Gary Zebrowski

Pochází z pacifického ráje Tahiti, ale žije ve Francii, kde dlouhou dobu patřil mezi nejlepší evropské freestyle snowboardisty a zemi galského kohouta dokonce reprezentoval v u-rampě na Olympijských hrách. Pak ho ale chytl surfing a momentálně provozuje svojí vlastní surfovou školu v Hossegoru a také koučuje na českých kempech Surf-Trip.cz. Představte se, Gary Zebrowski!

Čau Gary! Mohl bys v úvodu říci něco o sobě? Odkud jsi a kde žiješ?
Ahoj, jasně! Jmenuji se Gary Zebrowski a je mi 29 let. Jsem původem z Tahiti - malého ostrůvku ve Francouzské Polynésii, která se rozkládá uprostřed Tichého oceánu. Momentálně žiji v Hossegoru na jihu Francie se svou ženou a tříletou dcerou.

Jak je to možné, že člověk, který vyrůstá na pláži mezi palmami nekonečného léta Francouzské Polynésie, se stane profesionální snowboardistou, který to dotáhne až na Olympiádu?
S rodiči jsme se přestěhovali do Francie a poprvé jsme viděl sníh v domě svého dědy, který bydlel v alpské vesnici Serre Chevalier. Z počátku jsem si užíval klasické sněhové a zimní zábavy, kterou jsem si hned zamiloval. Ta změna byla pro mě obrovská! Z pláže do zimy. Zpočátku to byla pro mě jen zábava, odpočinek, prostě jako když se jede s rodiči na hory. Postupně jsem ale objevil, že chci v tom sportu dosáhnout víc. Poté, co jsem začal trénovat a objevily se první úspěchy, se mé sny staly skutečností. Díky snowboardu jsem procestoval velkou část světa mimo Evropu. Například Japonsko, Kanadu nebo USA. Když se někdo stane profesionálním surfařem z Tahiti, tak je to docela normální věc, ale profesionální snowboardista z Tahiti zní opravdu bláznivě :-D Když se na to člověk podívá takto, tak je to docela úlet. Každopádně jsem do toho vložil všechnu svou energii a zadařilo se.

Jen velmi málo lidí na světě dokáže podávat výkony na profesionální úrovni jak v surfingu tak ve snowboardingu. Jak je možné tyhle dva sporty kombinovat?
Zní to zvláštně, ale dokud jsem bydlel na Tahiti, tak jsem se surfování moc nevěnoval. Byl jsem malý a v té době surfing nebyl ještě tak moc populární jako teď. Surfingu jsem propadnul až na surfovém kempu, který organizoval Rossignol ve Španělsku když mi bylo 17 let. Od té doby jsem surfoval kdykoliv jsem měl čas. Začal jsem se rád vracet na Tahiti, abych si zasurfovat na reefech, které jsme měl v dětství u domu a nevěděl jsem že tam dá jezdit… Docela vtipné je, že čím více jsem chtěl surfovat, tím méně jsem chtěl jezdil na snowboardu.

Za pár dnů ti bude 30. Jak se teď díváš na snowboarding a surfing? Který z těch dvou sportů má pro tebe větší význam?

Jednoznačně surfing. Ale stále miluji a budu milovat snowboarding. Ježdění v prašanu s mou ženou nebo kámoši je něco, na čem jsem závislý. Na druhou stranu jsem už z tohoto sportu docela venku. Když jsem se letos díval na Olympiádu v Rusku, říkal jsem si: “Co? Jak dlouho jsem se nedíval na snowboarding v televizi?!” To, co jsem viděl, bylo už naprosto mimo můj level. Ted už to není snowboarding - teď je to regulérní gymnastika! 

Setkal ses jako “týpek z pláže” s tím, že tě ostatní snowboardisti nebrali moc vážně? Přecijen jsi docela “exotický”...
Ano, ovšem… Nějaké předsudky tam vždycky byly. Když jsem začal mít nějaké výsledky, tak to začalo být docela vtipný… Vždyť jsem z ostrova, kde nikdy nebyl a nebude sníh!

V České republice nemáme bohužel oceán a tak ani vlny. Za to ale máme nějaké kopce a mraky snowboardistů. Myslíš, že dobrý snowboardista rovná se dobrý surfař?

To určitě ne! Je to něco jiného… ale dle mé zkušenosti se dobrý snowboardista stane snáze lepším surfařem, než-​li naopak.

Ve Francii máš svou surfovou školu. Co bys doporučil záčátečníkovi z Čech, který má nějakou zkušenost se snowboardem a chce začít surfovat?
Určitě si nechat poradit od profíků, a nestydět se projít začátečnickým kurzem, aby člověk dostal dobrý kvalitní základ. Surfing je přecijen dost jiný v porovnání se snowboardingem. Věřím, že dost snowboardistů může mít problém si vzít obří pěnové prkno a učit se na něm ležet, ale takhle to prostě je.

Jako instruktor spolupracuješ s českým surfkempem Surf-Trip.cz. Jsou velké rozdíly mezi francouzskými studenty, kteří znají oceán, a Čechy, co o oceánu neví vůbec nic?
Ano jsou a je to vidět hned na první pohled! Češi jsou více motivovaní a nadšení do surfování. Na druhou stranu si ale moc neuvědomují, že oceán dokáže být nebezpečný a že je nutné si nechat poradit od profíků.

V roce 2004 jsi vyhrál snowboardový contest v Čechách na Klínovci. Napadlo tě, že tihle lidi ze země uprostřed Evropy by někdy mohli v takové míře surfovat?
To vůbec ne :-D Byl jsem té době naprosto soustředěný na snowboarding. A už vůbec by mě nenapadlo, že bych je kdy mohl surfování učit!

Máš malou dcerku, už jsi přemýšlel jakým směrem by se mohla vydat? Povedeš ji spíše k snowboardu nebo surfu?
Uvidíme… Určitě bych byl rád, aby to byl surf, ale pokud bude chtít jezdit na snowboardu, tak ji určitě také podpořím.

Gary Zebrowski patří mezi profesionální instruktory, kteří spolupracují už několik let s www.surf-trip.cz ve Francii. Pokud se chceš nechat naučit surfovat od opravdového profesionála ve všech směrech, přihlas se na jeden z podzimních surftripů ve Francii.

Další zajímavé články

Blíží se další surfovej mejdan. Připrav si outfit z devadesátek!

Sotva jsme se zmátořili z mejdanu pražskýho serfovýho klubu, čeká nás další mejdlo v režii partičky ze Surfcamp.cz. Party v oldschool stylu se uskuteční už tento pátek klasicky v Klasick Wheels. Pokud se chceš dozvědět víc, čti dál!

Report z Brno Surf Film Festivalu

Druhý ročník Brno Surf Film Festivalu se konečně konal v nově zrekonstruovaném kině Art, kde dva sály nabídly kompletní program rekordních 15 filmů. Oproti loňskému ročníku si tak mohli diváci naplno užít pohodlné prostory i kvalitu zahraničních snímků nebo lokálních dokumentů Kde poušť potkává oceán a No Wave Back.

Surf Film Festival míří aj do Brna

Šňůra festivalů surf filmů se přesouvá na Moravu, kde již tento pátek proběhne druhý ročník Brno Surf Film Festivalu. Během dvou dnů se v kině Art představí rekordních 15 zahraničních snímků včetně zástupců lokální tvorby. Festival odstartuje český dokument No Wave Back, na který navazuje přednáška Martina Smékala o jeho novém projektu z Islandu. Na to všechno a ještě mnohem víc se můžete těšit 1. a 2. 11., Brno Surf Film Festival Vol. II!