Vítáme do surf teamu novou redaktorku Janču!

Možná jste si už všimli, že surfová sekce Freeride.cz/Water nemá zrovna profesionální organizační strukturu a že v redakčním kanclu nesedí pět borců, kteří 24/7 sypou obsah z nabité české surfové scény. Realita je taková, že v redakci nenajdete ani živáčka…ruku na srdce, i samotnou redakci byste marně hledali. Celej obsah se tak rodil v jednom stříbrném Asusu. Na koleji v Praze, na Šumavě, na pláži, v Pastelarii, v buse, nebo prostě kdekoliv po světě s připojením do virtuálního světa. To logicky chtělo změnu, hledal jsem někoho stejně zapálenýho s mladou krví načichlou oceánem. Na loňském Surfchampu jsem někoho takového potkal. Janča taky pochází dalo by se říct ze Šumavy a na surfovým a cestovním tachometru nasbírala slušný čísla. Víc už se ale dozvíte v následujícím rozhovoru, kterej jsme na dálku spáchali na lince USA-Lisabon.

Ahoj Jančo, vítej v teamu! Těšíš se na novou mediální kariéru, hehe?
No jasně! Nemůžu se dočkat, haha…Vypadá to, že Šumava vychovává surf redaktory.

No jasný, Šumava dává! Tebe můžou lidi znát i z legendární stodoly na Playgroundu v Soustons. Tam si se zakoukala do surfingu?
Přesně tak. Byli jsme na podzim 2014s partou na pár dní na Playgroundu v Soustons, pak byla zima, sny o dalších chycených pěnách a jednou možná i vlnách, prostě slovo dalo slovo, až jsem skončila na skoro celé další léto právě na Playgroundu v týmu.. a to bylo legendární!

Co tomu předcházelo? Jakej byl tvůj život, než si objevila surfing?
To už si nepamatuju... haha! Ne, normální, vždycky mě bavilo cestovat, snowboard, longboard - tyhle "kreativní sporty" a celé to dění okolo. Pak jsem začala studovat humanitní studia na Metropolitní univerzitě v Praze, odkud jsem i kvůli surfování šla studovat magistra mediální studia na UK. 

Kdy si zjistila, že za surfingem už nejedeš jenom na dovolenou, ale že naopak dovolená budou pro tebe Čechy?
Asi až letos tady v Portugalsku. Po létě na Playgroundu jsem byla na ERASMU v Bilbau ve Španělsku a ten další rok jsem trávila většinou v Čechách, kde jsem si uvědomila, že mi oceán fakt chybí. Takže jsem začala spřádat plány, jak se k němu vrátit…prostě znáš to, láska na dálku nefunguje. Naštěstí mi vyšel ERASMUS no.2 na magistru v Lisabonu ještě v kombu se stáží na léto.

Takže se dá říct, že Erasmus je takovej ideální a relativně levnej lístek k životu u oceánu? Doporučila bys to ostatním a popř. nějaký tipy pro ty, co by do toho šli?
Dá se to tak říct, haha. ERASMUS je skvělá zkušenost celkově, doporučuju každému! Potkáte super lidi, získáte zážitky z cest, je to prostě epic (teď to vypadá jak reklama na Erasmus, ale proč ne…je to tak). A tipy? Zahrajte si na YES Mana/​YES Woman a chytejte se příležitostí.

Na první pohled tvoje kára nepůsobí zrovna dojmem pojízdný "ložnice". Ale z vlastní zkušenosti vím, že 3 punkáči se tam vyspí jak nic, hehe. Kdy si poprý přičichla k auto-​nomádství?
Hned jak jsem přijela poprvé do Hossegoru a viděla tam ty vypimpené surf dodávky. Myslím že auto-​nomádství k surfingu prostě patří, je to součástí celého toho surf lifestylu a to mě na surfování taky hodně baví, že to není jenom sport, ale i mindset, styl oblékání, zdravý a eko životní styl a cestování. K tomu je třeba mít auto. Ta svoboda vyrazit na cestu kam chceš, pustit si oblíbenou muziku, přespávat po plážích s kamarády je TOP. Někdy to jsou prekérky, o tom ale až v mých článcích.

V čem tě právě Portugalsko uchvátilo, jakej tu vidíš rozdíl oproti ostatním oceánským destinacím?
Zatím jsem těch destinací moc neviděla, ale na druhou stranu si myslím, že evropský west coast mám docela projetý za ty tři roky. Portugalsko je supr, protože je to tak trochu kombinace pláží Španělska a Francie s lepšími vlnami. Navíc surfing jako sport je tu podle mně z Evropských zemí na nejvyšší úrovni, ale zdaleka ne tak posh, jako ve Francii…

Asi se nebudeš chtít chlubit, ale nedávno si vyhrála dokonce lokální univerzitní závod, jakej to byl pocit?
Haha, máš pravdu, nechci se chlubit... ale byl to mega pocit! Ten závod nebyl tedy nic velkého, jen univerzitní závod naší Universidade Nova de Lisboa, na které tu studuji, ale užila jsem si to. A také mi to přineslo spoustu dalších možností, třeba (teď se budu chlubit, pozor) členství v Advanced Surf Clubu naší univerzity a postup na celonárodní univerzitní finále, kam jsem si nestihla podat přihlášku a nakonec nejela btw...ooops.

Za ten rok jsme toho spolu stihli nasurfovat hodně a musim za sebe říct, že tvůj progress roste jak z vody. Vděčíš za to tréninkům, na který pravidelně chodíš (měl jsem tu možnost se jednoho zúčastnit a nechápal jsem, že se člověk může takhle zlepšit za hodinu a půl cvičení na suchu!)?
Děkuji, i když myslím, že to není zas tak horké s tím mým progresem. Trénuju s jednou takovou supr partou, která si říká Forever Young Surf Group a jsou tam lidi od začátečníků až po současné nebo bývalé profíky co na tréninku lítají air reverse a podobně. Tu skupinu vede Mauricio Vieira, brazilec co žije už 20 let v Portugalsku, vyhrává tu závody a trénuje. Před nějakými deseti lety třeba i Frederica Moraise, i když teď už víc na pohodu s přáteli. Ty tréninky jsou záhul, ale stojí to za to!

Kdo je tvůj surfový vzor?
Redaktor z jednoho českého magazínu - Jakub...haha. Jinak z WSL ladies je to Sally Fitzgibbons.

Haha, vtípky stranou...vnímáš jako holka rozdíly něžného pohlaví v surfování?
Určitě je to obrovský rozdíl mezi ženským a mužským surfingem. Chlapi jsou o hodně lepší, ale slyšela jsem teď nedávno v jednom videu, že "Women are the dancers of the ocean" a za tím bych si stála. Máme prostě každý svůj styl.

Díky moc za rozhovor a na závěr prozraď fanouškům, na co se můžou u nás na webu těšit v blízké době.
Drazí fanoušci, můžete se těšit na nějaké ty reporty z mých tripů po pobřezí a ze života surf nomádky /​ studentky v Portugalsku, tipy triky, surfguide po Portugalských plážích a co mě napadne dál, jestli to někdo bude číst. Kubo, taky moc díky za rozhovor, kopec srandy jsme si užili takhle večer na Skypu. Tchau!

Naší novou redaktorku Janču můžete sledovat také na Instagramu.

napsal

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Report z Prague Surf Film Festivalu vol. IV

Čtvrtý ročník Prague Surf Film Festivalu je úspěšně za námi a v následujícím reportu najdeš kompletní shrnutí veškerého víkendového dění ve vršovickém Kině Pilotů. Dva dny nabité 15ti surfovými filmy, dobrým pitím a super atmosférou, to byl další ročník největší přehlídky surfových filmů v Praze! Festivalová tour Prahou nekončí - na surfové filmy se můžou těšit fanoušci také v Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Brně a Ostravě.

Roxy Surf Yoga & Fitness 10.11. v Praze

Značka Roxy připravila společně s pražským studiem Yoga Movement na neděli 10. listopadu speciální akci, během které proběhnou hned dvě rozdílné lekce - surf yoga praxe a surf fitness workout. Obě budou vedené zkušenými a oblíbenými lektorkami Veronikou Ševčíkovou a Kateřinou Klemšovou.

Film Shaka je ke shlédnutí online!

Pamatuješ si loňskou premiéru snímku Shaka, na kterou dorazil sám hlavní aktér snowboardista/surfař Mat Crepel? Určitě tě pak potěší, že nabušenej dokument o cestě Mata za pokořením brutální vlny Jaws je nyní online ke shlédnutí!