Freeride.cz

Hlavní sekce

Rozhovor:
Rozhovor s českou šampiónkou v surfingu - Léňou Srncovou

Freeride.cz » Water » Články » Rozhovor s českou šampiónkou v surfingu - Léňou Srncovou

Jak určitě všichni víte, před dvěma týdny proběhl ve Francii v Les Estagnots 10. ročník Quiksilver & Roxy Czech and Slovak Surfing Championship, zkráceně Surfchamp. Já jsem byla samozřejmě za redakci Freeride.cz/Water součástí toho všeho a musím říci, že to bylo legendární! Ať se jezdcům v závodu dařilo nebo nedařilo, bylo důležité si to užít, potkat se po roce na jednom místě s českou surfovou sebrankou a bavit se! Léňa Srncová tohle všechno zvládla a ještě se prosurfovala všemi heaty až k zajetí nejlépe obodované vlny (8,5 bodu) a vítězství celé ženské kategorie. Stala se tak Mistryní Česka a Slovenska v surfingu pro rok 2017 se 108 Agency Best wave v kapse! Takže jsem jí vzápětí vyzpovídala o tom, jak se jí podařilo vyhrát, jak se jí žije na Bali a jaký je její pohled na český a slovenský surfing.

Čau Léňo, gratulace k titulu Mistryně České a Slovenské republiky v surfingu! Jak sis užila závod?

Děkuji krásně. I já tobě ke skvělému umístění. Užila jsem si ho moc, ráno teda trošku stres, když holky nedorazily, a vypadalo to, že postoupíme bez boje. Naštěstí byl prostor počkat a místo v prvním heatu jsem jela až v posledním. Jsem moc ráda, že vyšlo počasí a další kola jsem mohla jet bez neoprenu, což pro mě bylo obrovské vysvobození. Nejvíc jsem si užívala to, že surfim s holkama.. na Bali jezdím převážně s klukama, tak to byla příjemná změna.

Taky děkuji, pravda, byl to trochu stres s přehazováním heatů, ale nakonec všechno dobře dopadlo a ten náš se odjel…
Ty už jsi se účastnila, nebo jsi jela poprvé? Co se kdyžtak od minule změnilo?

Na surfchapmu jsem podruhé, je to myslím 3 roky zpátky, kdy jsem se umístila na druhém místě za Kájou. Během té doby jsem užívala surfu na Bali a okolních ostrovech. Odjela jsem i dva mezinárodní závody, což byla zajímavá zkušenost a mohla jsem porovnat síly s holkama co se u oceánu narodily. Většina z nich byla o 15 let mladší než já..hehe. O to víc mě těší, že v jednom z nich jsem se probojovala až do finále. A změnilo se asi to, že poslední rok už nesurfim tak intenzivně jako dřív, ale pořád si to užívám na plno…

O to jde! Je vidět, že jsi ze surfové formy rozhodně nevypadla. Co jsi říkala na podmínky při závodu?

Předpověď nebyla příznivá a vypadalo to, že stejně jako naposled vlny skoro nebudou, ale nakonec to vyšlo super. Velké DÍKY organizátorům, že závod spustili ve správnou chvíli a bylo na čem jezdit. Podmínky ve Francii jsou úplně jiné, než na co jsem zvyklá z Bali a docela jsem bojovala s proudy a teplotou vody. Tide se během dne postupně zlepšoval, takže myslím, že na finále nám podmínky vyšly parádně.

Ty už nějakou dobu žiješ na Bali, že jo? Jak dlouho vlastně a kde je tvůj homespot?

Jo jo je to tak a Bali už beru jako můj domov. Přestěhovala jsem se o Vánocích 2012 a změnila tím svůj život po všech směrech. Ráda se do Čech vracím, ale jen v létě a na chvíli..hehe. Homespot je určitě Berawa beach v Canggu, ale nejoblíbenější spot stále zůstává Balangan beach na Bukitu kam se nedostanu moc často. Miluju to tam.

V čem myslíš, že jsou vlny ve Francii jiné?

Hehe...záludná otázka. Každý spot je jiný, každý swell je jiný, období jsou jiná. Navíc na francouzských vlnách jsem strávila tak málo času, že vlastně nedokážu objektivně posoudit. Pro mě je asi největší odlišnost teplota vody, v neoprenu to nejsem já. Přijde mi že na Bali jsou vlny více konzistentní a jednodušší na výběr, ale nevím možná jsem na ně jen zvyklá.

Ono se říká, že když se člověk naučí surfovat ve Francii, tak už to pro něj bude všude jenom lepší, haha. Připravovala ses nějak na závod?

Popravdě jsem přípravě nedala ani moc energie ani času. Jak jsem už zmínila, poslední rok do vody nechodím tak často jako dřív a výletů na okolní ostrovy taky ubylo. Měsíc před závodem jsem cestovala po Nepálu a Evropě, takže po více než měsíční pauze jsem měla dva dny na znovu sžití s oceánem, s úplně novým surfem a na načtení francouzských vln.

Wow! Tak to ještě větší respekt za to, že se ti i tak podařilo vyhrát. Přijedeš příští rok obhájit titul?

Ráda bych, atmosféra byla vždy úžasná a potkávám se se spoustou skvělých lidí, takže by bylo fajn zase za rok přijet. Ale slíbit to určitě nemůžu. Vlastně nevím, co bude za týden natož za rok. Možná pojedu na léto do Švýcarska, možná se vrátím za pár dní na Bali a možná se zdržím v Čechách. Nechávám vše plynout a věřím, že vždy budu zrovna tam, kde být mám.

Pěkně řečeno. A jaký byl tvůj nejlepší zážitek z letošního Surfchampu?

Jako jeden? Celý to bylo skvělý! …a nejlepších zážitků několik, ale na co do teď vzpomínám s úsměvem na tváři, je setkání s tebou a Aničkou Růtovou. Šla z vás obou krásná energie a zapálení do surfingu, které jsem dlouho neviděla. Něco jste ve mě zanechaly a za to moc děkuji. Obrovsky vám fandím.

Děkuju, toho si moc cením. A když už jsme se dostaly takhle trochu deep, letos byl desátý ročník, co bys vzkázala do dalších ročníků?

Už jsem to v jednom rozhovoru zmiňovala, ale mám to pořád stejně ...surfujme pro ten pocit a prožitek a ne pro to že u toho snad vypadáme cool. All you need is love…

Moc hezky řečeno. Díky moc za rozhovor a doufám, že brzy na viděnou ve vlnách!

Přeji Ti hodně dalších úspěchů!

Profil riderky:
Jméno: Lenka Srncová
Před 33 lety se narodila v Olomouci
Před 8 lety poprvé surfovala na stejném místě, kde letos vyhrála Surfchamp.
Stance: Regular
Surf size: 5'5 ft.
Výška: 164 cm
Váha: 56 kg

Autor článku:

Kategorie: Rozhovor
Vydáno: 8. 7. 2017 v 11.18

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Premiéra SURFR Movie se blíží! Máme pro vás nový teaser!
Premiéra SURFR Movie se blíží! Máme pro vás nový teaser!

Taky cejtíte ve vzduchu ten oceánský vánek? Něco se blíží do Prahy! 8. června pro vás chystáme velkolepou párty a…

Red Bull Feel The Wheel je tu zase!
Red Bull Feel The Wheel je tu zase!

Rok se s rokem sešel a další ročník oblíbené longboardové akce Red Bull Feel The Wheel se nezadržitelně blíží.…

Pořadatel Michal Maroši láká na Red Bull Feel The Wheel
Pořadatel Michal Maroši láká na Red Bull Feel The Wheel

Jak se blíží další ročník specifického, ale už tradičního závodu Red Bull Feel The Wheel, přichází čas…

Nejlépe hodnocené Články

Premiéra SURFR Movie se blíží! Máme pro vás nový teaser!
Premiéra SURFR Movie se blíží! Máme pro vás nový teaser!

Taky cejtíte ve vzduchu ten oceánský vánek? Něco se blíží do Prahy! 8. června pro vás chystáme velkolepou párty a…

Krav Maga Surf Camp 2018
Krav Maga Surf Camp 2018

Do redakce nám dorazilo info o blížícím se Krav Maga Surf Campu 2018, který se uskuteční 16.-23.6.2018 ve…

Red Bull Feel The Wheel je tu zase!
Red Bull Feel The Wheel je tu zase!

Rok se s rokem sešel a další ročník oblíbené longboardové akce Red Bull Feel The Wheel se nezadržitelně blíží.…