[ENG] Podcast S Jakubem na vlnách - Ep. 04 Mathieu Crepel and Morgan Le Faucheur

Merry Christmas! Welcome to very first english episode of my podcast. I was lucky enough to spent some time in Prague with Mathieu Crepel and Morgan Le Faucheur during the premiere of their new surf/snowboard documentary Shaka: Born in the mountains, raised by the waves.

Listen to this episode on your favourite app:

Last month, we were co-​organising Prague premiere of Mat's and Morgan's film Shaka, so we spent a weekend with them (not only partying, haha). We showed them bit of our precious Prague and I had to seize the opportunity and interview them for my fresh podcast.

Together with Freeride TV we also covered the whole event in a video report.

I think that people don't realize, how much effort, sweat, time, nerves and love is hidden behind project like this. I intentionally didn't mention the noun money, because that´s opposite subject of this film. We dug deep into the two year story when two lifetime buddies become even better friends during their quest of achieving biggest goal so far.
Today I also started my Patreon channel. If you wanna support my show or just find out more about it, click on the button.

Instagram @matcrepel

No bindings, no problem! As I’m snowboarding regular and surfing goofy (weird!) I wasn’t sure how to stand on this, turns out pow surfing is pretty much like surfing so goofy went good!…

It’s funny what competitions do to ourselves. No matter if it’s the world champs or a local contest you always have this strange feeling at the start. You know it’s just for fun but you still want to…

This is what snowboarding does to me!!! Thx @quiksilver for that amazing trip to @baldfacelodge ! I’m stoked I finally got to go there, it’s definitely something you should put on you bucket list for…

I love snowboarding! Who’s there with me? 📷 @jerometanon

Well arrived in Canada!!! Thx @sammycarlson1 for showing a bit of your backyard. Check my story to see how Sammy rips on one board instead of the 2 he’s used to!

Let me introduce Tinky Winky, Dipsy, Po and Laa-Laa 😂😂😂 This is just our happy faces after a magic trip. Those 3 people are some of the best travel companions you could have, always motivated,…

Photo 1 today, photo 2 yesterday! I think we’ve found our paradise!!! I’m might just live here for the rest of my life... . . . @damiencastera @greg.rabejac @mringalss.films__ #snowboarding…

Here is a little mash up of the beginning of the trip here north of the arctic circle! Not enough words to describe this experience... . . . #northernlights #abovethearcticcircle #northofthesun…

Did you know, that the viral video with Maud Le Car shredding ing high heels was also Morgan´s work? A that it's actually a mosquito repelent ad?

Once again, thanks to Mathieu and Morgan for the great times, hope to see you at the lineup next time! Here are some links, where you can follow them:
Mathieu Instagram
Morgan Instagram
Almo Film

If you like this podcast, don't forget to comment it under this article, share it on Instagram or facebook or give it ratings on your podcast app. Thanks!

Thumbnail photo credit: Quiksilver

text

Jakub Michna
Další články autora

podcast

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Zimní trénink na surf v Čechách

Letos jsem byla po dlouhé době většinu zimy v Čechách. Důvodů bylo hned několik, ale dost velkou roli hrál ten, že v Portugalsku nemáme topení. Tedy jasně že alespoň přímotopy, ale ty jednak nevytopí nic moc a druhak mají docela spotřebu €€€. Zkrátka nabídka šumavského mama-hotelu s krbem, vyhlídkami na pěknou zimu plnou prašanu a českou bandičku nakonec zvítězila. Ale jak v zimě úplně nevypadnout ze surfingu i když nejbližší oceán je tisíc kilometrů od vás a ještě skoro v ledu?

Že už žádnej kemp nepotřebuješ? Tak právě ty by ses měl přihlásit!

Přesně tak, tenhle kemp není pro každýho. Právě v tom je unikátní, protože je zaměřenej na ty nejcorovější, nejoddaněšjí český surfový srdcaře. V každým z nás je obrovskej potenciál, kterej stačí jenom odemknout. Přidej se k nám na Advanced Surf Camp na Bali od 1.-11. dubna!

Morocco: The high cost of low living

Rozhodli jsem se tady v tomhle článku nevypisovat, jaká turistická destinace nás v Maroku uchvátila, kde dělaj nejlepší kafe, kde nejlíp vařej, a jaký jsou nejlepší hotely. Spíš bychom chtěli jen tak ve zkratce porefovat o tom, jak na nás Maroko zapůsobilo, co bysme doporučili si vzít s sebou a co naopak zásadně nedoporučujeme. Ono vlastně psát o něčem, kde byla snad už půlka republiky, a ta druhá, co tam nebyla, se tam chystá, by bylo trochu trapný. Máme z cesty napsaných pár poznámek, ke kterým se ve zkratce vyjádříme.