Právě vzniká nový český dokument Between Fjords

Už se skoro zdálo, že po loňském plodném období se česká scéna bude muset letos obejít bez nového surfového snímku, když v tom nám do redakce přistál mail z mrazivého Islandu. Právě vzniká dokument Between Fjords o dvojčatech z Beskyd, jejichž snem bylo surfovat a lyžovat na opuštěných místech drsného severu. V článku vám přinášíme úplně první informace o celém projektu.

Asi vás nepřekvapí, že za snímkem stojí Martin Smékal - autor filmů Choose Your Wave a No Wave Back, kterému už neříkáme jinak, než rejža. Rádi bychom vám vyklopili všechny podrobnosti o projektu, ale na ty si budete muset počkat na Prague Surf Film Festival vol IV.  , kde Martin osobně dokument představí a nebude chybět ani premiéra traileru. 

Celý příběh se točí kolem dvou dvojčat z Beskyd - Filipa a Lukáše Poláchových (možná je znáte z Instagramu jako @thewildnessbrand). Jejich společných cílem bylo objevit odlehlé surf spoty v těžko přístupných oblastech severních fjordů, které zároveň nabízí ideální podmínky pro jejich další vášen - lyžování.

Asi těžko si člověk dokáže představit, co všechno obnáší natáčení dokumentu v drsných oblastech severního pobřeží Islandu. Proto jsme se zeptali Martina Smékala, jak to celé probíhalo.
"Točit projekt na Islandu byl další z nesmyslných nápadů v řadě. Normální štáb by měl domluvené vrtulníky, sněžné skůtry a džípy. My jsme kromě jednoho expedičního auta neměli nic. Na všechny kopce jsme museli chodit pěšky a umírali jsme u toho. Jezdíte po ostrově křížem krážem náročnými kamenitými cestami mezi fjordy a kontrolujete spoty, kde předpověď hlásí třimetrové vlny. Přijedete na místo a nikde nic, žádné vlny. Když jsme doufali, že nasněží, začalo samozřejmě pršet. Počasí se měnilo z hodiny na hodinu - jednou teplý vítr, pak mrznoucí déšť. Narazit na konzistentní čistý swell je spíše náhoda. A když se vám to konečně podaří, vlny zničí nárazový vítr.
Takový je ale Island. A právě to je jeden z důvodů, který mě nutí projekt dotáhnout do konce (zatím jsme teprve v polovině natáčení). V těchto podmínkách si teprve uvědomíš, jak malý člověk je oproti přírodě a jejím vlivům. To je ta životní energie, pro kterou se tady bratři Poláchovi rozhodli zůstat."

“V zimě má voda od 2 do 5 stupňů a v létě od 8 do 12. Struktura vody je trochu jiná než u teplá. 2-stupňová voda je těžší, jelikož molekuly vody jsou blíže u sebe. Takže vlny jsou těžké a vezmou vás s sebou do hlubin déle.
I převlíkání v -10° a pořádné sněhové vánici je srandy kopec. Když spíš přímo na surf spotu a ráno se vzbudíš a musíš se sunout do neoprenu. Jenže ten v noci zmrznul, takže musíš nejdřív led rozbít a nechat ho roztát." 
dodává jeden z hlavní protagonistů Filip Polách.

Film režíruje Martin Smékal, produkce se opět ujal Jaroslav Bláha a fotografie pochází z rukou Petra Hricka alias @hricca.

Sleduj projekt Between Fjords na dalších kanálech:

Partneři projektu:
Jägermaister
Smyril Line
Wildness Brand
Auto GAZ
Expres menu
Windy

Mediální partner:
SURFR

zveřejnil

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Vybudovala surf školu od nuly, dvakrát. Rozhovor s Pavlou Trejbalovou

Letos na podzim jsem se zúčastnil surf lekcí s pro coachem v portugalském městečku proslulém produkcí supertrubek a sardinek. Na lekci dorazila i sympatická blondýna Pavla. Po pár vlnách jsem zjistil, že mluvíme stejnou řečí, a že dokonce i skvěle surfuje. Pavla se k oceánu přestěhovala již před 8 lety, aby si založila surfhouse s vlastní surf školou. V rozhovoru se dozvíte, jaký trable nese podnikání v surfový branži v zemi, jako je Portugalsko. Peniche je možná ráj pro surfaře, ale peklo pro majitele surf škol. A nezapomeňte! Zanedbání surfový výuky může zanechat doživotní traumata, nebo ještě hůř, zlozvyky v technice surfování.

S Jakubem na vlnách Ep. 11 - Martin Smékal

Vítejte u 11. epizody podcastu S Jakubem na vlnách, nejnepravidelnějšího pořadu (nejen) pro serfový závisláky. Hostem je filmař Martin Smékal, autor českých surf dokumentů Choose your wave a No Wave Back. Martin právě teď připravuje další film o českých surfařích s názvem Between Fjords. Dokument o dvou bratrech z Beskyd, kteří to doma zabalili a vyrazili na Island extrahovat adrenalin z hor a vln. Smyslem projektu není zachytit pouze surfing a skialpy v extrémních podmínkách panenské přírody. O čem to přesně bude, vám Martin prozradí v následující hodince.

Aceh - odlehlý poklad Indonésie

Na začátku roku, po vánocích, oslavách nového roku s živým koncertem PSH v Indonésii a zkrátka všeho toho šrumu dnes už poměrně rušného Bali, bylo na čase vycestovat na chvíli pryč. Bohužel už jsem asi ztracený případ, a tak každé místo kam vyrážím, musí obsahovat kombinaci surfování + nevšední lokality. Chvíli jsem přemýšlel, že procestuji střední část Filipín, oblast Baler. Nakonec ale padl nápad vyrazit na Sumatru.