Breaking Boundaries: A Surfboard Drive for Trinidad & Tobago

Vans uvádí celosvětovou premiéru nového surfařského dokumentu s názvem „Breaking Boundaries: A Surfboard Drive for Trinidad & Tobago.“ Film sleduje profesionálního surfaře Chrise Dennise a jeho neutuchající snahu pomáhat mladým lidem z jeho rodné země, kteří neměli takové štěstí jako on. Surfování je pro ně únikem z neútěšné reality, které mu, jak sám říká, doslova zachránilo život. Dokument můžete nyní sledovat na YouTube kanálu Vans.

„Trinidad a Tobago má dvě odlišné tváře,“ podotýká Chris Dennis na adresu tohoto výjimečného regionu. Země se pyšní nádhernými plážemi a patří mezi jedny z nejbohatších v Karibiku, ale právě i kvůli svému nerostnému bohatství se potýká s šílenou ekonomickou nerovností, celé komunity zde žijí v naprosté chudobě. Chris si vytyčil za svou životní misi sdílet s mladými lidmi v těchto komunitách radost ze surfování a získat sílu a motivaci, které člověku sjíždění vln dodává.

Od první chvíle, kdy ještě jako malý kluk s obdivem sledoval surfaře z útesu za svým domem, byl Chris surfováním okouzlen. Pak vyhrál hned první lokální soutěž, které se zúčastnil, i přesto, že si ze sebe doteď utahuje, jaký byl amatér, když si tehdy musel půjčit rozlišovací lycru od někoho na pláži. Poté se již vezl na šťastné vlně a rozjel úspěšnou surfařskou kariéru i přes veškeré nepřízně osudu. Ani se nenadál a cestoval po světě v rámci celosvětové závodní tour, kde navázal spoustu kontaktů i celoživotních přátelství. Tato dobrodružství Chrisovi otevřela oči a jeho zkušenosti ze zahraničí změnily způsob, jakým nahlíží na svět. Cestování mu umožnilo vidět ještě zřetelněji sociální problémy, s nimiž se potýká jeho rodná země.

Po návratu na Trinidad tak Chris okamžitě navázal spolupráci s mládeží v místní komunitě. Začal skromně - prostě jen naučil pár dětí surfovat, bez jakýchkoli závratných plánů v hlavě. Postupně si však začal uvědomovat, jak velkou roli surfování hraje v životech těchto mladých lidí, jak velký má pro ně vzdělávací i volnočasový rozměr a jak v nich buduje cílevědomost, o kterou by jinak přišli. Na vlastní oči viděl, že je surfování odvádí od násilí, kriminality, rodinných problémů a jiných nástrah, které s sebou nese chudoba.

Jak se jeho improvizovaný mentorský program dále rozvíjel a rostl, začal být nedostatek vybavení a prostředků čím dál větší překážkou. Tehdy vstoupil do hry Dane Gudauskas, starý známý z časů světové tour, který spolu se svými bratry Tannerem a Patrickem založil neziskovku Positive Vibe Warriors Foundation.

Bratři Gudauskasovi společně s Dylanem Gravesem pak Chrise propojili s Waves for Change, jihoafrickou neziskovkou, se kterou Positive Vibe Warriors v roce 2017 uspořádali ve spolupráci s Vans velmi úspěšnou sbírku. Plánem bylo na tento projekt navázat a pomoci tak Chrisovým komunitním snahám.

Sbírka pro Trinidad a Tobago propojila surfové obchody i komunity z obou pobřeží Spojených států a společně se jim podařilo získat přes 200 surfových prken.

V návaznosti na tuto obrovskou vlnu podpory a po proškolení od svých nových přátel z Waves for Change Chris v roce 2019 založil vlastní neziskový program terapie surfováním nazvaný Waves for Hope.

Představovaný film Breaking Boundaries je ve svém jádru o sounáležitosti - jak v rámci celosvětové surfařské komunity, tak přeneseně v rámci celého lidstva. Je o naději, že jeho tvůrci spustí lavinu pomoci a surfaři z celého světa začnou přispívat charitativním organizacím jako Positive Vibe Warriors, Waves for Change a Waves for Hope, nebo se třeba sami rozhodnou spustit benefiční projekty. Když se takto propojí surfařské komunity i jednotlivce z celého světa, je možné docílit daleko větší společenské změny. Chris věří, že tato vlna pomoci nabere na síle a přeroste i za hranice světa surfingu.

Jde o víc něž jen o surfování, není to pro nás jenom sbírka pro surfaře. Je to lidská přirozenost - pokud se lidem otevřete a opravdu upřímně vám na nich záleží, ukáže se, že většina vašich problémů jde skutečně vyřešit. A to samo o sobě znamená hrozně moc.
Chris Dennis

Další zajímavé články

Jak se stala Jana Vlčková světovou šampionkou ve Wakesurfu

Jo, čtete správně. Reprezentantka naší malé zemičky se stala světovou šampionkou ve wakesurfu v kategorii Masters, a to hned při svém prvním startu! Cesta k tomuhle titulu nebyla pro Janu "Vlčici" Vlčkovou samozřejmě vůbec jednoduchá, a to nejen kvůli úrovni soupeřek. Celý letošní World Wake Surfing Championship byl kvůli covidu hodně nestandardní a všechno nám krásně sepsal druhý z Vlčáků Martin.