Honza Považan komentuje první den na Mistrovství světa v adaptive surfingu

Včera večer odstartoval první den Mistrovství světa v adaptive surfingu, kde má letos naše malá země rovnou 3 reprezentanty. Na konci dne jsme kontaktovali Honzu Považana, kterej nám obratem vylíčil atmosféru a dojmy z jeho prvního heatu, kterej jsme měli možnost sledovat v živém přenosu.

Kompletní výsledky prvního dne. Oba naší účastníci v kategorii AS1 bohužel skončili na 4.místě a budou muset dnes bojovat o postup v Round 2.
Ahoj, zdravím do Čech! Začal bych atmosférou...ta je tady naprosto skvělá, všichni si navzájem předávají zkušenosti s ježděním a úpravami prken. Ještě k tomu podpořena Cali lifestylem...co dodat. Třeba když tě kousne rejnok a sedíš u lifeguardů, přiběhne maník a dá ti cookiesku a ubalenej joint. Což samozřejmě odmítnem jelikož máme antidopingové testy.
Když sem se ohlídl na časomíru, byla to čistá zoufalost a nasrání. Přesně to, co k surfingu nepatří a co si nesmíš připustit. 

Ale teď k závodu. Modlil sem se, ať se oceán uklidní a nebude tak messy. Bohužel se moje tužby nevyplnily. Jel jsem v prvním heatu po boku ostřílených jezdců z Brazílie a Francie. Už jen napádlovat do těch closeoutů byl docela oříšek. Peaky vln se měnily každou chvíli, vlny se zavíraly a byly messy. Když zazněla siréna, snažil sem se vyrovnat a udržet pozici. Jelikož tu byl silný current, tak mi to vzalo dost sil hned ze startu. Po pár pokusech jsem jednu chytil, ale měl sem dost unavený tělo, že jsem si začal prehazovat nohy na prkně a šel hned dolu. Od toho momentu začlo moje největší psychický peklo - nebyl jsem schopný se vrátit zpět na lineup, ale vlny mě posílaly víc a víc ke břehu.

Zkrátka jsem se vždy otočil a byl jsem tak o 10m blíž ke břehu, než jsem byl před další vlnou, co přeze mě prošla. V ten moment jsem se snažil propádlovat zpět na lineup a neuvědomil si, že ztratím skoro všechen zbývající čas heatu. Když sem se ohlídl na časomíru, byla to čistá zoufalost a nasrání. Přesně to, co k surfingu nepatří a co si nesmíš připustit. Zkusil jsem pak napádlovat ze strany a už jsem se dostával k lineupu, ale zbývalo 30 vteřin do konce, vzal sem teda jednu pěnu, udělal mikro zatáčku a konec. Naštěstí mám zítra druhou šanci v 20min. heatu. Předpověď vypadá slibněji a doufám, že se zítra nenechám rozhodit a v klidu si užiju heat a zajedu alespoň i 2 dobrý vlny, který by mě poslaly do dalšího kola.
Ještě doplníme, že dnes bude nejspíš bojovat o postup kromě Honzy a Míly i Kristýna Křenová, která závodí v ženské kategorii AS-​4. Závod budete moci opět sledovat v živém přenosu.

napsal

Honza Považan
Další články autora

zveřejnil

Jakub Michna
Další články autora

Foto: ISA /​ Sean Evans /​ Chris Grant

Další zajímavé články

Poslechni si novou epizodu podcastu dřív, než ostatní

Slyšíte slovo Patreon poprvé? To je v pořádku, já do nedávna vůbec nevěděl, co to vlastně znamená podcast. Ale jelikož počet epizod pořadu S Jakubem na vlnách už nelze spočítat na prstech jedné ruky, je potřeba přemejšlet nad budoucností. Po vzoru většiny zahraničních podcastů jsem proto založil kanál na Patreon.com, což je platforma, která umožňuje komunitě podporovat projekty nezávislých autorů a kreativců.

ON THE ROAD – Surfový výlet po severu Španělska

Surfové školy Surf-trip a WildHouse ze severu Španělska pořádají společný ON THE ROAD kemp pro pokročilé surfaře. Účastníci si tak během deseti dnů mohou vyzkoušet několik surfových spotů španělské Kantábrie a Asturie.

Canaria Surf Boat Trip + Video

Do redakce nám přistál zabalenej vánoční dárek (v raru) od Pavla Hanuše, otce českých surfskatů. Když jsme ho rozbalili, našli jsme tam krásný videjko, spoustu fotek a hlavně téměř nekonečnej příběh o výletu party kámošů s lodí po Kanárských ostrovech. Pavlovi za tenhle nabitej content děkujeme a vám přejeme příjemné čtení a podívanou!