[ENG] Podcast S Jakubem na vlnách - Ep. 04 Mathieu Crepel and Morgan Le Faucheur

Merry Christmas! Welcome to very first english episode of my podcast. I was lucky enough to spent some time in Prague with Mathieu Crepel and Morgan Le Faucheur during the premiere of their new surf/snowboard documentary Shaka: Born in the mountains, raised by the waves.

Listen to this episode on your favourite app:

Last month, we were co-organising Prague premiere of Mat's and Morgan's film Shaka, so we spent a weekend with them (not only partying, haha). We showed them bit of our precious Prague and I had to seize the opportunity and interview them for my fresh podcast.

Together with Freeride TV we also covered the whole event in a video report.

I think that people don't realize, how much effort, sweat, time, nerves and love is hidden behind project like this. I intentionally didn't mention the noun money, because that´s opposite subject of this film. We dug deep into the two year story when two lifetime buddies become even better friends during their quest of achieving biggest goal so far.
Today I also started my Patreon channel. If you wanna support my show or just find out more about it, click on the button.

Instagram @matcrepel

Amazing experience onboard @benjamin.dutreux #imoca @waterfamily_ . Thinking that he will be spending around 80 days sailing alone around the globe for the @vendeeglobe2020 is crazy! Comfort is…

😄

They usually say "head's in the clouds, feets on the ground" but both in the air is acutally quite nice. 📷 @perly74

Last winter was short but @samuelmcmahon and I manage to sneak a nice mellow trip in japan. We traveled around Hokkaido in our small van called “rodeo” and made a short film which has been selected by…

Cruising...

The season ended too early this year to enjoy spring sessions which is one of my favorite time to ride. Slushy snow, long days and sunburns! . . . 📷 @perly74 @quiksilver @nideckersnowboards

Just cause I miss it! . . . 📷 @andrew_miller in @baldfacelodge with @quiksilver crew

It was a while since I had been summer riding on the glacier. And I have to say I had a great time in les 2 alpes. Riding in the morning, enjoying other mountain activities in the afternoon with…

Did you know, that the viral video with Maud Le Car shredding ing high heels was also Morgan´s work? A that it's actually a mosquito repelent ad?

Once again, thanks to Mathieu and Morgan for the great times, hope to see you at the lineup next time! Here are some links, where you can follow them:
Mathieu Instagram
Morgan Instagram
Almo Film

If you like this podcast, don't forget to comment it under this article, share it on Instagram or facebook or give it ratings on your podcast app. Thanks!

Thumbnail photo credit: Quiksilver

text

Jakub Michna
Další články autora

podcast

Jakub Michna
Další články autora

Další zajímavé články

Rozhovor: Martin Smékal nejen o vzniku dokumentu Between Fjords

Filmy se surfovou tématikou české výroby (kupodivu) nevznikají zrovna často. A když vznikají, tak u toho je téměř vždy Martin Smékal. Po dvou úspěšných dokumentech Choose Your Wave a No Wave Back přichází jeho další, v pořadí už třetí počin. Tentokrát se díky dokumentu Between Fjords podíváme na drsný Island a trailer i fotky od Petra Hricka napovídají, že opět půjde o audiovizuální zážitek, který si jednoduše nesmíte nechat ujít. Premiéra se rychle blíží, a proto jsme pána režiséra vyzpovídali a otázkami vůbec nešetřili.

Vyprávění o King of Surf 2020 na Nákle

Náklo je štěrkovna s rozlohou kolem 100 hektarů nedaleko obce Náklo pár kilometrů na severozápad od Olomouce. Na kraji jezera obří rypadlo denně vytěží tisíce tun štěrku, roztřídí a naloží na remorkér. Ten ho odveze na druhou stranu jezera, kde si ho vezmou na starost další bagry a náklaďáky. To všechno se ale děje na opačném břehu. Jižní cíp jezera už patří wakesurfingu. Na břehu tady poslední rok během několika měsíců vyrostlo komplet zázemí v původně lodních kontejnerech - bar s kuchyní a terasou, záchody i sprchy. Tady se poslední víkend v srpnu pojede další ročník závodu King of Surf.

Blíží se několikadenní Roxy Training Camp v Praze

Parta ROXYmovement si připravila další akci, a tentokráte vícedenní. Původně se podobný program měl konat v červnu ve Francii během Roxy Czech & Slovak Surf Championship, protože se ale akce nekonala, vymyslely organizátorky podobný program v Praze. Ten je nabitý surf yogou, surf fitness, tréninky plavání a mnohým dalším!