Nebylo by tohle něco pro Olympiádu?

IKA, International kiteboarding association je hlavním hybatelem světového kiteboardingu. A právě IKA se zasadila o to, že se můžeme těšit na pařížskou premiéru kitingu na OH 2024. Vyzpovídali jsme Markuse Schwaendtnera, jejího šéfa. Popovídali jsme si s ním o tom, jak složitý je přechod k profesionálnímu sportu, pořádání kvalitních závodů, zda se někdy v Česku pojede snowkite světový pohár, případně, zda se jednou stane snowkiting olympijským sportem.

Jak dlouho tlačila IKA, aby se stal kiteboarding olympijským sportem?

Základ této myšlenky spadá až do roku 2009. Tou dobou prakticky neexistovalo závodní vybavení, ale jezdci experimentovali se vším možným, třeba dvojnásobnou délkou lajn a podobně.

Byl jsem ředitelem závodu na PKRA v Portugalsku a někteří dotáhli své experimentování se superslabým větrem do dokonalosti. Podívali jsme se jeden na druhého a řekli jsme si, jestli by tohle nebylo právě něco pro OH. Právě olympiáda je složitá v tom, že je termín neměnný a musí být reálné jej odjet v jakýchkoli podmínkách. A kluci s komorama nás k tomu velice přiblížili.
Začali jsme myšlenku rozpracovávat a brzy na trh přišly foil prkna a v roce 2010 jsme zahájili "production board" koncept. Po spoustě práce se nám v roce 2012 bylo prohlášeno, že kiteboarding se stane olympijským sportem, byť na úkor windsurfingu. O 6 měsíců ale bylo toto rozhodnutí zvráceno a na OH se vrátil windsurfing. Byli jsme sice zklamaní, na druhou stranu musím říci, že jsme nyní na OH lépe připraveni a vystupujeme jako profesionální a sebevědomý sport. Koneckonců jsme nyní nejrychlejší vodní sport...

Podívali jsme se jeden na druhého a řekli jsme si, jestli by tohle nebylo právě něco pro OH.
Markus Schwaendtner

Je formát olympijských závodů (mužský / ženský, hydrofoil a hmotnostní omezení) - konečný, pevný a neměnný?

Ano, o těchto věcech bylo rozhodnuto. Za začátku bylo rozhodnuto o OH. Byla přidělena "pouze jedna medaile" a "gender quality" podmínka - bude to muset být smíšená událost. Je zřejmé, že není možné, aby jeli na jednom prkně dva lidi, byť i takové úvahy zde byly, takže ze zbývajících možností zbyly buď štafeta, nebo závody samostatně a sčítání bodů dohromady. Nakonec převážila myšlenka sčítání bodů dvou různých závodů. A musím říct, že až to uvidíte, budete překvapeni, jak to bude probíhat. Bude to velkolepé!

Na druhé straně jsme pak rozhodli o vybavení, které vyhovuje olympijskému formátu závodu. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat vydefinovat a schválit "Formula Kite" podobu závodní setu, která umožňuje vstoupit více výrobcům a modelům do soutěže, místo obvyklého olympijského "one design" formátu. Tyto parametry očekáváme, že by se mohly ještě v průběhu času měnit, nechceme omezovat vývoj tohoto sportu, ale do Paříže 2024 se to již nestane.

Existuje mnoho lidí, kteří se nás ptají, jestli víme, proč je hmotnostní limit. Zejména muži ve střední nebo severní Evropě by s tím mohla mít řada závodníků problém. Jaký je důvod?

Nejsem si jistý, kde se objevil tento mýtus o hmotnostním limitu. Nicméně neexistuje žádný hmotnostní limit pro soutěžící ... pouze hmotnostní limit pro vybavení, tedy minimální hmotnost desky a minimální hmotnost kompletního setu.

Proběhly historicky nějaké skutečné nebo hypotetické pokusy, aby se mohl stát snowkiting zimním olympijským sportem? Mezinárodní olympijský výbor hladoví po nových zimních sportech.

U světové série KiteFoil kvůli profesionalizaci klademe důraz na média prizemoney. Už standardně není snadné nalést pořadatele schopné zajistit lokální partnery a budgety. Vlastní kategorií jsou pořadateé, kteří kvalitou ustrnuli v devadesátkách. Závod musí být služba. Pro závodníky a pro veřejnost. Nyní s touto krizí je to všechno ještě mnohem horší. Shánět prostředky na potenciálně nerealizovaný závod je skutečně složité.
Důležitá je především vůle sportu pomoci a posouvat jej dále!
Markus Schwaendtner

Je pro úspěšnou realizaci Světových pohárů složitější zajištění komerčních podmínek, partnerů a lokálních pořadatelů nebo vůle "zhůry", tedy vhodný vítr, podmínky a v případě snowkitingu dostatek sněhu? Letošní zimní svěťák se prakticky neodjel..

U světové série KiteFoil kvůli profesionalizaci klademe důraz na média prizemoney. Už standardně není snadné nalést pořadatele schopné zajistit lokální partnery a budgety. Vlastní kategorií jsou pořadateé, kteří kvalitou ustrnuli v devadesátkách. Závod musí být služba. Pro závodníky a pro veřejnost. Nyní s touto krizí je to všechno ještě mnohem horší. Shánět prostředky na potenciálně nerealizovaný závod je skutečně složité.

Jak těžké je přinést neskutečné obchodní partnery pro události IKA a kiting obecně?

Je to těžké. Pokoušeli jsme se shánět partnery sami i prostřednictvím agentů, ale nakonec se zřídkakdy objeví dlouhodobé dohody. Naštěstí jsou ale kitové akce stále v hledáčku incommingových agentur, takže v tuto chvíli není nedostatek ani míst ani prostředků. Je však možné, že bude muset v budoucnu více jít kiting za lokací než lokace za sportem.

Vidíte reálnou skutečnou možnost, že by se některý z českých / slovenských snowkite závodů mohl stát součástí světového poháru?

Právě tento měsíc jsme vedli diskusi o tom, jak pokračovat ve snowkitovém světovém poháru. Tato sezóna byla zjevně silně ovlivněna teplou zimou ve střední Evropě a poté koronavirem. Problémem je, že ve srovnání se závody na vodě existují jen omezené možnosti financování. A to navíc při vyšších nákladech na provozování tohoto sportu. Ale rozhodně středoevropská místa budou v budoucnu velmi přitažlivá a vedeme diskusi o zařazení vybraných partnerů již pro příští sezónu.

Existují nějaké země, mají nezávislé kitové svazy?

Definujte nezávislost ... Existují různé možnosti, například ve Velké británii existují nezávisle BKSA (British Kiteboarding Association) a RYA (Royal Yachting Association). Ty uzavřely dohodu tak, že že RYA řídí olympijskou závodní část a BKSA se zabývá všemi ostatními oblastmi kitingu (freestyle, wave, landkiting, buggy…). Důvodem je to, že MOV (mezinárodní olympijský výbor) přijímá pouze jeden subjekt, který se zabývá daným sportem, a to World Sailing a jeho členové. Nakonec jsou to národní jachtařské federace, které nominují účastníky olympijských her.

V mnoha zemích však máme národní kitové asociace, členy IKA, které jsou samy organizovány a řízeny, ale v jiných spolupracujeme s jachtařskými asociacemi, abychom jim poskytli odborné znalosti kiteboardingu. Důležitá je především vůle sportu pomoci a posouvat jej dále!

Má IKA zájem podporovat také nezávislé akce? Tedy nejen vrcholné série světového poháru nebo Redbull Ragnarok, apod.?

Nejsme omezeni pouze na naše vlastní události, ale opravdu záleží na tom, co to je.
Za národní závody jsou zodpovědné národní kitové asociace. Ale samozřejmě velice rádi podpoříme smysluplné akce, které sport posouvají dále. Akce RedBullu jsou obtížným tématem, protože slouží pouze k propagaci značky RedBull - sportovní rovina akce není již tak důležitá. Nicméně například Redbull Ragnarok je krásnou ukázkou toho, že kiting je skutečně jen jeden. Existovaly obavy, že kiting je nekomerční sport pro volnomyšlenkářské sportovce a tak komerční akce je jaksi vytržena z kořenů a původu kitingu. A stejně se rok co rok všichni rádi poperou o pár set startovních slotů. RedBull se nakonec zasadil o obrovský rozmach našeho sportu.

Text & překlad

Miloslav Reiterman
Další články autora

Další zajímavé články