Právě vzniká nový český dokument Between Fjords

Už se skoro zdálo, že po loňském plodném období se česká scéna bude muset letos obejít bez nového surfového snímku, když v tom nám do redakce přistál mail z mrazivého Islandu. Právě vzniká dokument Between Fjords o dvojčatech z Beskyd, jejichž snem bylo surfovat a lyžovat na opuštěných místech drsného severu. V článku vám přinášíme úplně první informace o celém projektu.

Asi vás nepřekvapí, že za snímkem stojí Martin Smékal - autor filmů Choose Your Wave a No Wave Back, kterému už neříkáme jinak, než rejža. Rádi bychom vám vyklopili všechny podrobnosti o projektu, ale na ty si budete muset počkat na Prague Surf Film Festival vol IV.  , kde Martin osobně dokument představí a nebude chybět ani premiéra traileru. 

Celý příběh se točí kolem dvou dvojčat z Beskyd - Filipa a Lukáše Poláchových (možná je znáte z Instagramu jako @thewildnessbrand). Jejich společných cílem bylo objevit odlehlé surf spoty v těžko přístupných oblastech severních fjordů, které zároveň nabízí ideální podmínky pro jejich další vášen - lyžování.

Asi těžko si člověk dokáže představit, co všechno obnáší natáčení dokumentu v drsných oblastech severního pobřeží Islandu. Proto jsme se zeptali Martina Smékala, jak to celé probíhalo.
"Točit projekt na Islandu byl další z nesmyslných nápadů v řadě. Normální štáb by měl domluvené vrtulníky, sněžné skůtry a džípy. My jsme kromě jednoho expedičního auta neměli nic. Na všechny kopce jsme museli chodit pěšky a umírali jsme u toho. Jezdíte po ostrově křížem krážem náročnými kamenitými cestami mezi fjordy a kontrolujete spoty, kde předpověď hlásí třimetrové vlny. Přijedete na místo a nikde nic, žádné vlny. Když jsme doufali, že nasněží, začalo samozřejmě pršet. Počasí se měnilo z hodiny na hodinu - jednou teplý vítr, pak mrznoucí déšť. Narazit na konzistentní čistý swell je spíše náhoda. A když se vám to konečně podaří, vlny zničí nárazový vítr.
Takový je ale Island. A právě to je jeden z důvodů, který mě nutí projekt dotáhnout do konce (zatím jsme teprve v polovině natáčení). V těchto podmínkách si teprve uvědomíš, jak malý člověk je oproti přírodě a jejím vlivům. To je ta životní energie, pro kterou se tady bratři Poláchovi rozhodli zůstat."

“V zimě má voda od 2 do 5 stupňů a v létě od 8 do 12. Struktura vody je trochu jiná než u teplá. 2-stupňová voda je těžší, jelikož molekuly vody jsou blíže u sebe. Takže vlny jsou těžké a vezmou vás s sebou do hlubin déle.
I převlíkání v -10° a pořádné sněhové vánici je srandy kopec. Když spíš přímo na surf spotu a ráno se vzbudíš a musíš se sunout do neoprenu. Jenže ten v noci zmrznul, takže musíš nejdřív led rozbít a nechat ho roztát." 
dodává jeden z hlavní protagonistů Filip Polách.

Film režíruje Martin Smékal, produkce se opět ujal Jaroslav Bláha a fotografie pochází z rukou Petra Hricka alias @hricca.

Sleduj projekt Between Fjords na dalších kanálech:

Partneři projektu:
Jägermaister
Smyril Line
Wildness Brand
Auto GAZ
Expres menu
Windy

Mediální partner:
SURFR

zveřejnil

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Dokument Kde poušť potkává oceán je online ke shlédnutí!

Jedna z nejlepší zpráv za poslední dobu přišla od Pražskýho serfovýho klubu. Kluci se rozhodli vydat dokument Kde poušť potkává oceán online zdarma ke shlédnutí! Ale neotálej s tím, film bude venku pouze 2 týdny.

5 knih, který by měl každej surfař přečíst

Díky předchozímu článku máte postaráno o filmovou zábavu minimálně na půl roku. Abychom pořád jen nečuměli do obrazovky, je dobrý vzít do ruky i knihu. Proto jsme pro vás dali dohromady seznam 5 knížek, který vám můžou částečně uspokojit potřebu jet k oceánu.

Víc než 40 surf filmů, který bys měl vidět

Nastala doba, kdy většina z nás musí sedět doma na zadku. Doba, kdy Netflix nestíhá streamovat obří objemy dat. Filmy, dokumenty a videa jsou nedílnou součástí surf kultury a proto teď můžeš využít volnej čas k načerpání inspirace a třeba se i vzdělat v historii surfingu.