Craig Anderson září ve snímku legendárního režiséra Kai Neville

Co je lepší než babiččiny buchtičky se šódó? Pokud je vaše odpověď cokoliv jiného než kolaborace Craig Anderson a Kai Neville, běžte se okamžitě babičce omluvit. Novinka Ceremony, krátký promo snímek pro firmu na okuláre Epokhe, je právě touto snovou kolaborací. Nacpi si tuhle audiovizuální laskominu nahned do chřtánu!

Za snímkem "Ceremony" stojí dvě legendy surfového světa- Kai Neville jako režisér a Craig Anderson jako hlavní protagonista. Tyhle dva nepotřebují představit, ale člověk nikdy neví. Třeba zrovna tenhle článek čte Míša Mikudíková, kamarádka mojí mamky, která o surfingu moc neví, a chce se o týhle dvojici dozvědět víc. 

Craig Anderson

Kéž by byl každý trochu víc jako Craig Anderson. Kéž bych byl já Craig Anderson. Kéž by se moje máma jela koncem osmdesátek sebepoznávat do MAMA Africa a v JARu zažila letní románek s panem Andersonem starším. Sorry Tati. Craig Anderson je pojem, legenda a absolutní fajnšmekr jízdy na extrudovaném styrudoru. Je známí svým stylovým postojem a ladnou elegancí, která se během mžiku dokáže změnit na surovou agresivitu. Craig umí všechno, lítat vysoko nad vlnu, nacpat se hluboko do břicha bestie a jeho rail-game je on-point! 

Craig je freesurfer, a dost možná jeden z nejdůležitějších. Craig jezdí po světě a loví ty nejlepší vlny, sbírá záběry a jednou za čas vystřelí do světa naprosto parádní surf film, ze kterýho se můžeme roztýct z podoby! Craig je známý jako perfekcionista. Má jasnou vizi a nechce ji narušit. Dokud nemá ty správné záběry, které ladí do estetické identity jeho současného díla, nezastáví se a hledá dál. Dost možná právě tenhle přístup k tvorbě videoobsahu ho perfektně spároval s režisérem Kai Neville

Kai Neville

Kai Neville je ve světě surfových filmů něco jako Steve Jobs ve světě mobilních telefonů. Stejně jako Steve přišel a změnil zaryté dogma. Udělal to naprosto památným snímkem Modern Collective v roce 2009. Před rokem 2009 následovaly surf filmy velmi jednudochou recepturu. Velká jména, velké vlny, parádní soundtrack (často punk-rock!). Na celkovou estetiku filmu se moc nekoukalo. Kai Neville tuhle starou recepturu zmuchlal a vyhodil do koše.

Modern Collective je odvážný, nový. Klade důraz na story-telling a vizuální podobu. Hudba je v něm fantastická a naprosto jiná, než v předchozích letech. To nejdůležitější je, že Craig vzal mladou partu (méně známých) progresivních surfařů a ve snímku Mod Coll ukázal světu, že surfing se změnil. Tradiční karvingové manévry jsou pasé, ta pravá sranda se odteď děje v protoru nad lipem. Pokud jste tenhle masterpiece ještě neměli čas shlédnout, jděte na to!

Craig a Kai 

Craig a Kai se dali dokupy v roce 2011 a jejich kolaborací se zrodil snímek Lost Atlas. V roce 2016 spolu kluci znovu zařádili a dali světu Welcome Elsewhere. Tohle je ten edit, ve kterým Craig jezdí na 5'4" Hypto Krypto na absolutně masivních vlnách na Kandui Lefts na ostrověch Mentawais. Díky tomuhle klipu zná Hypto Krypto surfboard úplně každý i tady u nás. V roce 2019 kluci vydali další masterpiece a to snímek s názvem The quiter you are the more you can hear. Další nádherný film z Indonésie. 

Jejich nejnovější počin Ceremony je součástí netradiční marketingové kampaně značky Epokhe. Netradiční mi přijde hlavně proto, že v celém filmu nefigurují jediné sluneční brýle. Dejte si tuhle lahůdku a pokud jste zbytek Kai Neville + Craig Anderson surf filmů ještě neviděli, nemáte zač. Máte tu v článku zábavu zhruba na 6 hodin!

Kai Neville Instáček:

Craig Anderson Instáček:

Pod kořenem uvízl

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

V Corraleju na Fuerteventuře hrozí surfová katastrofa

Občas je potřeba se pochlapit/poženit a... podepsat petici! Zvlášť když nám ilumináti chtějí postavit mezi čtyři fantastické surfové spoty, které jsou nám Čechům velmi dostupné, přístav na obří výletní lodě. Rozšíření přístavu v Corraleju na severním pobřeží ostrova Fuerteventura navždy vypne čtyři spoty, od začátečnické waikiki style v přístavu, po legendární nekonečný righthander Los Lobos.

Vans Triple Crown se blíží! Přečtěte si jak bude letos digitální závod vypadat

Důležitost a prestiž série Triple Crown se v surfovém světě nedá přecenit. Je to taková Nobelova cena surfingu, udělená za extrémní přínos společnosti skrze zkrocení těch nejděsivějších vlnových příšer. Pro nás smrtelníky je North Shore ostrova Oahu asi tak přívětiví, jako sedavé zaměstnaní pro člověka trpícího hemeroidy. Navzdory tomu každý, kdo ve světě skluzu na polyurethanu něco znamená, jede na zimní sezonu na Sedmi-mílový zázrak(tak se North Shore nazývá) a nejděsivější vlny světa krájí. Triple Crown je dlouholetou tradicí myticky opředená série tří závodů, která proběhne na třech památných spotech- Pipeline, Sunset a Haleiwa. Titul vítěze Triple Crown sedí, co se prestiže týče, hned pod titulem světového šampiona/k série WSL. Je to nezvratný důkaz, že surfař a surfařka dosáhla absolutní virtuozity svého sportu. Atlet/ka tím navždy vstupuje do surfového panteonu bohů a mana z ní/něj srší na všechny strany! Leto se Vans Triple Crown opět pojede digitálně! Co to je, a jak se můžete příhlásit čtěte níže.

Poslední kvalifikační zastávka Haleiwa Challenger Series dneškem začíná

Pokud najdete ve svých nabitých programech čas sledovat WSL závody, klobouk dolů. Pokud k tomu všemu stíháte ještě sledovat nižší soutěže, jste pro mě absolutní legendy. Pokud tak jako já nestíháte kvalifikační soutěž sledovat, tento článek vás doufejme provede tím nejdůležitějším. Zároveň vás připraví na nadcházejících 14 dní, při kterých se vyplatí sledovat závody na vlně Haleiwa na Oahu na Hawaii. Kulminuje na nich letošní kvalifikační série WSL, a rozdá se na ní 12 pánských a 6 dámských vstupenek do hlavní soutěže WSL.