Hurley Pro (Day 1) & Swatch Women's Pro Trestles (Day 2)

Včera se na kalifornském spotu Lower Trestles odstartoval další mužský závod ASP World Championship Tour Hurley Pro a zároveň druhým dnem pokračoval ženský Swatch Women’s Pro. Hned v úvodu přišlo několik velkých překvapení…

Kalifornské San Clemente, respektive známý spot Lower Trestles (Lowers), hostí v mužské kategorii už osmou letošní zastávku z jedenácti nejprestižnější surfové série ASP World Championship Tour pod jménem Hurley Pro 2014, ženy tu jedou sedmou zastávku z deseti - Swatch Women’s Pro. Muži stihli včera odjet všech 12 heatů prvního kola a v ženské části už známe po dokončeném čtvrtém kole jména všech osmi čtvrtfinalistek.

Hned první den mužského Hurley Pro se na cca 1 - 1,5 metru vysokých “technických” vlnách událo několik velkých překvapení, když jezdci startující na divoké karty porazili favority celého závodu a přední surfery na tour. Tanner Gudauskas poslal do druhého opravného kola Kellyho Slatera a Kostaričan Carlos Munoz byl lepší než první muž průběžného rankingu Brazilec Gabriel Medina. Druhý den ženského závodu Swatch Women’s Pro také přinesl jedno velké překvapení, když domácí Lakey Peterson vyřadila ve čtvrtém kola ze závodu úřadující světovou šampionku Carissu Moore z Havaje!

Vítězství Tannera Gudauskase nad Kellym Slaterem je pro něj o to cennější, že právě Slater je s celkem šesti tituly vůbec nejúspěšnějším surferem na Lower Trestles. Gudauskas využil podpory domácího publika, svého odhodlání a znalosti lokálních podmínek k tomu, aby získal dohromady 14.93 bodu oproti Slaterovým 14.80 a 10.13 v podání Australana Matta Wilkinsona.

“Je to dobrý pocit vyhrát tenhle heat, ale určitě v tom hrálo velkou roli štěstí,” řekl skromně Tanner Gudauskas. “Na začátku heatu jsem si vybíral špatné vlny, ale pak jsem se dostal více do rytmu. Bavilo mě to a jsem rád za ten výsledek. Je neuvěřitelné být tady a mít takovou podporu od lidí, ale před dalšími heaty si musim pořádně odpočinout.”

Naopak Carlos Munoz z Kostariky pravděpodobně sebral veškerou energii z velkého davu kostarických fanoušků a využil jí v poslední minutě svého heatu při závěreční jízdě, díky níž postoupil rovnou do třetího kola přes šampiona Gabriela Medinu z Brazílie. Munoz i Medina spolu po celý heat vedli zajímavý souboj, kdy několikrát oba najednou dropli stejnou vlnu, každý na druhou stranu. Munoz je historicky první Kostaričan startující na WCT závodu, a to díky vítězství v Hurley video trials. Medina si výsledek musí opravit v druhém kole.

“Nemůžu uvěřit co se zrovna stalo,” řekl Carlos Munoz. “Dostal jsem tuhle šanci a psychicky jsem se připravil. Slyšel jsem všechny křičet a věděl jsem, že potřebuju body. Do té poslední jízdy jsem dal srdce, takže jsem vděčný, že se to rozhodčím líbilo. Nemůžu tomu uvěřit. Když jsem slyšel skóre, rozbrečel jsem se.” 

Australan Adrian Buchan si zvednul sebevědomí, když v prvním heatu dne porazil obhájce loňského titulu z Hurley Pro krajana Taje Burrowa. Bucham předvedl jásajícímu kalifornskému publiku svoje parádní prudké dropy do vln a perfektní backsidové snapy a vyjel si tak přímý postup do třetího kola. Burrow se tak bude muset utkat v kole druhém s Travisem Logiem z JAR.

Filipe Toledo (BRA) i Jeremy Flores (FRA) se oba vrátli do kolotoče WCT po jednokolové pauze. Brazilec chyběl na Tahiti kvůli zranění kotníku a Francouz kvůli suspendaci po svém incidentu během J-​Bay Open. Ani jeden ale nestačili na Michela Boureze z Francouzské Polynésie, který vyhrál nejtěsnějším rozdílem 0.03 bodu nad Toledem, jemuž nepomohla ani krásná 360ka. 

Nejlepší výkony přinesl heat, který ovládl Owen Wright (AUS). Tomu se povedlo odjet dvě parádní vlny, tu první s nejvyšším skóre dne (9.43) a s připočtením druhé osmibodové získal i nejlepší celkový výsledek prvního kola (17.43). Alejo Muniz (BRA) ani Julian Wilson (AUS) na něj nestačili. “Když jsem do toho šel, řikal jsem si, že dám to co přijde, nalevo nebo napravo,” řekl Owen Wright. “Jako goofy vás to táhne trochu víc na levačky, ale pravačky tu zase většinou mají potenciál vyššího skóre.”

Na čtvrté kolo letošního Swatch Women’s Pro Trestles se bude vzpomínat jako to, ve kterém Lakey Peterson (USA) překvapivě vyřadila ze závodu největší favoritku závodu a dvojnásobnou a zároveň úřadující světovou šampionku Carissu Moore (HAW). “Carissa Moore je Carissa Moore. Musíte surfovat nejlépe jak umíte, abyste jí mohli porazit,” řekla Lakey Peterson. “Je to světová jednička a jedna z nejlepších surferek vůbec. Já se prostě soustředila na to, abych hrála svojí hru a nestarala se o soupeřku. Snažila jsem přestat přemýšlet a prostě surfovat. Lowers je perfektní místo pro triky jako air reverse a další progresivní věci.”

Jihoafričanka Bianca Buitendag začala svůj heat parádní 9-​bodovou vlnou, která jí poslala do vedení. Australanka Dimity Stoyle odpověděla dvěmi středně vysokými skóre, ale to na Biancu nestačilo. Ta v závěru heatu ještě přidala další skvělou jízdu a zaznamenala tak nejvyšší bodový součet dne 17.73 bodu. “Všechny holky jezdí opravdu dobře, já ale letos mám dobrou sezónu, která pro mě začala skvělým výsledkem na Snapper Rocks (Gold Coast),” řekla Bianca Buitendag. “Věděla jsem, že musím trochu přidat na tempu, ale tahle vlna tady opravdu hodně vyhovuje mému surfingu.”

Poslední heat čtvrtého kola byl bitvou dvou novicek, ve které Francouzka Johanne Defay sebrala poslední místo ve čtvrtfinále Havajance Alesse Quizon. “Posledních deset minut heatu bylo hodně intenzivních,” řekla Johanne Defay. “Alessa potřebovala jen 1.50 bodu a vzala vlna, ale hned na to upadla a ztratila prioritu. To není typ situace, do které se chcete dostat. Jen jsem měla hodně štěstí, že se pak oceán úplně uklidnil a nešly dlouho žádné vlny.”

HURLEY PRO TRESTLES ROUND 1 RESULTS:

Heat 1: A Buchan (AUS) 13.10, T. Logie (ZAF) 9.57, T. Burrow (AUS) 7.67  
Heat 2: M. Fanning (AUS) 12.40, M. Pupo (BRA) 10.94, B. Simpson (USA) 10.17
Heat 3: M. Bourez (PYF) 14.20, F. Toledo (BRA) 14.17, J. Flores (FRA) 13.77
Heat 4: J. Parkinson (AUS) 14.77, R. Monteiro (BRA) 11.93, K. Otton (AUS) 11.77
Heat 5: T. Gudauskas (USA) 14.93, K. Slater (USA) 14.80, M. Wilkinson (AUS) 10.13
Heat 6: C. Munoz (CRI) 13.90, G. Medina (BRA) 13.70, A. Melling (AUS) 11.56
Heat 7: A. De Souza (BRA) 16.77, A. Aranburu (ESP) 14.10, S. Zietz (HAW) 9.50
Heat 8: F. Patacchia (HAW) 15.43, J. Andre (BRA) 14.50, K. Andino (USA) 13.97
Heat 9: N. Young (USA) 16.70, C.J. Hobgood (USA) 16.23, D. Atkinson (AUS) 13.63
Heat 10: O. Wright (AUS) 17.43, A. Muniz (BRA) 13.44, J. Wilson (AUS) 9.27
Heat 11: J. Smith (ZAF) 16.06, T. Pires (PRT) 14.73, J. Kerr (AUS) 13.50
Heat 12: J. J. Florence (HAW) 15.27, M. Crews (AUS) 13.10, B. Durbidge (AUS) 12.80

HURLEY PRO TRESTLES ROUND 2 MATCH-UPS:

Heat 1: Gabriel Medina (BRA) vs. Raoni Monteiro (BRA)
Heat 2: Kelly Slater (USA) vs. Jeremy Flores (FRA)
Heat 3: Taj Burrow (AUS) vs. Brett Simpson (USA)
Heat 4: Kolohe Andino (USA) vs. Travis Logie (USA)
Heat 5: Josh Kerr (AUS) vs. Aritz Aranburu (ESP)  
Heat 6: Bede Durbidge (AUS) vs. Jadson Andre (BRA)
Heat 7: Julian Wilson (AUS) vs. Dion Atkinson (AUS)
Heat 8: C.J. Hobgood (USA) vs. Alejo Muniz (BRA)
Heat 9: Sebastian Zietz (HAW) vs. Tiago Pires (PRT)
Heat 10: Miguel Pupo (BRA) vs. Mitch Crews (AUS)
Heat 11: Filipe Toledo (BRA) vs. Adam Melling (AUS)
Heat 12: Kai Otton (AUS) vs. Matt Wilkinson (AUS)

SWATCH WOMEN’S PRO TRESTKES ROUND 4 RESULTS:

Heat 1: Laura Enever (AUS) 13.90 def. Pauline Ado (FRA) 11.23
Heat 2: Lakey Peterson (USA) 15.67 def. Carissa Moore (HAW) 12.76
Heat 3: Bianca Buitendag (ZAF) 17.73 def. Dimity Stoyle (AUS) 13.43
Heat 4: Johanne Defay (FRA) 8.83 def. Alessa Quizon (HAW) 7.63

SWATCH WOMEN’S PRO TRESTLES QUARTERFINAL MATCH-UPS:

QF 1: Stephanie Gilmore (AUS) vs. Laura Enever (AUS)
QF 2: Coco Ho (HAW) vs. Lakey Peterson (USA)
QF 3: Sally Fitzgibbons (AUS) vs. Bianca Buitendag (ZAF)
QF 4: Tyler Wright (AUS) vs. Johanne Defay (FRA) 

Hurley ProSwatch Women’s Pro Trestles se jede od 9. do 20. září a můžete ho sledovat LIVE na www.aspworldtour.com. Dnes byl vyhlášen tzv. lay day a pokračovat by se mělo zítra (v sobotu odpoledne našeho času).

Další zajímavé články

Éire, země zaslíbená!

SURFR blog má novej přírůstek! Nebo spíš staronovej, jelikož Jirka už několik článků psal, ale teprve teď jsme tomu dali pořádnej kabát. Vítejte u prvního příspěvku na blogu Gigi´s od Jirky Změlíka. Jak už z názvu vyplývá, podíváme se do Irska. Země, která nepatří mezi klasický, profláklý místa na surf trip. Přesto tam budete chtít po dočtení těhle řádků okamžitě vyrazit.

5 surfových biografií, které byste si měli přečíst

Po delší době vám s radostí přinášíme článek, který nám přistál do redakce! Jirka Změlík už dokonce několik článků na Freeridu publikoval v době, kdy jsem si ještě myslel, že "thruster" je člověk, kterému se dá věřit. Když jsme se pak střetli na brněnské premiéře SURFRu, byl jsem radostí bez sebe, že u nás existuje další šílenej nadšenec do všeho, co trochu smrdí surfingem.

Mathieu Crepel opět kombinuje surf a snowboard, tentokrát v Norsku

Letos v lednu se snowboarder Mathieu Crepel a surfař Damien Castera vydali na obojživelnou expedici daleko na sever Norska, do srdce arktické zimy. Z jejich putování vznikl krátkej film, ve kterým si můžete vychutnat luxusní kombinaci snowboardingu a surfingu.