Freeride.cz

Hlavní sekce

Video:
Trailer k surfovému filmu No Wave Back o Matějovi Novákovi

Freeride.cz » Water » Články » Trailer k surfovému filmu No Wave Back o Matějovi Novákovi

Český surfing evidentně zažívá zlatou dobu, přestože to máme k nejbližšímu oceánu přes 1500 kilometrů. Dalším důkazem je očekávaný dokument No Wave Back o prvním českém pokusu o pokoření vlny formátu big wave v podání Matěje Nováka. Dejte si teď trailer a těšte se na premiérovou tour!

Surfing v České republice zažívá skvělé časy, což dokazuje mimo jiné vznik spousty projektů, které přesahují meze již několik let zajetých a četných surfových campů v zahraničí. Dalším skvělým počinem od českých surfařů je nový dokumentární film No Wave Back, který popisuje trnitou cestu Matěje Nováka, bývalého profesionálního snowboardera a jednoho z nejlepších českých surferů současnosti. Ten se rozhodl jako první Čech pokořit "big wave", čili vlnu větší než 6 metrů, na secret spotu ve španělském Asturias, které je jeho momentálním domovem. Dokument volně navazuje na úspěšný snímek Choose your wave a hlavním autorem je opět Martin Smékal. Dejte si trailer, ze kterého vás zamrazí a těšte se na premiérovou tour! Pod videem najdete kompletní informace o filmu a premiérách zpracované v tiskové zprávě.

Ačkoliv je Česká republika zemí bez oceánu, obliba surfingu se tu rok od roku zvyšuje. Za náročným sportem vyjíždí do zahraničí tisíce Čechů. Doposud si však žádný z nich netroufnul na disciplínu big wave, která začíná na mohutných, minimálně 6metrových vlnách. Dokument No Wave Back se za jednou takovou, velmi vzácnou španělskou vlnou, vydává společně s Matějem Novákem. Prvním českým surfařem, který je odhodlán ji pokořit. Na to, jak Matějova cesta končí, nebo možná teprve začíná, se budou moci všichni milovníci surfingu, napětí, adrenalinu, příběhů i sportovních prvenství přijít podívat do Kina Lucerna v Praze 25. 5. 2018.

„K pobřeží severního Španělska doputují velké vlny poměrně často, ale tato konkrétní je jedinečná, protože je velká i dlouhá zároveň. Objeví se jednou, dvakrát do roka, jsou ale léta, kdy třeba nedorazí vůbec. Komunita tamních surfařů ji poprvé zpozorovala na přelomu milénia a pojmenovala ji „La Verdad”, v překladu Pravda. Zprávy o její existenci místní nešířili, Matěj ji našel sám,“ prozrazuje režisér snímku Martin Smékal. Ten se tématu surfingu věnoval už ve svém předchozím, divácky velmi úspěšném dokumentu Choose your wave, mapujícím české surfaře po celém světě. Právě tehdy se Martin s Matějem setkali poprvé.

Big Wave surfování je velmi náročné co se mentální i fyzické přípravy týče. Vlny, které na člověka padají, váží několik tun a jedním z největších rizik je, že více po sobě jdoucích vln surfaře uvězní pod hladinou a desítky sekund, někdy i několik minut, mu nedovolí nadechnout se. Pokud zpanikaří, utopí se. To se bohužel přihodilo již mnoha světovým sportovcům.

Další překážkou bývá neznalost daného místa, pro člověka, který nevyrůstá u oceánu a nezná lokální podmínky, je zdolání big wave bez cizí pomoci téměř nemožné. Matějovi se podařilo navázat vztah se skupinou místních surfařských matadorů. Svérázná komunita ho přijala, sdílela s ním vlastní zkušenosti a pomohla s přípravou. Zajímavé je, že si Matěj jejich přízeň získal nejen surfařskými dovednostmi, ale také motivy a životním postojem.

„Severní Španělsko je hodně uzavřený region a to platí i o surfařích, takže dostat se do nějakého kontaktu s místními je dost složitá věc. Naštěstí v té samé vesnici, kde bydlím, žije člověk, se kterým jsem se ve vodě potkával a je otevřený a přístupný, ten mi při mé cestě velice pomohl. Myslím, že si asi nikdo nedokáže představit, jaká cesta k tomu všemu vede. Ani já jsem si to nedokázal představit. Není to jen o odvaze, protože to by pak byla spíš blbost. Ježdění velkých vln je jako ledovec. Všichni vidíme jen to ježdění a tu krásu, ale pod hladinou je daleko větší část dřiny, odříkání a informací,” popisuje Matěj Novák.

Vše výše popsané dokument zachycuje v přirozeném sledu událostí, které vrcholí dlouho očekávaným příchodem La Verdy. „Název filmu – No Wave Back – je určitou parafrází, která odkazuje na cestu, z níž není návratu. A to hned z několika úhlů pohledu. Nechám už ale na každém divákovi, který úhel si vybere,“ doplňuje s úsměvem režisér Martin Smékal.

Slavnostní premiéry se zúčastní tvůrci společně s Matějem a pak se i s diváky přesunou na party do nedaleké galerie Kvalitář.

Dokument se poté vydá na tour po dalších českých i moravských městech:

25.5. Praha - Lucerna a následně after party
26.5. Vídeň - Schikaneder
27.5. Bratislava - KC Dunaj
28.5. Brno - Scala
29.5. Olomouc
30.5. Ostrava - Cineport
31.5. Bruntál - Kino Centrum
1.6. Hradec Králové - Náplavka
5.6. České Budějovice - K2
6.6. Plzeň - Papírna
8.6. Teplice

Web: www.nowaveback.com
Facebook: www.facebook.com/nowaveback
Instagram: www.instagram.com/nowaveback

Generální partner: Jägermeister
Hlavní partneři: Corona | Vans
Další partneři filmu: Wildhouse.cz | Biofilms.cz, Freshlabels.cz | LosRentalos.cz | Freeride.cz GOHD.cz | Fujifilm.cz | studiopetrohrad.cz
Produkce filmu: filmwood.cz & lovetrouble.net

Autor článku:

Kategorie: Video
Vydáno: 29. 4. 2018 v 08.00

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

Související Články

No Wave Back - bude to velký, bude to jízda!
Propagační: No Wave Back - bude to velký, bude to jízda!

Tak jak je naše země vzdálená oceánu, tak je vzdálená i od surfingu a možná proto je pro nás Čechy tak…

nejčtenější Články

Komplexní surf camp pro pokročilé na Bali
Komplexní surf camp pro pokročilé na Bali

Takže pozor, hlášení pro všechny zkušené surfaře, kteří by rádi pořádnou dávku progresu a posun na vyšší…

Balint Hambalkó talks about his new project LifePlan
Balint Hambalkó talks about his new project LifePlan

I´ve met Balint in Bali last year, when we were looking for underwater photographer to shoot our movie project. Long story…

Co dělat, když vás přestane bavit surfování?
Co dělat, když vás přestane bavit surfování?

Stává se to přibližně každému pátému Čechovi, co kdy okusil surfování. Po několika letech přerušovaného…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka
Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

World Cleanup Day v Praze
World Cleanup Day v Praze

Sobota 15.9. byla významným dnem pro naši planetu. Konal se totiž již 10 ročník celosvětové akce World Cleanup Day.…

5 nejlepších destinací pro surfování
5 nejlepších destinací pro surfování

Surfová sezóna ani zdaleka nekončí. Ti zkušenější z vás již jistě vědí, že surfovat lze 12 měsíců v roce.…