Hurley Pro & Swatch Women’s Pro 2014 Finals

Jihoafričan Jordy Smith a Australanka Stephanie Gilmore se včera stali vítězi dalšího závodu prestižní surfové ASP World Championship Tour. Jak na spotu Lower Trestles v Kalifornii probíhal dramatický finálový den vám právě teď přiblížíme reportem, fotkami a videozáznamy.

Jordy Smith z Jihoafrické republiky včera překvapivě vyhrál letošní závod Hurley Pro v kalifornském Trestles, když v poslední minutě dramatického finále porazil o pár desetin bodu Havajana John Johna Florence. V semifinále vyřadil Smith Australana Adriana Buchana a Florence 11-​násobného světového šampiona Kellyho Slatera. Už ve čtvrtfinále vypadla aktuální světová jednička Brazilec Gabriel Medina a také úřadující světový šampion Mick Fanning, kterého vyřadil právě budoucí vítěz Jordy Smith. V ženském závodě Swatch Women’s Pro jednoznačně dominovala Australanka Stephanie Gilmore, která ve finále porazila svojí krajanku Sally Fitzgibbons. Finálový den se jel na 1,2 - 1,8 metru vysokých vlnách, takže rozhodovaly především manévry na vlně (cutbacky, turny, floatery, laybacky…) a samozřejmě tzv. aerials (triky nad vlnou ve vzduchu jako air reverse, 360ky, alley-oopy...).

Na letošním Hurley Pro tentokrát nevyhrál nejlepší surfer závodu. Tím byl jednoznačně 21-​letý John John Florence, který ve čtvrtém tříčlenném kole “přejel” jak Adriana De Souzu, tak Kellyho Slatera, přičemž během 30-​minutového heatu zaznamenal neuvěřitelných pět jízd ohodnocených nad 9 bodů! Ve čtvrtfinále Florence pokračoval ve své show a jednoznačně přešel opět přes Adriana De Souzu, aby v semifinále znovu porazil Kellyho Slatera. Tohle semifinále bylo odvetou za jejich poslední bitvu na Tahiti, kde oba svedli (byť na zcela odlišných podmínkách) asi nejlepší heat v historii ASP závodů. John John Florence během celého Hurley Pro předváděl neuvěřitelné kousky, dokonalé cutbacky, razantní zatáčky na hranách vln a samozřejmě jemu vlastní airové manévry s často nepochopitelnými dopady.

Jordy Smith si přesto vítězství určitě zasloužil a je pro tohoto surfera velkým zadostiučiněním v jeho doposud nepříliš slavné sezóně. Přestože se na internetu svedla obrovská diskuse o tom, zda Jordy měl či neměl vyhrát a že jeho první finálová jízda byla rozhodčími velmi nadhodnocená, musíme říct, že John John ve finále nepředvedl zdaleka to, čeho je schopen. Pokud by býval jel stejně jako v předešlých heatech, neměl by proti němu Smith šanci. “Kdyby” ale neplatí, a tak si musíme počkat na John Johnův triumf do některého z dalších závodů, třeba už v tom příštím, kterým je Quiksilver Pro France!

Jordy Smith se nedávno přestěhoval právě do San Clemente a znalost místních podmínek mu určitě pomohla při výběru těch správných vln. V posledních minutách dramatického finále vedl John John Florence díky součtu dvou jízd za 8.607.27, tedy 15.87. Smith ale vsadil všechno na svojí poslední vlnu a to se mu vyplatilo. Dojel jí až do úplného konce a na obou jejích sekcích předvedl krásné manévry, které rozhodčí přesvědčily o bodovém ohodnocení 7.17, což Jordymu stačilo na vítězství. John John se během celého finále snažil seč mohl, ale jeho neuvěřitelné airové kreace se mu nedařilo odjíždět jako v předešlých heatech. I tak je pro něj druhé místo letošním nejlepším výsledkem. Jordy Smith se posunul na 11.místoJohn John Florence na 8.místo průběžného pořadí ASP rankingu po osmém závodu z celkových jedenácti.

“Cítím se fantasticky,” řekl Jordy Smith. “Surfovat proti momentálně nejlepšímu surferovi na světě je neuvěřitelné. Začal jsem svůj heat velmi dobře, ale pak jsem vypadl z tempa a vůbec se mi nedařilo. Ke konci jsem ale začal přemýšlet o tom, jak mě všichni podporují a to mi pomohlo na té poslední vlně. Věděl jsem, že jí musím zajet co nejlépe. Jsem v sedmém nebi, vyhrát tady v Trestles byl pro mě vždycky sen, obzvláště teď co jsem se sem přestěhoval.”

“Doufal jsem, že ta poslední vlna nebude Jordymu stačit, ale dal to,” řekl John John Florence. “Dneska to bylo ve vodě hodně náročné a Jordy odvedl dobrou práci, surfoval tady dobře celý týden. Jsem tak zklamaný, nesnáším když je vítězství tak blízko, ale na druhou stranu mi to dalo zase dávku sebevědomí, což je dobré pro další závod.”

Ženy měly letos na Lower Trestles v rámci WCT premiéru a finále Swatch Women’s Pro bylo opakováním duelu z Fiji - střetly se v něm opět dvě Australanky. Pětinásobná mistryně světa Stephanie Gilmore nenechala nic náhodě a fantastickým výkonem porazila svojí krajanku Sally Fitzgibbons. Stephanie se podařilo skórovat jako jediné ženě i muži na letošním Trestles tzv. Perfect 10, tedy jízdu ohodnocenou maximálním počtem bodů. A když k ní přidala ještě další za 9.50, tak nebylo co řešit. Druhá Sally Fitzgibbons se posunuje na první místo v rankingu a Stephanie Gilmore je jí v zádech, stejně jako Carissa Moore z Havaje, který v Kalifornii vypadla překvapivě už ve čtvrtém kole.

Stephanie Gilmore měla v Trestles jen jedno zaváhání, když po prvním kole musela do opravného druhého. Od té doby ale vyhrála všechny heaty a postupně vyřadila Alanu Blanchard (HAW), Lauru Enever (AUS) a Coco Ho (HAW). “Měla jsem takový pocit, že bychom se se Sally mohli potkat ve finále, a taky se tak stalo. Chtěla jsem jí vrátit porážku z Fiji, protože tam se mi to vůbec nepovedlo,” řekla Stephanie. “Tohle vítězství je pro mě určitě nejdůležitějším momentem sezóny. Tenhle závod je opravdu výjimečný a moci tady závodit je fantastické, nemůžu uvěřit, že jsem vyhrála. Boj o titul světové šampionky se po dnešku stal ještě těžším a napínavějším, takže se moc těším do Evropy.”

Sally Fitzgibbons na cestě do finále porazila postupně Biancu Buitendag (JAR) a Johanne Defay (FRA). “Byl to pro mě úspěšný závod a cítila jsem se opravdu silná,” řekla Sally po prohraném finále. “Je to tak těžký pocit se dostat do finále, ale nevyhrát. Slyšela jsem hlásit ty vysoké skóre pro Steph a moc jsem chtěla takové i pro sebe. Musím ale být ráda za to, jak jsem se během celého závodu zlepšovala a s druhým místem. Vždycky chce člověk o jeden krok dál a já budu makat na tom, abych byla ve finále i v příštím závodu.”

Filipe Toledo (BRA) byl oceněn tzv. Hurley Innovation Award za svojí obří backside-​airovou rotaci v druhém kole proti Adamu Mellingovi, strejně tak Lakey Peterson (USA) dostala cenu Swatch Innovation Award za její v ženském surfingu ojedinělý air reverse proti Carisse Moore ve čtvrtém kole.

QF 4: Johanne Defay (FRA) 16.20 def. Tyler Wright (AUS) 15.13

Další závody 2014 Samsung Galaxy ASP World Championship Tour se odehrají v Evropě. Roxy Pro France se pojede v termínu 23. - 29. záříQuiksilver Pro France souběžně od 25. září do 6. října. Veškeré informace najdete na www.aspworldtour.com.