Ep. 09 // Metoda Wima Hofa aneb Jak zlepšit život pomocí dýchání

V novém díle SURFR Vlogu se společně se Smíčou podíváme na techniku Wima Hofa. Není to jenom obyčejná technika dýchání, dalo by se říct, že se z toho za pár let stala seznace, fenomén a do jisté míry i filozofie.

Kdo že je ten Wim Hof? Tento 58 letý Holanďan drží celkem 26 světových extrémních rekordů v situacích, které by každého z nás poslaly v lepším případě do nemocnice. V roce 2007 vyšplhal na Mount Everestu do výšky 6,7km jen s pomocí kraťasů a bot. Ve stejných (pravděpodobně vypraných) trenkách vylezl na Mount Kilimanjaro, a to za pouhé dva dny. Maraton ve Finsku nad polárním kruhem byl pro něj a jeho šortky "zahřívačkou" (čas 5 hod 25min.). Wim Hof neplave jako většina z nás "na bazény". To proto, že se mu zatím nepodařilo přesvědčit žádný aquapark, aby nechali bazén kompletně zamrznout, aby mohl trénovat. Wim totiž nejradši plave pod zamrzlou hladinou jezer. Jeho nejvýznamnějším rekordem je pravděpodobně výdrž v nádrži s ledem. V té strávil 1 hodinu a 52 minut!

• Odolnost těla vůči extrémním teplotám
• Prevence proti onemocněním, posílení imunitního systému
• Zvýšení fyzické síly a kondice, lepší flexibilita
• Energitický nakopávač - zapomeňte na kafe nebo energy drinky
• Psychická odolnost: schopnost regulovat a zvládat stress 
• Jednoduchá cesta k meditaci
• Zvýšení koncentrace
• Nárůst síle vůle
• Tvorba DMT - možnost se dostat do rožšířeného stavu vědomí
• Kontrola nad tělem - naučíte se lépe pracovat s vlastním tělem a jeho proces

Nad jeho výkony žasne nejenom široká veřejnost, ale především vědci a lékaři. To, co Wim dokáže by se dalo považovat za nadlidské výkony. On sám však tvrdí, že to co dokáže jeho stále mladé tělo, se může naučit každý. Dokáže totiž regulovat imunní systém (který se nejmenuje "autoimunní" jen tak) a imunitní tělesné reakce, což do té doby vědci považovali za nemožné. Nejen, že jeho metodu vědci do jisté míry potvrdili, ale skrze jeho studenty se ukázalo, že imunní systém může vůli ovlivnit opravdu každý. Wim zároveň tvrdí, že jeho dýchací metoda, založená na tibetské meditaci, dokáže zmírnit symptomy většiny závažných onemocnění.

V čem tedy spočívá to tajemství? Vědci stále ještě přesně netuší, jak je možné, že Wim dokáže tak perfektně ovládat tělesné reakce, díky kterým tělo naprogramuje přesně podle situace, a to v naprostém "ledovém" klidu. Jeho metodu se opravdu může naučit každý z nás. Stačí k tomu jednoduchý každodenní trénink: dechové cvičení, kde kombinací hyperventilace a zadržováním dechu regulujeme zásaditost krve a dodáme tělu více kyslíku. Díky tomu narůstá nejen produkce energie, ale také se prodlužuje doba, po kterou jsme schopni zadržet dech při úplném výdechu. A to je jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli vám tuto metodu představit. Na Wima Hofa jsem narazil již před lety, ale teprve, když jsem se Smíčou poprvé tuto metodu vyzkoušel naplno, uvědomil jsem si, jak silné účinky může samotné dýchání přinést. Smíča se na Bali zúčastnil jednoho z kurzů, které se rozšiřují po celém světě, stejně tak rychle, jako nová aplikace, díky které můžeš s metodou jednoduše začít a sledovat přehledně svůj progress. 

Pokud už si nějakou "metodu" zkoušel, určitě si po dvou týdnech přestal, protože tě to buď přestalo bavit, nebo si nepozoroval žádné výsledky. U metody Wima Hofa je úžasný to, že ucítíš "superschopnosti" hned po prvním cvičení. Navíc když se budeš dostatečně soustředit na dýchání a všechny doprovodné processy - příjemné brnění, světlo, lehké tělo, můžeš veškerý zážitek ještě prohloubit. Já jsem například už během první session, kterou jsme do vlogu natočili, zažíval neuvěřitelný vize před očima. Ideální způsob jak se dostat do high stavu, bez požití jakýchkoliv drog a to při plném vědomí.

CVIČENÍ SE DOPORUČUJE, ZEJMÉNA ZE ZAČÁTKU, PROVÁDĚT S DOZOREM DRUHÉ OSOBY!

Pokud se rozhodnete metodu vyzkoušet, nezapomeňte nám tady (nebo na Youtube) napsat do komentářů vaše pocity a reakce!

Oficiální stránka Wim Hof Method.

Už pozítří startujeme crowdfunding kampaň na stránce HitHit, kterou bysme chtěli získat finance na dokončení filmu SURFR Movie! V kampani najdete oficiální trailer a tucty odměň nejen pro surf(r)aře a surf(r)ařky!

Všechno to vypukne v pondělí  19.3.19:00 (1:00 v noci Bali time), kdy musíme vyhoblovat celé sociální sítě, aby se naše kampaň rozšířila víc, než fake news ruských dezinformačních serverů. Podpořit náš projekt můžeš nejen finančně, ale také extenzí virtuálního palce, jakýmkoliv komentářem či sdílením kampaně, vlogu, instagramové fotky, traileru apod. A nebo šířit dál postaru....rozesíláním mailů celému adresáři, vylepením plakátů (které ještě nemáme), ústním tradováním mezi přáteli, rodinou a komunitami, hlášením v obecním rozhlase nebo v jakémkoliv tištěném a rozhlasovém médiu, na zmuchlaném papíru během školní výuky, nebo během porady ve firmě. 

Děkujeme za vaše palce, komentáře, sdílení a odběry! 

Další zajímavé články

Podcast o surfování? Jenom další trend nebo hlubší záměr?

Vítejte u podcastu S Jakubem na vlnách! Ať už jste se sem dostali jakkoliv, měl bych vám nejdřív vysvětlit, co dělám, a proč jsem si sakra z ničeho nic sedl před mikrofon. Jestli jde jen o další výkřik módy, nebo jestli je za tím hlubší smysl a záměr.

Podcast S Jakubem na vlnách - Ep. 01 Tadeáš Kopča

Vítejte u pořadu S Jakubem na vlnách - novém podcastu, kde budu zpovídat známé i méně známé osobnosti z české surfové scény.

Vyhraj Quiksilver neoprén, lycru a vstupy na film Shaka

Už jen několik dnů nás dělí od pražské premiéry filmu Shaka, za kterým stojí legenda francouzského snowboardingu Mathieu Crepel. Ve spolupráci se značkou Quiksilver, jsme si pro vás připravili soutěž o neoprén Highline 4/3, lycru a 7 volných vstupů na promítání ve Slovanském domě! Stačí odpovědět na jednu lehkou otázku.