Mário Skála čtyři roky po Olympiádě v Soči

Jsou to čtyři roky zpátky, kdy Mário Skála jako první Čech startovat ve freeskiingu na Olympiádě v Soči. Jak se mu momentálně daří a co dělá, jsme prověřili v našem dnešním interview!

Čtyři roky zpátky zažil Mário Skála svůj vrchol závodní kariéry, když jako první Čech - freeskier vyrazil na vstříc olympijskému dobrodružství do ruského Soči. Závod pod pěti kruhy byl pro něj určitě nezapomenutelnej zážitek. Pak bohužel přišlo vleklé zranění, z kterýho se Mário nemohl a nemohl vylízat. Teď už se naštěstí na lyže může opět postavit a s kámošema si užívat na horách. Jak nyní vnímá svůj čtyři roky starej úspěch, a jak to má momentálně s ježděním nebo koho tipuje, že letos přiveze domů nejcennější placku. To všechno a další jsme zjišťovali v našem dnešním rozhovoru! Mário je to tvoje!

Čus Mário, tak nejprve ať se lehce zahřejeme. Kde seš a co právě vyvádíš?

Mário: Čau zrovna jsem v Peci u Pečáka na chalupě a připravujeme se na zítřejší ježdění :).

Poslední sezóny jsi nebyl zrovna zdravotně fit a trápilo tě dost problémů. Takže co byl největší kámen úrazu a jak si na tom po zdravotní stránce teď?

Haha, to je taková už klasická otázka. Těch problémů bylo několik najednou. Hlavní a nejvíc bolestivý bylo poškození skloubenÍ mezi hlavičkou fibuly a tibie, kde jsem si pocuchal vazy a chrupavku. Do toho prasklej meniskus a utržený křížový vaz, kde mi po plastice vazu ještě vzniknul kyklop eye syndrom, což znamená, že se kus štěpu v koleni odchlípnul a vzniklo z něj takový klubíčko, kvůli kterýmu jsem nemohl propnout ani pořádně skrčit nohu. Tyhle dvě věci dohromady způsobovaly to, že mi několikrát během období rehabilitace, cvičení a protahování vznikla ruptura v lýtkovém svalu a neustále se mi tak protahovala doba léčení. Tím jsem nakonec strávil skoro dva roky, než mi došlo, že se závoděním mi už ujel vlak, a že už to takový jako předtím nikdy nebude. 

Minulý týden startovala Olympiádu, kde už ti navždy patří titul prvního českýho freeskiera, který okusil její atmosféru. Jak by si svoje vystoupení a celou Olympiádu zpětně po čtyřech letech hodnotil?

Že to byl super zážitek a poslední dobou na mě jde trochu splín z toho, že už si to nezopakuju. Byla to skvělá příležitost, a když vidím spoustu lidi z freeski světa, jak se chystají teď do Koreje nebo už tam jsou, tak na to docela často myslím.

Kdybys teď mohl zpětně v Rusku něco udělat jinak. Měnil bys něco? 

Víc bych si to užil!!! Tenkrát jsem z toho byl hodně ve stresu. Z tratě, ze svoji jízdy a všeho kolem. Teď bych si to víc užil a snažil se míň stresovat.

Máš doma nějakej suvenýr ze Soči, kterej máš denodenně na očích nebo všechno skončilo na půdě v krabici?

Na půdě toho moc neskončilo. Mám doma ale takovou bednu se všema různejma suvenýrama ze všech závodů po světě, kde jsem byl. Startovní dresy a podobně. Ale žádnou olympijskou modlu doma nemám :).

Myslíš, že freeskiingu zařazení na Olympiádu spíše pomohlo a prospělo nebo, že to mělo i nějaký negativní dopady?

Myslím, že mu to rozhodně prospělo. Je to víc vnímaný jako seriózní sport a ne jako činnost pro partu vopečbuřtů, který se někde jen poflakujou a občas přejedou zábradlí. Jako to bylo, když jsem s freeskiingem začínal.

Budeš závody v Pchjongčchangu sledovat? A kdo jsou tvoje horký tipy na letošní medailisty?

Určitě to budu sledovat. Startovka je nadupaná a vyhrát může opravdu kdokoliv, ale sázel bych na Andriho Ragettliho, kterej slopestylu teď hodně kraluje, ale stejně tak věřím Henrikovi (Harlautovi pozn. redakce). Záleží, kdo tam bude letos za rozhodčí, protože někdo chce vidět spíš kreativitu a styl a někdo je zase spíš pro technickou náročnost jízdy. Uvidíme, co budou rozhodčí řešit víc. 

U nás se objevuje dost talentů a nadějných mladíků. Myslíš, že někdo z našich má šanci se prodrat na hry 2022? 

Myslím, že mezi mladejma u náš pár adeptů je. Rozhodně bych tam rád viděl Šimbu, kterej má určitě triky i vyježděnost na to, aby se kvalifikoval. Jen mu ty závody nějak nevycházej. A z těch úplně mladejch si myslím, že má slušně nakročeno Štěpán Hudeček s Matějem Švancarem. To jsou asi největší talenti, co jsem u nás kdy viděl a freeskiing je neuvěřitelně baví. Škoda je hlavně Honzy Ferbra a Tomáše Peče, který teď dost brzdily zraněný kolena.

Co bys mlaďákům, kteří tě třeba chtějí na nějakých dalších hrách napodobit poradil do života?

Že se tím lyžováním musej přednostně bavit a dělat to z lásky k tomu sportu. Když se z toho stane rutina/​otrava a člověk se na kopec ráno netěší, tak to nemá budoucnost a můžou radši dělat curling nebo cvrnkat kuličky.

Pravdu díš :). Co jinak ty jako freeskier. Už se budeš vozit hlavně pro svoje potěšení nebo ještě plánuješ nějakej závodní comeback? 

Závodni comeback určitě neplánuju. Stojí to spoustu peněz, času a stresu. Hlavně už jsem na to starej a během období, kdy jsem byl zraněnej mi ujel vlak a všichni udělali neuvěřitelnej progress. S tím, co stačilo před ctyřmi lety na Olympiádu, bych dneska skončil na Sveťáku kolem padesátýho místa. Co se týče závodění, tak je to super, že může člověk cestovat, poznávat lidi a užije si spoustu legrace se sportem, kterej miluje, ale když celou sezónu závodíte, tak to z vás vysaje duši. Nebo aspoň mě to vysávalo, protože jsem nikdy nebyl vyloženě závodní kůň. Jezdit chci i dál, ale už spíš pro sebe a občas něco vyfotit případně natočit, když bude forma. Žádný velký scény:).

Čím si vlastně teď vyděláváš na denní chleba?

Teď dělám trenéra ve Freestyle Kolbence a k tomu mám pár různejch bokovek. Mám určitý plány, ale nějak se mi nedaří je realizovat.

Tak budeme držet palce. Prej jste taky s bráchou zase začali dost mastit hokej. Ty jako brankář. Že by Hašek volume 2? 

Haha, jooo to jsme začli. Tak hokej mě od malička bavil, ale pak jsem propadnul lyžím a na hokej nebyl čas. Ted už nejsem na horách tolik jako dřív, tak je zase čas na hokej. Máme tady slušnou partu lidí kolem snowboardingu, freeskiingu a bikerů se kterou chodíme hrát a je to super.

Jako každý intervirew, poslední věty a slova jsou na tobě, takže máš to volný…

Díky Maty za prostor a taky bych chtěl poděkovat lidem, kteří mě ještě podporujou. Hlavně Janouchovi ze Snowpanicu za jeho věčnej optimismus a otevřenost k podpoře čehokoliv na český freeskiingový scéně. A pak samozřejmě Dakinu, Quiksilveru, Big Shocku a Leki za jejich podporu a trpělivost.

My taky dík Mário a ten freeskiingovej důchod si užívej! Sledování tvojí olympijský jízdy s kámošema v jednom z pražských barů nezapomeneme…

Další zajímavé články

„Good Morning“ video od Richarda Permina

Francouz Richard Permin v produkci Red Bullu útočí parádním krátkým videem "Good Morning"!

From Switzerland With Love - epizoda 1

From Switzerland With Love je nová videosérie Laurenta De Martina a my tady máme premiérový díl, kterým všechno startuje.

Wells Lamont team edit

Svůj našláplej týmovej edit nám představí značka rukavic Wells Lamont!