Dokumentární snímek z mrazivého Islandu BETWEEN FJORDS se dočká své premiéry

Už 23. září proběhne premiéra očekávaného dokumentárního filmu Between Fjords, ve kterém se můžeme těšit na surfing a skialpinismus v drsných podmínkách Islandu v podání bratrů Poláchových. Pokud se těšíte na tuhle událost stejně jako my, tak tu pro vás máme podrobné info nejen k premiéře.

Autoři dokumentárního filmu Between Fjords se po koronavirové pauze konečně chystají na svou premiéru a my se moc těšíme! Premiéra proběhne ve středu 23. září 2020 od 19:00 v kině Cinestar Anděl.

Režisér Martin Smékal a jeho parta po dvou úspěšných filmech Choose Your Wave a No Wave Back tentokrát přichází s filmem nejen surfové tématiky, ale také skialpinismu a samotného života na drsném Islandu.

„V podstatě to vše začalo na ostrově jménem Island, kde už posledních pět let žijeme. Ostrov svojí pozicí připomíná ledovou Havaj. Sedí si uprostřed severního Atlantiku se sopkami připravenými prasknout každou chvíli a vlnami všude, kde se podíváš. Když nejsou vlny na jihu, jedeš na sever. Koukneš, že se swell blíží ze západu, sjedeš na západ."
bratři Poláchové

Dokumentární film vypráví příběh dvou bratrů Lukáše a Filipa Poláchových z Beskyd, kteří si chtěli splnit svůj sen - surfovat a lyžovat jak nejseverněji to jde. Přesně to našli na Islandu, kde žijí už několik let a cítí se tam více jako Islanďani, než jako Češi. Surfing v ledových vodách a sjíždění zasněžených hor není pro každého, ale Lukáš s Filipem to začali vnímat za svou životní náplň.

,,V zimě má voda od 2 °C do 5 °C stupňů a v létě od 8 °C do 12 °C. Struktura vody je trochu jiná než ta teplá, tahle 2 stupňová voda je těžší, v podstatě molekuly vody jsou blíže u sebe, takže vlny jsou těžké, vezmou vás s sebou do hlubin krapec déle. I převlíkání v -10 °C a pořádným sněžením je srandy kopec, když jsi na surf-spotu dáš třeba nocleh, ráno se vzbudíš a začneš se sunout do neoprenu a nějak ti to nejde, zjistíš že v noci zmrznul, takže si ho musíš trochu porozbíjet a nechat roztát, aby vůbec šlo se dostat dovnitř.”
bratři Poláchové

Premiéru bude následovat afterparty v Radlické kulturní sportovně. Na programu je prodejní výstava fotografa a protagonisty filmu Petra Hricka, dále tombola, při které mohou zúčastnění vyhrát spoustu zajímavých cen, a samotná afterparty s podporou Pražského serfového klubu.

Lístky na premiéru s afterparty si můžete zakoupit na Goout.cz

Sledovat veškeré dění kolem dokumentu Between Fjords můžete na webových stránkách nebo sociálních sítích - na InstagramuFacebooku.

Režisér: Martin Smékal
Producent: Jaroslav Bláha
Hlavní protagonisté: Lukáš Polách, Filip Polách
Vedlejší protagonisté: Víðir Björnsson, Rúnar Pétur Hjörleifsson, Petr Hricko, Elisabet Anna Petursdottir, Louison Sentenero
Mediální partneři: SURFR, Pražskej serfovej klub, Freeskier.cz, Freeride.cz
Partneři projektu: Jägermeister, Wildness Brand, Red Bull, Smyril Line, Auto GAZ, Expres Menu, Windy, Deafmessanger

Autor fotek v článku: Petr Hricko

Publikoval

Pavel Pek
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Vyprávění o King of Surf 2020 na Nákle

Náklo je štěrkovna s rozlohou kolem 100 hektarů nedaleko obce Náklo pár kilometrů na severozápad od Olomouce. Na kraji jezera obří rypadlo denně vytěží tisíce tun štěrku, roztřídí a naloží na remorkér. Ten ho odveze na druhou stranu jezera, kde si ho vezmou na starost další bagry a náklaďáky. To všechno se ale děje na opačném břehu. Jižní cíp jezera už patří wakesurfingu. Na břehu tady poslední rok během několika měsíců vyrostlo komplet zázemí v původně lodních kontejnerech - bar s kuchyní a terasou, záchody i sprchy. Tady se poslední víkend v srpnu pojede další ročník závodu King of Surf.

Blíží se několikadenní Roxy Training Camp v Praze

Parta ROXYmovement si připravila další akci, a tentokráte vícedenní. Původně se podobný program měl konat v červnu ve Francii během Roxy Czech & Slovak Surf Championship, protože se ale akce nekonala, vymyslely organizátorky podobný program v Praze. Ten je nabitý surf yogou, surf fitness, tréninky plavání a mnohým dalším!