Honza Maršík ze SurfWave.cz přináší report z nejnovějšího WavePoolu v Evropě

Mašina na vlny v Alaia Bay (čti hereze proti Poseidonovi) měla otevíračku ve švýcarském Sionu už několik měšíců zpátky. Od června tahle sci-fi pumpa střílí na stoke fanatiky vlny všech tvarů a úrovní zuřivosti. Jako kumpán redakce Freeride.cz SURF se do Sionu dojel podívat Honza Maršík ze Surfwave.cz. Zbytek redakce vlastní bohužel jen Lítačku typu P, jejíž tarifní zóna končí v Říčanech u Prahy. Honza Maršík do Sionu dojel, všechno tam vočíhl a sepsal nasledující řádky pro naši potěchu a obohacení.

Švýcarsko se zařadilo na surfovou mapu světa ve velkém stylu. Na jaře letošního roku byla otevřena pro veřejnost Wavegarden s nejlepšími umělými vlnami, jaké člověk dokáže “vyrobit”,  přímo na úpatí alpských velikánů. Surfový areál o rozloze 8300m2 nemá v Evropě obdoby. Díky Surfwave.cz jsme měli možnost nahlédnout pod pokličku tohoto projektu z říše snů a na následujících řádcích vám přiblížíme, jak to celé funguje.
Alaïa Bay najdete na kraji malebného středověkého města Sion v kantonu Wallis ve Švýcarsku. Kromě samotné laguny na surfování je součástí areálu stylová restaurace s velkou terasou, odkud je parádní výhled na vlny, velký surf shop Boardriders a rozsáhlé zázemí pro surfaře, včetně obří půjčovny a surfové školy. Celé to působí velmi sympaticky a hlavně všechno perfektně funguje.

zdroj fotek: archiv alaiabay.ch

Technologie Wavegarden Cove je v současné době mezi surf pooly tou nejlepší, a může se pochlubit již 5ti realizovanými surfparky po celém světě. Více info o lokacích a detailní info, jak celá technologie funguje najdete na webu Wavegarden.com. My zde nebudeme zabíhat do technických detailů, abychom většinu čtenářů neotrávili a trochu to zjednodušíme. Laguna má přesně daný rozměr, tvar a hloubku v jednotlivých místech. Navíc má speciálně tvarované dno, které se co možná nejvíce podobá dnu v oceánu. Uprostřed je most, na jehož konci (pěkně schované v tunelu) se nachází to nejdůležitější - 46 motorů spojených se speciálními moduly (představte si macaté desky, které jsou ponořené svisle do vody až ke dnu). Jeden motor = jeden modul a celý tento “had” se umí hýbat tak, jak potřebujete.  Moduly jsou ovládány na dálku softwarem ze speciální místnosti a tím, jak se začnou pohybovat do stran, dochází ke vzdouvání hladiny - vlastně takový uměle vyvolaný swell. Voda se pak tlačí z prostředka na obě strany přes vytvarované dno a tvoří vlny vlevo i vpravo. Wavegarden nabízí tři velikosti laguny S, M, L. Na velikosti laguny a počtu motorů závisí kolik vln za hodinu vznikne a kolik surfařů je najednou ve vodě. V Alaïa Bay se rozhodli pro nejmenší variantu s označením S a můžeme potvrdit, že na evropské podmínky je úplně dostačující. 900 vln za hodinu, jízda dlouhá až 14s a ve vodě 20 - 32 surfařů podle typu session.

V Alaïa Bay si můžete vybrat ze sedmi typů vln. Každý typ vlny je vhodný pro určitou úroveň surfování. Tomu jsou přizpůsobené jednotlivé session. To znamená, že podle vašeho levelu surfování si vybíráte session. Správný výběr vám zaručí, že vlna bude pro vás tak akorát a budete ve vodě s dalšími surfaři na podobné úrovni. Pokud váháte mezi dvěma, doporučuji vybrat si session o level níž. Přeci jenom budete na umělých vlnách poprvé a je potřeba si na ně trochu zvyknout. Vybírat můžete z následujících session:

  • Začátečnický kurz - vhodný pro lidi co nikdy nesurfovali nebo děti, výška vlny 0,5m. V ceně je půjčení vybavení a coach  
  • Session Waikiki - ideální pro začátečníky, kteří chtějí zlepšovat základní pohyby na surfu, vstup pouze s pěnovým surfem, výška vlny 0,5m
  • Session Malibu - pro surfaře, kteří už umějí chytit vlnu a zvládají take off. Příjemná, pomalá vlna vysoká 0,8 - 1m vhodná i pro longboard
  • Session Advanced - vhodná pro zkušenější surfaře, výška vln 1,5m - rychlejší hravá vlna ideální na trénování manévrů jako je bottom turn nebo top turn
  • Session Expert  - 2m vysoká rychlá, prudká a silná vlna, která v jedné sekci tvoří malý barel. Vhodná pouze pro hodně zkušené surfaře. 
  • Session Pro - největší, nejrychlejší a technicky nejtěžší vlny jaké wavegarden umí vyrobit. Sekce s barely i na airy
  • Session Beast - speciální session, kde je vše podřízené jízdě v barelu. Extrémně nebezpečné - vstup pouze na pozvání.

zdroj fotek: archiv alaiabay.ch

Podrobný popis jednotlivých session najdete na www.alaiabay.ch. Tam také najdete ceny, které jsou závislé na čase vaší návštěvy, nikoliv na zvolené session.  Dělí se na tři kategorie BEST, NORMAL a PEAK. Ceny jsou v rozpětí 109 - 149 CHF za session (cena neobsahuje půjčení vybavení nebo coaching). Existují i balíčky na více návštěv, kdy je cena trochu výhodnější a navíc jsou přenosné.
Před každou session je povinný breefing na břehu, kde se dozvíte jaká pravidla platí pro surfování v Alaïa Bay. Některá pravidla jsou stejná jako při surfování v oceánu a nebudou pro vás žádnou novinkou. Další jsou však pro surfaře, který je ve wavegarden poprvé,  úplně nová. Je potřeba se s nimi seznámit a hlavně je dodržovat. Pak celá session proběhne hladce a každá vlna může být využita. Narozdíl od oceánu se o vlnu nesoupeří, ale je určené pořadí, ve kterém se na vlnu dostanete. Dozvíte se co dělat, když z vlny spadnete nebo se vám ji nepodaří chytit, kam pádlovat a jak se chovat, abyste nepřekáželi ostatním a nezkazili jim jízdu. Po absolvování breefingu se společně pádluje na line up a hodinová session začíná. Hlavní slovo má coach ve vodě a plavčík na břehu. Vlny chodí v setech po šesti a pak se cca 2 minuty  laguna uklidňuje zpět na hladkou vodu. V místě, kde se vlna chytá jsou na stěně značky, ty jsou velmi důležité a pokud poslechnete rady coache budete vždy na správném místě. Čím blíže budete u stěny laguny, tím bude vlna strmější a těžší na chycení. Během hodinové session vyjde na každého 10 - 15 vln. Pokud nedodržujete pravidla budete 2x upozorněni plavčíkem a na potřetí vykázáni z vody. Pokud se ukáže, že na level, který jste zvolili nemáte potřebné dovednosti budete také posláni z vody a zdarma si můžete přebookovat session o jeden level nižší. Surfovat můžete na vlastním surfu nebo si půjčit v místní půjčovně, voda v laguně není slaná a méně nese, proto doporučuji trochu přidat na výtlaku surfu oproti tomu, na co jste zvyklí z oceánu.

zdroj fotek: archiv alaiabay.ch

Alaïa Bay to zdaleka není jen samotná laguna s dokonalými vlnami, ale moderní komplex, který stojí za návštěvu, ikdyž člověk nemá v úmyslu surfovat. Stylová restaurace s velkou terasou nabízí kromě jídel inspirovaných havajskou nebo indonéskou kuchyní také skvělý výhled na vlny. Navíc se večer proměňuje v rozjetý surfbar s bohatou nabídkou drinků a surfové muziky, odkud můžete pozorovat osvětlenou lagunu. Večer jsou vždy na programu pokročilejší sessions a tak je na co koukat!  V přízemí se kromě recepce, kde vám se vším ochotně poradí, nachází největší švýcarský surf shop s výběrem na jaký jste zvyklý z těch nejznámějších surfových destinací. Zázemí pro surfaře je velkorysé a kromě moderních šaten zde najdete také půjčovnu a surfovou školu. V půjčovně na vás čeká 300 surfů různých typů a značek. Protože laguna není vyhřívaná a její teplota se přizpůsobuje přírodě, můžete vybírat z neuvěřitelného počtu 1000 neoprenů - krátké, dlouhé, tlusté, tenké. Nechybí ani botičky a kukly. Po každém použití se neopreny perou a suší ve speciální místnosti - to je hodně nadstandardní a jen to potvrzuje švýcarský smysl pro dokonalost. Pod surfovou školou se nachází prostory určené k opravě surfů. Dno i stěny laguny jsou betonové a o dingy bohužel není nouze. Opravují zde nejen surfy z půjčovny, ale i surfy návštěvníků. Navíc si zde můžete nechat vyrobit surf přímo na míru od známého shapera Carlose Lopeze.

zdroj fotek: archiv alaiabay.ch

Co říct závěrem? Pokud můžete, jeďte se tam podívat!  Klidně vemte s sebou někoho, kdo nesurfuje, bude se mu to také líbit. Navíc Wallis nabízí spoustu dalších aktivit ať už sportovních nebo cestovatelských. Zasněžené vrcholky a prosluněné vinice jsou z tohoto vnitrozemského surfařského ráje na dohled. Přímo u areálu je velké parkoviště, kde se dá přespat v autě, můžou tam i obytňáky a je zdarma!

Wavegarden WavePool v Baskicku před měsícem přilákal i La Shak, královnu latinské hudby, jedinečnou a nepřekonatelnou SHAKIRU. Takže jak zpíva Shaki... na nic nečekej... a mazej do podhůří švýcarských alp!  

Díky všem, kdo to dočetli až sem…. Vlnám zdar!

V případě doplňujícíh dotazů nebo rad jsem vám k dispozici na info@surfwave.cz nebo na našem FB a Insta. Mluvil jsem 2h s hlavním manažerem o celém příběhu a samotné realizaci Alaïa Bay. Měl jsem možnost nahlédnout i do technického zázemí a těch informací je spousta :-)

Napsal

Honza Maršík
Další články autora

Další zajímavé články