Freeride.cz

Hlavní sekce

Tech:
DIY surfboard z rukou Štěpána a Pepeho

Freeride.cz » Water » Články » DIY surfboard z rukou Štěpána a Pepeho

Musím uznat, že mě poslední rok česká surfová scéna mile překvapuje. Pravidelně k nám do redakce totiž proudí materiál od lidí, co to se surfingem myslí alespoň krapet vážně. Počet "shaperů" v Čechách je sice plus mínus autobus stejnej (tzn. že byste ho spočítali na prstech obou rukou), avšak přibyl další projekt DIY surfboardu z český dílny. Ten k nám mailem přiletěl od Štěpána Geringa a Josefa Šeteleho. Štěpán společně s Pepém celej proces natočili a ve zkratce ho i popsali v následujícím textu.

(text: Pepe)
Ruční výroba surfových prken nepatří v Čechách zrovna k běžným profesím a to z pochopitelných důvodů. K nejbližším vlnám to máme poměrně daleko, komunita riderů je pořád ještě malá a tomu odpovídá i poptávka po prknech. Koupě surfů se většinou řeší přímo u oceánu, kde si v půjčovně můžete otestovat všechny možné tvary a zjistit, který vám vyhovuje. Hledání ideálního prkna není snadná záležitost, často má formu „pokus-omyl“. Existuje pár univerzálních pravidel, i přesto každému sedí něco jiného. Záleží na spoustě faktorech: váze, zkušenostech, stylu, vlnách,…

Mně se po několika desítkách vyzkoušených prken podařilo najít tvar, který mi plně vyhovuje a ten nám posloužil jako vzor pro výrobu vlastních surfů. Snažili jsme se maximálně držet předlohy, protože i centimetrové odchylky můžou ovlivnit vlastnosti prkna. I tak se nepodařilo udělat přesnou kopii, nicméně jsme s výsledkem nadmíru spokojení.

Obě prkna jsme otestovali za člunem na Wake&Surf Matylda, kde jsme odhalili jejich slabiny, a to doslova. Při snaze o perfektně hladký povrch jsme epoxid na vrchní straně zbrousili do moc slabé vrstvy, která by zátěž ve vlnách dlouho nevydržela. Prkna tedy šla znovu do dílny, kde jsme horní vrstvu zesílili a teď už jsou připravená na oceán.

Už od samého začátku náš projekt vyvolával velkou pozornost, proto jsme se rozhodli celý postup zaznamenat formou časosběru a nasdílet jako návod pro další DIY nadšence. Nebylo to tak jednoduché, jak jsme si na začátku představovali, především proto, že jsme se spoustu věcí dělali poprvé a nevyvarovali se tak zbytečných chyb. Naštěstí jsme měli skvělé zázemí v prostorách veřejných dílen DEPO2015, bez kterého by byl celý projekt o dost složitější. A obrovský dík patří také firmě Stachema, která pokryla naší enormní spotřebu epoxidu 

(text: Štěpán)
Za první impuls k výrobě vlastního surfu děkuju Lucce a Tomášovi, kteří mě namotivovali svým videem garážovýho surfu ze Zélandu. Přesně v tu chvíli, kdy jsem video viděl, jsem si byl na stopro jistej, že tohle zmáknu taky, a že na tom chci pracovat hned! Začal jsem shánět nějaký návody, postupy, matroše. Ukázalo se, že v našich podmínkách bude nejjednodušší sehnat kvádr klasickýho fasádního polystyrenu, rozříznout ho napůl, vlepit stringer a vyshapovat základní tvar. To už se ke mně přidal Pepe.

Okopírovali jsme boční a vrchní šablonu z jeho starýho surfu a šlo se do dílny. Stringer jsme řízli pro každýho jeden ze 4mm překližky a pak ještě 2 úplně stejný, jako venkovní vodítka pro ořez kvádru. To znamená, že jsme mezi dva kvádry vlepili epoxidem stringer a na úplně stejný místo ho lípli skočkou z boků slepenýho kvádru. Pak jsme vyrobili odporovou pilu z dřevěnýho rámu, PC zdroje a kytarový struny. Když všechno uschlo, vytvarovali jsme odporovkou celý boční tvar díky vodítkům z překližky. Následovalo vyříznutí vrchního tvaru ruční pilkou a hodiny broušení – úplně stačí hrubým brusným papírem.

Ve chvíli kdy máte ready komplet celý tvar, tak je ideální zapusit finboxy a leash plug, který jsme si objednali z Číny. A jde se laminovat – nejdřív spodní stranu jednou vrstvou skelný tkaniny 165g/m2 s epoxidem a po uschnutí a obroušení vrchní stranu surfu – 2 vrstvy 110g/m2, který se epoxidem vlepují najednou. No a pak ve zkratce jen brousíte a přidáváte další vrstvy epoxidu a brousíte a přidáváte a brousíte, dokud není shape dokonalý a povrch pevný. Mezi každou vrstvou pořádně odmašťujte a odbrušujte nedostatky.

Tak a jak je to s designem? Pokud chcete jen pruhy nebo jiný jednoduchý obrazce, tak doporučuju lakovat už na polystyren – design bude schovaný pod tkaninou a nehrozí jeho probroušení. Také se dají použít různě dobarvený pryskyřice. No, a jestli si chcete kreslit, tak dodělejte celej surf na čistotku, vemte fixy a čmárejte. Pak bych ho ale ještě přetřel vrstvou epoxidovýho laku a seš tam!

Štěpána Geringa a jeho projekty můžete sledovat na jeho Instagramu.

Autor článku:

Jakub „jakmich“ Michna
Jakub „jakmich“ Michna

Redaktor surf sekce od roku 2015. Zakladatel projektu SURFR. || @jakmichpich || jakub@freeride.cz

Kategorie: Tech
Vydáno: 2. 8. 2017 v 19.22

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Nová kolekce Freeride.cz merche v prodeji!
Nová kolekce Freeride.cz merche v prodeji!

Nějaký čas to trvalo, ale konečně jsme pro vás nachystali novou kolekci Freeride.cz merche! V našem e-shopu si tak…

Trailer k surfovému filmu No Wave Back o Matějovi Novákovi
Trailer k surfovému filmu No Wave Back o Matějovi Novákovi

Český surfing evidentně zažívá zlatou dobu, přestože to máme k nejbližšímu oceánu přes 1500 kilometrů.…

Matěj Novák o natáčení No Wave Back a big wave surfování
Matěj Novák o natáčení No Wave Back a big wave surfování

“Ten pocit, kdy letíš dolu z toho kopce mi nějak sugestivně připomíná zemětřesení, na kterém surfuješ. Všechno…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta šedesátý první díl - upoutávka
Tři sta šedesátý první díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova Action je tu s…

Matěj Novák o natáčení No Wave Back a big wave surfování
Matěj Novák o natáčení No Wave Back a big wave surfování

“Ten pocit, kdy letíš dolu z toho kopce mi nějak sugestivně připomíná zemětřesení, na kterém surfuješ. Všechno…

Jak si vybrat nafukovací paddleboard?
Jak si vybrat nafukovací paddleboard?

Česká republika a Slovensko zaznamenaly v posledních letech raketový nárůst obliby paddleboardingu nebo zkráceně…