Snowgreetings - první dny v Sarajevu

Od Dušana Kříže nám dorazil report z prvních dní jejich putování po Bosně a Hercegovině, kam se parta českých riderů vyrazila natáčet projekt Snowgreetings, za kterým stojí právě Dušan, a o kterém jste se mohli dočíst první info už v nedávném rozhovoru s ním zde u nás na webu. O čem projekt je a jak vypadají první dny natáčení v Sarejvu se dozvíte níže. Předáváme slovo Dušanovi...

12.-13.1.2018:
V pátek 12.1. jsme vyrazili v riders složení já - Dušan Kříž, Roman Dlauhý, Dan a Ondra Porkertovi do Bosny a Hercegoviny točit první díl projektu Snowgreetings.

Jako první destinaci jsme vybrali hlavní město Bosny, Sarajevo.
Je to místo, které nabízí neskutečný potenciál na projekt takového typu.

Chceme ukázat lidem, že snowboarding a lyžování nemusí být jen v předražených lyžarských areálech, ale dá se také dělat v ulicích měst a v otevřených horách za minimální náklady s maximální zábavou a dobrodružstvím. Další důvod výběru lokality byla i samotná historie Sarajeva. 

V roce 1984 zde probíhaly Olympijské hry, kterých se zúčastnila také moje mamka Olga Charvátová Křížová a vybojovala zde bronzovou medaily pro Českou republiku v alpském lyžování.

Pro Olympijské hry zde vyrostly obrovské sportoviště, které se využili na třítýdenní festival sportu a od té doby sportoviště pouze a jen chátrají.

Využítí našli, až při válce, kdy Sarajevo bylo obléháno Srbskými milicemi. Srbové využívali hotel Igman jako základnu, odkud odstřelovali Sarajevo. Do dnes jdou v hlavním Bosenském městě vidět šrámy po 4leté válce. Rozstřílené domy, kulky v panelácích, ze kterých vám zkrátka naskakuje husí kůže.

Hotel Igman byla také naše první zastávka pro natáčení.  Z dříve luxusního hotelu, který sloužil pro ubytování sportovců a býval i relaxační destinací pro turisty, dnes zbyly pouze trosky a železo-​betonová konstrukce.

Z místa jde opravdu cítit strach. Procházíte se rozpadlými troskami hotelu a jen si představujete ty děsivé scenérie, které se tam asi během války mohly odehrávat.

Avšak zároveň je tohle místo rájem pro natáčení urban snowboardingu.
Neskutečně obrovské monumenty vytváří překážky, které se dají různě sjíždět, přejíždět a skákat. Do toho sám hotel tvoří neskutečnou kompozici, která tomu všemu dodává velmi zajímavou atmosféru. 

14.-15.1.2018:
V den příjezdu jsme si připravili 3 spoty, které jsme úspěšně natočili. Den druhý jsme opět mířili k hotelu, kde byli připravené další spoty, jenže nás na místě překvapila návštěva Bosenských zasahových jednotek, které tam měly probíhající cvičení.

Naštěstí musím říct, že místní obyvatelstvo je velmi přátelské a to se týkalo i policistů. Řekli nám, že za 15min končí cvičení a my můžeme pokračovat v naší práci.

Tohle se nám mockrát nestalo, jelikož spíš policie mívá tendence nás vyhazovat z míst, kde chceme natáčet. Opět jsme vytvořili to, co jsme potřebovali a mohli pokračovat na další místa našich Snowgreetings.

Další dny máme v plánu navštívit olympijské sportoviště typu: bobová dráha, skokanské můstky a projít další válečná místa přímo v centru města Sarajeva. 

Tak nám držte palce a čekejte další reporty!

Dušan

Další zajímavé články

Nové přírůstky v Buyer's Guide 2019 - DC a Gravity

Nepolevujeme v přidávání dalších produktů do nejrozsáhlejšího přehledu snowboardového vybavení Freeride.cz Buyer's Guide 2019 a dnes pro vás máme informaci o nových značkách, které posílily letošní ročník.

Co se stalo a co bude s Freestyle Kolbenkou?

V pátek 9. listopadu zasáhl areál pražského trampolínového a tréninkového centra Freestyle Kolbenka ničivý požár, který způsobil kompletní devastaci celé haly včetně veškerého vybavení. Po zjištění situace se veřejnost včetně nás začala ptát, jak k požáru došlo a kdo je za něj případně zodpovědný. Pravděpodobnost, že by šlo o nehodu či náhodu je totiž v uzamčené hale dost nízká. V článku vám teď přinášíme objektivní souhrn dostupných informací.

Sencor podporuje českou freestylovou scénu

Již několik sezón můžete na freestyle scéně sledovat výrobce akčních kamerek Sencor, která do tohoto segmentu slušně šlape již několik posledních let. Záměrem této značky je přirozeně stále se zlepšující technologický vývoj a inovace, zvyšování objemu prodejů a tímto snižování koncových cen, ale také chuť část financí z prodejů vracet zpět na freestyle scénu. A jakou formou probíhá zmiňovaná podpora scény se dočtete právě v tomto článku.