Světový pohár v Tignes

Závěrečnej závod Světovýho poháru v rampě se odjel tento týden ve francouzském Tignes a my se podíváme, kdo letos dvoum kopingům kraloval.

Světový pohár rampě napsal na začátku tohoto týdne svoji letošní poslední kapitolu. Po zastávkách v Copperu, Mammothu a Pchjongčchangu se závěrečný čtvrtý dějství událo ve francouzském Tignes, kde závod zároveň spadal do série SFR Freestyle Tour. Pánové ještě jeli úplně o všechno, to se ale už nedalo říct o něžném pohlaví. Tady už jasně křišťálový glób držela v rukou domácí Marie Martinod díky třem předchozím vítězství. Určitě, ale tahle dva a třicetiletá matadorka chtěla sezónu zakončit domácím triumfem. My se jukneme, jak se to nejen jí povedlo.

Na startu kvalifikace, který dělalo příjemnou společnost sluníčko se sešlo jedna třicet chlapáků, mezi kterými ale chyběl jeden z favoritů, prozatimní vedoucí muž celkový pořadí Torin Yater-​Wallace. Škoda. Dalo se tak na 99% očekávat, že ho jeden ze soupeřů sesadí z trůnu. V kvaldě trochu překvapivě nejlíp naložil Švýcar Joel Gisler. Hlavní favoriti si vesměs finálovou účast podrželi, což se ale nedá říct o Davidovi Wisovi, kterej poslední dobou poslal svoji formu asi na dovču. Podobně dopadl třeba i medailista z Aspenu Miguel Porteous. Oba byli prvními dvěma nepostupujícími. Za dámy kvalda sedla nejlíp Cassie Sharpe z Kanady, která vévodila šestici postupujících žen.

Finálovej den si ale pak hodně vzaly do parády rozmary počasí. V dopoledních hodinách se totiž v blízkosti rampy utrhla lavina, která zavalila sjezdovku „Carline“. Naštěstí se nikomu nic nestalo, rampa se taky dala do kupy, a tak večerní finálko mohlo proběhnout dle plánu. Všichni domácí fans určitě poctivě drželi palce už jasný letošní šampionce Marii Martinod. Ta předvedla svoji tradiční jízdu s dvěma 540, flairy a závěrečnou 900, která jí ale tentokrát tolik nevyšla, a tak líp než bronz z toho nakonec nebyl. Přeskočila jí Japonka Ayana Onozuka, která se tak letos dostala už po třetí na bednu. Nejlepší run ale tentokrát určitě narvala Cassie Sharpe, která v jízdě tasila třeba switch 720 a závěrečnou fešnou cork 900 tail.

Mezi pány pak z večera určitě úplně vodvařenej nebyl vítěz kvaldy Joel Gisler, kterýmu ani jedna finálová jízda nesedla. Podobně dopadl i Aaron Blunck, kterej ještě před startem mohl pomýšlet i na celkový vítězství. Bohužel za rok kucí. Nejlepší výkon sezóny pak naopak předvedl Kanaďan Brendan Mackay svým pátým flekem. Nezklamala ani domácí stálice Ben Valentin, kterej díky bramborový pozici mohl hodně vysoko myslet i v celkovým hodnocení a musel čekat, co předvedou soupeři.

Obhájce celkovýho titulu a domácí miláček Kevin Rolland chtěl určitě vyhrát. Jeho jízdě s dvěma mocnými dub corky, ale možná chybělo více hitů a díky tomu nakonec zakotvil na třetí příčce. Že se dá udolat slušnej výsledek i bez doublů předvedl Amík Taylor Seaton. Ten narotoval celkem šest triků a hned čtyřikrát tam vypráskl devíti kilo. Možná dostal bodů naloženu trochu víc, ale druhý místo se počítá. Jasným králem se ale stal Amík Alex Ferreira. Ten jako jedinej oběma jízdama překonal díky třem doublům hranici devadesáti bodů a spravil si tak určitě chuť svým nejlepším výsledkem zimy.

V celkovým hodnocení u bábovek už nebylo, co řešit. Marie Martinod se ziskem 360 bodů jasně letošní sezónu ovládla. Na bedně jí doprovodilo japonsko-​americký duo Ayana OnozukaAnnalise Drew. Pánskej souboj mezi francouzskou dvojkou Kevin RollandBen Valentin nakonec o čtyři bodíky pro sebe urval první jmenovaný. Třetí flek si zajistil letošní vítěz X Games Američan Aaron Blunck, kterej o bod přeskočil Torina, kterej v Tignes nestartoval.

Výsledky Světovýho poháru v rampě v Tignes:

Muži:

1. Alex Ferreira (USA)
2. Taylor Seaton (USA)
3. Kevin Rolland (FRA)
4. Ben Valentin (FRA)
5. Brendan Mackay (CAN)
6. Noah Bowman (CAN)
7. Birk Irving (USA)
8. Joel Gisler (SUI)
9. Aaron Blunck (USA)
10. Simon D´Artois (CAN)

Ženy:

1. Cassie Sharpe (CAN)
2. Ayana Onozuka (JPN)
3 Marie Martinod (FRA)
4. Annalise Drew (USA)
5. Sabrina Cakmakli (GER)
6. Maddiw Bowman (USA)

Celkový výsledky Světovýho poháru v rampě:

Muži:

1. Kevin Rollnad (FRA) – 239b.
2. Ben Valentin (FRA) – 235b.
3. Aaron Blunck (USA) – 219b.
4. Torin Yater-​Wallace (USA) – 218b.
5. Taylor Seaton (USA) – 182b.

Ženy:

1. Marie Martinod (FRA) – 360b.
2. Ayana Onozuka (JPN) – 250b.
3. Annalise Drew (USA) – 225b.
4. Cassie Sharpe (CAN) – 185b.
5. Maddie Bowman (USA) – 156b.

FIS web najdete zde.

Foto by FIS

Další zajímavé články

Doraž do Štítů na nábor freeski mládeže pod vedením reprezentačních trenérů

Česká reprezentace tě zve na nábor freeski mládeže do Štítů...

Parádní edit "Alpine Stroll 2" natočený na FPV dron

Filmař Nicolas Gaillard a jeho droní video pecka...

Šimba tě zve na Snowpanic Freeski Camps 2020

Ani toto léto bychom neměli přijít o Snowpanic Freeski Camps se Šimbou a Máriem...