Dalas (nejen) o začátku sezóny

Trenéra naší reprezentace Romana Daleckýho jsme se optali, jak je spokojenej se startem letošní zimy, a co všechno s klukama na následující rok plánuje....

Letošní sezóna má za sebou zahajovací podzimní část a to je nejvyšší čas vyzpovídat našeho reprezentačního kauče Romana Daleckýho. Se svěřencem Vojtou Břeským zkusil jeho první Světový poháry v big airu i sloepstylu a taky startovali ještě se Šimonem Bartíkem na Evropáku. Jak je se začátkem zimy (ne)spokojenej, co všechno chystá na následující měsíce ale i roky a vůbec, jak náš newschoolovej výběr momentálně šlape se dozvíte v dnešním interview!

Čís Daly, tak nejprve něco na rozproudění krve. Co Vánoce a Silvestra, jak je trávil reprezentační kuač? 

Daly: Ahoj příteli, Vánoce jsem se přežral voschlejch řízků z domova, a jelikož jsem se vypnul dva dny před silvestrem, tak jsem tento ohavný den strávil u televize v gauči tak, jak se sluší a patří.

Pěkný. Teď už ale pěkně ke startu sezóny. Nejprve si s Vojckem vyrazil na dva závody big airu. Jak bys zhodnotil vaše vystoupení v Itálii a Německu… 

Tak s Vojckem jsme jeli do Milána s tím, že bude dělat triky, které má natrénované. To byl dub 720.V závodě ho dal výborně, ale bohužel to stačilo pouze na 23.místo. Zde jsme zjistili, že ty big airy nebudou o 720 a 900, ale pokud chceme myslet na finále a přední pozice, budeme muset přes léto zamakat na techničtějších trikách. V Německu byl Vojcek s Pečákem a Pepkem a skok byl větší. Vojcek cejtil, že by mohl zkusit tripl 1080. Bohužel jsme se přesvědčili, že je potřeba tyhle triky natrénovat v létě na bruslích do molitanu nebo do airbagu a až potom to dělat na sněhu. Vojcek do toho šel dobře jen se ve 3 flipu místo za sebe koukl do strany, to ho roztočilo a vznikl svarta jump 3 (svarta jump zde - pozn. redakce). Ten tripl 1080 by byl na big air super, a proto na něm budeme přes zimu a léto pořádně makat.

Myslíš, že naši lyžníci mají vetší šanci se prosadit právě spíš na na big airu než ve slopestylu ve světový konkurenci?

Tak určitě je jednodušší natrénovat na big air, kde nemáš raily, nemáš víc skoků za sebou a nemusíš myslet na nástrahy, který ti slopestylová trať skýtá. Nemusíš přemýšlet, jak si na co najedeš, kde si přibrzdíš a myslím si, že nemusíš být tak komplexní lyžař. Stačí ti natrénovat dva skoky, a s tím to jezdíš. Samozřejmě se zase zvyšuje úroveň. Na big air si v tréninku dáš dva speed checky, hned víš místo, ze kterýho jet, abys dopadal pořád stejně. Taky jsou většinou big airy ve městech, kde nefouká a sníh jede konstantně. Pak už se soustředíš jen na triky, které drtíš v létě zimě pořád dokola. Je to taková gymnastika. Proto si myslím, že pro nás bude jednodušší natrénovat na big air než slopestyle. 

Pak přišel přesun na slopestyle, kde je vždycky vražedná konkurence. Navíc Vojcek měl trošku smůlu na railech, takže co tvoje dojmy?

Slopestyle na Stubaji byl pořádně našláplej, všichni lepili neskutečný jízdy v neskutečným stylu. Myslím, že Vojcek měl opět jízdu, kde jel svoje momentální maximum. Skoky zajel výborně. Už jsem věřil, že to dá, ale malé zaškobrtnutí při switch lip 270 do mailboxu mu celou jízdu pokazilo. Právě jibing je jeho lehce slabší stránka, ale na tom taky zamakáme. Na to, že je v repre první rok, tak si na všech akcích vedl parádně. Umí se soustředit a nekazí jízdy, jezdí je stejně v tréninku i v závodě, a to je jeho silná stránka do slopestylu. Jezdí to, co umí a neriskuje. To je cesta k úspěchu do budoucna. Takže kdyby (kdyby….) dal jízdu, tak jak bylo v plánu věřím, že by kolem 30.místa mohl být. Znova opakuji, že náš cíl je jezdit Svěťák do top 30 a brát body do žebříku.

Co vůbec říkáš ty na americkej přístup, kdy jezdci ignorují Svěťáky a soustředěj se pouze na svou americkou kvaldu. Nedegraduje to trochu celej Svěťák?

No, Amíci to už mají vyjetý z loňský sezóny, takže není potřeba objíždět vše. Můžou se soustředit na trénink, aby mohli v Koreji vysvětlit. Je pravda, že když tam nejsou jména, pozorovatel si řekne, že to bude o ničem. Myslím si, že B týmy, které tam jezděj místo Áček se nenechají vůbec zahanbit a stále můžeme vidět nové a nové zabijáky. Například Elias Syrjä, kterej loni vyhrál Pec a letos už je top 10 na Svěťáku.

Jakej je tvůj názor na současný rozhodčí na Světácích. Já, co koukám na vítězný jízdy, tak se kolikrát s nima neztotožňuju. Co ty říkáš na jejich výkony? 

Jak kde, není to atletika no, tak je těžký to hodnotit a hlavně slopestyle, kde máš šest překažek a porovnávej padesát jezdců, když všichni mrskaj jak o život. Pak rozhoduje subjektivní dojem každýho judge, a ten podle svého názoru ohodnotí. Maj na to licence, tak asi ví, co dělaj. Ale máš pravdu, kolikrát taky nechápu… 

Kromě Svěťáku jste taky zavítali na Evropák na Kitzsteihnorn, kde vás trošku víc vypeklo počasí, ale dovezli jste slušný šestý místo. Budete i na dalších Evropákách pokračovat? 

Jak říkám Vojcek je kliďas a zajel čistou jízdu, která mu vynesla slušnej šestej flek, ale stejně jsem zuřil, protože jsme chtěli čtvrtý místo, kvůli bodům a novou kvótu na Svěťák. Bohužel. Šimba jezdí skvěle, ale je závodní plašan a není těžké pro něj jízdu podělat na nějakým nesmyslu – viz Silvaplana 2017. U switch 900si hrábnul a skončil patnáctej. Byla ale mlha, Šimba jel těžkou jízdu, která byla buď a nebo. Jeli jsme si tam pro bednu, to se nepovedlo takže škoda, ale ze čtyř závodů tři zrušili takže taková loterie. První závod kluci vyhráli heat a po půlce to ukončili, takže taky by to mohlo být jinak. Přijde mi prostě, že nás provází smůla. Další Evropák jedeme St. Anton koncem ledna, pak pojedeme Vogel a Pec. 

Tak tam snad už kletba pomine. Jaký jsou pak další nejbližší plány reprezentace? 

Tuhle sezonu pokusit vyjet nové kvóty na Světovej pohár, tzn. vyjet si to na Evropákách. Pokusit se zabodovat na Svěťáku v Seiser Alm a v Silvaplaně. Po sezoně si na měsíc odpočineme a v červnu rozjedeme přípravu na Olympiádu 2022. Do týmu přebereme ještě tři nové členy především z juniorských řad a budeme se soustředit na další Olympiádu. Změníme trénink, zavedeme více bruslí do fompitu v Andoře a více air bagu na úkor vody. Cíl bude získat čtyři kvóty na Svěťáky, a 2020 se snažit na Světovým poháru ať už big air nebo slopoestyle bodovat do olympijskýho rankingu.

Jak je to momentálně s dalšíma riders mimo „A“ reprezentaci jako jsou junioři a děti pod vedením Pepka a Pečáka. Co čeká tento rok na ně? 

Ti objedou nějaké FIS dětské závody a budou hlavně trénovat, aby byli ready na Mistroství Světa juniorů, které se jede na Zélandu 2018 v srpnu.

Nechystáte oživit reprezentaci nějakým dívčím faktorem. Přece jenom mezi holkama je vždycky malinko snadnější uspět…

Snažíme se, máme Agátku, která je šikovná, měli jsme Sabinu, který byla také nadějná, ale tu nám sebrali Aeriels – kdo by si pomyslel, že někdo nechá slopestyle a přejde do AE… Budeme dělat v zimě nábor nových talentů do Akademie, takže se uvidí, jestli se nějaká nová naděje neobjeví. 

Pomalu se taky blíží letošní Czech Freeski Tour, takže co nás čeká za novinky a proč by měli riders nebo i diváci dorazit? 

Tak nově děláme zastávku na Karolince aj pro ty Moraváky, tak se těším. Chozé to tam bude mít perfektně pošejpovaný, tak věřím, že to bude super. Evropák opět v Peci, letos bohužel zpřísnili pravidla, a tak můžou startovat pouze ti, co mají minimálně 10 FIS bodů. Což je pro český riders trošku handicap, ale můžou si to vynahradit v nedělním MČR. Evropák bude poslední zastávkou Evropskýho poháru, a tak se bude bojovat o celkového vítěze a to by mohlo přilákat zase více riderů než vloni. Trať bude stejná jako loni, a tak se zase můžou diváci těšit na dva doubly a pekla na railech. Loni to byla super podívaná. Takovouhle kombinace triků Pec nikdy nezažila, takže doufám, že uděláš atmosféru Maty, ať se těm šesti lidem, co se přijdou podívat rozproudí krev v žíle, teda pokud tam nebudou mít héro. Doufám že dorazí i Blažena a Gábina (Dalas je úchyl do série Slunce, seno..proto Blažena a Gábina pozn. redakce).

Provedu! Za měsíc startuje letošní Olympiáda v Pchjongčchangu. Jaký vidíš šance, že někdo napodobí Mária a českej freeskiing se vrátí pod pět kruhů…

Bohužel se nepodařilo loni Danovi a Robinovi ani Barče vyjet potřebné body na Olympijské hry, a tak si tuto necháme ujít. Tým jsme omladili, a tak se snad dočkáme v roce 2022.

Závěr je na tobě. Máš to volný…

Díky tobě za rozhovor a jsem rád, žes tu lavinu prošlápl dle manuálu (mezi svátkama mě sejmula menší lavina v Rakousku, proto Dalyho srandy pozn. redakce). 

Další zajímavé články

„Good Morning“ video od Richarda Permina

Francouz Richard Permin v produkci Red Bullu útočí parádním krátkým videem "Good Morning"!

From Switzerland With Love - epizoda 1

From Switzerland With Love je nová videosérie Laurenta De Martina a my tady máme premiérový díl, kterým všechno startuje.

Wells Lamont team edit

Svůj našláplej týmovej edit nám představí značka rukavic Wells Lamont!