Report z Prague Surf Film Festivalu vol. IV

Čtvrtý ročník Prague Surf Film Festivalu je úspěšně za námi a v následujícím reportu najdeš kompletní shrnutí veškerého víkendového dění ve vršovickém Kině Pilotů. Dva dny nabité 15ti surfovými filmy, dobrým pitím a super atmosférou, to byl další ročník největší přehlídky surfových filmů v Praze! Festivalová tour Prahou nekončí - na surfové filmy se můžou těšit fanoušci také v Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Brně a Ostravě.

Foto: Adam Svoboda

I letos praskalo Kino Pilotů pod náporem surfovejch fanoušků. A to zejména na očekávaný bijáky, jako byl například snímek Momentum Generation nebo Big Wata. I když se letos nekonalo hlasování o nejlepší snímek festivalu, podle reakcí většiny diváků by Momentum Generation s přehledem zvítezil.

Letošní ročník festivalu v Praze byl rekordním v počtu filmů, kterých bylo letos více než dvakrát tak tolik, než předchozí rok. Stejně tak byl ročník rekordní v počtu diváků. Díky možnosti koupi lístků v předprodeji byly některé filmy absolutně vyprodané už několik dní před samotnou událostí, což byl obrovský úspěch pro celý festival. Ideální surf atmosféru doplnil Corona bar s vychlazeným pivem a míchanými drinky.

Jednou z důležitých událostí festivalu bylo představení traileru k novému českému surf dokumentu s názvem Between Fjords. Režisér Martin Smékal a produkční Jaroslav Bláha představili dokument jako film z prostředí Islandu, který mapuje život dvou bratrů z českých Beskyd, kteří se rozhodli na Island před několika lety přestěhovat. Syrová příroda severského Islandu, skialpinismus, freeride a surfování - to všechno bude součástí nového českého surf dokumentu Between Fjords.

Kromě filmů a diskuzí se na festivalu diváci mohli zúčastnit Semináře o pokročilém surf tréninku od Jakuba Michny. Účelem workshopu bylo poradit pokročilejším surfařům, jak využít jednoduchých technik a teoretických znalostí k rychlému a efektivnímu progressu. Kvůli vysokému zájmu se bude seminář v budoucnu určitě opakovat, takže sledujte naše soc. sítě, aby vám nic neuniklo.

Co se filmů týče - jak bylo již zmíněno výše, největší peckou festivalu byl film Momentum Generation. Momentum Generation je dokumentární film o silné generaci surfařů, kteří dokázali proměnit surfování z alternativní zábavy mladých lidí na sport, který bude příští rok zastoupen na Olympijských hrách v Japonsku. Film byl zajímavý díky dobovým záběrům a jednotlivým výpovědím hlavních postav, mezi které patřil například Kelly Slater, Rob Machado, Shane Dorian nebo Taylor Steele. 

Další z opěvovaných snímků festivalu byl první ruský surf film Priboi. Priboi je dokument o hrstce ruských surfařů, kteří se nebojí objevovat ty nejdrsnější lokální surf spoty. Surfování v mínus dvaceti stupních a sněhové vánici, převlíkání se z neoprenu ve sněhu a docházení na spoty pouze na skialpech nebo sněžných skůtrech. Většinu diváků festivalu z tohoto filmu doslova mrazilo v zádech! 

Už poněkolikáté sklidil úspěch také český dokument Kde poušť potkává oceán. Dokument vypráví o partičce čtyř  dobrodruhů, kteří se vydali na trip do africké Namíbie. I když ve filmu neuvidíte zrovna excelentní surfové výkony, s přehledem to vynahradí kopa cestovatelských zážitků s místními obyvateli, zábava s džípem v dunách a nádherná příroda a fauna.

Mezi další dokument, který měl na festivalu opravdový úspěch, patří snímek Big Wata. Big Wata je film o jediném surf klubu v africké Sieře Leoně. V místě, kde ještě nedávno řádila ebola, existuje malý surf klub, který sdružuje mladé lidi, kteří skrze tuto komunitu hledají svoji identitu a smysl existence. Důležitým milníkem pro všechny je pak cesta na surf spot do sousední Libérie a seznámení se s tamní mikro surf komunitou. 

Vague a L´ame byl další film, na kterém bylo téměř vyprodáno. Tento film byl na rozdíl od ostatních hlavně o surfování, a to o surfování na velkých "big wave" spotech. Francouzský film byl strhující, mnozí v něm poznali slavné surf spoty, jako například Nazaré, Jaws nebo Mullaghmore.

Mezi další filmy, které bylo možné vidět na festivalu, patří: Paradigm Lost, Satori, Dakar Surf City, Transcending waves, Surf art film: EOS, Beyond the noise, UK Surf Comedy: The Outrider, Van Life, Freezing, The Shaper

U SURFR stánku mohli návštěvníci vyzkoušet vůbec poprvé novinku na českém trhu - tzv. popruhotašku. Jedná se o hybridní doplněk, kterej je určen především pro surfařky, které musí často tahat na pláž těžké pěňáky nebo longboardy. Nejen, že popruhotaška ulehčí námahu s přenášením prkna, ale zároveň ji lze s obou stran uzavřít a použít jako běžnou tašku na pláž. Taška obsahuje také waterproof kapsu na neoprén, či mokré plavky a speciální přihrádku na sluneční brýle. K dostání bude již brzy, ale pokud máte již teď zájem, můžete si ji předobjednat - napište nám na jsem@surfr.cz.

Pokud chceš podpořit festival a jeho myšlenku, můžeš si i online zakoupit limitovanou festivalovou mikinu nebo tričko.

Fanoušky překvapila soutěž před začátkem hlavních filmů, ve které pořadatelé festivalu losovali ze vstupenek tři víteze, kteří posléze obdrželi dárkovou tašku v podobě dárků od sponzorů festivalu, od Corony a SURFR Brandu
Na závěr je potřeba pořádně poděkovat Alešovi Kosinovi za organizaci celého festivalu a samozřejmě také partnerům, kteří podpořili festival:
SURFR
Corona
Radio 1

Kompletní fotogalerie od Pavla Mikesky a Adama Svobody.

napsala

Alžběta Halušková
Další články autora

Další zajímavé články

Blíží se další surfovej mejdan. Připrav si outfit z devadesátek!

Sotva jsme se zmátořili z mejdanu pražskýho serfovýho klubu, čeká nás další mejdlo v režii partičky ze Surfcamp.cz. Party v oldschool stylu se uskuteční už tento pátek klasicky v Klasick Wheels. Pokud se chceš dozvědět víc, čti dál!

Report z Brno Surf Film Festivalu

Druhý ročník Brno Surf Film Festivalu se konečně konal v nově zrekonstruovaném kině Art, kde dva sály nabídly kompletní program rekordních 15 filmů. Oproti loňskému ročníku si tak mohli diváci naplno užít pohodlné prostory i kvalitu zahraničních snímků nebo lokálních dokumentů Kde poušť potkává oceán a No Wave Back.

Surf Film Festival míří aj do Brna

Šňůra festivalů surf filmů se přesouvá na Moravu, kde již tento pátek proběhne druhý ročník Brno Surf Film Festivalu. Během dvou dnů se v kině Art představí rekordních 15 zahraničních snímků včetně zástupců lokální tvorby. Festival odstartuje český dokument No Wave Back, na který navazuje přednáška Martina Smékala o jeho novém projektu z Islandu. Na to všechno a ještě mnohem víc se můžete těšit 1. a 2. 11., Brno Surf Film Festival Vol. II!