Surf and Travel: Bali

Během měsíce listopadu a prosince proběhl na Bali první Surftrip pod hlavičkou Surf and Travel. Jak to celé dopadlo se dozvíte v následujícím reportu.

Základna v Ungasanu nabízela strategickou pozici pro zkušenější surfaře, jelikož v těsné blízkosti leží dva z nejlepších surf spotů na Bali - Green Ball a Timbis. Při východu a západu slunce, znělo na těchto spotech vzájemné hecování hlavně v češtině a výkony některých borců na longboardech v mezinárodní konkurenci stojí za uznání. Pohodovou atmosféru dokreslovala okolní liduprázdná pláž a hejna pestrobarevných ryb pod vodou. 

Začátečníci sjeli své první vlny na oblíbené pláži Kuta, kde začal vůbec první surfing na Bali. Písčitá pláž neskrývala pod vodou žádné nebezpečí v podobě korálů či kamenů a tak se kempeři neměli čeho bát. Lokální instruktor Alex, zvaný „Kudrnáč“, dokázal i se svou muší váhou postavit na surf i toho největšího pořízka. Místní plážoví prodejci nabízeli v přestávkách mezi surfováním bohatý sortiment dárků vhodných k přepravě letadlem: indiánské kuše, dvoumetrovou flusačku, koupelnové zrcadlo nebo pravé balijské Stradivárky. Kromě těchto kasovních trháků se našli i prodejci, kteří chápou potřeby vyčerpaného surfaře a nabízeli čerstvé ananasy, manga, pivko, limo, zmrzliny a další. 

Po přesunu na základnu se většina uchýlila k bazénu s vychlazeným pivkem a přemítala jak konečně zaparkovat do toho barelu! Jídlo na Bali je po vlnách jedno z největších lákadel. Zelenina připravovaná na tisíc způsobů, vegetariáni si zde opravdu libují. Masožravci si však přijdou také na své, od ryb a krevet po pořádné steaky. Po večeři následoval videocoaching a beer session v bazénu. 

Když se kempeři trochu rozjezdili, vyrazili na další oblíbenou pláž Balangan, kde jsou sice korály, ale s botama do vody a za přílivu je to poměrně bezpečné. Výhodou jsou malé dřevěné restaurace přímo na pláži, odkud se dá s pivem nebo čerstvým džusem a club sandwichem v ruce, komentovat výkony ostatních kemperů, unášených proudem do neznáma. „Pádluj pádluj vole, tos moh‘ mít! „ byla nejčastější hláška od „zkušených“ jezdců. 

Po několika dnech se svaly i těch nejnamakanějších borců unaví a je čas na den odpočinku. Bali nabízí spoustu atrakcí mimo surfování. Jedním z výletů byl vrak lodi USS Liberty u Tulambenu, který leží zhruba 30 metrů od pláže a je znám jako nejsnáze dostupný potápěčský vrak na světě. Nejmělčí část vraku je ponořena v pouhých 3 metrech a je tedy dostupná i pro šnorchlaře. Všude kolem je spousta barevných ryb a korálů. Spodní část lodi končí v hloubce 30 metrů. 

Co by to bylo za Surftrip bez ohně na pláži? Přístup je však po dlouhých schodech a každý si přinesl maximálně zásoby pití a ryby na gril. Dřevo se na pláži vždy nějaké najde, ale občas zásoby dojdou.. Na pláži Timbis se začátkem listopadu nacházelo zhruba 5 malých bambusových přístřešků místních rybářů. Snad díky snaze nezklamat kempery a zachovat oheň do ranních hodin, si topiči pod vedením Mr.Kůči a nejmenovaného, několikanásobného mistra ČR a SR v surfingu, vybrali právě tyto přístřešky. V půlce prosince se na pláži Timbis nacházeli 2 přístřešky….

Rozloučení s ostrovem se nemůže obejít bez návštěvy proslulých nočních podniků na Kutě. Tancechtivá děvčata se odevzdala rytmu posledních hitů a do ruda spálení borci v nových surfových ohozech z místních outletů vrhali nebezpečné pohledy na spoře oděné tanečnice u tyče. Jak vše dopadlo se neříká, to musíte zažít na vlastní kůži
Základna na Bali funguje po celý rok. 

Další možností jak strávit exotickou dovolenou spojenou se surfováním a cestováním je ostrov Srí Lanka, kde bude probíhat kemp celý duben 2013. Stačí se přihlásit na www.surfandtravel.cz
Peace Yo!

Text: Aleš Tůma
Foto: Aleš „Lolek“ Tůma + Petr „Bolek“ Večeřa 

Další zajímavé články

V rámci Surfchampu proběhne i Roxy Surf Fitness & Yoga

V rámci letošního ročníku akce Quiksilver a Roxy Czech & Slovak Surfing Championship pro vás máme jednu novinku, která určitě potěší zejména dívky, holky a ženy. Jedná se o program Roxy Surf Fitness & Yoga, kterým si můžete zpestřit svůj pobyt na Surfchampu 2019. Nejedná se o klasickou jógu, ale o kombinaci jógy s fitness s cílem zažít perfektní balanc, který vám výrazně pomůže při surfingu.

Zveme vás na Quiksilver & Roxy Czech and Slovak Surfing Championship 2019

Rok se s rokem sešel a vesmírné klání českejch a slovenskejch surfařů se opět blíží! Nenechej si ujít již dvanáctej ročník Quiksilver & Roxy Czech and Slovak Surfing Championship, kterej se koná v termínu 21.- 30.6. tradičně ve francouzském Seignosse. Předpověď swellu sledovat nemušíš, protože pokud si na Surfchampu už někdy byl, víš, že to není jen o vlnách. V tomhle článku najdeš všechny informace o tom, co všechno se bude v Seignosse dít.

Zimní surfing v Portugalsku - Q&As

Z nějakého důvodu (dobře, hlavně kvůli surfingu) jsem se během mého ERASMU v Lisabonu zamilovala do Portugalska. Nejdříve jsem si prodloužila ERASMUS o další semestr, pak jsem si hned našla stáž a najednou už to byl rok a půl. Vrátila jsem se do Prahy dodělat magistra a za pouhých pár měsíců mi oceán a portugalská parta chyběli tak moc, že jsem se musela zase vrátit. Ani nevím jak se to stalo, ale už jsem tu skoro 3 roky. Učím surfing, učím SE surfing, dělám webdesign a social media marketing žiju životem so-called digitálního nomáda a snažím se využít všeho, co může evropské San Francisco nabídnout. Do toho samozřejmě patří i být tady mimo hlavní turistickou sezónu. Tedy zima v Portugalsku a otázky, na které se mě lidi často ptají - 3,2,1...