TOP 8 zajímavých faktů a statistik o kiteboardingu

Dali jsme si práci a k "nejhůře provozovatelnému sportu" v ČR jsme spolu se zahraničním partnerem připravili nejzajímavějších 8 statistik, bez kterých nemůžete žít.

  • přes 4,5 milionů sportovců celosvětově o sobě říká, že jsou kiteři. Alespoň jednou za rok na kite vyjede jen 35% z nich.
  • maximální dosažená a zaznamenaná rychlost na vodě je:    104,86 km/h ( 56,62 knots)  Alexandre Caizergues (France) 2013  To největší výšky při skoku dosáhnul Mike Mac Donald v Kapském městě v roce 2019, dosáhnul výšky 34,1 metrů
  • na celém světě se ročně prodá přes 180.000 kitů. Kiter má v průměrů 1,2 draka, průměrné stáří draků průměrného kitera je pak 4,5 roku. 75% kiterů nikdy nevlastnilo nového draka, objem prodejů použitých draků je 4x větší než objem prodaných nových draků.
  • každé třetí prkno celosvětově bylo vyrobeno v České republice
  • kitesurfing narostl na popularitě především kolem roku 1990, nicméně princip pohybu znají už Čínané, kdy kolem roku 1400 poháněli své kanoe v deltách větších řek. Mimochodem o několik století později se k dlouhodobému testování odhodlali i soudobí rejdaři. Při vhodných podmínkách dosahuje úspora na palivu až 20%
  • kitesurfing zapojuje ve srovnání s ostatními sporty téměř všechny svalové skupiny včetně těch hlubokých a patří tak do skupiny sportů jako třeba jóga
  • více jak 3/5 absolventů kitových kurzů nikdy nezačne pravidelně kitovat. Jedním z vysvětlení je i fakt, že kitesurfing mnohem lépe vypadá na sociálních sítích než při jeho soustavném provozování. Je ideálním příkladem jednorázové zážitkové aktivity.
  • tři z pěti kiterů nikdy nepoužili trim

Text

Miloslav Reiterman
Další články autora

Další zajímavé články

El GOUNA KITEMANIA

V této době je o závody celkem nouze a tak když se zavody povedou tak jako tento víkend v Egyptě je to určitě pecka. V závodech nechyběli ani zástupci z českých řad! Tak chekuj výběr fotek ze závodů a jak se umístili čeští riders.

Snowkite trip za milion!

Švýcarská horská oblast okolo Svatého Mořice každoročně láká buď nedočkavé snowkitery v době, kdy u nás ještě nejsou podmínky nebo ty, kteří ve výběru kitespotů neuznávají kompromisy. Petr Rychnovský patří mezi ty druhé. Přečtěte si originální výpověď jednoho "celého dne":