O longboardingu a Custom Boards s Miloslavem Brzákem a Kamilou Morongovou

„Ahoj, jsme Custom. Vyrábíme longboardy šité na míru každému z vás. Vám, pro které je stejnou vášní být originální a jiní. Proč? Protože nás nebaví svět, ve kterém se většina produktů vyrábí v tisících kusech. Chceme vám předat svou vášeň a radost z každého dne, kdy si jdeme zajezdit, protože věříme, že když někdo dělá věci od srdce, dělá je dobře,“ na takovýhle úvod natrefíte na stránkách značky Custom Boards, která se specializuje na výrobu longboardů na míru.

A protože se nám filozofie longboardingu i značky Custom Boards na první pohled líbila, tak jsme pro vás vyzpovídaly jejího zakladatele, Miloslava „Miliona“ Brzáka, kterého asi znáte jako snowboardového redaktora Free MagazineFreeride.cz.

Longboardové vášní nepropadl jen on, ale i studentka designu FUUD UJEP v Ústí nad Labem Kamila Morongová, která pro navrhuje holčičí designy a na naši girls sekci píše články z ranku art, a tak jsme rády vyzpovídaly i ji. 

Možná by tedy složení korespodentů dnešního článku o longboardingu mohlo vypadat jako tzv. „malá domů“, ale není. Jsme hrdí na to, že vám můžeme představit i jiné aktivity a především vlastní myšlenky lidí, kteří s Freeride.cz spolupracují.

MILOSLAV „MILION“ BRZÁK:

Jak a proč tě napadlo začít vyrábět longboardy?
Vše začalo náhodou před třemi lety. Na internetové aukci jsem se při dotazu na předmět seznámil s prodejcem a začali jsme si dopisovat. Ve snowboardingu a skateboardingu jsem tou dobou už nějakou tu chvilku pracoval a po zkušenostech ve firmě vyrábějící oblečení jsem pochopil, že je třeba začít dělat něco jinak. Proto se snažím od počátku se značkou Custom Boards přinášet víc, než jen vyrábět a prodávat.
Longboard má velkou spodní plochu, která se moc neničí, a tak myšlenka, aby každý mohl mít prkno, které o něm říká něco víc, mi přišla dobrá. Od nápadu nebylo daleko ke skutku. 

Longboarding a celkově pohled na skateboarding z jiného úhlu pohledu, než ten který nám bývá většinou prezentován, mě za krátkou dobu doslova pohltil. Mým přáním teď je, aby si longboarding postupně našel své místo mezi širokou veřejností tak, jak tomu je kdekoliv v zahraničí.

Kde a z čeho se longboardy Custom Boards vyrábějí?
Většina longboardů se vyrábí podobně jako skateboardy. Jsou ale mnohem pružnější. Konkrétně naše prkna pochází z Kalifornie, která je mi ohromně blízká, a kterou jsem i za tím účelem navštívil. Prkna jsou slisována ze sedmi vrstev dýh kanadského javoru (popřípadě bambusu), ty na downhill bývají navíc vyztužena různými materiály obdobně jako snowboardy.

Jak funguje taková zaoceánská spolupráce?
Složitě!:-) Časový posun je značný a někdy umí věci dost komplikovat. Samozřejmě, člověk se potýká i s dalšími rozdíly mezi naší a záoceánskou kulturou. Co mě ale ohromně baví je, jak si v jistých věcech rozumíme. I když žijeme uprostřed Evropy, máme si vzájemně co říct i mimo „business“. Docela se těším na ten kulturní šok, který zažijí, až se přijedou podívat k nám do Česka a uvidí třeba tři sta let starý dům. Dělat bramborový salát, řízky a pít Plzeň už jsme je naučili. Moc jim to chutnalo.

Jaký je rozdíl mezi freebordingem a longboardingem?
Freebord bývá často brán jako letní alternativa snowboardingu. Myslím si, že to je ale spíše alternativa pro milovníky parkových triků na snowboardu. Když nehledím na absolutní absenci využití pro běžnou dopravu, tak hlavní rozdíl vidím v pocitu volnosti, kterou dlouhá longboardová deska se čtyřmi koly oproti freeboardové nabízí. Longboarding je podle mne mnohem blíž tomu, o čem tyto sporty především jsou, a to o pocitu z jízdy. 

Vyměnil bys longboard za snowboard?
Těžká otázka. Neustále tyhle sporty střídám, i když dost často tomu teď bývá v křesle u monitoru počítače. Beru to jako ideální alternativu. Když si to tak člověk nastaví, zjistí, jak se zkušenosti z jednoho sportu přenáší do druhého a naopak. Dohromady jim to zkrátka klape.

KAMILA MORONGOVÁ:

Co pro tebe znamená longboarding?
Ať už se člověk zajímá o snowboard, skate, longboard nebo jiný board jejich kombinace zaručuje celoroční zábavu. A právě longboarding je jednou z nejlepších alternativ, jak si zajezdit i v létě, v době, kdy už není sníh. Longboard se dá využít jako dopravní prostředek, způsob relaxace, možnost sejít se s přáteli a u některých příležitostí (down hill) přináší i určitou dávku adrenalinu. To vše pro mě znamená longboardové prkýnko, které jsem si počmárala fixkama za 30 korun. 

Jak postupuješ při tvorbě designu?
Pro mě je vždy nejtěžší nápad. Na to, až mě osloví múza mnohdy čekám dlouho. Většinou přichází, když jdu spát, zavřu oči a danou věc vidím před sebou. Potom samozřejmě musím vstát a rychle si to zaznamenat, abych to do rána nezapomněla. Uvést myšlenku v život už potom není takový problém. 

Čím se inspiruješ?
Inspiraci čerpám z mého okolí, stačí se jen pozorně koukat kolem sebe. V designu k tomu hodně využívám rešerši, která mě nejen inspiruje, ale zároveň získávám přehled o tom, co už existuje, aby se náhodou nestalo, že navrhnu něco stejného. Při tvorbě grafiky je pro mě nejlepší vzít si papír a jít si kreslit, nápady pak přicházejí postupně samy.

Jak se jezdí na longboardu s vlastním designem?
Jezdit na longu s vlastním designem je hodně příjemné. K věcem s vlastním designem, ať už je to oblečení, nábytek čí skate, mám úplně jiný vztah, než-​li k věcem, co si koupím. Mám z nich radost a mám je zkrátka raději.

Pokud byste se chtěli dozvědět víc o tom, co je longboarding, pak klikněte ZDE. Stránky značky Custom Boards najdete pro změnu TADY.

Další zajímavé články