Dnes začíná okno pro Rip Curl Pro Bells Beach

Máme tu čtvrtou zastávku letošní World Surf League. Tour se po dvou letech vrací na legendární Bells Beach. Zde se letos pojede závod nejvyšší surfové soutěže již po padesáté deváté. Dozvíte se, že Kelly možná kvůli coviďáku nestihne závody, že podmínky nejsou nic extra a taky všechno ostatní, co by vás mohlo zajímat. Pojďte se s námi připravit na legendární event, na jehož konce někdo vstoupí do historie surfingu a rozvoní ZVON!

Předpověď

Nevypadá dobře. Říká se, že Bells Beach a celé pobřeží Victorie v okolí Melbourne funguje lépe až koncem dubna. Dost možná proto byly naposledy, když se tu závodilo (tedy v roce 2019) podmínky naprosto parádní. Okno totiž začínalo až 17. dubna. Letos bohužel začínáme už 10. a první týden vypadá prachbídně. Skoro žádný swell na obzoru a vítr převážně onshore nebo crossshore. Pokud se pojede, tak nejspíš v pondělí 11. odpoledne nebo v úterý 12. ráno. To díky posunu znamená dnes pozdě v noci/nad ránem a potom zítra přes noc. 

Druhý týden bychom mohli být za čekání odměněni trochou surfového přepychu. Za obzorem, pokud koukáte z Melbourne směrem na jih na Jižní oceán, se rýsuje bouře, která by mohla přinést obstojnou swellovou nálož. Ta dorazí ke konci okna pro závod. Přesněji mezi daty 17.-19. 4.! Tady by se legendární Bells Beach nebo Winkipop mohly probudit k životu!

Bells Beach nebo Winkipop?

Pláž Bells, pojmenovaná podle rodiny Bellů, kteří při pobřeží po generace farmaří, je nádherná. Od roku 1971 je Bells Beach chráněnou krajinou oblastí a od roku 2011 je dokonce na seznamu australského národního děditství! Tahle krásná pláž lemovaná útesy leží na jih od Melbourne a má dvě slavné sekce. Samotnou Bells a Winkipop. Jméno Winkipop ve vás možná evokuje lízatko potažené práškem, který praská v puse. To, co zde praská, jsou však kosti a sklolaminát. Winki je z těchto dvou paradoxně víc user friendly. Málokdy se barrelí, je dlouhá a nabízí plátno na kreslení. Bells je oproti tomu vlna, která je ohromně náročná a její ovládnutí trvá věčnost. 

"No Kooks ever won Bells"
Shane Dorian, legenda a držitel zvonu z Bells Beach

Bells není krásná vlna s jasně definovaným peakem, která se odlupuje jako banán v reklamě na Chiquitu. Bells je tak trochu bordel. Bells je tak trochu průser. Říká se, že profíkům trvá 3-4 roky intenzivní přípravy a soutěžení, než Bells dokážou číst. Někteří tvrdí, že se ta mrcha ani nehodí mezi ostatní vlny nejvyšší jakkosti, kterým se dostala pocta chroustat elitní surfaře během WSL tour. Pipeline, Chopes, J-bay, G-Land (kam se letos tour vrací)... Bells prostě není na stejné úrovni. Fakt, že je tahle vlna náročnou zkouškou i pro elitní vlnobijce a vlnobijky, je ale přesně ted důvod, proč tato vlna na rosteru elitních vln zůstává. Říká se, že ti nejlepší z nejlepších na Bells surfují v horní polovině vlny. Na Bells moc protáhlých, hlubokých bottom turnů neuvidíte. Surfing se odehrává v horní části, odkud může surfař vždycky rozpumpovat a masivní stěně z pěny utéct.

"It's the most overrated wave in the world. It's a big mushburger!"
Mark Richards, císař všech císařů, držitel zvonu z Bells beach

Koho si hodit do Fantasy týmu?

John Johna! Tak a je to. Nemohlo to být jednodušší. JJ tu vyhrál v roce 2019. Je ve formě, krásně voní a jeho kudrlinky nikdy nebyly načechranější. Pokud vám havajský nadčlověk nevoní, klikal bych na jména: Filipe Toledo, Mick Fanning, Italo Ferreira nebo Jordy Smith. Pokud jste všímavý, vidíte, že z těchto jmen je jediný Italo goofy footer. Na Bells historicky vyhrávají jenom reguláři. Italo má však strany na párku. Nejspíš si ani nepamatuje, která je levá a která pravá. Italo na Bells vyhrál navzdory nepříznivému postoji. Před ním byl jediný goofy vítěz Mark Occhilupo v roce 1998. Na straně žen dokonce vyhrála za posledních 50 let pouze jedna goofy surfařka. Frieda Zamba zde vyhrála dvakrát v řadě, a to v letech 1984 a 1985.  

Na straně žen bych vybral Steph. Taky jednoduché. Stephanie Gilmore na Bells Beach vyhrála již čtyřikrát. Jediný homo sapiens sapiens, který ji v tomhle ohledu překonal je Gail Couper. Gail, rodačka z Melbourne, která závodila v sedmdesátých letech, vyhrála na Bells pětkrát. O to víc budu Steph fandit, aby zvonek na trofeji rozvonila ona a dotáhla tak Gailin rekord. Pokud královnu neuctíváte, zvolil bych Lakey Peterson. Lakey je na Bells doma, je to regulárka a její forehand je sakra nebezpečnej!

Foto: Lakey na Rincon Bells Beach, Zdroj: Stabmag

Co Kelly?

Foto: skejťák, snowboarďák a manželka Willa Smithe na Oskarech (lol), Zdroj: Stabmag

Kelly si po Portugalsku oskočil odmoderovat Oskary. Bohužel nejspíš právě na týhle kalbě chytil Coviďáka. 1. dubna totiž Kelly zveřejnil pozitivní test. Bohužel to nebyl apríl. Podle neověřených zdrojů je ale The Goat ode dneška v Austrálii a pokud mu vyjde negativní test, závodu se zúčastní! To je dobře, protože Kellda umí na Winkipopu pořádně zařádit.

Foto: Kelly si s gravitací nepotykal, Winkipop, Zdroj: Stabmag

Pokud vás Bells Beach zajímá více do hloubky, dejte si parádní díl série The Hold Down od bráchovského dua Ronnie a Vaughan Blakey. Ronnieho znáte z komentátorského křesla WSL a Vaughan je jeden z neblaze proslulé dvojice z podcastu Aint That Swell!

Tady klikejte pokud chcete na Rip Curl Pro Bells Beach juknout!

Tady klikejte pokud jste jako já zapomněli vybrat svoje fantasy závodníky a závodnice!

Od Willa facana dostane

Jan Moleš
Další články autora

Další zajímavé články

Quiksilver posílá 5 surfařů do Upside down dimenze ze Stranger Things!

Ano, čtete správně. Quiksilver navázal spolupráci s video-on-demand gigantem Netflix, aby nás zásobil hadrama s relevantní pop-culture tématikou. V blízké době vyjde kolekce zaměřená na masivně populární seriál Stranger Things. V tomhle séroši parta děcek v osmdesátkách řeší běsnění mezidimenzionální obludy a odtajňuje konspiraci tajných bezpečnostních složek americké vlády. Video, které v rámci této spolupráce vzniklo, bude možná to nejzajímavější video se surfovou tématikou, co jste za dlouhou dobu viděli.

SLEDUJ: Teahupo'o minulý víkend lámalo páteře! Pusťte si záznam od Surfline

Čoups je bestie z jiného světa. Prastaré příslový praví: "tam, kde se láme Čoups, tam nebuď". Naštěstí pro nás fanoušky se touhle radou určitá skupina jednotlivců neřídí a jsou přesně tam, kde je tahle vobluda chce mít. V jejích útrobách. Minulý víkend zasáhl Francouzskou Polynésii swell, který rozvlnil ostrovy až po endosféru. Surfline ze čtyřech dní, během nichž se Tichý oceán skládal nad reef s úderností, za kterou by se nestyděla explodující supernova, sesbíral materiál na devítiminutové video. Pusťte si ho! Doporučuji sedačku pod vámi vystlat novinovým papírem.