Freeride.cz

Hlavní sekce

Rozhovor:
Choose Your Wave finišuje! Máme pro vás oficiální trailer a rozhovor s Martinem Smékalem

Freeride.cz » Water » Články » Choose Your Wave finišuje! Máme pro vás oficiální trailer a rozhovor s Martinem Smékalem

Pečlivě pro vás sledujeme dění kolem očekávaného českého projektu Choose your wave, který se pomalu řítí do cílové čáry. U příležitosti oficiálního traileru jsme proto navštívili jejich základnu a opět jsme vyzpovídali režiséra a tvůrce dokumentu Martina Smékala.

Ahoj Martine, uběhlo několik měsíců a váš projekt se posunul gulliverovským krokem kupředu. Spoustu se toho událo: Norsko, Srí Lanka a teď Bali. No, kde začít?
Ahoj Jakube, rád tě zase vidím. Pravda, posun byl obrovský. Z Norsku, které jsme navštívili v listopadu a kterému předcházeli týdny příprav, jsme se vrátili v prosinci a to jsme rovnou začali BALIt na Bali s Sri Lanku, kam jsme dorazili v lednu a teprve před 3 týdny jsme dotočili poslední záběr.

Na Srí Lance i v Indonésii jste točili už podruhé, jak bys porovnal obě štace?
Tentokrát jsme tam jeli s cílem dotočit konkrétní materiál na doplnění dějové linky, takže to pro nás bylo pohodlnější.

Kdo se objevili před objektivem tentokrát?
V Norsku byli protagonisté Matyáš Menšík, Pavel Draslík, Španěl Oscar Rocca a Švéd Calle Magnusson. Co se týče Srí Lanky, tam jsme měli dámskou hitparádu Točili jsme s Bárou Jindrovou, Terkou Olivovou a Lenkou Sedlářovou. Z Cejlonu jsme to vzali rovnou na Bali, kde jsme točili s Mílou Brzákem, dodělali jsme rozhovor s Matějem Černým a zastihli jsme tam Matěje Nováka. A v neposlední řadě jsme přijeli točit příběh Petra Hindricha alias Korea, který se přes surfing dostal na ekologicko-enviromentální misi a rozjel projekt green-books.org (pozn.red.: více se dozvíte zde), u kterého je vidět právě ta změna, kterou chceme v dokumentu zachytit. S Petrem jsme ani surfing netočili, i když jezdil surfovat na Sumbu a všude možně, kde sám to punkoval, spával ve stanu. Ale o tom ani moc nemluví…

Koho z posádky jste povolali?
Osvědčený team se nezměnil: Ondra Hájek, Jan Sluka, na Bali se k nám připojil produkční Standa a byli jsme zas v plné polní. Za zmínku stojí, že během našich štací v Norsku a Indonésii v naší nepřítomnosti na Bali natáčel také Dan Nekvasil, který se rovnou postaral o podvodní záběry, což se mu málem stalo osudným. Jednou se ve vodě skoro utopil, když ho vytáhli Australani "polomrtvého".

Dalo by se říct, že za dokument mále položil život?
No, v tu chvíli ještě netočil pro nás. To až poté jsem se o něm dozvěděl a domluvil se s ním na záběrech, plus některé nám ještě dotočil.

Co se týče samotného natáčení, jak vnímáš posun od prvního tripu?
No rutina je to stále stejná, ale je pravda, že sebou vozíme čím dál delší objektivy. Začínali jsme na 200-300 a teď končíme na 1000mm. Začali jsme také natáčet víc přímo z vody, na což ale nemám pěkné vzpomínky. V Norsku se nám totiž utopil foťák...

Ale pak za vámi dorazil Jan Kasl, který situaci zachránil…
Přesně tak. Naštěstí přiletěl Honza a přivezl náhradní foťák a točili jsme dál. A na to, že surfing předtím nikdy nefotil, tak se do toho opřel a pořídil nádherné fotky. Nebál se toho, chodil do vody, až teda jednou, když jsem točil na pláži a Honza začal divně mávat. Říkal jsem si, proč nám mává a až pak jsme zjistili, že se tam tak trochu topí, protože mu uplavali obě ploutve a nemohl se dostat na břeh…(pozn. red.: o norském natáčení se můžete také dočíst v povedeném rozhovoru s Honzou v současném vydání časopisu Travel Digest). 

Po drsném mrazivém severu jste se vydali do tropických krajů. Jak by si shrnul plusy a mínusy natáčení v Norsku oproti Bali a Srí Lance.
První den, co jsme v Norsku přišli na pláž, tak byl takový vítr, že se tam dalo sotva stát, natož se pokoušet natáčet, písek šlehal do očí a techniku by zruinoval během pár vteřin…takže jsme se šli schovat do auta.Na druhou stranu mě mile překvapili místní lidé. Nahoře za polárním kruhem je těch lidí tak málo, že se s tebou chce bavit opravdu každý, jsou přátelští, otevření svým norský způsobem. Přesný opak oproti Bali, kde je šedesát lidí ve vodě, tady jich je šest. S tím souvisí i výhoda při natáčení, kdy nemusíš mezi davem surfařů hledat naše jezdce a navíc mají všechny vlny jen a jen pro sebe. Možná, že i právě kvůli přeplněným spotům vidíš v Indonésii ve vodě většinou vážné výrazy surfařů, když jdou do té krásně vyhřáté vody. Kdežto v Norsku potkáš jen úsměvy, i když je tam zima jak v pr….

Nechci znít bulvárně, ale mohl bys vyzradit nějaký průšvih z natáčení?
Jak jsme přišli o jednu kameru jsem už zmínil, ale ještě doplním, jak jsme téměř přišli o další. Na Bali jsem šel na pláž s kamerou v ruce po nebezpečně kluzkých schodech, jejichž kluzkost se ukázala být nezvladatelná a už sem letěl do horizontální polohy. A abych zachránil cenný foťák, musel jsem nastavit svůj loket, který to celé statečně „odjel“ a pár dní pak díky tomu bylo opravdu krušných. Standartní infekce, nemocnice, no Indonésie, znáš to…

Co bys na druhou stranu označil jako highlight?
Jednoznačně to Norsko. Jak už jsem říkal…myšlení a přístup místních lidí k životu. Konkrétně naprosto odlišná postava Pavla Drastíka, o kterém lidé ani moc neví. Nejjednodušší bude, když ocituju jednu Pavlovu hlášku. „Já to prkno mám asi 6 let a ani pořádně nevím, co to je. Mě kdybys dal dveře od obýváku, tak já ti na tom tu vlnu sjedu.“
A zdůraznit musím určitě poslední den v Norsku, kdy nám dorazilo štěstí a oceán nám naděli 4-5 metrové vlny a brutální, ale brutální offshore, který nás na pláži s kamerou odfoukával dopředu!

Jak se s podmínkami kluci poprali?
Já jsem ve vodě sice nebyl, ale když si prý dal duckdive, nebo nechytil vlnu, tak si pak 10 sekund neviděl, jak tě ten offshore sprchoval. A potom si ani neviděl, co za tebou je a co vlastně přijde. Určitě se s tím poprali, a když vylezli z oceánu, viděl si na nich obrovské „banány“ (pozn. red.: úsměv, který surfing lehce vyprodukuje).
Za ten den jsme nasbírali snad nejvíc materiálu, což byl hlavní rozdíl od podobně masivní session na Rodilles (Španělsko), kde jsme se museli „poprat“ s tamním proslulým lokalismem. (o této session se dočtete v zde)

Veškeré natáčení trvalo téměr 20 měsíců, procestoval jsi půlku světa, potkal nespočet lidí a surfařů. Taková zkušenost musí člověka změnit, není tomu tak?
Přesně tak…myslím, že člověk by měl dělat takovou práci či projekty které ho samotného posouvají a dávají mu další rozhled. Což se nám, celému štábu, při Choose your wave rozhodně splnilo.

Když projekt začínal, počítali jste s tím, že do dokument bude zobrazovat příběhy tolika osobností?
Rozhodně ne, ale jak člověk poznává další a další lidi, poznáváš nové příběhy, tak projekt najednou zvětšoval. Potkali jsme tolik zajímavých osobností, na které už pak ale nebyl prostor. Musel jsem to stopnout. Navíc ani sám nevím, kolik se ze současného počtu jich do finálního střihu vejde.

Jak se daří projektové pokladně?
Podařilo se nám sehnat další sponozory – Monster, Budweiser Budvar a Surf-trip.cz, díky kterým jsme mohli další natáčení realizovat a tímto bychom jim chtěli velmi poděkovat. Další díky putuje také Lapoint Surf Camps, Unstad Arctic Surf, Riviera House a Surfhouse Sri Lanka za podporu a střechu nad hlavou.  Teď nás ale čeká každodenní dřina v střižně a následně ve zvukovém studiu, které jsou bohužel nákladnější, než by se mohlo zdát a proto jsme také rozjeli crowdfunding přes HitHit. kde nám mohou lidé přispět na projekt a odnést si za to nejen dobrý pocit, že podpořili jedinečný dokument, ale také si mohou vybrat ze spoustu darů, které naši sponzoři věnovali.

Kolik bys řekl odhadem, že jste už nasbírali materiálu?
To vím přesně, hehe. Je to 3 500 000 Mb v deseti tisících záběrů, což může být přes 60 hodin materiálu.

Bude to stačit, nebo vám naopak praskají harddisky ve švech?
Praskají! Občas to slyším, když jdu spát, hehe...

Jak se těšíš na nekonečné hodiny ve střižně?
Myslím si, že je to příjemná část filmařiny. Je to součást tvorby, kdy film ožívá. A někdy je lepší sedět u monitoru, než se tři hodiny potit v tričku na pláži a mít přilepené oko k hledáčku. Tečou z tebe potůčky, rovnou do očí a ty jenom doufáš, že tu další vlnu chytne, hehe. Takže všechno má to svoje.

Rýsují se ti v hlavě už plány do budoucna? Nebo když to řeknu narovinu, můžeme se těšit na pokračování ze světa surfingu?
Myslím, že v nejlepším se má přestat. A také jsme chtěli udělat film, který tady ještě nebyl a asi dlouho nebude, což se nám doufám podaří. Ale mohu prozradit, že do budoucna se něco rýsuje…zdali se to bude týkat surfingu, si nechám na příští rozhovor.

Ještě divákům připomeň, kdy a kde se mohou těšit na premiéru...
Hlavní premiéra proběhne 25. května v pražké Lucerně a následně 31.  května v Brně, kino Scala. Další promítání plánujeme v Ústní nad Labem, Plzni, Teplicích, Bruntále a rádi bychom dorazili také do Bratislavy.

Díky za rozhovor Martine! Přejeme hodně štěstí a pevné nervy při editování. Těšíme se na premiéru!
Díky i tobě za pozvání! A ještě bych chtěl poděkovat sponzorům, kteří nám umožnili něco takového v naší zemičce uskutečnit, a taky předem díky lidem a fanouškům kteří nás sledují a podpoří dále na HitHitu, abychom se všichni s banánem sešli na premiéře. 

Nezapomeňte sledovat také Instagram a facebookové stránky, projektu chooseyourwave.com.

Foto z Norska: Jan Kasl - www.jankaslphoto.com

Autoři článku:

Jakub „jakmich“ Michna
Jakub „jakmich“ Michna

Redaktor surf sekce od roku 2015. Zakladatel projektu SURFR. || @jakmichpich || jakub@freeride.cz

Kategorie: Rozhovor
Vydáno: 30. 3. 2016 v 20.15

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

Související Články

Exkluzivní rozhovor s režisérem dokumentu Choose your wave Martinem Smékalem
Rozhovor: Exkluzivní rozhovor s režisérem dokumentu Choose your wave Martinem Smékalem

Možná už jste zaslechli, že se u nás chystá surfový dokument nemalých rozměrů s názvem Choose Your Wave. Jedná se…

Standa Hruban o zastávce Choose Your Wave ve Francii
Rozhovor: Standa Hruban o zastávce Choose Your Wave ve Francii

Již před několika týdny se nám v rozhovoru představil režisér nadcházejícího dokumentárního projektu Choose…

nejčtenější Články

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

Just Ride! Summer 2018 proběhne 11.8. v areálu Wake Merkur u Brna
Just Ride! Summer 2018 proběhne 11.8. v areálu Wake Merkur u Brna

Naše celoroční tour happeningů Just Ride! pokračuje i tohle léto. Těšit se můžete na dvě akce - jednu v Čechách…

FreestyleZOO Wakeboard kemp 2018
FreestyleZOO Wakeboard kemp 2018

Od party FreestyleZOO k nám dorazila pozvánka na jejich Wakeboard kemp, který se koná od 9. do 12. srpna v areálu Ski…

Nejlépe hodnocené Články

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

Tři sta šedesátý sedmý díl - upoutávka
Tři sta šedesátý sedmý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Prostě se rozběhni a skoč - Highjump minidokument
Prostě se rozběhni a skoč - Highjump minidokument

Od organizátorů Desperados Highjumpu k nám dorazil minidokument s názvem Prostě se rozběhni a skoč, který mapuje…