků, slunce vyšlo, opadla atmosféra a šlo se opět tiše na wallride. Tady už byla znát velká únava, udělalo se ještě pár „póza fotek“ a šlo se spát. To ovšem bohužel neplatilo pro české shapery, kteří museli zase do práce. Proto jim ještě jednou moc děkuji, za jejich čas a buďme rádi, že je tam máme!
foto
Zkuste rozkliknout tento na první pohled prázdný obrázek. Uvidíte Richarda Skanderu jak točí bs 540 nosegrab... (foto: Kaňůs)
Závěrem pár rozhovorů od našich nejstarších a nejlepších:

Kolikrát jsi tento rok navštívil Dachstein a chystáš se sem i na podzim?

Riči: V zimě jsem byl na Dachu dvakrát (jednou na HF Pleasure jamu a podruhé jsem tam zažil super freeridový den, kdy jsme s Lukasem Draxlem jezdili freeride pod gondolou a na druhé straně oudolu). No a na jaře jsem tam byl opět dvakrát a to jak na Superstar Session, tak o pár dní později na HF weeku. Na podzim tam určitě plánuji jezdit, protože tam mám sezónku a co nestihnu nadrtit na podzim ve snowparku, tak už nemám čas se naučit v zimě, protože neustále jen fotím. Poslední léta jsem měl permici na Hintr, ale letos jsem chtěl změnu, tak uvidíme, jestli k lepšímu.
Kupča: Letos jsem stihl navštívit Dach dvakrát a to vždy krátce na třídenní víkend. Na podzim bych hrozně rád zase přijel, ale opět asi jen na víkend, časově to nestíhám.
undefined undefined undefined
Na Dachsteinu se za dva měsíce vystřídala velká banda Čechů. Vlevo Venca Kutil, uprostřed Boris Čičman - bs 540, vpravo Pavel Kupčík - fs 540... (foto: Kaňůs)
Čím tě Dachstein nejvíce okouzlil a co na něm máš nejraději?

Riči: To, že si tam můžu dát strašný kvantum jízd bez zbytečných prodlev na vleku či na sjezdovce a že park je celou dobu na sluníčku.
Kupča: Berta byla menší a příjemnější mohl jsem se tak, po mém zranění, v klidu rozeskákat. Jinak jsem se těšil na dřevěné klády, že se naučím bonkovat a slidovat s rotacema out, ale byly už zrušené. Taky jsem se těšil na wallride a ten nebyl už taky v provozu. Takže kromě skákání, mě docela bavilo to kluziště dole v parku.
undefined
Honza Kaňůrek výjimečně před objektivem - fs 540 tucknee (foto: Kaňůsuv foťák)
Vytkl bys něco proti snowparku, nebo samotnému Dachsteinu? Mohlo by se něco ještě zlepšit?

Riči: Myslím, že shapeři vytěžili z toho minimálního prostoru maximum a není co vytknout. Snad jen ten výšlap po ježdění směrem k restauraci mě vždycky zabíjí. Magic carpet by to chtělo. :)
Kupča: Tak proti loňsku shapers zapracovali na nových překážkách a park byl zábavný, i když to zrovna moc nejelo a nebo byla mlha. Vytkl bych jen osazení railů a beden. Odjezdy z nich by měly být pak do roviny, aby se neodjíždělo v příliš velké rychlosti a nemuselo se za překážkou tak brzdit. Kvůli tomu bývaly odpoledne pod dopady muldy. Jinak proti loňsku samozřejmě celkové zlepšení!
undefined
Ještě jednou Martin Kaňůrek a jeho transfer fs 180 to switch 50-50... (foto: Kaňůs)

Vzpomínáš si ještě na ten okamžik, kdy jsi poprvé přijel na Dachstein? Pokud jo, jaké to bylo? A změnilo se od té doby něco?

Riči: Ha, tak to bylo možná před 5 lety a myslím, že park je teď v mnohem lepší kondici, než byl tenkrát. Ale co si pamatuju, tak Big Berta byla fakt big a ne tak malinká jak je teď.
Kupča: Poprvé jsem byl na Dachu až loni. Chytli jsme teplé počasí a nejelo to. Na fotkách před tripem vypadal park luxusně, tak jsem se moc těšil. Pak jsem byl naštvaný, že se nedalo na nic rozjet. A jezdit tři jibovací překážky bylo málo. Letos byly nové překážky jezditelné pořád a také setup parku byl líp vymyšlený pro případ pomalého sněhu.

 

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE ZDE


Text a foto: Honza Kaňůrek

“Anonym”

Hodnocení: 0

tsTJjOOMfxDfILsC“ 9. 7. 2012 v 17.07 napsal:

3UbxL4 , [url=http://ogjgnyumbgey.com/]ogjgnyumbgey[/url], [link=http://hunycfpfqeli.com/]hunycfpfqeli[/link], http://nqqsplwsjxkg.com/

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

jLecCJaI“ 7. 7. 2012 v 16.56 napsal:

1AbzUM <a href="http://hwothveiailz.com/">hwoth…

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

jKrUdxCcVAOYQm“ 7. 7. 2012 v 07.28 napsal:

Je zde někdo, kdo by alespoň složku Personalnesvěřil Cloudu?Vedte o nějake9 dobre9 rnzeeci nebo technicke9m čle1nku,kterfd by rozptfdlil moji nedůvěru k Big Brotherovi?Nebo snad ignorujete i doporučened typu: Nepište si PIN na kreditned kartu. ?

 

Hodnocení: 0

zdenda „zdenalokeres“ šarapatka 23. 4. 2009 v 22.46 napsal:

Hustej článek
Hledám cestu do alp nejlíp jako shaper. Koukam, že existuje cesta, jen bych potřeboval pár rad nebo kontakt na kluky, co tam dělaj shapery. Letos sem to dělal v Peci a baví mě to víc než dělat instruktora.

 

Hodnocení: 0

„K.A.N.U.S.“ 2. 10. 2008 v 20.39 napsal:

vysvětlivky: Emo foto = černobílé foto ;)

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 2. 10. 2008 v 09.39 napsal:

no vidim ze jste se kluci nenudili.super fota,chvalim.

 

Hodnocení: 0

Martin „čeča“ Kaňůrek 1. 10. 2008 v 22.36 napsal:

Heej ty chalan moj, dúfám že čo skvor sa někde stretneme ty emak jeden. Maj sa maestro.

Zdravím mistra freestyle běžkaře, kterého jsem potkal na dachu a znovu jsem se sním střetl teďkom na hinteru...respekt na těch párátkách, já mám také pádlo pod sebou a jsem rád že se na tom udržím:-]

Všeckým přeju bílou zimu!

„sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc“

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 1. 10. 2008 v 22.25 napsal:

jaký emo fotky kubíku? nejseš ty nahodou zo slovače:))
jináč se musím přidat k pozitivním výlevům a pochválit kaňůse, že nás navzdory realitě hezky vylíčil jako pracovitý kluky:)
a masérce ivče děkuju za to že je
mějte se šici krásně

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 1. 10. 2008 v 17.46 napsal:

ako chvalim tě kaňusku. nekterý emo fota sou tady hodně hustý jako joo...

 

Hodnocení: 0

„K.A.N.U.S.“ 30. 9. 2008 v 21.55 napsal:

WOOOOOW!!! Klobouk dolů všem, už sem si myslel, že sem si spletl diskusi :-O Tolik pozitivních komentů pohromadě sem ještě nikdy neviděl! Dík moc všem a budu se snažit dál ;) Jinak všechny zdravím co u nás pobili nějakou tu noc či den... stálo to za to kua!!! A pro Mikiss - Stačí když budeš dva měsíce pořádně hákovat někde na brigádě a máš hned na pobyt a možná ti zbude ještě něco na suvenýry, jako je třeba fialová kráva :D

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 30. 9. 2008 v 14.58 napsal:

tam co pise ze nevykrikovat na pekne baby
tak aj tak taka co neni slovenka alebo ceska neni pekna

 

Hodnocení: 0

Petr „marcus.sns“ Marčík 27. 9. 2008 v 16.25 napsal:

pekny kanus proste NEJVIC KAAAAAAMO:))

 

Hodnocení: 0

Ivan „wombo“ Mikyska 27. 9. 2008 v 09.56 napsal:

No jo, nekdo si to holt umi zaridit, bejt dva mesice na horach a jeste neco zbyde. Respekt vam vsem! A diky za super deset dni :P

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 26. 9. 2008 v 13.43 napsal:

fajne fotky-fajny park=fajne prazdniny

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 26. 9. 2008 v 10.46 napsal:

pekne si to nafotil goood. mozna se potkamme zase na dachu.....

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 25. 9. 2008 v 18.35 napsal:

kanus supr fotky chvalim...

 

Hodnocení: 0

Marie „Marushka“ Krátká 25. 9. 2008 v 17.56 napsal:

Ty fotky jsou až nepřirozeně pěkný :-)

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 25. 9. 2008 v 16.39 napsal:

..tyjo ty fotky luxus...

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 25. 9. 2008 v 15.56 napsal:

kačabůrci nejvíc!!! a ty si hustlere zase čti dál hustlery

 

Hodnocení: 0

anonym „anonym“ 25. 9. 2008 v 15.56 napsal:

naprosto luxusni report a uzasny fotky!

 

< novější12

Autoři článku:

Kategorie: Report
Vydáno: 24. 9. 2008 v 22.00

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Premiérová tour k filmu “Stay Tuned” od Absinthe Films se řítí na Prahu!
Premiérová tour k filmu “Stay Tuned” od Absinthe Films se řítí na Prahu!

Po roce Prahu opět navštíví světoznámá produkce Absinthe Films, aby nám představila svůj nový filmový projekt.…

Jablonec Summer Jib 2018
Jablonec Summer Jib 2018

První zářijový víkend jsme si v Jablonci připomněli zimu díky akci Jablonec Jibing Jam. Jak to v okolí místní…

Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka
Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka
Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Jablonec Summer Jib 2018
Jablonec Summer Jib 2018

První zářijový víkend jsme si v Jablonci připomněli zimu díky akci Jablonec Jibing Jam. Jak to v okolí místní…

 Snowstars Freestyle Weekend 2018
Snowstars Freestyle Weekend 2018

Maťka Molnárova i tento rok pořádá svůj Snowstars Freestyle Weekend na Stubai a my vám dnes přinášíme podrobné…