Test vyhledávače Pieps Micro

V přehledu Freeride.cz Buyer´s Guide se můžete již třetím rokem setkávat i s produkty pro pohyb ve volném terénu, mezi které patří například lopaty, sondy, batohy nebo lavinové vyhledávače, tzv. pípáky. Dnes vám přinášíme test blogu Hanibal, který nám představí novinku letošní kolekce značky Pieps - lavinový vyhledávač Micro.

O novém lavinovém vyhledavači Pieps Micro se mluvilo už před necelým rokem na veletrhu ISPO. A ne málo. Tenhle nový pípák nabitý technologiemi by totiž měl leccos ulehčit a zjednodušit. A také zvýšit míru bezpečí, kterou lavinové vyhledavače nabízejí.

Pieps Micro - co říká výrobce?

Micro je nejmenším a nejlehčím lavinovým vyhledávačem na trhu. Disponuje fotočidlem, které umožňuje vyhledávači přepínat z vyhledávacího režimu do režimu vysílání bez zásahu uživatele. K obsluze slouží pouze 1 tlačítko a přepínač zapnout/​vypnout.

- Auto-​Search-​to-​Send: Vyhledávač se při nečinnosti díky čidlu sám vrátí do vysílacího režimu - není se tedy třeba obávat zamčeného přístroje v případě příchodu sekundární laviny. Toto přepnutí navíc doprovází hlasitý zvuk.
- Group check: Kontrola počtu aktivních vyhledávacích zařízení ve skupině.
- podpora iPROBE
- Self-​Check: Revize hardwaru a softwaru a zobrazení aktuální verze softwaru.
- Auto-​Antenna-​Switch: Pokud je anténa rušena dalšími zařízeními či kovy, přístroj se sám připojí k další anténě.
- Funkce MARK (označení a vyrušení signálu již nalezeného zasypaného)
- Pevné pouzdro z vodoodpudivých materiálů
- Velký displej pro snadné čtení
- Varování pomocí vibrací
- Dosah 40m ve tvaru kruhu
- Bezdrátová obsluha prostřednictvím mobilní aplikace přes Bluetooth®.

Zkušenosti Hanibal Teamu

Pieps Micro jsme samozřejmě nevyzkoušeli v ostré akci, díky Bohu se nám tato situace zatím vyhýbá. Ale v praxi - v simulovaných podmínkách, jsme pípák samozřejmě otestovali, co to dá.

Zapnutí

Po zapnutí pípáku displej zobrazí odpočítávání na 3 vteřiny. V tomto momentu je možné stisknutím tlačítka zapnout Group Check a vyhledávač automaticky spustí vyhledávací režim, ve kterém můžeme jednoduše zkontrolovat vysílání ostatních vyhledavačů ve skupině.

Po vložení zapnutého pípáku do pouzdra se přístroj díky fotočidlu přepne do režimu vysílání. Vše funguje automaticky, nic nemačkáte. A funguje to spolehlivě. V případě vyjmutí z pouzdra se Pieps Micro vrátí do režimu vyhledávání, avšak s rozdílem zamčení přístroje. V tu chvíli, i když byste třeba rukavicí zakryli fotočidlo, pípák stále vyhledává. Odemknutí lze případně provést pomocí tlačítka. Tato funkčnost opakovaně fungovala opět spolehlivě a hlavně rychle. A nepovedlo se nám ji ošálit.

Dosah

Co se týká dosahu při vyhledávání, Pieps Micro překvapil. Ale možná trochu jinde, než byste čekali. Pieps má všeobecně dobře odladěný dosah svých přístrojů, a i když jsou na trhu přístroje s větším dosahem, než má Micro, je 40m v téměř dokonalém kruhu hodně dobrá hodnota. Hlavně s ohledem na velikost přístroje. V praktickém testu zachycení prvního signálu jej překonali jen Pieps DSP Pro, Mammut Barryvox Pulse a Ortovox S1, kteří nabízí dosah okolo 50 metrů. Pieps Micro byl hned za nimi a navíc o prvotním zachycení signálu informuje zavibrováním, takže nelimituje použití ostatních smyslů zachránce, který se tak v klidu může rozhlížet po laviništi a pátrat po zasypaném nejen pomocí pípáku.

Chvíle, kde Pieps Micro ale začal nejvíc excelovat, bylo po využití funkce „Mark“, tedy označení zasypaného a vyrušení jeho signálu. Ostatní pípáky po využití této funkce dramaticky ztrácí na výkonosti a také na dosahu. Pieps Micro ne, tedy pouze neznatelně. I po „zamarkování“ 2 zasypaných byl dosah pípáku téměř dvojnásobný, než u konkurence. Tady tleskáme, to se hodně povedlo.

Rychlost a dohledání

S rychlostí, s jakou nás Pieps Micro vedl k zasypanému, jsme problém neměli. Jen občas se nám pocitově zdál pomalejší, než Pieps DSP Pro. Ale opravdu neznatelně. Co se pak týká přesného dohledání, i tady Pieps Micro fungoval tak, jak bychom čekali. Zkrátka potvrzuje, že Pieps své tříanténové vyhledavače umí.

Přepínání při nečinnosti

Automatické přepnutí z vyhledávání do vysílání je známá funkce a u Pieps Micro funguje dobře. Pokud je pípák v klidu (zařízení disponuje senzorem pohybu) a nehýbe se, po 30ti vteřinách vás upozorní výrazným zvukem a po minutě se opět přepne do vysílání. Přepnutí do vysílání navíc doprovází další zvukový signál, který informuje zasypaného sekundární lavinou, že pípák vysílá a že je tedy dohledatelný.

Bluetooth

Integrace této technologie do lavinového vyhledavače možná nedává úplně smysl, ale to jen na první pohled. Díky aplikaci v chytrém telefonu může uživatel nejen kontrolovat funkčnost pípáku, ale také držet jeho firmware aktuální, registrovat jej u výrobce a sáhnout si například na pokročilejší nastavení funkce Group Check.

Celkové hodnocení

Pieps Micro nás přesvědčil, že nejmodernější technologie, jsou-​li chytře a dobře využity, mohou vést k opravdu dobrému produktu, který zjednodušuje a zrychluje práci s ním a tím i záchranu lidí zasažených lavinou. Z našeho pohledu je Pieps Micro ideání pro všechny, kteří chtějí sporty v zimních horách dělat. A to jak pro zkušené, tak i pro ty začínající.

Kompletní přehled letošních produktů značky Pieps najdete v přehledu vybavení Freeride.cz Buyer´s Guide 2017.

Zdroj: Hanibal.cz

Další zajímavé články

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...