Carissa Moore a Italo Ferreira zvítězili v Newcastlu

Druhá zastávka letošní WSL tour v Newcastlu, jejíž organizátoři (nepříznivým pandemickým podmínkám navzdory) zprostředkovali neuvěřitelnou podívanou, před pár dny skončila. Žlutý trikot vítězů převezme Carrissa Moore a Italo Ferreira, kteří v Newcastlu zlikvidovali konkurenci! Závidím těm z vás, co tento týden makali na noční a event v Newcastlu shlédli v jeho celistvosti. Pro nás ostatní jsme připravili krátké úderné shrnutí nejdůležitějších okamžiků závodu!

Na programu je: naprostý emoční rollercoaster, dech-beroucí demonstrace atletických dovedností a především ukázka mých prorockých schopností (s velkou silou přichází velká zodpovědnost). Těch pár šťastlivců, kteří totiž dočetli můj minulý článek o Newcastlu, vědělo, že mají do svého Fantasy teamu nacpat Brazilce. Já sám jsem bohužel svoji vlastní radu neposlechl a vsadil na John Johna (šupák jeden blonďatej).

6. dubna proběhl druhý den závodu. Člověk by čekal, že v době všech těch vašich internetů a ve světě, kde informace mají cenu zlata, už nás nic nepřekvapí.  No… pořadatele i surfaře překvapil swell. Čistej a ukázněnej. Jako já na základce.

Nečekané ohlášení startu závodu, navíc po několika dnech lenošení, mohlo leckomu narušit plány. Australská legenda Owen Wright si rozhodnutím sudích nenechal narušit příjemné dopoledne a do práce přišel až 7 minut po začátku svého heatu. Owen si neodpostil demonstrovat svojí alfa dominanci a nenechal se na line-up dotáhnout vodním skútrem! Další 4 minuty pádloval. Óčko je šéf, Óčko wouldn’t tow! Australská legenda pak za použití svého smrtícího backhandu (k jehož vlastnictví ho zmocňuje zbrojní pas vydaný státem New South Wales) dosáhla v heatu na první místo. What a champ!

Óčko ve vertikální poloze

Další zajímavý moment dne přineslo ranní před-závodové rozcvičování. Ve snaze ulovit pár odlupujících se krásek, se ve vodě sešla pestrá směsice CT surfařů a místních lokálů. Leonardo Fioravanti se snažil sžít s tvarem a oblinami, kterými vlna Merewether oplývá a srazil se s místním free surferem. Srážka přinesla dva následky: vylomený fin box na Leově prkně určeném pro závod a několik k nepříčetnosti vytočených Italů na pláži. Fioravanti musel sáhnout po svém druhém prkně a bez váhání na něm zajel nejvyšší skóre dne!

Suverénně nejvíc diskutovaným heatem třetího dne závodu byl epický zápas mezi dvojicí John John Florence a Morgan Cibilic. Morgan, naprostý zelenáč, si během několika volných dní strategicky zlomil jeden z prstů u nohy. Většina organismů na bázi uhlíku by v rámci zachovaní genového fondu pravděpodobně omezila fyzickou aktivitu. Morgan se však rozhodl, že nejlepším krizovým řešením je vyřadit současného světového leadra a dvojnásobného vítěze WSL.

Morgs na šéfa surfuje v kristuskách

Carissa Moore (čtyřnásobná šampionka WSL) se ve čtvrtfinále rozhodla, že ovládnutí vodního elementu je, v dnešní době multi-taskingu a turbulentních trhů, chabou konkurenční výhodou. Vzala útokem atmosféru! Její luxusní 180 rotation air s dopadem do nejsladší části vlny nahoře do poketu jí vysloužil 9,70 bodů. Horkovzdušný manévr probudil internet a sudí si to pěkně slízli za to, že nedali perfektní desítku. Obdiv si vysloužila během heatu i od své soupeřky Johanne Defay, která ji zatleskala a dala high-five (v překladu zhulená pětka). Prokázala tím sportovního ducha, neboť já bych v její situaci volal tatínkovi, aby Moorovým vyhlásil válku.

Carissa si pak už poměrně bez námahy došla pro vítězství. Po cestě stihla dát lekci Caroline Marks (nejmládší žena, co se kdy kvalifikovala do WSL - rok narození 2002) a připomenout jí, že generace x zatím dala světu pouze TikTok (platforma s edukativním a s vysoce kvalitním obsahem). Ve finále si ještě pošmákla na Isabelle Nichols a s úsměvem si došla pro trofej. Nyní ji čeká vymáhaní žlutého trikotu od Tyler Wright. Nicméně věřím, že ve světě ženského surfingu se jersey předává vyprané a s úsměvem na rtech.      

Ke konci čtvrtfinále začal přicházet dlouho avizovaný swell. Merewhether point začal fungovat už od zadního banku. Akce se v semifinále přesunula z inside části zvané Rocks na zadní bank zvaný Ladies (je naproti dámským záchodům). Standardně se Merewether surfuje doprava, a to přes několik otevřených sekcí, které nabízí prostor na krásně estetické rail manévry jako točka, otočka, smyčka, hnilička. Takové ty manévry, které by rozvlnily vzrušením i Tomáše Shredaryka Masaryka. Brazilská smečka neuctivých progresivních surfařů se rozhodla jezdit doleva a skákat airy.

"Kdy už tahle pohana skončí? Kdy už svět pochopí, že maximální počet finů je 1 a vzdušný prostor nad exotickými plážemi světa je vyhrazen výhradně letectvu Spojených států amerických?"
Jan Moleš, lamentující autor článku

Morgan Cibilic nejspíš usoudil, že prstů má na nozy víc nezlomených než zlomených a pokračoval až do semifinále. Po cestě ještě nonšalantně vyřadil místní naději Ryana Callinana, jenž měl na pláži největší dav příznivců. V semifinále narazil do stěny progresivního brazilského surfingu ztělesněné Gabrielem Medinou. Nechal se vyřadit a dobře udělal. Unikl ze závodu, kde už zbývali jen Brazilci pověstní chutí na maso a oblibou k barbeque. Gabriel Medina v tomto heatu předvedl nejlíp hodnocený pánský air eventu. Masivní 360 full rotation air s přistáním hladším, než hladká mouka Babiččina volba (native advertisement už nemůže být nenápadnější).  

Gejb zachycen v přirozeném habitatu

Závěru celé souteže kraloval Italo Ferreira, který v semifinále vyřadil krajana Filipeho Toleda. Filipe bohužel v heatu nenarazil na sladkou air sekci, aby světu ukázal, co umí. Ve finále se Italo sešel s další pokérovanou létající bestií, Gabrielem Medinou. Po dvanácti red bullech a šesti kafích je těžké spekulovat, co přesně Ferreiru pohání kupředu, nicméně našel v sobě zbytky energie a dorazil Gejba dvěmi rychlými 7-bodovými ukázkami dominance. První vlna byla příjemná smršť back-hand manévrů zakončená air reversem, který vykouzlil zdánlivě odnikud. Zatímco pro nás smrtelníky je vzdušný manévr spíše aspirací nebo mokrým snem, pro Ferreiru je to asi jako udělat správně vajíčko na tvrdo. Čili trochu vody a chvilka čekaní. Druhou vlnu Italo vyčíslil pomocí rovnice: jeden vysokej air = spousta bodů. Italo tímto přebírá od John Johna žlutý trikot vítězů a vrací se ke své primární kariéře: vysoce oktanová instagramová ikona.   

Highlights reel:

Waves of the champs:

Bonusový obsah 1: Vnímám jako nesprávné upřednostnit v článku mužskou část WSL soutěže. Bohužel to vypadá, že dámy chodí včas, nelámou si prsty a prostě jen elegantně surfují. Bylo tedy těžší načerpat matroš na legrácky. Jako omluvu přikládám artistický počin australské surfařky Felicity Palmateer s názvem "Skin Deep". Felicity se snaží ukázat světu také jinou stránku dámského surfingu, než tu ryze sexistickou a objektivizující, tím že surfuje úplně nahatá. Pro dámy hádám inspirativní zážitek, pro pány celkem dobře utracených pár babek. Přikládám odkaz na trailer: 

https://vimeo.com/ondemand/flickpalmateerskindeep

 Při důkladném zkoumání zjistíte, že je na obrázku i nahá žena

Bonusový obsah 2: Pokud se vám tak jako mně bude po Newcastlu stýskat, dejte šanci tomuto edukativnímu videu. Video je vytvořeno dvojící asi nejobjektivnějších a nejsympatičtějších surfových žurnalistů: Vaughan Blakey a Jed "Smivvy" Smith. Atraktivní duo vás provede městem a blíže vám představí ztělesněnou dokonalost v lidské podobě: Ryana Callinana.  

z tarotových karet vyčetl

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Trofej z Boost Mobile Margeret River pro si odnáší Tatiana Weston-Webb a Filipe Toledo

Boost Mobile Margaret River Pro presented by Corona je za námi. Ve West Oz zvítezili Filipe Toleda a Tatiana Weston-Webb. Je to historicky podruhé, kdy dámskou i pánskou část jedné z prestižních zastávek WSL vyhráli zástupci jedné národnosti. Brazilská smečka se zdá být nezastavitelná. Zastávka odstartovala neuvěřitelnými XL podmínkami na Main Breaku a závod přinesl několik nezapomenutelných momentů. Zkraťte si čekání na další zastávku na Rottnest Island krátkým shrnutím závodu.

Mrkněte na krásný artový film Daleko od oceánu od dua Karkys a Adam Svoboda

Artová krátkometrážní lahůdka Daleko od oceánu vypráví příběh muže, co se jmenuje Adam. Adam žije v Čechách a je surfař. Adam ví, že čechy a surfování nejdou moc dohromady, a tak jezdí se surfovým prknem na sněhu. Tento inovativní koncept by se dal poměrně snadno streamlinovat a monetizovat: na prkno by se zamozřejmě musela noha nějakým způsobem upevnit, prkno by se nejspíš trochu zploštělo, hrany by se naostřily... jo počkej chvíli.

Mark Healey vyhrál O’Neill Wave of the Winter 11X Award

O’Neill Wave of the Winter 11X je jedenáctý ročník prestižního klání o nejlepší vlnu sezóny, vzniknuvší kolaborací forecastingové platformy Surfline a surfového giganta O’Neill. Koncept klání je veskrze digitální. Účastníci zasílají záběry odjetých vln na několika spotech na North Shore Oahu. Jmenovitě především Pipeline, Backdoor, Off the Wall, Sunset, Haleiwa a Outer Reefs. Čtveřice legendárních sudích následně určí, kdo odjel na North Shore vlnu sezóny. Vlna sezóny se většinou pozná tak, že po jejím shlédnutí jdete rovnou do sprchy. Vítěz vstupuje do surfové síně slávy, získává neutuchající respekt globální komunity jezdců na polyurethanu a přízeň všech hulu tanečnic s kokosy místo bikin.