Dušan Hrubý vs. hurikán Lorenzo

Minulý týden udeřil na pobřeží Portugalska obří swell. Mezitím, co hurikán Lorenzo decimoval azorské pobřeží, na Supertubos čekali nadržení surfaři na nejlepší předpověď letošní sezóny. Perfektní tubfest si nenechal ujít ani Dušan Hrubý, a tak jsme ho požádali o krátkej rozhovor.

Čau Dušane! Ve zkratce, jak ses dostal k surfování?
Ahoj Jakube! Začalo to hruškovicovým večírkem ve Špindlu, kde jsem poznal Můzu, kterej žije na Tenerife. O 2 měsíce později jsem jezdil freeride s Paldou někde v Jeseníkách a premýšleli jsme, kam to pošlem. Rozhodli jsme se, že vyrazíme surfovat za Můzou na Kanáry . To se psal rok 2006. Na Kanárech jsem pak strávil čtyři letní sezóny. Pak už všechny dovolené směřovaly za vlnama.

A teď si se usadil v Peniche?
Částečně. Žiju ve Španělsku, ale rodina tu má kvartýr, a tak sem jezdím, kdy můžu. Už to bude asi 10 let, co jsem tu byl poprvý a je to pro mě jedna z nejlepších surf lokalit v Evropě. Celkově Portugalský pobreží je nadherný. Letos tu makám cca 3 měsíce jako surf coach.

Minulej týden díky hurikánu Lorenzo dorazil na Supertubos obří swell. Ve čtvrtek byla ve vodě jen hrstka lidí, včetně tebe. Nahecoval tě někdo, nebo si šel sám?
Mě naštěstí nemusí nikdo hecovat, haha. Ráno jsem měl 2 lekce s kempíkama, skončil jsem o půl jedné a jel rovnou omrknout trubky. Hned jak jsem to viděl, vytřeštil jsem oči. Zavolal jsem Filipovi (fotograf), že je to epic a hned se rval do gumy. Ve vodě jsem byl asi od jedné do půl třetí. Skóre: 8 barelů, ale jen 2 odjeté. Tlamy byly hustý, koule jsem radši nechal v autě. Škoda jen, že jsem neměl parťáka na blokování, lokálové mě na horní peak moc nepustili.

Seš regular, to je docela challenge při týhle velikosti, ne?
Já mám radši tuby na backside, dost mi totiž pomáhá chycení railu. Na druhou stranu pumpování je celkem technická záležitost a jsou to minimálni pohyby. Když přestřelíš, jdeš s lipem a když to podceníš, tak skončíš pod ním.

Je docela vtipný, že my jsme dorazili cca v půl 3. Museli jsme se minout. Chvíli jsem přemejšlel, že tam skočim. Ale díky bohu jsem zrovna doobědval, a tak jsem potřeboval vyhládnout. Po půl hodině jsem pozorování toho divadla jsem byl tuze rád, že jsem tam nevlezl. Začaly chodit takový sety, že nikdo na peaku neřešil, kdo je lokál a kdo ne. Sledovals to?
Potom se to už vymklo kontrole, hehe. Ale super to bylo! Už se nemůžu dočkat na další.

Na čem si jezdil ten den?
Byl to 6'0'' Demon custom shape shortboard cca 27,5 litrů. Musím kluky z Demona pochválit za super práci. Lehounká epoxy, prostě láska na první pohled.  Do takových vln úplně ideální.

Díky za rozhovor a těšim se na konec týdne, kdy se snad pobavíme přímo na lineupu a ne přes messenger. Ať ti to hobluje!
Taky díky, už se tešim, jak ti dropnu, hehe.

Foto: Filipe Carnotto Diaz

Dole pak můžete vidět fotky od Surfcamp.cz ze čtvrtečního odpoledne na Supertubos. Dorazila hlavní část swellu s periodou až 20 sekund a nikdo nechápal, jak můžou ty triple overhead barely držet tvar perfektních kremrolí. V tu dobu bylo ve vodě už jen pár statečných.

Hned další den jsme si udělali výlet do nedalekého Nazaré, kde jsme sledovali dvojici tow-in surfařů monstrózní kapalný sjezdovky.

A o den dříve se na beachbreaku dělo tohle.

Foto: kdokoliv, kdo měl v ruce foťák od Surfcamp.cz (poslední 2 galerie)

napsal

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Pozvánka na 1. reprezentační ples českého surfingu

Pražskej serfovej klub má za sebou hodně vydařenej rok 2019. V kostce: 18 serfovejch přednášek, 2 závody v pádlování na serfu, tuna pravidelnýcb serf tréninků (nově 3x týdně!) a třešnička na dortu - grandiozní oslava 2. narozenin v Radlické. PSK nepoleví ani v 2020 a novej rok rozjedou ve stylu…a to doslova. Ať už jste právníci, podnikatelé, studenti, brigádníci v Mekáči nebo volnomyšlenkáři, rádi bychom vás chtěli společně s předsedou Matyášem Menšíkem pozvat na 1. reprezentační ples českého surfingu.

Podcast S Jakubem na vlnách Ep. 10 Katka Cizmarová

Vítejte u 10. epizody pořadu S Jakubem na vlnách jejíž hostem je Katka Cizmarová, sympatická slovenská surfařka, která procestovala nespočet surfových destinací po celém světě, až se nakonec usadila na Sumatře, kde na homebreaku hecuje masivní vlny. V podcastu jsme si probírali i téma surfování v pokročilejším věku, zvládání větších vln, jógy nebo přírody a ekologie.