Zimní surfing v Portugalsku - Q&As

Z nějakého důvodu (dobře, hlavně kvůli surfingu) jsem se během mého ERASMU v Lisabonu zamilovala do Portugalska. Nejdříve jsem si prodloužila ERASMUS o další semestr, pak jsem si hned našla stáž a najednou už to byl rok a půl. Vrátila jsem se do Prahy dodělat magistra a za pouhých pár měsíců mi oceán a portugalská parta chyběli tak moc, že jsem se musela zase vrátit. Ani nevím jak se to stalo, ale už jsem tu skoro 3 roky. Učím surfing, učím SE surfing, dělám webdesign a social media marketing žiju životem so-called digitálního nomáda a snažím se využít všeho, co může evropské San Francisco nabídnout. Do toho samozřejmě patří i být tady mimo hlavní turistickou sezónu. Tedy zima v Portugalsku a otázky, na které se mě lidi často ptají - 3,2,1...

Surfuje se v zimě? 

Surfuje. Zima je vlastně pro většinu světa hlavní surfovou sezónou. I když spíše pro pokročilejší surfaře, protože nad Atlantikem je více bouří, které posílají na evropské pobřeží masivní swelly. To často znamená nelítostné podmínky jako velké vlny se zimou, větrem a deštěm. 

Portugalsko je v zimě z evropských surfových destinací asi nejlepší. Není tu taková zima, ani moc lidí. S tou zimou je to samozřejmě u každého jinak a zázvorový čaj či horká čokoláda s teplým pastelem de nata po surfovačce vám rozhodně bodnou :) 

Čekejte, že pokud se vydáte do Portugalska v zimě, pravděpodobně nenajdete surfcamp, hostel dokonce ani luxusní hotel s topením, nebo s lidmi. Když budete mít štěstí, dostanete pokoj s klimatizací, která umí i ohřávat vzduch nebo si můžete zajít koupit přímotop do LIDLU. Uvnitř je větší zima než venku (10 stupňů v bytě není vyjímkou) a ohřávat se nechodíte domů ke krbu, ale do kavárny na sluníčko. To může být pro nás středoevropany trochu šok. 

Jsou ty vlny velký? 

Ano, často jsou. Oceán má v zimě úplně jinou energii, než v létě. Proto se nabízí prozkoumávat spoty, které v létě vůbec nefungují a v zimě pak šlapou jak hodinky. Nemusíte tedy nutně zkoumat limity, jak dlouho vydržíte pod vodou, nebo pádlovat proti proudu, ale můžete se schovat více do zálivů. Voda je tam o něco špinavější, ale pokud se doma osprchujete a vydezinfikujete, neměli byste mít problémy (to je samozřejmě trochu nadsázka :)). 

Pokud už je to fakt moc, vždycky si můžete dát day off a zajet se podívat do portugalského Nazaré na největší vlny na světě. Nebo se může stát, že přijdou dva týdny úplné parády, fungují i letní spoty s glassy vlnami, lehkým offshorem a sluníčkem, které má na jihu Evropy sílu i v zimě.

Co na sebe do vody? 

Botičky jsou třeba! Otužilejší to zvládnou i bez nich, ale věřte, že když si to brzy ráno šlapete bosi po zmrzlém písku, není to nic moc. Pak je to vždycky o hledání balancu mezi “necítím nohy přes botičky” vs. “necítím nohy bez botiček”. Už několikrát se mi stalo, že mi prsty na nohou procitly až doma v horké sprše a to opravdu není příjemné. 

Takže stačí obyčejné 3/​2 (mm) botky z Decathlonu a budete v pohodě. Doporučuji koupit si třeba o dvě čísla menší, ať máte na surfu v nohou cit. Počítejte, že neopren se ve vodě hodně roztáhne a poslední co chcete, je mít v botách akvárko, kvůli kterému při každém take-​offu zakopnete. 

Zimní neopren je taky potřeba. Alespoň 4/​3 (mm), ale s 5/​4 také rozhodně nebudete litovat. Obzvlášť pokud rádi surfujete ráno nebo za chladnějších dnů. Určitě se vyplatí připlatit si za kvalitní neopren. Můj nejoblíbenější je teď Rip Curl Flasbomb 5/​4. Nejtepleší a zároveň nejlepší neopren, který jsem kdy měla. Uvnitř má takovou vrstvu, co připomíná svetr, takže mu říkám water sweater :). Je trochu těžší, ale to je kvůli kvalitě materiálu. Na druhou stranu je suprově flexibilní a po třech měsících používání nepustí alespoň do půlky session ani kapku vody.

Pak mám ještě moc ráda levnější variantu, Animal Phoenix 5/​4. Tahle britská značka dělá i v dámském provedení mezi-​velikosti jako MT (medium tall), apod. Takže mi jako první neopren, který jsem kdy měla, přilne i v pase a je na mě dost dlouhý. Neříkají mi "Avatar" jen tak pro nic za nic. :) 

Všechny neopreny, co mám, mají zapínání na hrudníku s vrchní částí natahovací přes hlavu. Dostane se tam nejméně vody a podle mě tenhle systém i nejvíc vydrží. 

Rukavice a kapuci radši nechte doma, budete vypadat míň jako kook ;). Důležité jsou ale špunty do uší, a to hlavně v zimě, kdy fouká a je studená, špinavější voda. Nejlepší jsou Surf Ears. Výrazně levnější varianta, přes kterou sice nic neuslyšíte, ale zase se perfektně naučíte odezírat ze rtů, jsou Mack's (k dostání v portugalských lékárnách ;) 

Mazat se, mazat se, mazat se! Protože i když je venku deset stupňů, slunko u oceánu opaluje jak na horách a spálíte se klidně i v zimě. Na obličej tedy ideálně faktor 50-​90, který nepálí do očí v kombinaci s Amazinc na rty, nos a čelo. Podle toho, kde se snadno pálíte.

Je ta voda studená? 

Je. Teplota vody klesá ke 13ti stupňům. Taky je normální, že třeba v únoru a v březnu je voda studenější, než v prosinci, kdy ještě tolik neprochladne. Někdy je dokonce teplejší než vzduch. Rozdíl teploty Atlantiku mezi zimou a létem není moc velký, ale i tak se připravte na slušný brain freeze během prvního duckdivu. V zimě má voda 13-​15 stupňů a v létě kolem 19ti. Navíc se snadno může stát, že na vedlejší pláži je voda o 5 stupňů teplejší nebo chladnější kvůli proudům. Vosk do studené vody vám také určitě přijde vhod :) (třeba sexwax fialový - aka ultra soft)

Je tam v zimě víc potvor? 

Specialitou, kterou já opravdu nesnáším, jsou v zimě nálety medúz. Zkrátka někdy se stane, že se tak musíte soustředit abyste nesáhli do medúzy, že nezvládáte dávat pozor na vlny. Do dneška nevím, jak to funguje a proč je někdy 5 medúz na metr krychlový a někdy vůbec nic. Každopádně, sice nic moc nedělají, ale jsou nechutné. Jednou se mi stalo, že jsem při pádlování zapíchla ruku přímo do jedné z nich a myslela jsem, že vyskočím z kůže. Pak už jsem ze surfování moc neměla, protože jsem pořád dávala pozor, aby se mi to nestalo znova. Jednou mi taky při lekci, když jsem stála na sand banku v proudu, velká medúza málem podrazila nohy, když do mě narazila.. prostě fujky. 

Výhody surfingu v zimě

I když tohle všechno zní spíš negativně, určitě má surfování v zimě v Evropě svoje kouzlo.

Zima vypadá trochu jako jaro u nás - Podle mě největší výhodou surfingu v zimě je zeleno v celém Portugalsku. Opravdu, v létě je všechno vyprahlé, ale v zimě a na jaře se kvůli dešti příroda zazelená a všechno kvete. To pak v kontrastu s modrým oceánem tvoří úžasné výhledy. Obzvlášť při road tripech a kempování.

Prázdný line-​up - Je to tak, jen v zimě můžete najít místa, kde ve vodě není skoro nikdo, i když jsou skvělé podmínky.

Pomeranče free - Všude zrají pomeranče a citrony. 

Nejvíc epické západy slunce - K tomu není co dodat.

Méně turistů a aut - Celkově je život kolem pláží v zimě uvolněný. Nestane se, že byste se zasekli v dopravní zácpě na pláž, můžete zaparkovat kdekoli a za parkování se často neplatí. Surfují jen ti, které to opravdu baví. Ne věčně naštvaní weekend warriors, kteří se snaží dohnat svůj ztracený progress dropováním vln a křičením na lidi. Nepotkáte ani totální kooky, kteří si neváží přírody, s cigárem pomalu pádlují na lineu up a přijeli hlavně kvůli párty a fotce na Instáč. Pokud tento popis sedí právě na vás, pak ignorujte vše, co jsem výše napsala a laskavě vyražte na Ibizu nebo třeba do Dubaje. Děkujeme. :) 

Pokud vás zajímají storiečka z portugalských pláží a chcete vidět více fotek, můžete mě sledovat na Instagramu @jan.ka.s

Beijinhos! 

Další zajímavé články

Dorazí vlny na Surfchamp?

Již čtvrtý den přímo na místě dění sledujeme měnící se podmínky na nadcházející Quiksilver & Roxy Czech and Slovak Surfing Championship. Máme pro vás exkluzivní dlouhodobou předpověď, ve které se dozvíte, jestli dorazí do francouzského Seignosse nějaký výraznější swell a opět se bude závodit o králě českýho surfingu!

Short Australian surf trip

Pětidenní roadtrip po pobřeží Austrálie okolo Goaldcoastu. Jak se to vlastně všechno seběhlo? Jak se taková socka, jako jsem já, mohla dostat takhle daleko?

Surfový projekt On the road představil spoty Asturias a Kantábrie

V měsíci květnu proběhly za spolupráce surfového domu Wild House v Asturias a české surfové cestovky Surf-trip první dva termíny nového a v nabídce českých surfových škol prozatím zcela jedinečného projektu On the road určeného všem, kdo už si základními kurzy surfování prošli a chtějí se posunout dál.