ASP Snapper Rock a Breaka Pro 2010

Bude tomu právě rok co proběhly na pobřeží Goldcoastu závody Breaka Pro a ASP world tour na Snapper Rocku a během několika dní proběhnou znovu. Pojďme se podívat jak probíhaly minulý rok.

10.-21.02.2010 se uskutečnil mezinárodní závod Breaka Pro Burleigh Head ze série kvalifikačních závodů mezinárodní asociace profesionálních surfařů (ASP) na závody mistrovství světa. Byl to takový malý předskokan prvního ze závodů světového turné, konajícího se nadcházející víkend v nedaleké Coolangatě. V závodě změřili síly a surfařské dovednosti surfaři z celého světa a nechyběly ani takové hvězdy, jaké jsou běžně vidět ve světovém turné ASP, např. Taj Burrow, Jeremy Flores a další. Na surfovém spotu Burleigh Head, výborném right point breaku (vlny se lámou o výběžek zátoky), nacházejícím se na východním pobřeží Austrálie, Gold Coastu, se představilo i několik mistrů světa v surfování jako Mick Fanning, Mark Occhilupo či Andy Irons.

Již první heaty ukázaly, že to tyto surfařské star nebudou mít lehké a mladá nadcházející generace jim nedá nic zadarmo. Jako první vypadl Andy Irons, po odevzdaném výkonu skončil ve své skupině na posledním čtvrtém místě a celkově skončil na 33místě. Do čtvrtfinále se z mistrů světa dostal pouze Mick Fanning, který tam však překvapivě podlehl po vyrovnaném souboji. Do semifinále se probojovalo 8 surfařů, kteří byli rozděleni do dvou skupin po čtyřech. Každé kolo se surfovalo 30 minut a hodnotilo se klasickým způsobem - součet dvou nejlépe ohodnocených jízd. Vlny nebyly příliš veliké, 3ft, a bylo k vidění spoustu technicky náročných triků. Počasí se po ranní bouřce udobřilo, sluníčko pařilo a teplota se vyšplhala až na 34 stupňů. První semifinále bylo ve znamení mladých nadějných borců a přineslo asi nejlepší surf celého závodu. Nastoupili proti sobě Brent Dorrington, mladší ze synů Garyho Dorringtona, známého místního surfaře a především  shapera surfboardů Dorrindton surfboards. Díky svým technickým a především rychlým jízdám Brent procházel celým závodem jako nůž máslem a na jeho úkor skončil např. Andy Irons. V semifinále však nestačil na trojici - Owen Wright, Josh Kerr a James Taipan Wood (všichni z Austrálie). Do finále po velice vyrovnaném souboji postoupil Josh Kerr se součtem 15,77 bodů z celkových možných 20.

Tento mladý surfař předváděl celý závod obdivuhodné triky a diváky i porotu si získal především svým skoky a na jeho úkor skončil např. i Mick Fanning. Z prvního místa do finále postoupil Owen Wright, z této skupiny jediný účastník světové tour. Postup si zasloužil především díky airu, který udělal v rychlém sletu dvakrát za sebou a porota ohodnotila tuto jízdu 10 body z možných 10, celkový součet obou jízd poté byl 19,77 z možných 20.

Druhé semifinále bylo v režii dvou účastníků světového tour Taj Burrowa (AUS) a Dusty Painea (HAW), kteří zaslouženě postoupili ze skupiny do finále.

Ve finálovém klání se setkali Taj Burrow, Dusty Paine, Owen Wright a Josh Kerr. Finálový souboj se odehrával pří maximálním odlivu a začal foukat trochu crosshore vítr (fouká podél pobřeží, což není zcela optimální pro kvalitu vln). Pobřeží okolo Burleigh bylo plné lidí, sledujících strhují souboj, v němž se ukázala zkušenost Taj Burrowa, surfařského matadora, který své soupeře překonal díky vyrovnanému výkonu s dobrým výsledkem při obou jízdách. Celkový součet bodů byl 17,33. Jako druhý skončilo největší překvapení tohoto turnaje a jarní vítr v surfování Josh Kerr, se součtem obou jízd 15,67. Bohužel se mu nezdařilo několik skoků. Třetí místo pak obsadil Owen Wright a čtvrté Dusty Payne. V turnaji si rozdělili hráči na odměnách 85 000 AUD a vítěz si připsal 10 000 bodů do světového žebříčku mistrovství světa.

Neuběhl ani týden poté, co skončilo Burleigh Heads Breaka Pro a na pobřeží Gold Coastu se rozběhl první z turnajů ASP Quiksilver Pro (mužský závod), kde si hráči rozdělili na odměnách 400 000 USD a Roxy Pro (ženský závod), kde se závodnice utkaly o 100 000 USD.

Oba závody probíhaly na světoznámém surfařském spotu Snapper Rock.
Letošního Quiksilver Pro se zúčastnilo 45 surfařů, nechyběla ani taková jména jako je panující dvounásobný mistr světa Mick Fanning (AUS), místní hrdina Joel Parkinson (AUS), devítinásobný mistr světa Kelly Slater (USA) a vítěz nedávného závodu Breaka Pro Taj Burrow. Turnaj se konal ve dnech 26.2 - 10.3. Mohl se sice odjet během 4 dnů, ale 12 dní byla jako rezerva při čekání na kvalitní vlny.

I ženský závod měl hvězdné obsazení a nechyběla surfařská elita v čele se Stephnany Gilmore. V prvních dnech turnaje moře omývalo Snapper Rock kvalitními vlnami o velikosti 3-​4ft a bylo se na co dívat. I přes časté dešťové přeháňky měli surfaři dobrou diváckou kulisu.

Turnaj zahájila předkola juniorů, kteří se v tzv. trialu utkali proti sobě o divokou kartu a možnost účasti v hlavní soutěži. Nejšťastnějším se stal surfař Ainsworth a v ženském závodě Tyler Wright.

V prvním kole mužského závodu potvrdili svůj surfařský kumšt favorité a nejlépe hodnocené jízdy měl Kelly Slater 17,77 z 20 jako druhý se umístil Mick Fanning. Po skončení prvního kola bylo odloženo surfařské klání na následující den z bezpečnostních důvodů z obav před blížící se přívalovou vlnou způsobenou zemětřesením  Sao Paula v Chile. Vlna měla dorazit v 8:15 ráno. Na pobřeží Gold Coastu vládla napjatá atmosféra, lidé čekali na plážích s připravenými foťáky a videokamerami, dychtivší vyfotit si vlnu. Surfaři byli připraveni na line-​upu a čekali na pořádný skluz. Kolem pobřeží létaly vrtulníky a varovaly před vstupem do vody.

Vlny se zmenšily na 2 ft a nezdálo se, že by měla přijít tsunami. Vlna dorazila něco po desáté a přinesla 3 ft vlnu, která nebyla rozeznatelná od ostatních. Mediální bublina praskla.

Čtvrté kole přineslo veliké překvapení a ve vyrovnaných zápasech vypadly největší hvězdy turnaje Mick Fanning a Kelly Slater, kteří nestačili na Kaie Ottona a Jordy Smithe.

Čtvrtfinále přineslo asi nejlepší vlny celého turnaje 1 m - 1,5m a bylo to znát i na hodnocení poroty a výkonu surfařů. Nejzajímavějším střetnutím bylo překvapivé vyřazení domácího surfaře Joela Parkinsona, který nestačil na Dane Reynoldse (USA). Dane předvedl ukázkovou jízdu v barrelu a získal 9,77 z možných 10 bodů od poroty za tuto jízdu. Celkový součet obou bodovaných jízd byl 19,20.

Semifinálové a finálové klání již neměli surfaři příliš štěstí na kvalitní vlny a nastoupili proti sobě Taj Burrow proti Boby Martinezovi a Dane Reynolds proti Jordy Smithovi. Taj Burrow předvedl vyrovnanější výkon a přeci jen mu více vyhovovaly rozházené vlny, které měl na forhendovou stranu a postoupil do finále. V druhém semifinále vyhrál zaslouženě Jordy Smith.

Finálové klaní svedlo proti sobě Taj Burrowa (AUS) a Jordyho Smitha (ZAF). Pláže okolo Snapper Rock se zaplnily lidmi a sluníčko konečně po 4 dnech začalo svítit naplno. Finálový závod nepřinesl žádný extra surd díky nepříznivým vlnám, ale i na těchto ošklivých vlnách předváděli surfaři pozoruhodné kousky ze své surfové pokladničky. Taj Burrow neztrácel čas pádlováním za ošklivkama a vyplatila se mu vyčkávací taktika na tu správnou, pěkně tvarovanou, která ho zavezla až k vysněnému vítězství. Několik cutbacků a výskok v poslední sekci vlny - jak málo stačí k vítězství.

Ženský závod vyhrála současná mistryně světa Stephany Gilmore, která prošla celým závodem bez zaváhaní a své soupeřky porážela s velikým rozdílem dosažených bodů za své jízdy.

Turnaj skončil a s ním i ten veliký humbuk kolem. Odjely všechny surfové hvězdy a hvězdičky. Vlny narážející na Gold Coastké pobřeží začali jezdit zase lidé a tím pádem je i více prostoru pro surfaře ze suchozemských končin jako Česká Republika. Bylo sice hezké dívat se, jak před Vámi naskakuje na vlnu Mick Fannick či Taj Burrow v tak kritické zóně, kam Vás nenapadne ani na pádlovat. Když Vám však takto vezme vlnu po několikáté už Vás to koukání přestane bavit. Závod byl sice super podívaná, ale není nad to si pořadně zajezdit.

PS: Je to tu fajn Student P.N.

Undergroundadventure.cz zprostředkovává surfové kurzy na které dostanete studentská víza.