Hurley Pro Trestles 2014 - Day 3

Havajské “zázračné dítě” jednadvacetiletý John John Florence byl zářící hvězdou včerejšího třetího dne letošního Hurley Pro v kalifornském Trestles. Jeho představení ve čtvrtém kole bylo jedním z největších highlightů dosavadního ročníku ASP World Championship Tour a nejlepší pozvánkou na finálové boje.

Jednadvacetiletý John John Florence (HAW) zajel včera v Lower Trestles jeden z nejzajímavějších heatů letošního ročníku nejprestižnější světové surfové série ASP World Championship Tour. Jeho téměř perfektní součet dvou vln 19.73 poslal do "opravného" pátého kola nejen Adriana De Souzu (BRA), ale také 11-​násobného světového šampiona Kellyho Slatera (USA).

Dohromady John John Florence zaznamenal v heatu rekordních pět (!) vln oceněných rozhodčími devíti a více body. Dokonalé razantní zatáčky, cutbacky a floatery John John téměř vždy doplnil i o rotační airy, které téměř pokaždé ustál na čistotu, a to i v případech, kdy se to zdálo naprosto nemožné. Jak De Souza, tak Slater byli na konci heatu vystaveni do tzv. combination situation, což znamená, že potřebovali ne jednu, ale dvě skvělé jízdy, aby John Johna dohnali. Oba dva nakonec páté kolo přežili a stejně jako Florence postoupili do čtvrtfinále. V něm se John John znovu utká právě s Adrianem De Souzou.

"Jsem opravdu rád, že můžu vynechat jedno kolo, protože to je tady těžká práce a jsem dost unavený," řekl po svém famózním heatu jako vždy skromný John John Florence. "Vlny tu jsou letos solidní a je to hodně vyčerpávající. V tomhle heatu jsem se dokázal celkem dobře zkoncentrovat, měl jsem ale i štěstí na dobře tvarované vlny, které mi dovolily se odrazit do airů. Jsem moc rád za tenhle heat a těším se na zítřejší velké finále."

Kelly Slater se dostal zpátky do boje nejen na Hurley Pro, ale zároveň o titul světového šampiona díky těsnému vítězství v dramatickém heatu pátého kola nad obhájcem titulu z loňského Trestles Tajem Burrowem. Ten až do posledních vteřin heatu vedl a dokonce držel prioritu pro drop na vlnu, Slater mu jí ale v poslední chvíli "ukradl" a zajel fantastickou jízdu, během níž předvedl krásný air a několik dalších vysoce hodnocených manévrů. Ve čtvrtfinále se tak postaví proti Joelu Parkinsonovi (AUS).

"Jsem po těch třech heatech co jsem dneska jel dost unavený, ale udělal jsem všechno co jsem mohl, abych až do konce držel svoje šance," řekl Kelly Slater. "Uvidíme jak se závod bude dál vyvíjet, ale pro mě tohle byl heat o titul mistra světa. Kdybych býval prohrál, myslím, že bych byl už ze hry. Potřebuju pokračovat, i když s Gabrielem (Medinou), potřebuju vyhrát. Bylo to těsné a na konci jsem měl hodně štěstí."

V hodně očekávaném souboji se utkali už podruhé na letošním Hurley Pro průběžná světová jednička Gabriel Medina (BRA) a na divokou kartu startující Kostaričan Carlos Munoz, který ho porazil v prvním kole. I přes obrovskou snahu nadšeného Munoze poháněného početným davem svých fanoušků, byl tentokráte Medina lepší a díky skvělému air reverse a sérii parádních manévrů potvrdil roli favorita a postoupil do čtvrtého kola. V tom ve svém výkonu pokračoval a postoupil rovnou do čtvrtfinále poté, co vyhrál nad svým krajanem Miguelem Pupem a Jihoafričanem Jordym Smithem i za pomoci téměř perfektní jízdy za 9.83 bodu.

"Vlny jsou parádní, jezdí se mi skvěle a baví mě to," řekl Gabriel Medina. "Věděl jsem, že to proti Jordymu a Miguelovi bude těžký heat, protože tu oba surfují hodně dobře. Po vítězství ve třetím kole jsem se začal cítit lépe a jistěji, už jsem necítil takový tlak."

Úřadující dvojnásobný světový šampion Mick Fanning (AUS) byl prvním jezdcem, který si zabezpečil postup do čtvrtfinále poté, co byl v tříčlenném čtvrtém kole lepší než Michel Bourez z Francouzské Polynésie a než další Australan Adrian Buchan. Do vedení se dostal díky jízdě, do které zařadil i parádní air reverse, a svůj postup potvrdil sérií mocných zatáček. Bourez následně podlehl v pátém kole Jordymu Smithovi, zatímco Buchan se nakonec do čtvrtfinále probojoval přes Miguela Pupa.

"Musíte do toho tady dát ze sebe úplně všechno," řekl Mick Fanning. "Potřebuju vyhrávat závody a to je přesně můj cíl pro druhou polovinu roku. Na tomhle spotu je potřeba si postupně budovat sebevědomí a soustředit se na dojíždění vln. Začínám se cítit dobře a učím se jak vyzrát na tenhle náročný line-up."

Aktuální světové číslo 7 Brazilec Adriano De Souza získal v pátém kole proti Australanovi Owenovi Wrightovi druhý nejvyšší bodový součet dne (18.00) a tím pádem i místo ve čtvrtfinále. De Souza začal heat mocně, když naskočil do setu velkých vln hned dvěma za sebou jdoucími jízdami, které mu zajistily 9.03, respektive 8.93 bodu a poslal Wrighta do "combination situation", navíc se zlomeným surfem. Australan už nedokázal zmobilizovat svoje síly a na Hurley Pro tak končí. De Souza ještě před tímto heatem porazil svého krajana Filipeho Toleda v asi vůbec nejvyrovnanějším souboji letošního ročníku WCT. Po zaznění závěrečné sirény měli oba Brazilci po airové přestřelce na kontě nejen stejný počet bodů 16.67, ale dokonce i stejně obodované jednotlivé vlny, a tak o postupujícím muselo rozhodnout třetí nejvyšší skóre. To zaznemanal De Souza (7.07) a postoupil tak dál.

"Abych byl upřímný, tak dneska to byl hodně náročný den, protože jsem závodil hned třikrát," řekl Adriano De Souza. "Cítím se teď skvěle, že jsem se dokázal dostat do čtvrtfinále, ale jsem vyčerpaný. Jsem na sebe opravdu pyšný, že se mi podařilo projít všemi těmi heaty. Ten proti Filipemu byl jeden z nejtěžších co jsem kdy ve svém životě jel a moc mu za to děkuju. Moc rád bych se dostal na bednu, ale zítra to bude náročné. John John je rozhodně největší favorit, bude těžké ho porazit."

Jordymu Smithovi z Jižní Afriky se podařilo podruhé v sezóně postoupit do čtvrtfinále poté, co v pátém kole vyřadil Michela Boureze. O vítězi rozhodly až poslední minuty, ve kterých se Smithovi povedla jízda plná jeho typických silových zatáček. Odměnou bylo skóre 7.57 a postup.

Jako podtržení parádního dne se na Hurley Pro uskutečnilo další kolo tzv. Heritage Series, ve kterém se utkal ASP World Champion z roku 1989 Martin Potter proti jednomu ze svých největších životních rivalů Bradovi Gerlachovi. Ten nakonec s bodovým součtem 14.00 ku 10.76 nad aktuálním ASP komentátorem "Pottsem" vyhrál. 

HURLEY PRO TRESTLES 2014 - ROUND 3 RESULTS:

Heat 1: Michel Bourez (PYF) 14.67 def. Jadson Andre (BRA) 11.44
Heat 2: Adrian Buchan (AUS) 16.30 def. Nat Young (USA) 15.60
Heat 3: Mick Fanning (AUS) 13.60 def. Tiago Pires (PRT) 10.83
Heat 4: Miguel Pupo (BRA) 11.16 def. Kolohe Andino (USA) 10.93
Heat 5: Jordy Smith (ZAF) 12.17 def. Julian Wilson (AUS) 9.93
Heat 6: Gabriel Medina (BRA) 13.30 def. Carlos Munoz (BRA) 8.77
Heat 7: Kelly Slater (USA) 14.17 def. Tanner Gudauskas (USA) 13.84
Heat 8: John John Florence (HAW) 16.57 def. C.J. Hobgood (USA) 11.83
Heat 9: Adriano De Souza (BRA) 16.67 def. Filipe Toledo (BRA) 16.67
Heat 10: Taj Burrow (AUS) 14.70 def. Kai Otton (AUS) 14.10 (AUS)
Heat 11: Owen Wright (AUS) 15.37 def. Fredrick Patacchia (HAW) 13.43
Heat 12: Joel Parkinson (AUS) 16.03 def. Artiz Aranburu (ESP) 13.70

HURLEY PRO TRESTLES 2014 - ROUND 4 RESULTS:

Heat 1: M. Fanning (AUS) 15.90, M. Bourez (PYF) 15.70, A. Buchan (AUS) 11.14
Heat 2: G. Medina (BRA) 16.46, M. Pupo (BRA) 15.00, J. Smith (ZAF) 13.03
Heat 3: J. J. Florence (HAW) 19.73, A. De Souza (BRA) 17.84, K. Salter (USA) 11.83,
Heat 4: J. Parkinson (AUS) 14.57, T. Burrow (AUS) 14.44, O. Wright (AUS) 13.90

HURLEY PRO TRESTLES 2014 - ROUND 5 RESULTS:

Heat 1: Jordy Smith (ZAF) 15.74 def. Michel Bourez (PYF) 15.07
Heat 2: Adrian Buchan (AUS) 15.50 def. Miguel Pupo (BRA) 10.27
Heat 3: Adriano De Souza (BRA) 18.00 def. Owen Wright (AUS) 12.34
Heat 4: Kelly Salter (USA) 15.87 def. Taj Burrow (AUS) 15.83

HURLEY PRO TRESTLES 2014 - QUARTEFINAL MATCH-UPS:

QF 1: Mick Fanning (AUS) vs. Jordy Smith (ZAF)
QF 2: Gabriel Medina (BRA) vs. Adrian Buchan (AUS)
QF 3: John John Florence (HAW) vs. Adriano De Souza (BRA)
QF 4: Kelly Slater (USA) vs. Joel Parkinson (AUS)

SWATCH WOMEN’S PRO TRESTLES - QUARTEFINAL MATCH-UPS:

QF 1: Stephanie Gilmore (AUS) vs. Laura Enever (AUS)
QF 2: Coco Ho (HAW) vs. Lakey Peterson (USA)
QF 3: Sally Fitzgibbons (AUS) vs. Bianca Buitendag (ZAF)
QF 4: Tyler Wright (AUS) vs. Johanne Defay (FRA)

Pravděpodobně finálový den letošního Hurley ProSwatch Women's Pro sledujte v přímém přenosu na www.aspworldtour.com, bude to rozhodně stát za to!

Další zajímavé články

Podcast S Jakubem na vlnách Ep. 09 - Otmar Oliva

Vítejte u další epizody pořadu S Jakubem na vlnách, nejnepravidelnějšího podcastu v českém éteru. Hostem deváté epizody je čerstvě korunovaný vítěz mistrovství ČR a Slovenska v surfování Otmar Oliva.

Honza Považan a Milo Brzák bodovali na závodech Adaptive Surf Eurotour

Míla Brzák a Honza Považan se účastnili dvou závodů v rámci série Adaptive Surf Eurotour, ze kterých přivezli vynikající umístění. Honza vybojoval 3. místo v závodě Welsh Adaptive Surf Championships na umělé vlně Snowdonia a Milo získal 4. příčku na English National Adaptive Surfing Open. Gratulujeme klucí!

Bikiny na léto

S rostoucí popularitou surfingu jsou ty nejlepší bikini velké téma pro každou surfařku (kiterku atd.). Já sama to řeším každý rok, protože buď se mi plavky rozpadnou nebo je ztratím někde cestou ze surfu - což teda nechápu jak je možné.