Letní pokec s Danem Hankou

Co by to bylo za léto, kdybychom nevyzpovídali nejprovařenějšího českýho freeskiera Dana Hanku! Za loňskou zimu toho stihla zase hodně, takže témat na dotěrné dotazy bylo dost...

Dana Hanku tady snad nemusíme představovat. Pokud náhodou nevíš, co je tohle za týpka, tak jsi asi na špatným webu. Dan měl opět hodně zajímavou sezónu. Objevil se ve filmu „This Is Home“ od kluků z Factions Skis, konečně zajezdil na legendárních The Audi Nines nebo vyrazil zaprášit do Japonska a navštívil Rusko a taky si bohužel opět stihl pochroumat koleno. Nejen na tohle všechno jsme se ho zeptali v našem letním interview! Dane, je to tvoje!!

Čus Dane! Nemůžeme bohužel začít jinak než tvojí další opětovnou operací kolena. Takže jak se to tentokrát stalo, a kdy vidíš návrat na svahy?

Dan: Čus. Stalo se mi to v Japonsku při natáčení Smelly Socks. Jeli jsme na parkoviště, protože ten den byl zrovna „nic moc“ a chtěli jsme si odpočinout. Jeli jsme k autu a cestou jsme objevili místní Niseko Snowpark se třema mini skůčkama. S Antiim (Ollilou pozn. redakce) jsme si řekli, že je poshredíme a pojedeme domů. Pod skokama jsme potkali dva místňáky, co nás poznali, byli strašně nadšený a chtěli si dát fotku. Tak jsme řekli, že dáme ještě jeden lap s nima, že vlastně nikam nespěcháme. No, udělal jsem rovňák double nosegrab asi tak dva metry dlouhej. Dopadl jsem úplně v pohodě a prolomilo se mi pravý koleno dovnitř... Takže… Tadá.... Nemohl jsem tomu uvěřit. Absolutně jsem nechápal, a doteď vlastně nechápu, jak se to mohlo stát... Co se týče návratu, tak očekávám na podzimní Stubai. Samozřejmě záleží na průběhu rehabilitace, ale makám jak šroub, abych byl co nejdřív ready.

Tak to je slušnej pešek! Teď začneme pěkně chronologicky. Na podzim měl premiéru film „This Is Home“ od Faction Skis, kde ses objevil. Jak sis užil natáčení streetu ve Finsku a jak si byl celkově s filmem spokojenej?

Natáčení bylo super! Vždycky jsem snil o tom, že jednou chci natočit full time movie a rozhodně mě nenapadlo, že se mi to jednou vážně povede. Samotnej shooting byl sám o sobě dost náročnej. Měli jsme na to od 10. do 31. prosince. Tři tejdny se zdaj jako dlouhá doba, ale není to tak. Od prvního dne jsme každej den dali tak dva jiný spoty. Takže stavba, světla, winch, ježdění, shapování, úklid atd. Do toho velká část je ježdění po městě a hledání spotů. I na Štědrej den jsme natáčeli spot. Myslím, že jsem nikdy neměl takovou fyzičku jako po tomhle shootingu, haha. Jinak z filmu jsem byl a ještě jsem nadšenej. Jediný co mě opravdu mrzí je, že jsem nemohl jezdit na natáčení v Deštným a potom team shooting ve Verbieru.

To je určitě škoda. Jakou měla jinak ohlas pražská premiéra a byl si i na jiný promítačce než jenom na tý domácí?

Já si pražskou premiéru užil dost! Faction měl zrovna celosvětovej sales meeting v Praze, takže to byla vydatná třídenní seance. Jinak jsem jel tour premiér po hlavních evropských městech. Největší byla v Paříži, kde bylo neuvěřitelný množství lidí v největším kino/​divadle v Evropě. To bylo naprosto dechberoucí!

Součástí týmu Faction Skis jsi už fakt dlouho. Jak ti spolupráce s nimi vyhovuje?

Ve Faction Skis jsem vlastně od úplnýho počátku mý kariéry. Kdy Faction byl vlastně ještě mladou a hodně neznámou značkou. Díky jejich editům We Are The Faction Collective a úzkou spoluprací s teamem se jim podařilo hodně vyrůst. Moje spolupráce s Faction Skis je naprosto skvělá. Jestli jsem si někdy představoval bejt team rider, tak přesně takhle. Produkt, ze kterýho jsem stoked, team shootingy, našláplej team lidí, který byly velkou část mýho života mí idolové a vlastně ještě jsou. Jsem za tuhle příležitost strašně vděčnej.

Teď se vrátíme k Japonsku. Je to určitě sen mnoha lyžníků a vy jste tam vyrazili natáčet další díl Smelly Socks. Jak jste si tamější prašan užívali, a kdy se dočkáme videa?

Jak říkáš. Japonsko je sen mnoha lyžařů a já patřím mezi ně. A tak bylo nasnadě chytnout příležitost za pačesy a vyrazit. Celý to vzniklo ze dne na den. Zaplašil jsem a začal jsem shánět letenky, obepisoval známý, googloval atd. Nakonec byl zapojenej každej z naší crew, a když se to na poslední chvíli spojilo všechno dohromady - termín, letenky, ubytko, auto, permice, guide atd, mohli jsme vyrazit. Japonsko bylo naprosto geniální sportovní, gastronomickej i kulturní zážitek. Prašan byl neuveřitelnej. Samotnýmu se mi tomu nechce věřit, ale občas ho bylo až moc. Bylo to pro nás strašně těžký něco natočit. A to jak po lyžařský stránce tak po filmařský. Pořád sněžilo, bylo -10° až -20° a často foukal šílenej vítr. Antti to shrnul ve větě: "Sending is easy, delivering is difficult." Byl to pro nás první real prašan v životě na real prašanovkách… Takže to byla velká challenge. Na světovou premiéru Smelly Socks | Japan Edition se můžete zajet podívat do francouzskýho Annecy na High Five Festival (5.-7. října 2018 pozn. redakce). A nebo si počkat na free online release, kterej bude následovat na podzim.

Letos sis konečně taky díky Audi Nines splnil další sen, i když už tě limitovalo koleno. Jaký bylo konečně se týhle pecky zúčastnit?

Strašně jsem si to užil, i když už jsem nemohl jezdit na plno díky zraněnýmu kolenu. Bylo to naprosto skvělý, spousta starejch i novejch kámošů, dobrý jídlo, nějakej mejdan taky. Celej vibe toho byl neuvěřitelnej. Vždycky jsem chtěl bejt součástí takhle skvělýho a slavnýho eventu jako jsou Nines.

Co jsi říkal nejen ty ale i ostatní riders na letošní ujetou trať, kde se vyřádili jak freestylisti tak skikrosaři….

To spojení dvou rozdílnechj lyžařskejch světů mi přišlo super. Obě strany zkoušeli věci, co by si normálně vlastně nezkusili. Setup byl neuveřitelnej. A ačkoliv by se mohl zdát menší než minulý roky, tak tomu tak nebylo. Asi nikdy jsem nejezdil nic tak velkýho. Na spodní prostřední skok se najíždělo tak rychle, že jsem asi tak rychle snad nikdy nejel. Zároveň to ale všechno bylo nejvíc athlete friendly a bezpečný. Takže si na svý přišel opravdu každej z nás.

Máš nějakou pikantní historku z Audi Nines?

Asi nic konkrétního vypíchnout nedokážu. Spíš bych řekl, že to celý byla jedna velká story!

Jasný, chápu :).. Jak sis užíval roli spolukomentátora živýho přenosu pro Newschoolers na letošních Soldiers?

Vzhledem k mýmu koleni jsem bohužel nemohl jezdit a tak jsem se chopil role "spoluorganizátora" a snažil se Hanzimu (Prouzovi pozn. redakce) pomoct, jak nejvíc jsem mohl. Sháněl jsem riders, staral se o ně, dělal riders meetingy a taky jsem vymyslel tenhle stream s Newschoolers. Ten jsme potom s Paddym (Grahamem pozn redakce) měli i odspeakovat. Já si to užil a strašně mě to bavilo. Byl jsem trochu nervózní, protože Paddy už má něco odspeakováno a taky je rodilej mluvčí. Trošku se tam promítla taky večerní warmup party, kde jsem se omylem zdržel trochu dýl, než jsem si po večeři naplánoval... Haha. Ale díky super teamu z přenosáku a dobrý souhře s Paddym to všechno opadlo asi po prvních dvou minutách. Tak doufám, že se to líbilo i ostatním lidem. Komentování anglicky mě baví. Takže doufám, že k tomu v budoucnu zase nachomejtnu.

Jak bys ze svého pohledu letošní Soldiers hodnotil…

Totální strop. Organizace, dodržení harmonogramu, skok, lyžaři, výstupy, návštěvnost, mejdany. Je to naprosto ojedinělej event ve světě a jeden z posledních, kterej ještě není Svěťák... Takže není omezenej žádnejma pravidlama. A je hlavně riders friendly. Takže za mě největší radost, z toho jak to dopadlo. Jezdit budu příště!

Pro nás to taky bylo hodně náročný, neboj :). Ale jinak souhlas. Letos si taky zavítal do hor do Ruska. Co jsi tam měl v programu?

Jel jsem na event Russian Games na jih Uralu, kam jsem byl pozvanej od Monster Energy. Byl to slopestyle a big air závod. A potom jsem měl jet na obří camp do Sochi. Ale díky kolenu, který mě bohužel dost zlobilo, jsem musel odletět dřív do ČR.

Plány máš teď asi jasný. Uzdravit se. Výhledově ale na příští zimu něco speciálního plánuješ nebo to spíš necháš na poslední chvíli?

Přesně tak. Teď každej den makám na tom, abych se co nejdřív mohl vrátit zpátky na lyže. Plány mám. Ale ještě bych si je rád nechal pro sebe. Ale určitě se o nich dozvíte!

OK, nemůžu vynechat vrchol loňský zimy Olympiádu. Sledoval jsi boje pod pěti kruhy, a jak si byl s celkovým dojmem spokojenej?

Sledovali jsme v Japonsku v japonštině. Byl jsem nadšenej runama, co jsem viděl. Neuvěřitelnej level. Setup byl taky brutální. Co mě jediný štve, že se na to bohužel nemůžu podívat zpětně a pořádně.

Jak to máš ty se závodníma ambicemi? Ještě se budeš třeba pokoušet prodrat zpátky do reprezentace?

FIS závody mě už rozhodně nelákaj. Rád bych se soustředil na realizaci projektů, co plánuju. To ovšem neznamená, že se na eventech objevovat nebudu. Každopádně bych chtěl hodit velkej shoutout repre a Romanovi Daleckýmu, že mě ještě umožnil doléčit koleno v CPMku. Za to jsem strašně vděčnej! Jinak si taky myslím, že česká repre má dobře našlápnuto a dost do toho šlapou, takže se je určitě vyplatí sledovat na jejich cestách po závodech! I když se pravidla pro Světáky měněj trochu v náš neprospěch. Věřím, že budeme vidět. Takže určitě držím palce!!

Díky Dane! Přejeme brzký uzdravení a na závěr jako vždy tvoje poslední slova…

Díky moc! Na poslední slova mám snad ještě dost času. Ale rád bych hodil shoutout Faction Skis a Monster Energy a taky všem kámošům a lidem, co mi fanděj a baví je to, co dělám! DÍKY MOC!

Dana mužete na Facebooku sledovat zde a na Instagramu tady.

Další zajímavé články

Micah Evangelista season edit

Micah Evangelista sice není nejznámejší americkej freerider, ale jeho epesní season edit na 100% za zkouknutí to stojí!

„Interpretation“ full movie od The Bunch

Kdo miluje skandinávský shreďáky musí milovat partu The Bunch! Venku mají loňskej film "Interpretation" a to znamená, že se nebudeme nudit!

Jacob Wester oslavil jubileum videem „Full Circle“

Jacob Wester si už patnáct let užívá života jako profi freeskier. Ke svýmu výročí tak vydal video "Full Circle".