Breaking Boundaries: A Surfboard Drive for Trinidad & Tobago

Vans uvádí celosvětovou premiéru nového surfařského dokumentu s názvem „Breaking Boundaries: A Surfboard Drive for Trinidad & Tobago.“ Film sleduje profesionálního surfaře Chrise Dennise a jeho neutuchající snahu pomáhat mladým lidem z jeho rodné země, kteří neměli takové štěstí jako on. Surfování je pro ně únikem z neútěšné reality, které mu, jak sám říká, doslova zachránilo život. Dokument můžete nyní sledovat na YouTube kanálu Vans.

„Trinidad a Tobago má dvě odlišné tváře,“ podotýká Chris Dennis na adresu tohoto výjimečného regionu. Země se pyšní nádhernými plážemi a patří mezi jedny z nejbohatších v Karibiku, ale právě i kvůli svému nerostnému bohatství se potýká s šílenou ekonomickou nerovností, celé komunity zde žijí v naprosté chudobě. Chris si vytyčil za svou životní misi sdílet s mladými lidmi v těchto komunitách radost ze surfování a získat sílu a motivaci, které člověku sjíždění vln dodává.

Od první chvíle, kdy ještě jako malý kluk s obdivem sledoval surfaře z útesu za svým domem, byl Chris surfováním okouzlen. Pak vyhrál hned první lokální soutěž, které se zúčastnil, i přesto, že si ze sebe doteď utahuje, jaký byl amatér, když si tehdy musel půjčit rozlišovací lycru od někoho na pláži. Poté se již vezl na šťastné vlně a rozjel úspěšnou surfařskou kariéru i přes veškeré nepřízně osudu. Ani se nenadál a cestoval po světě v rámci celosvětové závodní tour, kde navázal spoustu kontaktů i celoživotních přátelství. Tato dobrodružství Chrisovi otevřela oči a jeho zkušenosti ze zahraničí změnily způsob, jakým nahlíží na svět. Cestování mu umožnilo vidět ještě zřetelněji sociální problémy, s nimiž se potýká jeho rodná země.

Po návratu na Trinidad tak Chris okamžitě navázal spolupráci s mládeží v místní komunitě. Začal skromně - prostě jen naučil pár dětí surfovat, bez jakýchkoli závratných plánů v hlavě. Postupně si však začal uvědomovat, jak velkou roli surfování hraje v životech těchto mladých lidí, jak velký má pro ně vzdělávací i volnočasový rozměr a jak v nich buduje cílevědomost, o kterou by jinak přišli. Na vlastní oči viděl, že je surfování odvádí od násilí, kriminality, rodinných problémů a jiných nástrah, které s sebou nese chudoba.

Jak se jeho improvizovaný mentorský program dále rozvíjel a rostl, začal být nedostatek vybavení a prostředků čím dál větší překážkou. Tehdy vstoupil do hry Dane Gudauskas, starý známý z časů světové tour, který spolu se svými bratry Tannerem a Patrickem založil neziskovku Positive Vibe Warriors Foundation.

Bratři Gudauskasovi společně s Dylanem Gravesem pak Chrise propojili s Waves for Change, jihoafrickou neziskovkou, se kterou Positive Vibe Warriors v roce 2017 uspořádali ve spolupráci s Vans velmi úspěšnou sbírku. Plánem bylo na tento projekt navázat a pomoci tak Chrisovým komunitním snahám.

Sbírka pro Trinidad a Tobago propojila surfové obchody i komunity z obou pobřeží Spojených států a společně se jim podařilo získat přes 200 surfových prken.

V návaznosti na tuto obrovskou vlnu podpory a po proškolení od svých nových přátel z Waves for Change Chris v roce 2019 založil vlastní neziskový program terapie surfováním nazvaný Waves for Hope.

Představovaný film Breaking Boundaries je ve svém jádru o sounáležitosti - jak v rámci celosvětové surfařské komunity, tak přeneseně v rámci celého lidstva. Je o naději, že jeho tvůrci spustí lavinu pomoci a surfaři z celého světa začnou přispívat charitativním organizacím jako Positive Vibe Warriors, Waves for Change a Waves for Hope, nebo se třeba sami rozhodnou spustit benefiční projekty. Když se takto propojí surfařské komunity i jednotlivce z celého světa, je možné docílit daleko větší společenské změny. Chris věří, že tato vlna pomoci nabere na síle a přeroste i za hranice světa surfingu.

Jde o víc něž jen o surfování, není to pro nás jenom sbírka pro surfaře. Je to lidská přirozenost - pokud se lidem otevřete a opravdu upřímně vám na nich záleží, ukáže se, že většina vašich problémů jde skutečně vyřešit. A to samo o sobě znamená hrozně moc.
Chris Dennis

Další zajímavé články