10 tipů, jak zlepšit pádlování

Čím víc vln chytíte, tím víc si zajezdíte a čím víc si zasurfujete, tím budete šťastnější. Na druhou stranu určitě znáte ten pocit, kdy jste na peaku, jde luxusní vlna, ale vy jí nedokážete chytit, a všichni na lineupu se na vás dívají skrze prsty, obzvlášť borec hned vedle vás, kterej by tu vlnu určitě měl (pokud vás už dávno nedropnul, tušíc co se stejně stane, hehe). Pokud chcete chytit jakoukoliv vlnu, nestačí bejt pouze silnej jak Michael Phelps, potřebujete k tomu především efektivní techniku, na kterou se podíváme v dnešním článku spolu s video instruktáží staré dobré surfové školy 110%, která pokračuje již 4. sérií. Zde je 10 tipů jak zlepšit pádlování/chytání vln.

1. Prohnutí zad
Prohnutí zad není pouze indikátorem, který na line-​upu odhalí nezkušené surfaře, ale především vám pomůže při pozicování před vlnou. Kombinací pořádného prohnutí, náklonu a cíleného záběru rukou můžete rychle a efetivně nasměrovat prkno ve směru vlny, aniž byste museli sedat na desku. Pořádné "vyprsení" vám také umožní provést prvních pár mohutných a dlouhých záběrů pro potřebnou počáteční akceleraci před tím, než se pustíte do předklonu. Právě rychlá orientace a reakce na lineupu vám zajistí spoustu bonusovejch vln, nad kterými jste doteď pouze mávnuli rukou.

2. Natáhni se pro tu vlnu
Když budeš pořádně pádlovat, bude to vypadat trochu jako kdyby ses plazil. A to proto, že je důležitý, aby si se pro prvních pár záběrů nátáhnul co nejdál. A hned po tom nezapomeň zvyšovat intenzitu pádlování. Čím míň času bude ruka nad vodou během přenášení ze záběrů, tím lépe. V podstatě by se měla délka záběrů od počátku ke konci zkracovat.

3. Mírně roztáhněte prsty
S touto teorií by mohli nesouhlasit zkušení plavci, avšak s uzavřenou dlaní by vaše předloktí a zápěstí po pár minutách zdřevěnělo jak Pinochio. S mírně roztáhlými prsty můžete zápěstí zrelaxovat a vydržel tak déle pádlovat.

4. Přesun váhy těla
Těsně před takeoffem je víc než samotné pádlování důležité přenesení váhy těla. Přimáčkni bradu na prkno a přenes co nejvíc váhy nad hrudník. V této pozici jsou záběry už jen minimální, jelikož to ani jinak v této pozici tělo neumožnuje. Když už máte dostatečnou rychlost stačí někdy setrvat na moment v pozici "skydivera" (obě ruce za sebou a brada na prkně) a počkat si na správný moment také offu. Někdo naopak preferuje přitlačení prkna do vlny v pozici tzv. kobry (to však především začátečníci dělají příliš brzo, kdy místo několika potřebných záběrů rovnou zatlačí do prkna). Takže při začátcích je vždy lepší přidat 1 nebo 2 záběry na víc, než si myslíte, že bude stačit!

5. Wiggle
Každému se vybaví song od Derula a z toho také vyplývá, že jde o vrtění bokami. Přesně tak, zvednutí pánve jako při twerku, vám dodá další pohybový moment navíc.

6. Naserte se
I když je v dnešní době během surfování důležité spíš zůstat v klidu, nastávají momenty, kdy je takové nasrání nezbytné. A to především u vln, které se nasávají a barelí se…protože nikdo nechce letět s lipem do metrové hloubky podložené reefem. Zrovna tak můžete takovým menším záchvatem agresse ukončit frustraci v malým vlnách, které nemůžete chytit, protože nejspíš ležíte na špatné desce.
Bacha ale aby jste nepoužívali agresivitu na úkor techniky!

7. Kopání
Jelikož je quadriceps femoris největším svalem v těle, bude pro vás kopání ve vlně důležitým zdrojem pohybové energie. Kopání může být také skvělým indikátorem odhodlání, kterým ukážete ostatním, že vlnu opravdu máte. Bacha ale naopak, aby jste nepřijeli na spot vyhlášený lokalismem a při pádlování kopali jako o život, když pak vlnu stejně nechytíte, zde je potom pozornost spíš nežádoucí.
Kopejte tak akorát, ideálně jako při kraulu. Když budete plácat nohama jako šílenec, akorát vás to rozhodí při takeoffu!

8. Dvojitej záběr si nechte na motýlka
Na surfu se zásadně pádluje každou rukou zvlášť. Jeden dvojitej záběr si lze ponechat na poslední předkrm před podáváním takeoffu, nikdy jich však nedělejte víc!

9. Na přechodu se taky rozhlídneš, ne?
Často se stává, že při snaze co nejlépe rozpádlovat vlnu, přilepí surfař nos na desku, civí do bílého polyesteru a zapomene se rozhlížet kolem sebe. Nejen, že si tím koledujete o drop in a následnej průšvih, ale také přestanete analyzovat vývoj vlny, které chcete chytit.

10. Odhodlání
Slovo commitment, nebo-​li odhodlání, by si každej surfař měl stokrát opakovat před spaním. Pokud nebudete odhodláni vlnu chytit, ani do ní nemusíte pádlovat. Surfování je z části i hra s myslí, a ten kdo jí ovládne, bude vždy surfovat lépe.

napsal

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

S Janem Badurou aka DJBodymovin o letošním MasterCraft Wakesurf Festu

Letos je naše česká Wakesurf Tour zcuknuta do jednoho našlapanýho eventu! Ten nese název Wakesurf Fest a proběhne 19. a 20. srpna 2022. Tyhle dny si okamžitě vybookujte v kalendáři, protože neúčast vás bude navždy mrzet. Čeká nás víkend plný vrcholného wakesurfového umění, neboť se na Rozkoši za lodí utká česká wakesurf elita! K tomu bude doprovodný program, za který by se nestyděl ani Woodstock. O eventu se s námi rozmluvil organizátor a DJ par excelance Jan Badura aka Bodymovin. Přečtěte si, co si pro nás letos česká wakesurfová rodina přichystala.

SLEDUJ: We Scream Alone dokazuje, že jsou tam venku pořád neprobádané vlny k nalezení!

Nevím, jestli mají čeští surfaři ve zvyku projíždět satelitní vrstvu Google Earth a hledat potenciální vlny tam, kde by je nikdo nehledal. Já osobně tuhle formu surfového fanatismu ještě nepraktikuji a myslím, že můj terapeut je za to dost vděčný. Nicméně jsou tam někde venku surfaři, kteří stále hledají vlny neprobádané a doufají v onu magickou session, kdy se pomazlí s lipem, se kterým se před nimi ještě nikdo nepomazlil. Svědkem tohoto aktu nefalšované něhy je v těchto případech pouze úzká skupina kamarádů. Právě proto to dělají, chtějí surfovat parádní vlnu pouze v doprovodu svých kamarádů. Ostatně, tak by to mělo být při každém aktu lásku. Snímek We Scream Alone (název velmi nahrává mému erotickému přirovnání) ukazuje, jak dvojice evropských vlno-objevitelů Kepa Acero a Natxo Gonzalez naleznou a surfují lefthander, který doteď nikdo nesurfoval.

V sobotu začíná česká River surf tour! Vyzpovídali jsme organizátora Antonia Hybnera

Ach ten river surfing! Pro někoho chabá náhrada surfingu na oceánských oblinách, pro někoho vášeň. Víc a víc stoke nadšenců je přitahováno ke statickým říčním vlnám a vodní skoky se sjízdnou vlnou vyskakují po naší domovině jako houby po dešti. Některé fungují parádně, některé méně parádně. Nevím jestli vás to zajímá, ale já osobně river surfingu propadl. Jezdím minimálně jednou týdně a to i přes zimu. Proto mě neuvěřitelně potěšilo, že se česká říční komunita letos poprvé dočká River surf tour. Tour se pojede napříč třemi zastávkami, první proběhne tuto sobotu v Roudnici! Spojili jsme se s pořadatelem Tonym Hybnerem a ten nám řekl vše, co o závodu potřebujeme vědět.