Právě vzniká nový český dokument Between Fjords

Už se skoro zdálo, že po loňském plodném období se česká scéna bude muset letos obejít bez nového surfového snímku, když v tom nám do redakce přistál mail z mrazivého Islandu. Právě vzniká dokument Between Fjords o dvojčatech z Beskyd, jejichž snem bylo surfovat a lyžovat na opuštěných místech drsného severu. V článku vám přinášíme úplně první informace o celém projektu.

Asi vás nepřekvapí, že za snímkem stojí Martin Smékal - autor filmů Choose Your Wave a No Wave Back, kterému už neříkáme jinak, než rejža. Rádi bychom vám vyklopili všechny podrobnosti o projektu, ale na ty si budete muset počkat na Prague Surf Film Festival vol IV.  , kde Martin osobně dokument představí a nebude chybět ani premiéra traileru. 

Celý příběh se točí kolem dvou dvojčat z Beskyd - Filipa a Lukáše Poláchových (možná je znáte z Instagramu jako @thewildnessbrand). Jejich společných cílem bylo objevit odlehlé surf spoty v těžko přístupných oblastech severních fjordů, které zároveň nabízí ideální podmínky pro jejich další vášen - lyžování.

Asi těžko si člověk dokáže představit, co všechno obnáší natáčení dokumentu v drsných oblastech severního pobřeží Islandu. Proto jsme se zeptali Martina Smékala, jak to celé probíhalo.
"Točit projekt na Islandu byl další z nesmyslných nápadů v řadě. Normální štáb by měl domluvené vrtulníky, sněžné skůtry a džípy. My jsme kromě jednoho expedičního auta neměli nic. Na všechny kopce jsme museli chodit pěšky a umírali jsme u toho. Jezdíte po ostrově křížem krážem náročnými kamenitými cestami mezi fjordy a kontrolujete spoty, kde předpověď hlásí třimetrové vlny. Přijedete na místo a nikde nic, žádné vlny. Když jsme doufali, že nasněží, začalo samozřejmě pršet. Počasí se měnilo z hodiny na hodinu - jednou teplý vítr, pak mrznoucí déšť. Narazit na konzistentní čistý swell je spíše náhoda. A když se vám to konečně podaří, vlny zničí nárazový vítr.
Takový je ale Island. A právě to je jeden z důvodů, který mě nutí projekt dotáhnout do konce (zatím jsme teprve v polovině natáčení). V těchto podmínkách si teprve uvědomíš, jak malý člověk je oproti přírodě a jejím vlivům. To je ta životní energie, pro kterou se tady bratři Poláchovi rozhodli zůstat."

“V zimě má voda od 2 do 5 stupňů a v létě od 8 do 12. Struktura vody je trochu jiná než u teplá. 2-stupňová voda je těžší, jelikož molekuly vody jsou blíže u sebe. Takže vlny jsou těžké a vezmou vás s sebou do hlubin déle.
I převlíkání v -10° a pořádné sněhové vánici je srandy kopec. Když spíš přímo na surf spotu a ráno se vzbudíš a musíš se sunout do neoprenu. Jenže ten v noci zmrznul, takže musíš nejdřív led rozbít a nechat ho roztát." 
dodává jeden z hlavní protagonistů Filip Polách.

Film režíruje Martin Smékal, produkce se opět ujal Jaroslav Bláha a fotografie pochází z rukou Petra Hricka alias @hricca.

Sleduj projekt Between Fjords na dalších kanálech:

Partneři projektu:
Jägermaister
Smyril Line
Wildness Brand
Auto GAZ
Expres menu
Windy

Mediální partner:
SURFR

zveřejnil

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Blíží se další surfovej mejdan. Připrav si outfit z devadesátek!

Sotva jsme se zmátořili z mejdanu pražskýho serfovýho klubu, čeká nás další mejdlo v režii partičky ze Surfcamp.cz. Party v oldschool stylu se uskuteční už tento pátek klasicky v Klasick Wheels. Pokud se chceš dozvědět víc, čti dál!

Report z Brno Surf Film Festivalu

Druhý ročník Brno Surf Film Festivalu se konečně konal v nově zrekonstruovaném kině Art, kde dva sály nabídly kompletní program rekordních 15 filmů. Oproti loňskému ročníku si tak mohli diváci naplno užít pohodlné prostory i kvalitu zahraničních snímků nebo lokálních dokumentů Kde poušť potkává oceán a No Wave Back.

Surf Film Festival míří aj do Brna

Šňůra festivalů surf filmů se přesouvá na Moravu, kde již tento pátek proběhne druhý ročník Brno Surf Film Festivalu. Během dvou dnů se v kině Art představí rekordních 15 zahraničních snímků včetně zástupců lokální tvorby. Festival odstartuje český dokument No Wave Back, na který navazuje přednáška Martina Smékala o jeho novém projektu z Islandu. Na to všechno a ještě mnohem víc se můžete těšit 1. a 2. 11., Brno Surf Film Festival Vol. II!