Jak se stala Jana Vlčková světovou šampionkou ve Wakesurfu

Jo, čtete správně. Reprezentantka naší malé zemičky se stala světovou šampionkou ve wakesurfu v kategorii Masters, a to hned při svém prvním startu! Cesta k tomuhle titulu nebyla pro Janu "Vlčici" Vlčkovou samozřejmě vůbec jednoduchá, a to nejen kvůli úrovni soupeřek. Celý letošní World Wake Surfing Championship byl kvůli covidu hodně nestandardní a všechno nám krásně sepsal druhý z Vlčáků Martin.

Máme klidnou zářijovou neděli, já se nudím doma pár dnů po operaci kolene a srůstám. Bylo kolem čtvrté hodiny odpoledne, když Jana (Vlčice – Jana Vlčková) přiběhla s telefonem v ruce a s otazníkem v očích. Právě jí pípla textovka od Samar ze Švýcarska (Samar Suleiman, Vice President Competitive Wake Surf Association, Inc.), kde jako je? Že má za třicet minut slot na oficiální trénink před zítřejším finále na jezeře Lake Geneva ve Švýcarsku. Začala kontrolovat web CWSA a emaily, a ejhle, ve spamu má už z minulé soboty dva emaily s gratulací a pozvánkou na svět: „You Are Invited to the 2020 World Wake Surfing Championship!“, podepsán Jon E. Shields, President - Competitive Wake Surf Association, Inc.

Vlčice se nám kvalifikovala rovnou do obou divizí, skim i surf v Masters. Rychle čteme pozvánku. Deadline pro potvrzení účasti a registrace byl nejpozději do 11.9.2020 do 23h. Ano a dnes je neděle 13.9.2020. Rozumíte. To uteklo o vlásek. Historicky první Čech, který se dostal ve wakesurfu na svět, to prošvihl, protože spam. No, Jana se netvářila úplně OK. Jak bych to popsal… říká se jako když dítěti rozdupete hračky. Ale ne. Tohle bylo spíš jako když Fílákovi rozdupete krabičku, kterou na eventech pořád tahá v podpaží, dovedete si to představit…

No nic. Takže rozjíždíme maraton telefonátů a emailů. Hned se dozvídám od Markuse, který je na místě (Rakušák – Skim Pro divize) „Kde jste? Už jsou tady všichni, čekáme na vás.“ Takže víme, že máme být asi tak za 5 minut ve Švýcarsku na jezeře v nějaké díře Saint-Gingolph. Letos se totiž svět jede hybridním „in person/online“ způsobem. Jelikož se málokdo ze světa dostane na finále do USA bez karantény, tak CWSACenturion Boats vymyslelo tzv. module format. Na každém kontinentu jsou určená místa a termíny, kde rozhodčí CWSA natočí na video jízdu všem finalistům. Na každém tomto „module format“ spotu je připraven stejný typ oficiální lodě pro závod Centurion Ri237 a rozhodčí certifikovaný od CWSA. Pro představu místa jsou zde: Arizona, Minnesota, North Carolina, Texas, Canada, Japan, Russia, Switzerland, Ukraine. Toto finále, nebo mistrovství světa chcete-li, vyvrcholí živým závodem 1.10. až 3.10.2020 v USA, Marine Creek Lake, Fort Worth, Texas. Hybridní formát spočívá v tom, že proti sobě pojedou jezdci, kteří se dostanou na závody do Texasu osobně s ostatními ze záznamu, který byl pořízen právě na tomto takzvaném module formátu. Vše se bude vysílat online. Ambiciózní projekt. 

Ale zpět k Janě stojící uprostřed obýváku. Po několika telefonátech po zeměkouli mezi Prahou, Švýcarskem a Amerikou Jana dostává od asociace pardon, může se registrovat do obou divizí, skim a surf i po uzávěrce a vyrazit do Švýcar na Swiss Worlds Module 2020. Nálada se zlepšuje a začínáme plánovat cestu. Je neděle večer, na místo závodů je to určitě deset hodin a program začíná hned ráno. Je potřeba sehnat někoho, kdo pojede s Janou a pomůže jí řídit. Já to s kolenem tři dny po operaci opravdu nedám. Koukáme na covid semafor Evropy a další problém, Švýcaři nám o půlnoci z neděle na pondělí zavírají hranice a Němci nepouští Pražáky. Děkujeme agentu Andrejovi a jeho bandě překupníků s rouškami, že rozsvítili na semaforu červenou a jsme v partě čtyř nejhorších zemí v Evropě. Ještě to chvíli studujeme, ale nic. Bez šance. Přes Německo by to asi šlo s testem na covid, ale Švýcarsko jedině s desetidenní karanténou. Když se daří, tak se daří.

Abych to zkrátil. Při dalším bádání jsme zjistili, že ona vesnice Saint-Gingolph leží přímo na švýcarsko-francouzských hranicích, takže půl vesnice je ve Francii. Jezero je také švýcarsko-francouzké. Tranzit 24h přes Švýcary bude snad možný, takže se jednoznačně jede do Francie. Jana pobalila surfy a neopreny, ráno musí zařídit test na covid, naložit kámošku a může vyrazit směr závody. Jdeme si zdřímnout...

V pondělí ráno Jana skočila do auta, naložila Karolínu a s negativním testem na covid-19 se rozjeli na místo určení. Nakonec po všech peripetiích a kličkování na švýcarské hranici, kde skutečně celníci dělali kontroly, dorazily holky poměrně hladce v pondělí večer do vesničky Saint-Gingolph. S organizátory nebyl problém přesunout Janu na úterní program, takže well done, povedlo se. Jana se účastní Centurion Boats - CWSA 2020 World Wake Surfing Championship - Swiss Worlds Module 2020!

V úterý ráno dostala možnost využít svůj patnáctiminutový tréninkový slot za oficiální závodní lodí Centurion Ri237. Je to důležité, protože každá loď produkuje jinou vlnu a je potřeba se rychle adaptovat a nechat si nastavit vlnu „na sebe“. Na většině dobrých lodí je možné tvarovat vlnu co do délky, výšky, tvrdosti, strmosti a profilu, k tomu je potřeba doladit rychlost. Centurion umí opravdu jednu z nejlepších vln široko daleko.

Pak už se rozběhl klasický závod. Pod asociací CWSA to znamená dvě jízdy po 45 vteřinách při rychlosti 11,2 mph. Kurz je vyznačen bójemi. V každém průjezdu je povolen jeden pád, po druhém jezdec končí. Rozhodčí bodují zvlášť čtyři kolonky. Difficulty, Variety, Intensity, Execution. Hodnotí se následně podle součtu bodů.

Nejprve se jela kvalifikace a pak přišla zvláštnost tohoto hybridního závodu. Všichni jezdci pokračovali do finále. Rozhodčí pořídili video všech jízd, ale hodnotit se budou až na live závodech v Texasu, USA. Tam odjedou svoje kvalifikační jízdy závodníci, kteří jsou schopni přijet osobně a zároveň se budou promítat a hodnotit jízdy závodníků ze záznamů z module format eventů z celého světa. Proto každý odjel i finále a kdo postoupí z kvalifikací bude bojovat o bednu svojí finálovou jízdou.

Po odjetých kvalifikačních jízdách Jana nebyla popravdě spokojená. Začal pofukovat boční vítr a především druhý průjezd kurzu byl díky tomu náročnější. Z finálových rozjezdů však měla lepší pocit. Dalšími jízdami získávala větší jistotu a ve finále už padaly hezké triky. V repertoáru u skimu nechyběl alley oop v kombu do 360, shuvity, trojka v kombu do 720spin, nějaké 180ky, trojky a sedmičky nebo drifter. Po vcelku vydařeném fiále visela ve vzduchu jediná otázka, a to zda kvalifikační jízda bude stačit v Texasu na postup do konečného finále a na boj o příčky nejvyšší.

Na to jsme si museli počkat další tři týdny, kdy 1.10.2020 startoval World Wakesurfing Championship 2020. Závody bylo možné sledovat online na streamu CWSA, který fungoval perfektně. Celým eventem provázel legendární speaker Sean Cummings, který komentoval všechny velké závody ve wakusurfu v posledních deseti letech. Myslím, že organizátoři předvedli výbornou show, režie skládala program z živého dění závodů na místě a ze záznamů z module formátů. Vše komentoval Sean a skutečně to vypadalo jako obrovská akce. Celkem ve všech divizích se účastnilo 114 kvalifikantů z celého světa. Po prvním dnu jsme netrpělivě čekali na running order - rozvh na druhý den. A bylo to tam, Jana se kvalifikovala do druhého dne a dostala se ve své divizi mezi šest nejlepších ve skimu i v surfu do bojů o bednu

Než se dostanu k finále a výsledkům, odbočím k divizi Pro, tedy profíkům. Těm udělal Centurion překvapení v podobě lodě Centurion Ri265, což je obrovská loď 26,6 stopy a dělá opravdu monster vlnu. Nechci rozebírat zda a jak to bylo spravedlivé, protože část profíků odjela své jízdy na module formátech na Ri237, což je menší a lehčí loď 23,7 stopy dlouhá. Ve finále bylo zřetelně vidět, že vlna, která je o třídu větší a silnější, dělala problémy především v divizi skim. Jodi Grassman, nejlepší současná profesionálka na skimu a Pro World Champion od roku 2017, spadla dvakrát v prvním průjezdu finálové jízdy při pokusu o alley oop (naskočená 180ka na lip s dotočením do 360ky po doskoku), takže první průjezd čistá nula. Vlna byla tak vysoká, že jí to nekompromisně sundalo. V druhém průjezdu naštěstí zatočila slušný základ včetně 360 shuvit a big spin, ale za polovinou kurzu jí opět vlna sejmula při pokusu o větší trik. Zbyl jí poslední pád a přibližně 15 vteřin do cílové bóje. Naštěstí pro ni otočila doslova na poslední chvíli slušný 540 big spin, takže jí rozhodčí dali první místo těsně o osm desetin bodu. Ale podle mě je to jako v krasobruslení, velké jméno dělá lepší známky. Sean Silveira, kamarád, profík ve skimu a world champion poslední dva roky se letos na první místo nedostal. Skončil třetí. Ve finále zaznamenal sice pouze jeden pád, ale bylo vidět, že mu příliš velká vlna nesedí a nedostal se k velkým trikům. Ale jsou to profíci a musí se umět přizpůsobit, o to více, když finále jeli o 50.000 USD.

A jak to všechno dopadlo pro Českou republiku? Jana po slušné finálové jízdě ve své divizi získala na skimu zlato a stala se tak World Champion pro rok 2020! V surfu sice nedosáhla na bednu, ale skončila na velmi pěkném pátém místě.

Výsledky divize Masters Women Skim:

1. Jana Vlčková (Česká republika)
2. Carly Newell (Kanada)
3. Holly Allaire (USA)
4. Jolene Allen (Kanada)
5. Yuka Kagawa (Japonsko)

Výsledky divize Masters Women Surf:

1. Julia Prochnow (USA)
2. Dawn Hooks (USA)
3. Yana Siusheva (Rusko)
4. Holly Allaire (USA)
5. Jana Vlčková (Česká republika)

Další zajímavé články

S Janem Badurou aka DJBodymovin o letošním MasterCraft Wakesurf Festu

Letos je naše česká Wakesurf Tour zcuknuta do jednoho našlapanýho eventu! Ten nese název Wakesurf Fest a proběhne 19. a 20. srpna 2022. Tyhle dny si okamžitě vybookujte v kalendáři, protože neúčast vás bude navždy mrzet. Čeká nás víkend plný vrcholného wakesurfového umění, neboť se na Rozkoši za lodí utká česká wakesurf elita! K tomu bude doprovodný program, za který by se nestyděl ani Woodstock. O eventu se s námi rozmluvil organizátor a DJ par excelance Jan Badura aka Bodymovin. Přečtěte si, co si pro nás letos česká wakesurfová rodina přichystala.