Kdybysme jeli dneska znova, uděláme všechno jinak!

Navštívili jsme v Jihlavě Monču a Lukáše právě po návratu z druhé etapy cest kolem světa. Při domlouvání srazu jsme se domluvili na návštěvě u Žižlavských/Javorků doma. S letošní zimou se rozhodli vypořádat po svým a tak bydlí v ulici Zimní. Mrkněte na rozhovor, který jsme spáchali po výletu do Brazílie a Filipín a před poslední etapou do Dominikány. Nejen, že nás baví, s jakou lehkostí žijou, ale i jakou mají mezi sebou "špičku" :-) A o tom, že jdem ke kiterům domů, svědčí stylová jmenovka na bytových dveřích.

Tak co byste udělali jinak?

M: Určitě je větší výhoda jet ve více lidech než ve dvou.

L: Jojo, teď jsme jeli ve třech a rozhodně lepší.

M: Například na Filipínách běloši z davu dost trčí. Takže k sobě vždycky cestu najdou. Proberem vítr, spoty, zkušeniosti a tak. Každý, kdo tam kituje, je cizinec,

L: A když  je to místňák a kituje, můžete si vsadit na to, že žije s cizincem

Vrátili byste se do Čech toto úterý. Vrátili byste se tak i nebýt pandemie toho bacila?

M: Máme naplánovaný rok cest, ale bez pravidelných návratů do Čech bysme to pracovně nedali. Mám v Jihlavě soukromou ordinaci, a byť mě kolega zastupuje, je zkrátka občas potřeba udělat účetnictví. 

L: Nebo výplaty :)

Mimochodem plánovali jste/zvládli byste celou roční cestu v jednom kuse?

M: Z důvodl rodinných a výše zmíněných nezvládli. Navíc si myslím, že by nám to nic navíc nedalo a takhle je to pohodlnější.

L: A skutečným důvodem je, že Monča nemohla vynechat závody na Oravě, Moldavě a MČR.

Když jsme u závodů, Lukáši, proč se nám zdá, že závodí spíš Monča než Ty?

L: To bude tím, že to tak opravdu je. A není to tím, že bych nebyl ambiciozní. Spíš právě naopak. Bere mě to tolik, že když tomu nemůžu dát úplně všechno, tak to radši nedělám vůbec. Myšleno závodní kiting...

M: To je pravda, já to beru rozumně.

L: Vidíš to?! Monča je totiž úplně stejně ambiciozní jako já, jen jsme si to tak rozhodili. Já dělám tu "bitch", kdo startuje draky a přistává, nosí čaj a svačinu.

M: Jo, to je fakt :D Když jsme na kitu, já jsem za toho kluka a Luky za standardní holku :D

Kiteři s oblibou říkají, že kiting není úplně friedly pro vztahy. Buď partnerovi odstartuješ draka blbě a pak to posloucháš celý den nebo ho radši necháš být a pak posloucháš, že mu to musel odstartovat někdo jiný...

M: Jo, přesně!!! Luky mě vždycky odstartuje rovnou do okna.

L: A bacha, taky fotím úplně nejhorší fotky. Na kterých vypadá úplně nejhůř, nakřivo nebo skáče moc nízko :-)

Chápu, takže v tomhle nevybočujete z řady. Proč jste se proboha začali učit na foilu?

L: Monča protože jí na dovolený v Keni řekli, že když seto naučí, bude první Češka. A já? Upřímně? Přišlo mi to cool :-)

M: No a nakonec je pravda, že jsem asi fakt jezdila jako první...

Na foilech jste jezdili v Brazílii i na Filipínách. Předpokládám, že jste tam nejezdili na foukačkách. Jsou komory v těchhle destinacích obvyklý?

M: Vůbec ne. Dokonce, jak jsou tam lidi milí a chtějí pomáhat, chodil za mnou týpek s pumpou a pořád mi chtěl pomoct tu komoru nafouknout.

L: Koukali na to lidi většinou jak na zjevení. My Češi tohle máme jinak. Komora se Ti hodí i na zimu nebo do low windu. Nicméně v místech, který jsme projeli se úplně nesnowkituje a pokud je low wind, tak se nejezdí.

Jezdí v Brazílii/na Filipínách i místní?

L: V Brazílii sem tam. Je to poznat, že to jsou často mladí střelci a na vybavení, na kterým je na první pohled poznat, že jim ho tam někdo před návratem nechal. No a pak instruktoři nebo lidi kolem škol a spotů.

Jací byli lidi na těchto dvou místech?

M: Lidi byli super, ochotní a vstřícní. Navíc neznají "storage". Prostě přijdu na pláž a jdu jezdit. Ale museli jsme si zvyknout na jednu věc. Nikdo Ti nepomůže ani odstartovat ani přistát. Není to o neochotě. Je to jen jiný standard, tohle si prostě každý dělá sám a učí se to tak už ve škole. 

L: Jinak v obou místech jsme si připadali bezpečně, všude byl vás případně z vody vytáhli beach guard nebo rybáři. Nicméně v případě úrazu bych se do péče místního zdravotnictví dostat nechtěl. Ani v jednom místě. Navíc z Cuyo Island do nejbližší nemocnice 20 hodin. Letadlem (!)

M: Mimochodem, naše současná pandemie nastala v Asii mnohem dříve. Takže naše kamaráádka, Číňanka, uvízla na Cuyo Island a nemohla odcestovat domů. Takže 20 hod cestu na Palawan, o který mluvil Lukáš absolvovala každý měsís si vybrat peníze a prodloužit vízum o další měsíc :-) Úplně jiná životní perspektiva..

Domlouvali jste se v pohodě?

M: Na Filipínách v pohodě, angličtina tam, je dokonce úředním jazykem. V Brazílii vůbec.

L: Půjčovna auta na letišti v Brazílii byla vyšší dívčí a když jsme se už doposunkovali k finále, smlouvu (pochopitelně v portugalštině) jsem podepisoval jako "Nerozumím"

M: Jinak na Filipínách i ví, co je Česko nebo kde je.

Když jste takhle na druhé straně světa, udržujete se ve stavu obecné informovanosti, co se děje v Česku?

L: Já vůbec. Úplně se odstřihnu. Začal jsem se zajímat až z pragmatických důvodů před návratem.

M: Já jsem se jako pravý závislák pravidelně objevovala na soc. sítích.

Když jsme u soc. sítí, založili jste stránku L&M on the road. Pravidelně ho plníte obsahem a nejde si nevšimnout, že fotky jsou plné Flysurferu. Považujete se za kitové influencery?

M: Takhle, těší nás zájem o naši cestu, ale ta stránka nebyla založena tímhle prvotním účelem. Stále se nás někdo ptal, kde jsme a co tam děláme. Tak jsme to po edukaci kamarádu, co vůbec kite je, vyřešili takhle.

L: My jsme začínali na RRD na Sicílii. mimochodem v době, kdy tam byly jen dvě školy, jedna z toho Kiteseason. A tam jsme potkali Lukáše Vogla :-) (jo, to tam spal u nás v obýváku) a pozval nás pak k němu do Egypta. Tam jsme si vyzkoušeli Flysurfer a už jsme u něj zůstali. A pokud budu mluvit o komorách, je nemáme důvod měnit. 

Dobře, ale proč všude ta kšiltovka?

L: Nějakou bych stejně měl. Ale veškerý vybavení jsme si kupovali a se značkou Flysurfer fakt nemáme nic společnýho.

M: To už se spíše považujeme za ambasadory Kite4fun. Ale i to je spíše otázka nějaký vděčnosti, že se nám někdo pověnoval a udělal nám zázemí pro to, co máme rádi.

Monika na závodech koneckonců vystupuje jako ambasadorka Kite4fun.

L: Hele, já úplně nesouhlasím s tím, co Monika hodlá dělat na závodním poli, ale zatím ji v tom podporuju. 

M: Chci si prostě jen zkusit, kam až se můžu dostat, když se na to teď zaměřím. Kromě MČR a Moldavy jsem se ještě chystala na Dyranut a možná i Ragnarok. Ale nakonec jsem ráda, že to není, nevím úplně, jak bych to teď dala s ohledem na změnu prostředí.

Zpět k cestování. Co bude další etapa?

M: Pokud to nějak půjde, vybíráme něco z Dominikány nebo Kapverdy. 

L: Já už spíše plánuju obytňák :D

Lukáš a Monika:

 • oblíbený spot: díky dostupnosti Velké Dářko a pak Nové Mlýny
 • koho sledujeme: kitebazar a duotone academy
 • s helmou nebo bez: na foilu s helmou (pokud to není jízda pro záběry)
 • naše výstupy natočeny a nafoceny: DJI Fly, GoPro, iPhone Se a "nějaký Xiomi"
 • sestříháno:  sony movie studio
 • vybavení: Flysurfer Soul, sotur, gusta, twintip prkna Flysurfer, foily homemade by Martin Štindl, vlnovka Duotone
 • oblíbený nápoj: pivo s ginem tzv. redhorse (už pivo 6,9% alc) a k tomu ještě ten gin...
 • oblíbené jídlo: tapioca
 • oblíbený způsob dopravy: horsetaxi "koněspřežka"
 • letenky: rozhodně se nám vyplatil Pelikán
 • ubytování: airbnb a booking.com
 • placení: doporučujeme Revolut (ale spíše verzi VISA než Mastercard)
 • pojistka: prostudovali jsme si podmínky a nakonec volili cestu pojištění ke kartě. Vybavení jsme nepojišťovali
 •  nejlepší nápad: prolést jeskyní a pak na skálu v žabkách :D

Finální doporučení:

Obě destinace doporučujeme spíše pokročilým kiterům. Tak bacha!

Publikoval

KITE LIFE redakce
Další články autora

Další zajímavé články

Nikdy není pozdě! Začít můžeš kdykoliv!

Kdy jste se naučili kitovat? Bolí to? Padat a zvedat se? Potkali jsme týpka, který tyhle věci neřeší. A vlastně ani moc neřeší sebe nebo kiting. Věřící ateista a kiter. Marian Alster, 72let.

GKA Distance Battle

Současná opatření nám téměř znemožnila kitování a s ním spojené cestování. I to byl důvod proč GKA world tour pro letošek zrušila celou sérii světového poháru ve twin-tip freestyle a strapless freestyle. Ale jako náhradu přišla s GKA Distance Battle. O co jde? Jak probíhá? Sleduj aktuálně on-line přímý přenos.

Rozhovor s Andreyem Toddem a sobotní Rozkoš

Poslední víkend foukalo téměř na celém území ČR a i my jsme vyrazili na Rozkoš užít si trochu volnosti na vodě. Zároveň jsme se domluvili s Adreyem Toddem na rozhovoru a mimo to se na Rozkoši jel i závod Českého poháru v kiteboarding v disciplínách freestyle a hydrofoil race.