Exkluzivní rozhovor s režisérem dokumentu Choose your wave Martinem Smékalem

Možná už jste zaslechli, že se u nás chystá surfový dokument nemalých rozměrů s názvem Choose Your Wave. Jedná se o jedinečný dokumentární projekt, který vypráví příběh lidí, kterým surfing změnil život. Mimo jiné se nám představí také pionýři českého surfingu a dozvíme se, jak probíhalo objevování tohoto “sportu” v naší zemi. Za celým projektem stojí známý český režisér Martin Smékal, který má na svém kontě kromě spousty dalších i dokument o skateboardingu Choose Your Way, na který právě tímto dílem volně navazuje. Martin přijal naše pozvání a vy si teď můžete přečíst exkluzivní rozhovor nejen o tomto snímku.

Česká republika, srdce Evropy, vzdálenost od oceánu cca 1700km, avšak počet příznivců surfingu každým rokem stoupá. Proč si se rozhodl točit zrovna o surfingu?
Jelikož nemáme oceán, tak se zdá být surfing pro veřejnost nezajímavý, ale naopak má obrovský potenciál a kdo jej vyzkouší, pochopí. Pár let jsem žil v Austrálii, kde surfing znamená naprosto něco jiného, jezdit tam může úplně každý, kdykoliv se mu zachce. U nás musí člověk změnit úplně celý život, vzdát se spousty věcí a to ho posune jinam.
S tím počtem surfařů je to zajímavější, je jich tu celkem dost, ale spíš nejsou tolik vidět, většinou už mají rodiny a žijí v zahraničí. Pozoroval sem surfing spíš z vnější perspektivy, lidi kolem sebe a právě ten rozdíl mezi ČR a Austrálií mě inspiroval. Proto chci zobrazit pohled na české surfaře, kteří žijí v různých koutech světa a rozhodli se změnit svůj život a podřídit ho tomu, co milují - surfingu.

Co pro tebe znamená surfing?
Nechci být povrchní, ale není lehký na to odpovědět. Nejsem tolik surfař, víc pro mě znamená ho dokumentovat. Pro mě je surfing něco, kde si odpočinu, ale zároveň i něco víc. Žiji ve městě, takže je důležité si udržet poměr mezi životem ve městě a venku, kde jsem schopný s nadhledem nahlížet na strasti. Surfing mi ničí vlastní ego, učí mě respektu k oceánu a přírodě celkově. Původní identita člověka se nachází v přírodě, vždyť jsme v podstatě složení z vody. Kariéra a money making není všechno. To je jeden z důvodů, proč také točím Choose Your Wave. Chci zobrazit hodnoty a zajímavý lidi, který nám mladším mohou něco ukázat, naučit nás ne jenom surfingu, ale především životní filosofii. 

Zvolili kromě klasických destinací jako Francie, Španělsko, Srí Lanka nebo Bali, třeba taky Norsko. Koho napadlo jet zrovna do jedné ze severských zemí, kde potřebuješ tulení neopren?
Napadlo to Standu Hrubana, který chtěl, aby tam byla jedna ze severských zemí. Chceme ukázat surfing i jako něco jiného než pohodičku na pláži a surfing v teplém oceánu.  Je to jeden z mnoha aspektů, proč tento projekt bude tak unikátní a pro veřejnost rozhodně zajímavý.

Jak je těžký sehnat na finance na dokument, který pojednává o životě, který je spojený s ne úplně levným cestováním po světě?
Je to těžký, ale jsou tu firmy, které náš unikátní projekt velmi rádi podpoří.
A čím je unikátní? Uvědomte si, že surfing v Česku veřejnost celkově obdivuje a reklamy jsou plné plážových ,,lifestylových´´ záběrů.  Ale kdo jej zná? Kdo ví o čem ten sport opravdu je?  A kolik různorodých možností, pohledů a filosofií nabízí. Pro příklad: Surfing je specifický sport, ve kterém si člověk nepodmaní přírodu, ale musí se přírodním živlům podmanit sám, pochopit je, učit se je a vycházet s nimi.
Dokument se zaměří i na celkový pohled společnosti, ukáže ekologické problémy dnešní doby a především lidem otevře možnosti a snad i oči v podobě lidských příběhu. Proto to tvoříme a proto ty správné firmy řeknou: Ano, tento projekt za podporu stojí.
Zatím nás podpořili Jägermeister a Swis-​Shop, díky kterým jsme už mohli rozjet natáčení. Samozřejmě s dalšími firmami jednáme. Je to velký projekt a tím i nákladný.  Pokud máte chuť být u správného projektu, neváhejte nás kontaktovat a budete součástí skvělého a unikátního projektu.

Máš za sebou už nespočet snímků, ale předpokládám, že točení surfingu je trošku jiná káva, překvapilo tě něco, nebo si byl na to připravený?
Surfing je na natáčení opravdu náročný. Hlavní roli hrají aktuální surfařské podmínky. Když chceš natáčet, musíte se připravit, že to bude o trpělivosti. V první řadě musí vyjít podmínky, aby daný spot fungoval (každá vlna funguje za jiných podmínek - swell, odliv nebo příliv, vítr, síla vln atd..), pak surfař musí chytit ideální vlnu (nikdy nevíš, jak se vlna bude vyvíjet, zda se zavře, či to bude vlna životní) a nakonec to musí kamera dobře natočit, aby to bylo pro diváka atraktivní.
Když se toto zvládne, pak je to paráda. Bohužel, aby vše vždy dokonale klaplo, je potřeba dostatek času a trpělivosti. Většinou čekáš tři hodiny a on ti pak zajede za jinou vlnu a řekne ti, že další vlny budou až za týden, tak začneš přemýšlet, kdy ti vlastně letí letadlo a jestli to stihneš nebo ne. No, ale o tom to je a kdo to zná, ten ví. Takže i z tohoto pohledu je to velmi náročné a unikátní.

Proč si se rozhodl spolupracovat právě se Standou Hrubanem?
Na začátku jsem měl produkční, kterou z důvodu její vytíženosti nahradil právě Standa. Je to schopný borec, který se o projekt skvěle stará. Já společně s Galasem jsme plánovali vyrazit točit na Bali. Chvíli před tím jsme se dozvěděli právě o Standovi a Mikovi, že pojedou točit na Srí Lanku. Navrhli jsme jim, ať se přidají. Více hlav, víc lidí, lepší výsledek. Kluci kývli, a tak vznikl náš team.
Je super, že se na projektu takto maká a každým dnem se šperkuje. Ještě je dost času a vím, že to na konci bude pecka, protože jsme tým především složený ze surfových nadšenců a tam je srdíčko, který potřebujeme.

Máš nějaké oblíbené surfové filmy? Případně, čerpal si z některého inspiraci?
Člověk se inspiruje všude a každý den, nejen v surfových filmech. Ale kdybych měl jmenovat, tak určitě The Coast nebo Darkside Of The Lens.

Myslíš, že by mohl Choose your wave ovlivnit českou scénu? Že by někoho třeba přesvědčil, aby začal surfovat?
Hlavní myšlenka nebo hlavní cíl, jak již bylo zmíněno, je představit tento unikátní sport, jak po stránce sportovní, tak filosofické, ale především vzdělávací. V první řadě v kladné podobě, jak jej známe z lifestylových reklam, tak právě z té druhé stránky, která ukáže tu různorodost a obrovské možnosti.
A to jestli se divák druhý den sbalí a vyrazí na surf, nebo zjistí, že jeho životní cesta vede jiným směrem, už necháváme na něm. Hlavní je, že mu předáme a ukážeme další možnosti, která naše planeta země nabízí a má je tu na dlani.

Martine, děkujeme za rozhovor, držíme palce, ať všechno vyjde a na závěr nám sděl, kde všude můžeme váš projekt sledovat.
Najdete nás na oficiálních stránkách projektu  www.chooseyourwave.com a  taky ,,likuj a checkuj´´ www.facebook.com/chooseyourwave. Snažíme se projekt publikovat, jak pro české tak i zahraniční diváky, proto máte na výběr česky, tak anglicky.
Máte zájem o spolupráci? Tak na nic nečekat a kontaktovat přímo produkčního Standu 00 420 725 656 138. Velmi rád s vámi o projektu prohodí pár slov.

Exkluzivní materiály, fotky a zajímavosti najdete samozřejmě i na našem webu, takže se máte na co těšit!

Premiéry dokumentu jsou naplánovány na květen roku 2016Choose Your Wave se dostane také za naše hranice, jako součást několika zahraničních festivalů. Z těch hlavních například: London Surf and Film Festival (UK), Santa Barbara International Film Festival (USA), Honolulu Surf Film Festival (USA) nebo Anglet France Surf Film Festival (FR).

Více o Martinově práci se dozvíte na jeho stránkách martinsmekal.com.

Další zajímavé články

Podpoř FREERIDE.CZ zakoupením nového merche!

Po dvou letech přinášíme novou kolekci FREERIDE.CZ MERCHE! Ten si můžete objednávat v již spuštěném předprodeji až do neděle 26.11. 2023 a my garantujeme, že vám ho domů doručíme do Vánoc! Nákupem podpoříte 100% fungování magazínu a my díky toho budeme i do budoucna vytvářet kvalitní obsah ze světa akčních sportů!